top of page
 • Qendra e Shëndetit

Farat e kungullit - Një rostiçeri e pasur me proteinaFarat e kungullit - të pjekura apo të papërpunuara - kanë shije të shijshme, të freskëta, aromatike. Ato hahen si rostiçeri, spërkaten mbi sallata, shtohen në pjatat e orizit ose përzihen në brumin e bukës dhe rrotullës.


Farat e kungullit të gjelbër - ilaç natyral për fshikëzën dhe prostatën

Farat e kungullit të gjelbër që mund të blihen kudo janë farat e kungullit të vajit (Styrian) (Cucurbita pepo). Vaji i farës së kungullit shtypet gjithashtu prej tyre. Bërthamat nuk kanë nevojë të zhvishen pasi janë pa guaskë për shkak të një mutacioni të ndodhur rreth një shekull më parë.


Farat e kungullit jeshil kanë shije shumë pikante, kështu që konsumimi i tyre - qoftë si ushqim apo ilaç - është një kënaqësi e vërtetë. Dhe meqenëse farat e kungullit janë ilaçe tradicionale për sëmundjet e fshikëzës dhe protastalit, ilaçi në këtë rast nuk është aspak i hidhur, por shumë, shumë i shijshëm.


Farat e kungullit përmbajnë një shumëllojshmëri të gjerë të substancave bimore antioksiduese që janë përgjegjëse për një pjesë të madhe të efekteve tipike të farës së kungullit. Kjo perfshin:


 • Acidet fenolike (p.sh. acidi kumarik, acidi ferulik, acidi sinapik, acidi vanilik, acidi shiringë etj.)

 • Lignans (një fitoestrogjen, efektet e të cilit i kemi përshkruar këtu: linjane kundër kancerit të gjirit)

 • Fitosterolet (p.sh. beta-sitosterol, sitostanol dhe avenasterol)

 • Karotenoidet (p.sh. beta-carotene, lutein, flavoxanthin, luteoxanthin, etj.)


Farat e kungullit mbrojnë kundër sterilitetit nga kimioterapia

Kokteji i listuar i fitokimikateve është aq i fortë sa që madje - së bashku me ekstraktin e xhenxhefilit - mund të mbrojë trupin nga efektet negative të disa ilaçeve që përdoren në kimioterapi.


Ciklofosfamidi (CP), për shembull, është i njohur për pacientët infertilë. Tek meshkujt, shumë spermatozoide vdesin gjatë kësaj terapie dhe ato të mbetura humbasin lëvizshmërinë e tyre. Sidoqoftë, nëse jepni një përzierje të farës së kungullit dhe ekstraktit të xhenxhefilit, cilësia dhe vitaliteti i spermës përmirësohen shumë shpejt.


Farat e kungullit dhe vaji i farës së kungullit

Farat e kungullit janë një furnizues me cilësi të lartë të acideve yndyrore esenciale. Vaji në farat e kungullit përbëhet nga 80% acide yndyrore të pangopura. Nga kjo, rreth 35% janë acide yndyrore të pangopura (acid oleik) dhe 45% janë acide yndyrore të pangopura (acid linoleik, një acid yndyror omega-6).


Preciselyshtë pikërisht në vajin e farave të kungullit që gjenden fitosterolet, të cilat kanë një efekt kaq të dobishëm në prostatë dhe shkaktojnë humbje gjenetike (androgjenetike) të flokëve.


Thuhet se DHT (dihidrotestosteroni) është përgjegjës për të dy problemet. Sepse sa më e lartë vlera e serumit DHT, aq më shumë zmadhohet prostata dhe aq më shpejt bien flokët.


Fitosterolet, megjithatë, pengojnë aktivitetin e të ashtuquajturës 5-alfa reduktaza, një enzimë që normalisht konverton testosteronin në DHT (dihidrotestosteron), domethënë rrit nivelin e DHT. Nëse enzima pengohet, niveli i DHT bie, prostata mund të shërohet dhe humbja e flokëve ndalet.


Farat e kungullit ndihmojnë në zmadhimin beninje të prostatës

Prandaj, farat e kungullit mund të parandalojnë zmadhimin beninje të prostatës (BPH = hiperplazia beninje e prostatës) ose të lehtësojnë ndjeshëm BPH ekzistuese - siç kanë treguar tani studime të ndryshme klinike.


Me BPH, prostata zmadhohet, gjë që mund të çojë në vështirësi në kalimin e urinës (belbëzim të urinës), në urinim të shpeshtë (edhe gjatë natës) dhe në infeksione të përsëritura të fshikëzës.


Në vitin 2009, studiuesit koreanë kryen një studim të rastit, të dyfishtë të verbër, të kontrolluar nga placebo për të demonstruar efektet pozitive të vajit të farës së kungullit në prostatë. Pothuajse 50 pacientë me BPH u ndoqën për më shumë se një vit. Pacientët fillimisht kishin më shumë se 8 pikë në Pikën Ndërkombëtare të Simptomave të Prostatës (IPSS).


IPSS është një listë e simptomave që mund t'i jepen 0 deri në 5 pikë në varësi të ashpërsisë së tyre. Sapo dikush ka më shumë se një total prej 7 pikësh në IPSS, BPH konsiderohet aq serioze sa terapia fillon.


Pjesëmarrësit tani morën


 • ose një placebo (grupi A),

 • Vaj i farës së kungullit (320 mg në ditë - grupi B),

 • Saw vaj palmetto (320 mg në ditë - Grupi C) ose

 • Vaji i farës së kungullit i kombinuar me vaj palmetto (secila 320 mg në ditë - grupi D).


Edhe pse prostata nuk u zvogëlua në madhësi, rezultatet e IPSS në grupet B, C dhe D ranë pas vetëm tre muajsh. Cilësia e jetës u rrit ndjeshëm në të tre grupet pas gjashtë muajsh më së voni, por jo në grupin e placebo. Në grupin D, niveli i PSA gjithashtu u ul - një nivel që tregon jo vetëm probleme beninje të prostatës, por edhe kancer të prostatës.


Në qershor 2011, studiuesit në Urologia Internationalis shkruan se farat e kungullit ishin në gjendje të zvogëlonin prostatën në një sasi të barabartë me 15 përqind të marrjes ditore të kalorive pas 28 ditësh. Edhe në këtë studim, konsumi i farave të kungullit ishte në gjendje të ulte vlerën e PSA.


Studimi i vitit 2016, i cili u krye në Kurpark Klinik në Bad Nauheim, Gjermani, është shumë aktual. Mbi 1,400 burra me BPH morën pjesë dhe konsumuan ose 5 g fara kungulli dy herë në ditë, kapsula dy herë në ditë me 500 mg ekstrakt të farës së kungullit secila, ose një përgatitje placebo.


Pas 12 muajsh u zbulua se ekstrakti i farës së kungullit nuk kishte ndonjë efekt të veçantë. Sidoqoftë, në grupin që sapo hëngri farat e kungullit çdo ditë, pjesëmarrësit dolën shumë më mirë sesa në grupin e placebo.


Ne kemi paraqitur tashmë studime më të vjetra mbi fuqinë shëruese të farave të kungullit dhe vajit të farës së kungullit: Kungulli - mrekullia e substancave vitale


Farat e kungullit për fshikëzën nervoze

Farat e kungullit mund të përdoren gjithashtu për të ashtuquajturën fshikëz nervore (fshikëza tepër aktive) me një dëshirë të shpeshtë për të urinuar. Gratë në veçanti vuajnë nga ky problem, i cili zakonisht fillon midis moshës tre dhe pesë.


Në vitin 2014, një studim zbuloi se marrja e 10 g vaj të farës së kungullit në ditë mund të çojë në një përmirësim të ndjeshëm të fshikëzës nervoze pas vetëm 12 javësh.


Farat e kungullit kundër rënies së flokëve

Siç është shpjeguar tashmë më lart, thuhet se dihidrotestosteroni (DHT) është gjithashtu përgjegjës për humbjen e flokëve në humbjen gjenetike të flokëve. Meqenëse vaji në farat e kungullit ul nivelin e DHT, rekomandohet të merrni një lugë çaji me vaj të farës së kungullit me presion të ftohtë tri herë në ditë ose një grusht të vogël fara kungulli tri herë në ditë për të mbështetur trajtimin e humbjes së flokëve.


Një studim i rastësishëm i kontrolluar nga placebo i vitit 2014 - të cilin e prezantuam më në detaje këtu - tregoi se konsumi i vajit të farës së kungullit mund të çojë në një rritje prej 40 përqind të plotësisë së flokëve.


Në rast të humbjes gjenetike të flokëve, ju mund të merrni një lugë vaj fara kungulli çdo ditë ose thjesht të përgatitni sallatën ditore me një salcë vaji të farës së kungullit.


Përveç vajit shërues, ekziston edhe një proteinë me cilësi jashtëzakonisht të lartë në farat e kungullit: proteina e farës së kungullit.Farat e kungullit sigurojnë proteina me cilësi të lartë

Me një meze të lehtë me fara kungulli (30 g) ju tashmë konsumoni 8 gram proteina. Kjo është tashmë 15 përqind e kërkesës së proteinave për një person 70 kilogramë.


Kur bëhet fjalë për proteina, farat e kungullit jo vetëm që sigurojnë sasi, por edhe cilësi. Sepse proteina e farës së kungullit ka një vlerë jashtëzakonisht të lartë biologjike, e cila duhet të jetë 137. Për krahasim: vlera biologjike e vezëve të pulës është 100, ajo e viçit është 92 dhe vlera biologjike e djathit është 85.


Vlera biologjike e një proteine ​​është më e lartë, aq më e ngjashme është proteina përkatëse me proteinën njerëzore, domethënë aq më të ngjashme janë sasitë e aminoacideve dhe raportet e përzierjes së aminoacideve që përmbahen.


Proteina në farat e kungullit gjithashtu siguron një sasi të madhe të lizinës, një aminoacid që gjendet vetëm me masë në shumë lloje drithërash. Farat e kungullit prandaj mund të jenë një shtesë e shkëlqyer e proteinave të grurit - p.sh. B. në formën e një bukë me farë kungulli.


Aminoacidi triptofan gjithashtu gjendet me bollëk në farat e kungullit, i cili është një përjashtim i vërtetë, sepse shumë ushqime shtazore të pasura me proteina nuk japin aq triptofan sa farat e kungullit.


Përdorni pjesën e recetave me recetat tona të pasura me proteina. Recetat japin të paktën 25 g proteina për racion dhe kanë shije të mahnitshme.


Farat e kungullit rrisin nivelet e serotoninës

Gjithsej 360 mg triptofan ulen në 100 gram fara kungulli. Edhe mishi, me përmbajtjen e tij të lartë të proteinave, nuk siguron aq shumë triptofan. Serotonina prodhohet në organizëm nga triptofani. Kjo substancë lajmëtare është përgjegjëse për disponimin tonë, kështu që nivelet shumë të ulëta të serotoninës mund t’ju ​​bëjnë të dëshpëruar.


Natën, hormoni melatonin krijohet nga serotonina. I quajtur edhe hormoni i gjumit, siguron që ne të lodhemi në mbrëmje, të pushojmë dhe të bëjmë një gjumë të mirë. Nëse organizmi ka shumë pak serotonin, natyrisht do të jetë gjithashtu e vështirë të prodhohet melatonin dhe gjumi do të vijë për një kohë të gjatë.


Një furnizim gjithëpërfshirës i triptofanit është pra një parakusht i rëndësishëm për një humor të balancuar dhe gjumë të mirë. Farat e kungullit mund të jenë jashtëzakonisht të dobishme këtu, p.sh. Për shembull, nëse hani disa fara kungulli me karbohidrate lehtësisht të tretshme disa orë para se të shkoni në shtrat (p.sh. një copë e vogël frutash).


Një studim përkatës u botua në revistën e specializuar Nutritional Neuroscience në 2005, i cili kishte treguar se farat e kungullit - të konsumuara së bashku me një burim karbohidratesh - ishin po aq efektive në promovimin e gjumit si një ndihmë farmaceutike e gjumit e bazuar në triptofan.


Dy vjet më vonë, të njëjtët studiues zbuluan se farat e kungullit - përsëri të ngrënë së bashku me karbohidratet (në studim me glukozë të pastër) - madje mund të përdoren te njerëzit me çrregullim ankthi social dhe ulur ndjeshëm ankthin. Shkencëtarët përfunduan duke thënë:


"Triptofani nga një burim proteine ​​siç janë farat e kungullit të kombinuara me një karbohidrate shumë glicemike është një agjent potencial kundër ankthit për ata që vuajnë nga një fobi sociale."


Proteina e farës së kungullit: e mirë për mëlçinë

Proteina e farës së kungullit ka edhe përparësi të tjera: Mund të jetë jashtëzakonisht e dobishme për shëndetin e mëlçisë.


Në Prill 2005, një studim u botua në revistën Phytotherapy Research. Ajo tregoi se konsumi i proteinave të farës së kungullit mund të përmirësojë vlerat e mëlçisë që ishin rritur si rezultat i helmimit.


Gjithashtu në Nëntor 2006, studiuesit në Phytotherapy Research shkruan se proteina e farës së kungullit rrit nivelet e enzimave antioksiduese, përmirëson kapacitetin antioksidues dhe parandalon stresin oksidativ.


Farat e kungullit dhe mineralet e tyre

Përmbajtja minerale e farave të kungullit është gjithashtu interesante. Farat e gjelbra janë "tabletat" minerale më të pastra, që do të thotë se nëse hani rregullisht mjaft fara kungulli, probabiliteti është i lartë që të furnizoheni shumë mirë me ato katër minerale që gjenden në sasi veçanërisht të larta në farat e kungullit: Magnezi , Zink, bakër dhe hekur. Një pjesë e farave të kungullit (30 g) mbulon tashmë:


 • 15 përqind e kërkesës për zink (30 g përmban 2.3 mg zink)

 • 20 - 30 përqind e kërkesës për hekur (30 g përmban 4 mg hekur)

 • 30 përqind e kërkesës për magnez (30 g përmban 130 mg magnez)

 • 30 përqind e kërkesës për bakër (30 g përmban 500 μg bakër)


Farat e kungullit zvogëlojnë rrezikun e kancerit të gjirit

Farat e kungullit përmbajnë, ndër të tjera. Fitoestrogjenët (lignans) që mund të ulin rrezikun e kancerit të gjirit tek gratë - sipas një studimi të kryer nga maji 2012 në revistën Nutrition and Cancer.


Studiuesit kontrolluan dietat e mbi 9,000 grave dhe zbuluan se ato që hanin shumë ushqime të pasura me fitoestrogjen kishin shumë më pak gjasa të zhvillonin kancer të gjirit. Përveç farave të kungullit, ushqimet e pasura me fitoestrogjen përfshijnë edhe farat e lulediellit, farat e lirit dhe produktet e sojës.


Farat e kungullit i largojnë parazitët

Farat e kungullit janë gjithashtu të njohura nga mjekësia popullore për pastrimin e zorrëve - te njerëzit dhe kafshët, kështu që disa pronarë kafshësh përziejnë rregullisht farat e kungullit të imët në kuajt dhe qentë e tyre për të parandaluar parazitët e zorrëve.


Farat e kungullit jo vetëm që kanë një efekt parandalues ​​në infektimin e krimbave, por gjithashtu kanë një efekt terapeutik të drejtpërdrejtë. Në një studim të vitit 2012 (Acta Tropica), studiuesit zbuluan se farat e kungullit së bashku me arrën e betelit ishin në gjendje t'i jepnin fund një infeksioni të shiritit në 79 përqind të pjesëmarrësve dhe të çonin në nxjerrjen e krimbës. Përveç kësaj, brenda dy orësh, pacientët ishin të lirë nga çdo lloj krimbi tjetër me të cilin ishin infektuar.


Nëse pacientët merrnin farat e kungullit vetëm, 75 përqind e pjesëmarrësve ishin në gjendje të nxjerrin krimbat e tyre. U deshën 14 orë që të gjithë krimbat të ekskretoheshin.


Studimi u krye sepse një nga dy agjentët farmaceutikë më efektivë kundër krimbave të shiritit mund të çojë në konfiskime epileptike dhe tjetri nuk është i disponueshëm në shumë rajone të prirura ndaj parazitëve, kështu që njëri ishte në kërkim të tolerueshëm dhe lehtësisht të disponueshëm, por në të njëjtën kohë vërtet alternativa efektive.


Farat e kungullit janë veçanërisht interesante për fëmijët si agjentë kundër parazitëve. Sepse fëmijëve u pëlqen të infektohen me krimbat e krimbave - dhe farat e kungullit kanë shije të shijshme, në mënyrë që ato të mund të hahen në mënyrë parandaluese pa asnjë problem.


Farat e kungullit: Si të hanen më së miri?

Farat e kungullit mund të kafshohen direkt nga dora. Ata gjithashtu shkojnë mrekullisht në bukë dhe brumë rrotull ose në pjekje të kripura. Farat e kungullit gjithashtu mund të spërkaten mbi sallata dhe perime, si p.sh B. me këtë sallatë: Sallatë kopshti shumëngjyrëshe


Proteina e farës së kungullit, nga ana tjetër, mund të blihet si një pluhur dhe gjithashtu të përzihet në shakes ose të trazohet në supa dhe salca.


Vaji i farës së kungullit nuk duhet të nxehet. Ka shije të mrekullueshme me perime të papërpunuara, salcë, dips, pesto dhe llapa. Një recetë e mrekullueshme për gnocchi barishte mund të gjendet këtu: Gnocchi kungull në salcë bajame


Përmbajtja e lartë e vajit në farat e kungullit do të thotë që farat mund të prishen nëse i mbani shumë gjatë. Në çdo rast, ruani farat e kungullit në një vend të errët, të thatë dhe të freskët dhe jo më gjatë se tre deri në katër muaj.


 

Burimet e artikullit:

 • Kürbiskerne – Ein proteinreicher Snack - Zentrum der Gesundheit

 • Hong Heeok et al., Effects of pumpkin seed oil and saw palmetto oil in Korean men with symptomatic benign prostatic hyperplasia, Nutr Res Pract, 2009, (Auswirkungen von Kürbiskernöl und Sägepalmöl bei koreanischen Männern mit symptomatischer BPH)

 • Cho YH et al., Effect of Pumpkin Seed Oil on Hair Growth in Men with Androgenetic Alopecia: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial, April 2014, Evid Based Complement Alternat Med, (Wirkung von Kürbiskernöl auf Haarwachstum bei Männern mit androgenetischem Haarausfall: eine randomisierte, doppelblinde, placebokontrollierte Studie)

 • Zaineddin AK et al, The association between dietary lignans, phytoestrogen-rich foods, and fiber intake and postmenopausal breast cancer risk: a German case-control study., Nutrition and Cancer, 2012;64(5):652-65, (Der Zusammenhang zwischen Nahrungslignanen, phytoestrogenreichen Lebensmitteln sowie der Ballaststoffaufnahme und dem postmenopausalem Brustkrebsrisiko: eine deutsche Fallkontroll-Studie)

 • Ejike CE et al, Inhibition of the experimental induction of benign prostatic hyperplasia: a possible role for fluted pumpkin (Telfairia occidentalis Hook f.) seeds., Urologia internationalis, 2011;87(2):218-24, (Hemmung der experimentellen Induktion von bösartiger Prostatahyperplasie: eine mögliche Rolle für geriffelte Kürbiskerne (Telfairia occidentalis Hook f.))

 • Li T et al, Usefulness of pumpkin seeds combined with areca nut extract in community-based treatment of human taeniasis in northwest Sichuan Province, China., Acta Tropica, 2012 Nov;124(2):152-7, (Nutzen von Kürbiskernen, kombiniert mit Betelnuss-Extrakt, in gemeinschaftsbasierter Behandlung von menschlicher Taeniasis in der nordwestlichen Provinz Sichuan in China)

 • Nkosi CZ et al, Effect of pumpkin seed (Cucurbita pepo) protein isolate on the activity levels of certain plasma enzymes in CCl4-induced liver injury in low-protein fed rats., Phytotherapy Research, 2005 Apr;19(4):341-5, (Wirkung von Kürbiskern(Curcubita pepo)-Proteinisolat auf die Aktivitätslevel von bestimmten Plasmaenzymen bei CCl4-induziertem Leberschaden von eiweißreduziert gefütterten Ratten.)

 • Nkosi CZ et al, Antioxidative effects of pumpkin seed (Cucurbita pepo) protein isolate in CCl4-induced liver injury in low-protein fed rats., Phytotherapy Research, 2006 Nov;20(11):935-40, (Antioxidative Wirkung von Kürbiskern (Curcubita pepo)-Proteinisolat auf die Aktivitätslevel von bestimmten Plasmaenzymen bei CCl4-induziertem Leberschaden von eiweissreduziert gefütterten Ratten)

 • Procida G et al, Chemical composition and functional characterisation of commercial pumpkin seed oil., Journal of the Science of Food and Agriculture, 2013 März, (Chemische Zusammensetzung und funktionelle Charakterisierung von kommerziellem Kürbiskernöl.)

 • Hudson C et al., Protein source tryptophan versus pharmaceutical grade tryptophan as an efficacious treatment for chronic insomnia. April 2005, Nutr Neurosci., (Tryptophan aus einer Proteinquelle versus pharmazeutischem Tryptophan als wirksame Therapie bei chronischer Schlaflosigkeit)

 • Hudson C et al., Protein-source tryptophan as an efficacious treatment for social anxiety disorder: a pilot study. September 2007, Can J Physiol Pharmacol, (Tryptophan aus einer Proteinquelle als wirksame Therapie bei sozialer Angststörung: eine Pilot-Studie)

 • Aghaie S et al., Protective effect of combined pumpkin seed and ginger extracts on sperm characteristics, biochemical parameters and epididymal histology in adult male rats treated with cyclophosphamide., September 2016, Anat Sci Int, (Schützende Wirkung der Kombination aus Kürbiskern- und Ingwerextrakt auf die Spermieneigenschaften, biochemischen Parameter und epididymale Histologie bei Behandlung mit Cyclophosphamid)

 • Damiano R et al., The role of Cucurbita pepo in the management of patients affected by lower urinary tract symptoms due to benign prostatic hyperplasia: A narrative review. Juli 2016, Arch Ital Urol Androl, (Die Rolle von Kürbiskernen in der Behandlung von Patienten mit Harnwegssymptomen aufgrund von BPH: ein narrativer Review)

 • Vahlensieck W et al., Effects of pumpkin seed in men with lower urinary tract symptoms due to benign prostatic hyperplasia in the one-year, randomized, placebo-controlled GRANU study. Urol Int. 2015, (Wirkungen von Kürbiskernen bei Männern mit Harnwegssymptomen aufgrund von BHP in der einjährigen randomisierten placebokontrollierten GRANU Studie)

 • Nishimura M et al., Pumpkin Seed Oil Extracted From Cucurbita maxima Improves Urinary Disorder in Human Overactive Bladder, Januar 2014, J Tradit Complement Med, (Kürbiskernöl verbessert Harnwegsstörungen beim Menschen mit Reizblase)

62 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page