top of page
  • Qendra e Shëndetit

Dushet me kontrast forcojnë sistemin imunitar

Aktualisiert: 21. Feb. 2023


Banjat me kontrast, dushet e alternuara apo dush me kontrast mund të kryhen nga kushdo me lehtësi në katër muret e veta, nuk kushtojnë shumë dhe kanë shumë përfitime shëndetësore. Dushet me kontrast fuqizojnë, detoksifikojnë, përmirësojnë qarkullimin e gjakut, sigurojnë performancë më të lartë të përgjithshme dhe thithin energjitë negative.


Dushet me kontrast: imitimi i burimeve të nxehta dhe lumenjve të ftohtë

Edhe njeriu parahistorik u zhyt në burime të nxehta dhe më pas u hodh në lumenj të ftohtë. Sot nuk kemi nevojë domosdoshmërisht për një burim të nxehtë për këtë, dhe nuk duhet të ketë një lumë të ftohtë që rrjedh pranë shtëpisë. Një dush me kontrast ka pothuajse të njëjtin efekt.

Shumica prej nesh janë mësuar të bëjnë dush të ngrohtë. Vetëm mendimi i përdorimit të ujit të ftohtë mund të jetë mjaft i frikshëm për disa. Megjithatë, pasi ta keni provuar vetë, do të jeni aq entuziastë sa nuk do të dëshironi të bëni dush ndryshe. Dushet me kontrast janë tepër gjallërues, elektrizues dhe energjik. Më pas mund të vidhni kuaj dhe të shkulni pemë në të njëjtën kohë.


Si të përdor dush me kontrast?

Është mirë të filloni dushin e alternuar me ujë të nxehtë. Pas disa minutash, kaloni në ujë të ftohtë për një minutë. Më pas kaloni përsëri në ujë të nxehtë, përsërisni procesin disa herë dhe përfundoni dushin – por me ujë të ftohtë! Uji i nxehtë duhet të jetë vërtet i nxehtë dhe uji i ftohtë duhet të jetë vërtet i ftohtë.

Për sa kohë që nuk digjeni, sa më i nxehtë aq më mirë. E njëjta gjë vlen edhe për ujin e ftohtë, natyrisht. Sa më i ftohtë aq më mirë. Njerëzit e moshuar dhe të dobët, si dhe njerëzit me probleme me zemrën, duhet të shmangin ujin jashtëzakonisht të ftohtë.)

Nëse keni probleme në fillim - veçanërisht me ujin e ftohtë - atëherë lani vetëm këmbët dhe krahët me të në fillim. Në raundin tjetër, filloni përsëri me këmbët dhe krahët, më pas lani me kujdes këmbët, gjoksin dhe shpinën dhe në fund stomakun tuaj të ndjeshëm.


Filloni me dush me ujë në moderim

Ju gjithashtu nuk duhet të duroni të gjithë minutën nën ujë të ftohtë me akull në provën e parë. Ndërtoni ngadalë dhe sigurohuni që të mos ndaloni kurrë së argëtuari.


Nëse nuk keni kënduar më parë në dush, do të filloni të këndoni. Dhe nuk do të këndoni vetëm gjatë këtyre dusheve me ujë! Do të kërcisni, do të gulçoni, do të gulçoni, do të gulçoni dhe - në varësi të situatës së jetesës - gjithashtu do të ulërini... dhe më pas do të zhyteni në një ndjenjë të papërshkrueshme lumturie.


Efektet e banjove me kontrast: detoksifikimi dhe përmirësimi i qarkullimit të gjakut

Alternimi midis ekstremeve të ujit të nxehtë dhe të ftohtë bën që muskujt tuaj të zgjerohen dhe tkurren, duke rezultuar në detoksifikimin e butë pasi ndotësit "shtrydhen" nga muskujt.

Përveç kësaj, dushet me kontrast përmirësojnë qarkullimin dhe një qarkullim i përsosur funksionon ka avantazhe të domosdoshme. Nëse trupi juaj vuan nga qarkullimi i dobët, është e mundur që jo të gjitha zonat e trupit tuaj të furnizohen rregullisht me gjak të freskët.

Rezultati është se trupi nuk mund t'i furnizojë zonat e bllokuara dhe të ndenjura me lëndë ushqyese dhe oksigjen dhe natyrisht nuk mund t'i pastrojë ato rregullisht. Përfundimisht, papastërtitë dhe toksinat grumbullohen në këto zona të uritura nga oksigjeni dhe gjaku. Dhe janë pikërisht këto grumbullime pisllëku dhe helmi që janë bazat më të pastra për mbarështimin e sëmundjeve të të gjitha llojeve.


Afuzionet e ujit ndihmojnë në parandalimin e kancerit

Kjo mund të vërehet rregullisht te kanceri dhe tumoret, për shembull. Në fund të fundit, kanceri dhe tumoret nuk janë gjë tjetër veçse pasoja e pashmangshme e grumbullimit të kërpudhave dhe "papastërtive të lëna pas".

Ndër të tjera, ulcerat formohen gjithmonë kur papastërtia duhet të kapsulohet. Papastërtitë që nuk mund të hiqen sepse sistemi i detoksifikimit është vazhdimisht i mbingarkuar nga kimikate (ilaçe, toksina në produktet e kujdesit personal, toksina mjedisore, toksina të brendshme, etj.) dhe ushqime të këqija - dhe gjithashtu sepse qarkullimi i keq i gjakut pengon pastrimin e nevojshëm urgjent.


Dushet me kontrast eliminojnë energjitë negative

Ka diçka magjike tek uji i ftohtë. Ai përmban më shumë oksigjen sesa uji i nxehtë dhe në përputhje me rrethanat ka një efekt alkalizues (d.m.th. deacidues) dhe detoksifikues. Përveç kësaj, uji i ftohtë dihet se largon energjitë negative nga trupi ynë. Dhe janë pikërisht këto energji negative që luajnë një rol në shumicën e sëmundjeve – veçanërisht aty ku ndodhen kanceri dhe tumoret.

Pra, përdorimi i ujit të ftohtë mund të ndihmojë në largimin e energjive që do të lidhnin papastërtitë dhe do ta grumbullonin atë në vende të caktuara. Pasi ato energji të pastrohen (dhe kur qarkullimi i gjakut është në gjendje të përsosur pune), papastërtia mund të hiqet më lehtë nga trupi siç duhet.


Kripa e detit gjithashtu ju çliron nga energjitë negative

Noti në det, dhe veçanërisht kripa e detit që gjendet në det, eliminon gjithashtu energjitë negative, që mund të jetë një arsye pse shumë kultura pranë detit kanë një reputacion si më të qetë dhe të relaksuar. Natyrisht, nëse energjitë negative lirohen menjëherë sapo ato lindin, kjo gjithashtu zvogëlon rrezikun që ato të mbërthehen ndonjëherë në trup dhe një ditë të kthehen si sëmundje ose problem emocional.

Por edhe pa detin në pragun tuaj, ju mund ta përdorni këtë efekt. Thjesht përdorni kripë deti të pastër dhe të patrajtuar në dyqan ushqimesh shëndetësore: Mbani 2 lugë çaji kripë deti të cilësisë së mirë në pëllëmbët e duarve tuaja për disa minuta për të thithur energjitë e padëshiruara. Kjo mund të bëhet gjithashtu nëse energjitë negative vazhdojnë të kthehen pas dushit me kontrast.


Rekomandimi ynë

Kripa nxjerr energjitë negative nga trupi përmes pëllëmbëve të duarve. Pasi kripa të thithë energjinë tuaj negative, lëreni të qëndrojë në diell për një ose dy ditë. Në këtë mënyrë, ai pastrohet dhe mund të përdoret përsëri për të thithur energji.

Dushet me kontrast mund, me të vërtetë, duhet të kryhen çdo ditë dhe - nëse doni të eliminoni një ngarkesë veçanërisht negative të energjisë ose keni nevojë për një detoksifikim më të fortë - atëherë thjesht bëni dushet me kontrast disa herë në ditë. Një mbidozë nuk është e mundur.

 

Burimi i artikullit:

240 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page