top of page
 • Qendra e Shëndetit

Ethet e sanëve - 10 ushqime që mund të ndihmojnë

A janë ethet e sanëve shoqëruesi juaj i vazhdueshëm në pranverë? Largojeni atë duke ngrënë ushqimet e duhura! Për shembull, ushqimet me shumë vitaminë C dhe acid folik lehtësojnë reagimet inflamatore të shkaktuara nga alergjitë. Përveç kësaj, barëra të caktuara janë po aq efektive sa ilaçet tipike të alergjisë. Njihuni me dhjetë ushqimet më të mira kundër etheve të sanë tani!


Ethet e sanëve - alergjia e pranverës

Ethet e shanit është një i ashtuquajtur rinit alergjik sezonal, i cili mund të prekë midis 15 dhe 40 përqind të popullsisë - dhe ndodh gjithmonë kur stina ndryshon dhe bimët alergjike fillojnë të lulëzojnë, gjë që zakonisht ndodh në pranverë.


Kur poleni fillon të fluturojë dhe poleni fluturon nëpër ajër - shpesh për kilometra - edhe njerëzit që jetojnë larg pyjeve dhe livadheve përjetojnë reaksione alergjike si rrufë, kollë dhe acarim të syve.


Ushqime kundër etheve të barit në vend të ilaçeve?

Shumë ilaçe pa recetë për trajtimin e alergjive të tilla të pranverës janë në dispozicion me çmime të përballueshme. Sidoqoftë, këto ilaçe mund të kenë efekte të ndryshme anësore - dhe kështu kostot e panevojshme të përcjelljes, për të mos përmendur vuajtjet shtesë.


Efektet anësore më të zakonshme të ilaçeve të tilla përfshijnë përgjumje, dhimbje koke dhe nganjëherë humbje të oreksit. Por pse duhet t'i merrni këto efekte anësore - ose madje vetëm rrezikun që ato mund të ndodhin - kur shpesh është e mjaftueshme për të integruar ushqime të veçanta në menunë tuaj personale - ushqime që vënë alergji në arrati.


10 ushqime kundër etheve të sanëve


1. Brokoli kundër etheve të sanëve

Brokoli mund të lehtësojë ethet e barit në dy mënyra të ndryshme. Si një anëtar i familjes së kryqëzuesve, perimet e lakrës mund të lehtësojnë inflamacionin e traktit respirator, i cili mund të çojë në ethe sanë dhe sëmundje të tjera të frymëmarrjes, për shkak të përmbajtjes së glikozideve antioksiduese të vajit të sinapit.


Prandaj, brokoli është në gjendje të pastrojë sinuset dhe sinuset e bllokuara. Brokoli është gjithashtu i pasur me vitaminë C. anti-inflamatore. Studiuesit kanë treguar se vitamina C mund të lehtësojë simptomat e alergjisë në ethet e barit.


A e dini se brokoli jo vetëm që mund të hahet si perime, por edhe në formën e lakërve të brokolit të mrekullueshëm pikant dhe të freskët që mund të rriten lehtësisht në prag të dritares brenda tre deri në katër ditë?


2. Agrumet kundër etheve të sanëve

Agrumet njihen gjithashtu si burime të mira të vitaminës C. Një portokall i madh ju jep tashmë 100 miligram vitaminë C. Së bashku me brokolin tashmë jeni kujdesur shumë mirë.


Sigurisht, ju mund të përdorni edhe agrume të tjera si grejpfrut, limon, mandarinë, limon etj për shakes dhe lëngje. Sidoqoftë, zgjidhni fruta të freskëta dhe lëngje agrume të shtrydhura fllad. Më mirë shmangni frutat e konservuara dhe lëngjet e blera. Për informacion mbi ndryshimin midis lëngjeve të blera dhe të shtrydhura fllad, shihni këtë artikull, për shembull: Lëngjet e bëra në shtëpi


Lexoni gjithashtu: Si të bëj një kurë limoni?


3. Perimet me gjethe jeshile kundër etheve të sanëve

Perimet me gjethe jeshile përfshijnë të pasura me karotenoide dhe antioksidantë të tjerë. Këto janë substanca bimore dytësore që mund të luftojnë simptomat alergjike.


Pra, kurdo që të jetë e mundur, kapni lakër jeshile, spinaq, chard zvicerran dhe perime të tjera jeshile të errëta dhe përgatitini ato me pak vaj ulliri me cilësi të lartë për të promovuar thithjen e karotenoideve të tretshme në yndyrë ose pijini këto perime me kënaqësi në një smoothie të gjelbër.


Nëse konsumoni perimet me gjethe së bashku me një burim të acideve yndyrore omega-3 siç është vaji i linit, ju keni kombinuar dy ilaçe kundër etheve të sanë. Përveç antioksidantëve, acidet yndyrore omega-3 gjithashtu kundërveprojnë ndaj reaksionit alergjik.


4. Hithra kundër etheve të sanëve

Pa hithër, një dietë kundër etheve të sanë nuk është një dietë kundër etheve të sanë. Hithra lehtëson proceset inflamatore që lidhen me simptomat alergjike. Si mund të jetë kur hithra në vetvete përmban shumë histamina, vetë substanca që trupi prodhon me tepri në një reaksion alergjik?


Për shkak të përmbajtjes së histaminës, hithra thuhet se ka një ndikim jashtëzakonisht pozitiv në sëmundjet alergjike. Në këtë mënyrë mund t'i japë organizmit mundësinë që të mësohet me sasi të caktuara të histaminës.


Hithra mund të korret e fresket dhe të bëhet me lëng ose të përgatitet si perime (si spinaqi). Hithra gjithashtu mund të pihet në formën e çajit ose të merret si kapsula hithre. Farat e hithrës janë gjithashtu një mënyrë e shkëlqyeshme për të shijuar të gjitha përfitimet që na ofron hithra.


5. Kokërrat e shtogut kundër etheve të sanë

Kokërrat e shtogut janë aq të mira në forcimin e sistemit imunitar saqë ato shpesh cilësohen si ilaçi natyral i gripit. Manaferrat e zeza të thella nuk janë vetëm një bekim kundër gripit, por me sa duket edhe kundër alergjive. Kokërrat e shtogut përmban sasi tepër të larta të antioksidantëve dhe fitonutrientëve të ndryshëm. Është ndoshta përbërja unike e të gjitha këtyre substancave dhe sasia e madhe e flavonoideve në plehrat që kanë një efekt kaq të dobishëm në proceset inflamatore, saqë simptomat alergjike mund të përmirësohen si rezultat. Ose pini lëng të freskët ose përdorni manaferrat plotësisht të pjekura për të bërë një marmelade me sheqer të ulët.

6. Qepët, hudhrat dhe mollët kundër etheve të sanëve

Quercetin është një tjetër substancë e fuqishme bimore që mund të shërbejë si armë kundër alergjive dhe punon shumë e ngjashme me antihistaminet. Ushqimet që janë veçanërisht të larta në kuercetinë përfshijnë qepë, hudhër dhe mollë. Pra, duke marrë rregullisht kuercetin, mund të siguroheni që pranvera të kalojë pa pasur nevojë të luftoni me simptomat stresuese të një alergjie.


7. Majdanoz kundër etheve të sanëve

Majdanozi është gjithashtu një nga ato ushqime që mund të parandalojë lëshimin e histaminave që shkaktojnë alergji (Michael Castleman, "The New Healing Herbs" (Rodale, 2009)). Majdanozi mund të përdoret shumë mirë në supa, sallata dhe veçanërisht mirë në smoothie jeshile.


8. Trumzë kundër etheve të sanëve

Trumza mjekësore dhe aromatike është një ekspektorant natyror jashtëzakonisht efektiv, i cili siguron që prodhimi i mukusit të ulet në fillim të një alergjie të afërt pranverore. Për këtë qëllim, trumza gjendet edhe në disa ilaçe farmaceutike. Përveç kësaj, bima ka veti antimikrobike shumë efektive që ndihmojnë në luftimin e infeksioneve të shkaktuara nga formimi i tepërt i llumit.


Për të përfituar nga efektet e dobishme të trumzës, krijoni çaj të freskët të trumzës dy herë në ditë.


9. Supë kundër etheve të sanë

Një supë e mrekullueshme me një nivel të lartë potenciali anti-alergjik mund të përgatitet nga pothuajse të gjithë përbërësit e përmendur më lart. Supa kundër etheve të sanë është bërë si më poshtë:


Ziejeni një qepë me lëvozhgë dhe një thelp hudhër në një tigan me ujë. Tani shtoni një filxhan brokoli të copëtuar dhe gatuajeni përzierjen për pesë minuta. Tani shtoni një filxhan gjethe hithre, gjysmë filxhan selino të copëtuar, një filxhan perime të përziera me gjethe jeshile dhe pak trumzë të freskët. Gatuajeni supën përsëri për 3 deri në 5 minuta. Hiqni lëkurën e qepës. Së fundi, shtoni majdanoz të copëtuar dhe spërkoni supën me kripë barishte, piper të zi, shafran të Indisë, kerri ose çfarëdo që dëshironi të shijoni. Ju bëftë mirë!


10. Pestwurz (Gjermanisht) kundër etheve të sanëve

Ndërsa deri më tani kemi diskutuar ushqimet që mund të lehtësojnë ose parandalojnë ethet e sanëve, Pestwurz është një bimë medicinale që konsumohet vetëm në doza të vogla. Gjethet dhe rrënjët e Pestwurz përmbajnë ato që njihen si petasina. Ato mund të pengojnë reaksionet alergjike, por nuk duhet të përdoren tek fëmijët e vegjël ose tek njerëzit mbi 65 vjeç. Kur zgjidhni preparate me Pestwurz duhet të siguroheni që ato të jenë të lira nga të ashtuquajturat alkaloide pirrolizidine.


Një meta-analizë e madhe britanike zbuloi se alergjitë në Pestwurz ishin në gjendje të zvogëlojnë alergjitë në pesë nga gjashtë studimet e shqyrtuara. Në këto studime, studiuesit zviceranë dhe gjermanë kishin gjetur se Pestwurz ishte po aq efektiv sa ilaçet vetëm në farmaci (antihistaminet) me përbërës aktiv cetirizinë. Ekstrakti i Pestwurz lehtësoi sulmet e teshtitjes, kruajtjen, rrjedhjen e hundës dhe lotimin e syve në vetëm pesë ditë - pa efektet anësore tipike të antihistamines.


Ushqimet që nxisin ethet e sanëve

Përveç ushqimeve të rekomanduara që mund të lehtësojnë ethet e sanëve, patjetër që duhet të shmangni ushqimet që mund të përkeqësojnë ethet e sanëve. Në përgjithësi dihet se një dietë me shumë ushqime shtazore si mishi dhe produktet e qumështit promovon zhvillimin e etheve të sanëve dhe alergjive të tjera. Nga ana tjetër, ngrënia e një diete të shëndetshme me shumë fruta dhe perime të freskëta mund të ndihmojë në lehtësimin e etheve të barit.


Probiotikë për ethet e sanëve

Studimet shkencore po tregojnë gjithnjë e më shumë se zhvillimi i alergjive dhe etheve të barit lidhet me një florë të trazuar të zorrëve. Një florë e shëndetshme e zorrëve forcon sistemin imunitar dhe parandalon zhvillimin e alergjive dhe sëmundjeve të tjera në radhë të parë. Pastrimi i zorrës së trashë në kombinim me marrjen e një probiotiku është një masë natyrale për të luftuar alergjitë.

 

Burimet e artikullit:

 • Heuschnupfen – 10 Lebensmittel die Hilfe bieten - Zentrum der Gesundheit

 • Riedl MA et al., "Oral sulforaphane increases Phase II antioxidant enzymes in the human upper airway." Clin Immunol. 2009 Mar;130(3):244-51. (Oral verabreichtes Sulforaphan erhöht die antioxidativen Phase II Enzyme in den menschlichen oberen Atemwegen.)

 • Seo JH et al., "Association of antioxidants with allergic rhinitis in children from seoul." Allergy Asthma Immunol Res. 2013 Mar;5(2):81-7. (Verbindung zwischen Antioxidantien und allergischer Rhinitis bei Kindern von Seoul.)

 • Patel S et al., "Dietary antioxidant intake, allergic sensitization and allergic diseases in young children." Allergy. 2009 Dec;64(12):1766-72. (Antioxidantienverzehr, allergische Sensibilisierung und allergische Erkrankungen bei Kindern.)

 • Hoff S et al., "Allergic sensitisation and allergic rhinitis are associated with n-3 polyunsaturated fatty acids in the diet and in red blood cell membranes." Eur J Clin Nutr. 2005 Sep;59(9):1071-80. (Allergische Sensibilisierung und allergische Rhinitis sind mit n-3mehrfach ungesättigten Fettsäuren in der Ernährung und in der roten Blutkörperchen Membranen assoziiert.)

 • Roschek B Jr et al., "Nettle extract (Urtica dioica) affects key receptors and enzymes associated with allergic rhinitis." Phytother Res. 2009 Jul;23(7):920-6. (Brennnessel-Extrakt (Urtica dioica) beeinflusst wichtige Rezeptoren und Enzyme in Bezug auf allergische Rhinitis.)

 • Thornhill SM, Kelly AM. "Natural treatment of perennial allergic rhinitis." Altern Med Rev. 2000 Oct;5(5):448-54. (Natürliche Behandlung von jährlicher allergischer Rhinitis.)

 • Michael Castleman, "The New Healing Herbs" (Rodale, 2009)

 • Phyllis Balch "Prescription for Herbal Healing" (2002)

 • Basch E et al.,"Thyme (Thymus vulgaris L.), thymol." J Herb Pharmacother. 2004;4(1):49-67. (Thymian (Thymus vulgaris L.), Thymol.)

 • Brattström A. et al., "Petasites extract Ze 339 (PET) inhibits allergen-induced Th2 responses, airway inflammation and airway hyperreactivity in mice"Phytother Res. 2010 May;24(5):680-5. (Pestwurz-Extrakt hemmt allergen-induzierte Th2-Antwort, Entzündung der Atemwege und Hyperreaktivität bei Mäusen)

 • Schapowal A; Petasites Study Group. "Randomised controlled trial of butterbur and cetirizine for treating seasonal allergic rhinitis." BMJ. 2002 Jan 19;324(7330):144-6. (Randomisierte kontrollierte Studie von Pestwurz und Cetirizin zur Behandlung von saisonaler allergischer Rhinitis.)

 • Rosenkranz RR et al., "Dietary factors associated with lifetime asthma or hayfever diagnosis in Australian middle-aged and older adults: a cross-sectional study." Nutr J. 2012 Oct 12;11:84. (Eine Querschnittsstudie: Ernährungs-Faktoren, die mit lebenslangem Asthma oder einer Heuschnupfen-Diagnose in Australiern mittleren Alters und älteren Erwachsenen zusammenhängen.)

 • Ismail IH et al.,"Probiotic effects in allergic disease." J Paediatr Child Health. 2013 Apr 11. (Probiotische Auswirkungen auf allergische Erkrankungen.)

90 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page