top of page
 • Qendra e Shëndetit

Dieta gjatë pastrimit të zorrëve dhe pastrimit të mëlçisë

Aktualisiert: 31. Okt. 2021


Ata që duan të bëjnë një pastrim të zorrëve ose mëlçin, shpesh nuk janë të sigurt se sa më mirë të strukturojnë dietën e tyre gjatë pastrimit të brendshëm. Ne paraqesim një plan ushqimor shembullor 3-ditor me të cilin mund të njihni ushqimin optimal gjatë pastrimit të zorrës së trashë ose mëlçisë.


Si të hani gjatë pastrimit të zorrës së trashë ose pastrimit të mëlçisë?

Në përgjithësi, njerëzit kalojnë gjithë ditën duke bërë gjëra që janë të dëmshme për zorrët dhe mëlçinë: ata hanë shumë të yndyrshëm, shumë të kripur, shumë të ëmbël dhe shumë shumë në përgjithësi. Por ai ha shumë pak nga gjërat e tjera sepse ushqimeve të tij të preferuara i mungojnë substancat vitale, fibrat dhe antioksidantët.


Në të njëjtën kohë, njerëzit pinë gjëra të gabuara (pije freskuese, pije energjike, pije alkoolike, etj.), Dhe bëjnë pa ushtrime, gjë që do të kompensojë shumë gabime ushqyese, plotësisht.


Në fund të fundit, njerëzit janë të habitur që papritmas nuk po bëjnë më mirë. E pllakos atë:


 • Probleme të tretjes si fryrje, gazra, kapsllëk ose diarre herë pas here

 • lodhje e vazhdueshme

 • nivele të larta të yndyrës në gjak, presion të lartë të gjakut dhe probleme me sheqerin në gjak

 • Dhimbje shpine

 • kruajtje

 • lëkurë me njolla

 • dhimbje koke

 • Sëmundjet autoimune

 • Mbipesha që nuk dëshiron të lëshojë rrugë

 • edhe me shume

Të gjitha këto simptoma mund të jenë një shenjë e një zorrë të mbingarkuar dhe / ose një mëlçi të mbingarkuar. Me pastrimin e kombinuar të zorrëve dhe mëlçisë të përshkruar këtu, ju i jepni zorrëve dhe mëlçisë tuaj mundësinë të shërohen dhe rigjenerohen. Disa nga simptomat tuaja do të përmirësohen gjatë pastrimit. Të tjerët do të thonë lamtumirë kur të keni mbaruar, por t'i përmbaheni një diete të shëndetshme.


Pastrimi i kombinuar i zorrës së trashë dhe mëlçisë është shumë intensiv, kështu që ne këshillojmë fillestarët ose njerëzit me ankesa kronike të pastrojnë zorrën e trashë dhe më pas mëlçinë. Dieta e paraqitur më poshtë sigurisht tregohet edhe për dy kurat e kryera individualisht.


Por tani për të ushqyerit: Meqenëse shumë njerëz po pyesin se si duhet të hanë paralelisht me pastrimin e zorrës së trashë ose pastrimin e mëlçisë, do të gjeni më poshtë ushqime veçanërisht të dobishme për zorrët dhe mëlçinë, si dhe një shembull ushqimor për 3 ditë:


Ushqim për zorrët dhe mëlçinë

Ushqimet që janë treguar të jenë veçanërisht të mira për zorrët dhe mëlçinë dhe që përfshihen në planin tonë të të ushqyerit janë këto:


 • Arrat mbështesin rregullimin e florës së zorrëve - në mënyrë të tillë që të sigurojnë mbrojtje të vërtetë kundër kancerit të zorrës së trashë.

 • Perimet me gjethe jeshile janë të larta në klorofil, i cili mund të ndihmojë në detoksifikimin, ndër të tjera. mbështetur edhe nga toksinat e mykut.

 • Avokadot aktivizojnë prodhimin e antioksidantëve të trupit.

 • Lakrat e rrepkës, rrepkës dhe brokolit përmbajnë sulforafan dhe glikozide të tjera të vajit të sinapit, të cilat janë shumë të mira në promovimin e detoksifikimit dhe pastrimit të vetë trupit.

 • Kërpudhat, preshi dhe qepët kanë një efekt prebiotik, domethënë ato përmbajnë fibra të veçanta që mund të përdoren nga flora e zorrëve dhe për këtë arsye kanë një efekt veçanërisht pozitiv në shëndetin e zorrëve.

 • Pluhuri jakon ose shurupi jakon janë ideale, përkatësisht ëmbëlsuesit prebiotikë gjatë pastrimit të zorrës së trashë dhe mëlçisë. Sigurisht, ju duhet t'i konsumoni ato vetëm në sasi të vogla, pasi ato gjithashtu kanë një përmbajtje të caktuar sheqeri. Në të njëjtën kohë, megjithatë, ato përmbajnë fibra dietike të veçanta (fruktooligosakaridet), të cilat janë një ushqim i vërtetë i preferuar për florën e zorrëve dhe për këtë arsye kontribuojnë në zhvillimin e një flore të shëndetshme të zorrëve. Pra, nëse doni që ajo të ketë shije të ëmbël gjatë pastrimit të zorrës së trashë, zgjidhni shurup jacon (ose stevia).

 • Bishtajoret janë gjithashtu ushqime prebiotike. Përgatitini ato në mënyrë që të mos çojnë në fryrje dhe siklet: Thithini gjatë natës, derdhni ujin e njomur, spërkatni me erëza që parandalojnë gazrat dhe ndihmat tretëse (koriandër, kopër, gjethe dafine, qimnon, etj.), Hani vetëm pak sasi dhe hani shumë ngadalë.

 • Angjinarja mbron mëlçinë nga dëmtimet oksiduese dhe stimulon rrjedhjen e biliare.

 • Farat e lirit dhe chia formojnë sasi të mëdha të mukusit që mbrojnë mukozën e zorrëve nga dëmtimet dhe mundësojnë që ajo të rigjenerohet.

 • Tërshëra dhe elbi, të dyja të cilat përmbajnë beta-glukane, fibra të tretshme të veçanta që janë shumë të dobishme për shëndetin e zorrëve.

 • Manaferrat ofrojnë shumë antioksidantë që përfshijnë: mbrojnë indet e zorrëve dhe të mëlçisë nga radikalet e lira.

 • Bamja jo vetëm që siguron fibra që pastron zorrën e trashë, por gjithashtu formon një mukus kur gatuhet, e cila është veçanërisht e dobishme për florën e zorrëve dhe kontribuon në shëndetin e saj.

 • Lakra turshi, kimchi dhe kos sigurojnë zorrët me shtame bakteriale aktive që punojnë për zhvillimin e shëndetshëm të florës së zorrëve. Si mund të bëni vetë kos me bazë bimore ose cili ka qenë prej kohësh i disponueshëm në dyqane shpjegohet këtu: Bëni vetë kos vegan

 • Shafran i Indisë dhe xhenxhefili nxisin rrjedhjen e biliare, kanë efekte anti-inflamatore, mbrojtëse të mëlçisë dhe antioksiduese.

 • Hudhra bllokon ruajtjen e metaleve të rënda në inde (edhe në tru) dhe kështu lehtëson mëlçinë.

 • Sipas studimeve të para të kafshëve, specat djegës përmirësojnë vlerat e mëlçisë, parandalojnë shenjat e mëlçisë dhe ndihmojnë në regresionin e mëlçisë yndyrore.

 • Vaji i ullirit mbron mëlçinë.


Ju gjithashtu mund të përdorni këto dy ushqime:


 • Çaji jeshil mbron edhe mëlçinë, p.sh. B. kundër kimikateve nga tymi i cigares. Çaji jeshil gjithashtu ka një efekt pozitiv në florën e zorrëve. Sigurisht, ju duhet të zgjidhni një çaj organik në mënyrë që të mos japë më shumë toksina sesa ndihmon në eliminimin. Dhe nuk duhet të pini më shumë se 1 filxhan (200 ml). Nëse nuk mund të toleroni kafeinën, atëherë sigurisht mos pini çaj jeshil! * Çajin jeshil organik mund ta gjeni këtu nën këtë lidhje.

 • Farat e Papajas mbështesin rigjenerimin e mëlçisë (pesë deri në gjashtë nga farat e thara në ditë).

Plani ushqyes 3-ditor gjatë pastrimit

Plani i të ushqyerit duhet të përshtatet gjithmonë me stinën përkatëse. Prandaj plani ynë shërben vetëm si një udhëzues, i cili më pas është krijuar për t'iu përshtatur sezonit.


Sigurisht, ju gjithashtu mund ta përshtatni planin që i përshtatet shijes tuaj, nevojave tuaja për energji dhe kufirit tuaj kohor. Për shembull, ju mund të hani fruta për mëngjes nëse dëshironi. Mund të anashkaloni ushqimet dhe të praktikoni agjërim të përhershëm. Mund të hani më shumë perime të papërpunuara - dhe nëse keni kohë, mund të përfshini edhe lëngje të shtrydhura fllad. Në mënyrë që të shihni se sa fleksibël mund të jeni, këtu janë sugjerime të ndryshme për vaktet përkatëse dhe më pas ide të veçanta të recetave.


Mëngjesi gjatë pastrimit të zorrëve / pastrimit të mëlçisë

Mëngjesi Nr. 1 - qull bazë i mëngjesit


Qullja bazë e mëngjesit përbëhet vetëm nga karota dhe fruta të stinës, nëse dëshironi mund të plotësohet me bajame dhe rrush të thatë.


Tek receta


Mëngjesi Nr 2 - mëngjes frutash alkaline


Mëngjesi alkalik përbëhet nga fruta të stinës, qumësht bajame dhe thekon arre tigri.


Tek receta


Mëngjesi Nr. 3 - Qull tershre


Nëse jeni shumë të uritur në mëngjes, mund ta shijoni këtë qull të bërë nga hikërror dhe arra. Këtu qullja bëhet e përzemërt, por sigurisht që mund të lini vetëm kripën dhe të shtoni pak rrush të thatë nëse e preferoni të ëmbël.Mëngjesi Nr 4 - Bukë pa gluten me krem Guacamole


Ata që duan të hanë bukë për mëngjes janë veçanërisht të mirë në bukën tonë pa gluten për zorrët. Ai përbëhet ekskluzivisht nga përbërës miqësorë ndaj zorrëve, të tilla si liri, farat chia, pluhuri i lëvores së psyllium, arrat dhe erëzat që shërojnë zorrën. Kështu buka nxit tretjen, mbron mukozën e zorrëve dhe ndihmon në detoksifikimin e të gjithë sistemit tretës.
Snacks mes vakteve gjatë pastrimit

Shumica e vakteve të përmendura në mëngjes natyrisht mund të përdoren gjithashtu si ushqime të vogla, të tilla si: B. fruta të freskëta, një smoothie jeshile ose muesli.


Një rostiçeri alkaline është gjithashtu ideale, për të cilën do të gjeni sugjerime që mund t’i përgatisni mirë në shtëpi dhe t’i merrni me vete në punë.


Mbani mend, megjithatë, se ushqimet midis vakteve ndalojnë trupin të pastrohet vetë, prandaj ka më shumë kuptim të bëni pushimet më të gjata të mundshme midis vakteve dhe më tepër të praktikoni rregullat e agjërimit me ndërprerje. Sidoqoftë, nëse jeni shumë të uritur, sigurisht që mund të kapni edhe një meze të lehtë të shëndetshme, gjithashtu në formën e lëkundjeve lehtësisht të tretshme ose një çaj të lehtë pikant. Kjo e fundit do të ishte gjithashtu një ide për mëngjesin kur doni të shkëpusni kafenë.


Rostiçeri # 1 - Shake Proteina laker jeshile e Ananasit

Ky shake proteine ​​jo vetëm që furnizon trupin tuaj me proteina me cilësi të lartë, por edhe me yndyrna të shëndetshme, karbohidrate të shëndetshme, substanca të shumta jetësore dhe klorofil të vlefshëm. Shake është gjithashtu një kënaqësi e shijshme për sa i përket shijes.Rostiçeri nr 2 - Çaj me erëza për forcimin e imunitetit

Kafeja është jashtë. Çajrat me erëza me superushqime janë brenda. Çaji ynë i erëzave forcuese imune jo vetëm që ju zgjon, por edhe ju bën të aftë dhe të shëndetshëm. Përbërësit e tij kanë efekte anti-inflamatore dhe pastruese dhe, nëse konsumohen rregullisht, madje mund të përmirësojnë disponimin tuaj. Për shijen e shijshme, shurupi i hollë jakoni rrumbullakon vaniljen aromatike, shafranin e verdhë të artë dhe xhenxhefilin pikant.


Tek receta


Dreka gjatë pastrimit të zorrëve / pastrimit të mëlçisë

Dreka gjatë pastrimit të zorrës së trashë dhe / ose pastrimit të mëlçisë mund të përbëhet nga perime të freskëta të papërpunuara ose një pjatë të lehtë me perime. Kur bëhet fjalë për perimet e papërpunuara në veçanti, mos harroni t'i përtypni me shumë kujdes. Vetëm procesi i përtypjes së plotë është i dobishëm për sistemin tuaj tretës.


 • Sallatat: Një sallatë e madhe e bërë nga perimet me gjethe jeshile (marule me gjethe, radikio, bukë sheqeri, marule të qengjit, të kombinuara me lakër të bardhë, lakër të kuqe, etj.), Nëse është e disponueshme, bimë të egra të prera (luleradhiqe, plak terren, gjethe delli, melde, purslane, etj.) ose barëra, nëse janë të disponueshme edhe me fidanë (filizë) të rritur vetë. Duhet gjithashtu të përdoren perime me rrënjë ose zhardhok të grira hollë (p.sh. panxhari, majdanozi, rrepka, kohlrabi, selino, etj.). Kjo e fundit mund të përgatitet edhe si sallatë më vete. Sallatat janë të veshura me një salcë të bërë nga lëngu i limonit, lëng portokalli të shtrydhur fllad dhe / ose uthull molle, si dhe vajra me cilësi të lartë me presion të ftohtë (kërpi, liri ose vaj ulliri), nëse dëshironi, të rafinuar me thekon algash (p.sh. * thekon dulse ose "alga për sallata" në tregtinë e ushqimeve organike), me det, kripë barishte ose shkëmb ose me pluhura perimesh natyrore pa glutamate p.sh. B. * Përtej shtratit të Herbarisë. Shko tek recetat tona te sallatave

 • Ose një supë me perime. Shko tek supat tona!

 • Ose perime të gatuara me avull me një pjatë anësore pa gluten, si p.sh B. Patate, patate të ëmbla, gështenja, mel, hikërror, kuinoa, polenta, makarona pa gluten etj.

 • Nëse jeni një nga ata njerëz që nuk kanë aq shumë kohë për të përgatitur ushqim, do të gjeni shumë sugjerime për një drekë të shëndetshme dhe njëkohësisht të shpejtë këtu: ushqim i shëndetshëm për ata që nxitojnë

Dreka Nr. 1 - Tofu me oriz e perime në një salcë pikante

Kjo pjatë nuk është vetëm e bukur për tu parë; gjithashtu ka shije të shijshme.


Dreka Nr 2 - Tigan me patate e speca

Ne e kemi pajisur këtë tigan me patate me spec të kuq me një salcë kremoze dhe pikante - e shijshme, e thjeshtë dhe ngopëse!Dreka Nr. 3 -Kuskus me perime te ziera

Perime pikante të ziera të bëra nga patate, karrota, kohlrabi dhe qiqra, të shijuara me erëza aromatike dhe barëra të freskëta. Ne shërbejmë kuskus me të - shumë e shijshme!Dreka Nr 4 - Sallatë kuinoa me salcë avokado


Kjo sallatë e shijshme me kuinoa me salcë të shkëlqyer vegane me avokado ka shije shumë aromatike dhe freskuese. Një pjatë e shpejtë, e lehtë dhe mbushëse.Darka gjatë pastrimit të zorrëve / pastrimit të mëlçisë

Darka duhet të jetë një pjatë lehtësisht e tretshme, në mënyrë ideale një supë me perime ose një pjatë tjetër e lehtë me perime. Ushqimi i papërpunuar është i përshtatshëm vetëm në mbrëmje për njerëzit që mund të tretin mirë ushqimin e papërpunuar dhe tashmë janë mësuar me një dietë ushqimore të papërpunuar. Për fillestarët e ushqimit të papërpunuar, nga ana tjetër, një vakt i gatuar zakonisht është më i tretshëm në mbrëmje.Udhëzime për pastrimin e kombinuar të zorrëve dhe mëlçisë

Tani e dini se si mund të hani gjatë pastrimit të zorrës së trashë, pastrimit të mëlçisë ose pastrimit të kombinuar të zorrës së trashë dhe mëlçisë. Udhëzimet e sakta për pastrimin e kombinuar të zorrës së trashë dhe mëlçisë mund të gjenden këtu: Pastrimi i kombinuar i zorrës së trashë dhe mëlçisë.


Ai shpjegon se cilat përgatitje jeni duke marrë dhe cilat masa të tjera mund të merrni për zorrët dhe mëlçinë tuaj. Udhëzimet në formën e një tabele të qartë si PDF mund t'i gjeni këtu: Udhëzime për pastrimin e kombinuar të zorrës së trashë dhe mëlçisë

 

Burimet e artikullit:

111 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page