top of page
 • Qendra e Shëndetit

Fibrat më të mirë dhe efektet e saj

Aktualisiert: 23. März 2022

Fibra dietike parandalon sëmundjet dhe ju ndihmon të humbni peshë. Ne ju paraqesim fibrat më të mira, sqarojmë se cilat sasi të fibrave janë të shëndetshme dhe çfarë duhet t'i kushtoni vëmendje kur konsumoni fibra.


Fibrat dietike gjenden vetëm në ushqimet me bazë bimore

Fibra dietike nganjëherë quhet edhe fibër ose fibër bimore. Këto janë pjesët e patretshme të ushqimeve bimore. Gjitarët - dhe kështu edhe njerëzit - nuk kanë as një enzimë për tretjen e fibrave dietike dhe as mekanizmat e përshtatshëm të transportit me të cilët fibrat dietike mund të absorbohen.


Fibrat dietike gjenden pothuajse ekskluzivisht në ushqimet me bazë bimore - në fruta, perime, produkte drithërash, bishtajore dhe arra. Ushqimet e kafshëve, nga ana tjetër, janë pothuajse pa fibra.


Fibrat kanë kalori

Për një kohë të gjatë, fibrat konsideroheshin si pa kalori. Supozohej se ato ishin të patretshme, domethënë që ato kalojnë nëpër traktin tretës dhe ekskretohen në jashtëqitje krejtësisht të pandryshuara.


Por më pas u zbulua se disa baktere të zorrëve metabolizojnë disa fibra, duke prodhuar acide yndyrore që tani mund të absorbohen nga trupi dhe t'i japin atij energji - përkatësisht 2 kcal për gram fibër.


Sidoqoftë, sasia e fibrave që mund të përdoret varet shumë nga përbërja e florës personale të zorrëve.


Fibra Dietike: Efektet Shëndetësore

Fibrat konsiderohen si një komponent i rëndësishëm i një diete të shëndetshme sepse kanë efekte të shumta pozitive në shëndet:

 • Fibrat janë thelbësore për funksionimin e shëndetshëm të zorrëve - dhe meqenëse një zorrë e shëndetshme është një nga parakushtet më të rëndësishme për një shëndet të përgjithshëm të fortë, vetëm ky aspekt është një argument i rëndësishëm në favor të një diete të pasur me fibra.

 • Fibra dietike gjithashtu zvogëlon rrezikun e shumë sëmundjeve kronike, p.sh. B. për sëmundjet kardiovaskulare, diabetin e tipit 2, gurët në veshka, sëmundjet e mushkërive, hemorroidet dhe kancerin (1).

 • Fibra dietike mbështet detoksifikimin, pasi lidh produktet e degradimit metabolik, por edhe toksinat dhe kështu mund të dëbohen me jashtëqitje. Meqenëse substancat kancerogjene natyrisht gjithashtu devijohen këtu, kjo pronë kontribuon në sa më sipër. Parandalimi i kancerit në (1).

 • Në rastin e ushqimeve me fibra të larta, është gjithashtu zakonisht e nevojshme t'i përtypni ato me kujdes, gjë që jo vetëm që kontribuon në ngopjen më të mirë (që do të thotë se mund të hani më pak dhe të humbni peshë më lehtë), por që gjithashtu promovon prodhimin e pështymës dhe kështu përfiton dhëmbët shendetesia.


Tre grupet e fibrave

Në përgjithësi, bëhet një dallim midis tre grupeve të fibrave:

 • fibrave të patretshme,

 • fibrave të tretshme dhe

 • fibrave veçanërisht të tretshme prebiotike.


Fibra e tretshme

Fibra e tretshme tretet në ujë dhe fryhet në shumëfishin e vëllimit të saj origjinal. Gjatë këtij procesi, ata formojnë një xhel pak a shumë të hollë. Fibra e tretshme fermentohet nga bakteret në florën e zorrëve dhe për këtë arsye konsiderohet të jetë prebiotike. Pra, ato sigurojnë ushqim për florën e zorrëve dhe kështu sigurojnë që ajo të lulëzojë.


Gjatë fermentimit, ndër të tjera, acidet yndyrore me zinxhir të shkurtër (butirat, propionat, acetat), të cilat kanë një efekt shumë të dobishëm në mjedisin e zorrëve. Ato u shërbejnë qelizave të mukozës së zorrëve si një burim energjie, prandaj mbështesin shumë mirë rigjenerimin e mukozës së zorrëve dhe kështu parandalojnë sëmundje të shumta duke përfshirë kancerin ose sindromën e zorrëve të rrjedhshme. (Leaky Gut Syndrom)


Fibra e tretshme është, për shembull, pektina, beta-glukani, agar ose polisakaridet e mukusit (mukozë). Megjithatë, ka edhe mukozë të patretshëm (pentosanë).


Ushqimet që janë të shumta në fibra të tretshme përfshijnë:

 • Frutat, veçanërisht mollët, dardhat, kumbullat, kajsitë, boronicat (pektina)

 • Tërshëra, fjolleza tërshërë, krunde tërshërë dhe elb (beta -glukan) - të dy kokrrat përmbajnë 6 - 8% të kësaj fibre, gruri dhe thekre, nga ana tjetër, më pak se 2% (thekra përmban pentozanë - shiko më poshtë për fibrat e patretshme) )

 • AgarAgar (agar) = një pluhur i bërë nga algat që përdoret si agjent xhel

 • Farat e lirit, farat chia, lëvoret e psyllium (mucilage)


Fibra e tretshme ka efektet e mëposhtme shëndetësore:

 • Ato parandalojnë rritjen e sheqerit në gjak pas një vakt,

 • ul kolesterolin total dhe kolesterolin LDL,

 • ngadalësoni zbrazjen e stomakut (d.m.th. të ngopeni për më gjatë),

 • mund të zvogëlojë rrezikun e diabetit dhe

 • detoksifikojnë metalet e rënda dhe - në rastin e pektinës - grimcat radioaktive, siç e kemi shpjeguar në artikullin tonë të pektinës, ku aftësitë për uljen e kolesterolit të fibrave të tretshme diskutohen në detaje.


Fibra e patretshme

Fibra e patretshme nuk tretet në ujë dhe nuk fermentohet nga bakteret e florës së zorrëve në të njëjtën masë si fibra e tretshme, kështu që nuk formohen as acide yndyrore me zinxhir të shkurtër.


Në vend të kësaj, fibra e patretshme rrit vëllimin e përmbajtjes së zorrëve (thith ujin) dhe në këtë mënyrë rregullon funksionimin e zorrëve. Kapsllëku zvogëlohet si dhe jashtëqitja që është shumë e shpeshtë dhe shumë e lëngshme nëse ka tendencë për diarre.


Fibrat dietike të patretshme janë, për shembull, celuloza (fibra kryesore dietike e të gjitha ushqimeve me bazë bimore) dhe pentosanët (këto të fundit mund të përfshijnë edhe përfaqësues të tretshëm).


Ushqimet që janë të pasura me fibra të patretshme përfshijnë:

 • Produkte drithi / drithi, fruta, perime (celulozë)

 • Thekër (përmban 6 - 8% pentosanë të shpërndarë në të gjithë kokrrën, ndërsa gruri përmban vetëm rreth 2% dhe kjo vetëm në shtresat e jashtme)


Fibra e patretshme ka efektet e mëposhtme shëndetësore:

 • Ato rrisin kohën kur jashtëqitja qëndron në zorrën e hollë, gjë që kontribuon në tretjen më të mirë, por shkurtojnë kohën e kalimit në zorrën e trashë, gjë që kontribuon në lëvizjet e rregullta dhe joproblematike të zorrëve dhe ul rrezikun e kancerit të zorrës së trashë

 • Ato zvogëlojnë absorbimin e proteinave dhe yndyrave

 • Ata përmirësojnë rezistencën ndaj insulinës, kështu që ata kanë një efekt pozitiv në diabet ose e parandalojnë atë (3)


Të gjitha grupet e fibrave tregojnë këto veti:

 • Ato rrisin ndjenjën e ngopjes dhe ndihmojnë në humbjen e peshës

 • Ato zvogëlojnë proceset inflamatore, kështu që ato kanë një efekt anti-inflamator


Fibra e tretshme prebiotike

Në grupin e fibrave të tretshme, ka fibra që ka një efekt veçanërisht të fortë prebiotik, domethënë bakteret e florës së zorrëve veçanërisht duan t'i hanë ato.


Këto fibra dietike përfshijnë fruktanet, p.sh. inulina dhe të ashtuquajturat. FOS (fruktooligosakaridet). Ato tani janë gjithashtu të disponueshme si shtesa dietike ose u shtohen disa ushqimeve si aditivë në mënyrë që t'i reklamojnë ato si veçanërisht të shëndetshme.


Këto fibra dietike quhen fruktane sepse përbëhen nga zinxhirë fruktoze. Sistemi tretës i njeriut nuk mund t'i ndajë këto zinxhirë sepse i mungojnë enzimat e nevojshme.


Inulina përbëhet nga rreth 35 molekula fruktoze, ndërsa FOS përbëhen nga zinxhirë më të shkurtër të fruktozës (deri në 10 molekula fruktoze). Përmbajtja fruktane e ushqimeve të zgjedhura mund të gjendet në tryezën tonë fruktane.


Ushqimet me përmbajtjen më të lartë të fruktanit përfshijnë:


Përmbajtja e ushqimit / fruktanit (inulin / FOS) për 100 g

 • Angjinarja e Jeruzalemit: 12.2-20 g

 • Rrënjë luleradhiqe: 12-15 g

 • Rrënjë jakoni: 3 - 19 g

 • Rrënjë çikore: 0.4– 20 g

 • Hudhër: 9.8 - 17.4 g

 • Qepë kafe: 2.0 g

 • Angjinarja: 1.2-6.8 g

 • Shallots: 0.9-8.9 g

 • Presh: 0.5-3.0 g

 • Asparagus: 0-3.0 g

 • Drithera (elb, thekër, grurë): 0.5-1.5 g

 • Perime dhe fruta (p.sh. banane, panxhar, kungulleshe, etj.): 0–0.4 g


Kjo është sa fibra duhet të konsumoni çdo ditë

Shoqëria Gjermane e të Ushqyerit rekomandon që të rriturit të konsumojnë të paktën 30 g fibra dietike në ditë, e cila - sipas DGE - për fat të keq nuk arrihet, pasi në përgjithësi hahen vetëm 23 deri në 25 g fibra dietike (4).


Udhëzimet ushqyese të SHBA, nga ana tjetër, tingëllojnë shumë më individuale. Duhet konsumuar 14 g fibra për 1000 kcal (5).


Në thelb, askush nuk duhet të numërojë fibrat nëse hanë një dietë të shëndetshme dhe të plotë, nëse i bëjnë perimet, sallatat dhe frutat ushqimet e tyre kryesore dhe këto me pjatat anësore të bëra nga drithërat (bukë integrale, makarona integrale, mel, oriz ngjyrë kafe) ose pseudo - drithërat (quinoa, hikërror), bishtajoret, arrat dhe farat.


Edhe nëse nuk duhet të arrini gjoja 30 g fibra të kërkuara me këtë dietë, p.sh. nëse nuk hani aq shumë në përgjithësi, nuk do të pësoni humbje shëndetësore sepse përmbajtja e fibrave në fund të fundit nuk është kriteri i vetëm për një dietë të shëndetshme. Shumë më e rëndësishme është prania e GJITH ushqyesve të nevojshëm dhe substancave vitale në përbërjen natyrore.


Përndryshe do të ishte e mjaftueshme nëse thjesht konsumoni 60 g krunde gruri në ditë (për të konsumuar 30 g fibra) dhe përndryshe jetoni nga tortët, bifteku dhe tosta me Nutella.


Fibra dietike për densitet më të lartë të kockave

Thuhet vazhdimisht se fibra pengon thithjen e mineraleve, p.sh. B. Kalciumi dhe magnezi, që të dyja janë aq të rëndësishme për kockat. Pra, në thelb, një dietë e pasur me fibra duhet të çojë në shëndet të dobët të kockave.


Në Prill 2017, një studim u botua i cili tregoi (8) se ky nuk ishte rasti. Ata matën dendësinë e kockave në 653 burra dhe 843 gra dhe zbuluan se një dietë me fibra të lartë i mbron burrat nga humbja e kockave të lidhura me moshën. Tek gratë nuk mund të përcaktohet ndonjë ndikim i fibrave dietike në dendësinë e kockave, as mbrojtëse dhe as dëmtuese.


Fibra dietike për parandalimin e kancerit

Një studim i fundit i rishikimit (9) u botua në pranverën e vitit 2020 në revistën e specializuar Cancer, e cila tregoi se gratë kanë më pak gjasa të zhvillojnë kancer të gjirit nëse hanë një dietë të pasur me fibra. Studiuesit e Universitetit të Harvardit analizuan të njëzet studimet vëzhguese mbi këtë temë dhe zbuluan se fibrat e tretshme në veçanti mund të zvogëlojnë rrezikun e kancerit të gjirit.


Një studim i vitit 2016 kishte gjetur tashmë se një dietë e pasur me fibra në një moshë të re mund të ulte rrezikun e kancerit të gjirit më vonë (13).


Rreziku i kancerit të zorrës së trashë, kancerit të prostatës dhe formave të tjera të kancerit gjithashtu zvogëlohet nëse i kushtoni vëmendje një diete të pasur me fibra - e cila gjithashtu është gjithmonë shumë e pasur me substanca vitale dhe antioksidantë dhe kështu jo vetëm që siguron më shumë fibra, por edhe shumë më tepër frenimin e substancave kancerogjene.


Efektet anësore dhe disavantazhet e fibrave

Sigurisht, fibra gjithashtu ka kritikët e saj, të cilët pohojnë se fibra është e panevojshme. Dhe nëse ndodh, fibra që gjendet në bukën e bardhë, për shembull, ishte plotësisht e mjaftueshme. Frutat zakonisht kanë më pak fibra sesa produkti i miellit të bardhë.


Tabela (2) gjithashtu tregon se një simit gruri siguron 3.4 g fibra për 100 g, por një mollë vetëm 2.3 g për 100 g. Edhe këtu, ushqimi reduktohet në një përbërës të vetëm, i cili nuk është aspak i arsyeshëm.


Është po aq e pakuptimtë të krahasohet një simit buke me një frut. Sepse kush doni të ha një simit, han nje simit e jo një mollë. Është më mirë të krahasohet simite konvencionale me një simite të cilësisë së lartë / bukë integrale. Shpejt bëhet e qartë se kjo nuk është superiore vetëm për sa i përket fibrave, por edhe për sa i përket vitaminave, mineraleve dhe antioksidantëve.


Fibra dhe gazrat e stomakut

Fibra dietike mund të çojë në fryrje, por zakonisht vetëm kur:


 • nëse ato janë gatuar gabimisht (bishtajoret duhet të ngjyhen për 24-48 orë para gatimit, uji i njomë hidhet para gatimit dhe bishtajoret gatuhen me ujë të freskët; zgjidhni bukë me thartë me një brumë të gjatë)

 • nëse hahen gabimisht (shumë shpejt, shumë pak të përtypur) (thjesht hani ushqime me fibra të ngadaltë, përtypini ato me kujdes)

 • nëse nuk jeni mësuar me të dhe papritmas rrisni sasinë e konsumuar (ngadalë mësohuni me një dietë me fibra më të larta, sepse flora juaj e zorrëve dhe i gjithë sistemi juaj tretës gjithashtu duan kohë për t'u mësuar)

 • nëse ka intoleranca, të cilat nga ana e tyre tregojnë një sëmundje para-ekzistuese në zorrë (intolerancë, sindromi i zorrëve të irritueshme, etj.).


Përsa i përket intolerancës, megjithatë, është e diskutueshme nëse ka kuptim të zvogëlohet më tej fibra dietike (dhe kështu ushqime të shumta të pasura me substanca vitale) apo nëse nuk është më mirë të trajtohet problemi në rrënjë dhe p.sh. një rehabilitim të zorrëve dhe masa të tjera për të kapërcyer intolerancën kufizuese sa më shpejt të jetë e mundur.


Fibra dhe divertikula

Sigurisht, nëse tashmë keni divertikulozë dhe vuani nga formimi i fortë i gazit kur hani ushqime me fibra të lartë, atëherë një dietë me FODMAP të ulët është një ide më e mirë (7). FODMAPs janë ushqime të caktuara me fibra të larta që shpesh mund të çojnë në dhimbje stomaku dhe fryrje, të tilla si qepë, kërpudha, mollë, fruta të thata, produkte të qumështit, bishtajore, etj. Mund të gjeni më shumë informacion në lidhje me dietën e ulët FODMAP në lidhjen e mësipërme.


Në një studim të vitit 2019 (6), nga ana tjetër, bazuar në të dhënat e mbi 50,000 grave, u zbulua se frutat (mollët, dardhat, kumbullat) dhe produktet e drithërave mund të ulin rrezikun e divertikulitit. Siç ndodh shpesh, është e këshillueshme që të veproni individualisht dhe të hani në mënyrën që i përshtatet më së miri situatës tuaj personale.


Mund të gjeni më shumë informacion mbi dietën e duhur (dhe masat e tjera) për divertikulitin këtu, e cila sqaron gjithashtu pyetjen nëse mund të hani arra dhe fara me divertikula: Diverkuliti: Çfarë mund të bëni, cila dietë është e mirë?


Fibra dhe anti-lëndë ushqyese

Një argument popullor kundër një diete të pasur me fibra është se disa fibra përmbajnë anti-ushqyes. Ato përbëhen nga bimë për të shmangur grabitqarët. Substanca të tilla janë jashtëzakonisht të dëmshme dhe dëmtojnë mukozën e zorrëve dhe sistemin imunitar - kjo mund të lexohet në Wikipedia, megjithëse burimi i vetëm i dhënë është një libër nga kimisti ushqimor Udo Pollmer, një autor i cili në thelb kritikon gjithçka që nuk duket si salcice me patate të skuqura (10).


Ne tashmë kemi shkruar gjerësisht mbi temën e anti-ushqyesve dhe kemi zhvlerësuar argumentet përkatëse në lidhje me dëmshmërinë e tyre, veçanërisht pasi që prej kohësh dihet se "anti-ushqyesit" e supozuar gjithashtu kanë efekte pozitive në shëndet. Detajet mund të gjenden p.sh. B. këtu: A duhet të njomni arrat? Dhe këtu: Pse frika nga lektinat nuk ia vlen?


Fibra dhe detoksifikimi

Në një dukumentar te SWR me temen : Çfarë na lejohet të hamë? nga 7 nëntori 2018, Dr. Christina Breisselband nga DGE sapo e bëri të pabesueshme sepse guxoi të thotë se fibra është përgjegjëse për detoksifikimin në zorrë, e cila thjesht quhet "fjalor ezoterik".


Një mjek me emrin Andreas Fritsche u lejua të komentonte deklaratën e DGE në atë kohë dhe natyrisht tha, duke notuar në mjekësinë konvencionale, "Këto janë ide të vjetra, kjo teori detoksifikimi, gjithçka nuk është e vërtetë. [...] Për të kthyer diçka në shëndetin tonë përmes të ushqyerit, nuk ka dëshmi shkencore mbi të. "


Por janë pikërisht vetitë detoksifikuese të fibrave që përmenden në pothuajse çdo punim shkencor (kur bëhet fjalë për fibrat). Pra, duket se ka qenë prej kohësh e qartë se fibrat e bimëve thithin automatikisht toksinat, produktet e degradimit metabolik, acidet biliare etj. gjatë rrugës së tyre nëpër zorrë dhe i kalojnë ato organeve të jashtëqitjes (1, 11, 12 - shiko edhe më lart, ku ne referojuni artikullit tonë të referencës së pektinës që shpjegon vetitë detoksifikuese të pektinës, një fibër që gjendet në mollë dhe fruta të tjera).


Ndoshta, për këtë arsye, zonja Breisselband thjesht duhet të kishte shmangur fjalën "detoksifikim" dhe kështu leckën e kuqe për rrjedhën mjekësore. Nëse ajo do të kishte thënë në vend se fibra dietike zvogëlonte thithjen e disa metaleve të rënda dhe substancave të tjera të padëshirueshme në zorrë, vërejtjet nënçmuese me siguri nuk do të ishin bërë.


Fibrat dietike nuk rekomandohen vetëm për ripërtypësit

Ndonjëherë thuhet se fibra është ushqimi ideal për ripërtypësit (p.sh. lopa) sepse ata kanë dhëmbët e duhur dhe sistemin e duhur tretës në mënyrë që të jenë në gjendje të përdorin fibra vegjetale në radhë të parë, por jo për njerëzit, pasi dihet mirë se nuk ripërtyp për orë të tëra ushqimin pasi shtrihet në livadh.


Njeriu në të vërtetë nuk është një ripërtypës. Prandaj, në krahasim me viçin, ai pothuajse nuk ha kurrë shkurre, leh pemësh, degëza dhe sanë. Kur flasim për fibrat, nuk po flasim për dietën me perime të një ripërtypësi, por për perimet, frutat, arrat, etj.


Për më tepër, ne nuk hamë fibra për ta tretur atë, siç bëjnë ripërtypësit falë rumenit të tyre dhe mikroorganizmave që jetojnë në të, por për të stimuluar peristaltikën tonë të zorrëve, për të pastruar zorrët rregullisht dhe për të bërë florën tonë të zorrëve një favor.


Ju duhet t'i kushtoni vëmendje kësaj kur konsumoni fibra

Në vijim, ne përmbledhim rregullat më të rëndësishme për një konsum të shëndetshëm të fibrave dietike në kontekstin e një diete tepër alkaline dhe natyrale:


 • Kur hani një dietë me fibra të lartë dhe gjithashtu kur merrni shtesa ushqimore me fibra të larta (p.sh. pluhur lëvore psyllium, fara liri, pektinë molle, fara chia, miell kokosi, etj.), Sigurohuni që të konsumoni shumë ujë me suplementin ushqimor, por edhe pini shumë ujë gjatë gjithë ditës. Përndryshe, fibra do të grumbullohet së bashku në zorrët, do të bllokohet dhe do të irritojë zorrët.

 • Dritherat- nëse doni t'i hani ato të papërpunuara - duhet të konsumohen në formë të mbirë ose të paktën të fryrë. Kur blini bukë, preferoni të zgjidhni bukë të thartuar ose të fermentuar që janë pjekur me një udhëzues të gjatë brumi (pyesni bukëpjekësin tuaj organik!)

 • Nëse dëshironi të merrni krunde si një shtesë dietike me fibra të larta, është më mirë të zgjidhni krunde tërshërë në vend të krundeve të grurit. Sepse një sasi e madhe (45 përqind) e krundeve të grurit përbëhet nga fibra të patretshme, të cilat mund të mbingarkojnë sistemin tretës. Në të njëjtën kohë, krundi i grurit siguron vetëm një sasi të vogël të fibrave të tretshme dhe për këtë arsye nuk siguron vetitë e tij prebiotike. Me krundet e tërshërës, raporti i fibrave të patretshme të tretshme është shumë më i mirë (10 përqind i patretshëm dhe 8 përqind fibër i tretshëm).

 • Bajamet e tokes (ne gjuhen gjermane - Erdmandeln) janë gjithashtu një burim i mrekullueshëm dhe pa gluten i fibrave (33 g fibra për 100 g). Ato kanë shije të ëmbël dhe për këtë arsye janë shumë të popullarizuara tek fëmijët. Mund të shtohen në muesli ose mbi sallata frutash

 • Bishtajoret treten më lehtë nëse i thithni në ujë për 12 deri në 48 orë para gatimit, hidhni ujin e njomur dhe përdorni ujë të freskët për gatim.


Ushqime të pasura me fibra: të mira dhe jo aq të mira


Këto ushqime me fibra të lartë mund të jenë të dëmshme në sasi shumë të mëdha. Prandaj mos hani shumë:

 • Bukë pa brumë të gjatë

 • bishtajore të gatuara, por të papjekura / germinuara më parë (fasule thelbësore)

 • Krunde gruri


Zgjidhni më mirë ushqimet e mëposhtme që ju ofrojnë fibra të shëndetshme dhe lehtësisht të tretshme:

 • Perime jeshile me gjethe (të gatuara në sallata të përtypura mirë ose smoothie të shijshme jeshile)

 • Perime të tjera

 • Manaferra

 • Frutat (edhe frutat e thata)

 • Makarona Konjac

 • Farat e vajit (fara liri, susami, lulekuqe, farat e lulediellit, farat e kungullit, etj.)

 • arra, badema etj

 • Farat Chia

 • Miell kokosi

 • Filizat e thjerrëzave dhe drithërave

 • Pseudodritherat (mel, hikërror, amaranth, quinoa, canihua, teff, etj.) - shpëlajini mirë para përgatitjes, thithni gjatë natës dhe hidhni ujin e njomur

 • Bishtajore të përgatitura siç duhet


Nëse preferoni të hani ushqimet nga lista e mësipërme, automatikisht do të konsumoni fibra të mjaftueshme - dhe jo vetëm kaq. Ju gjithashtu do të hani sasi të mëdha të vitaminave, mineraleve dhe antioksidantëve dhe së shpejti do të jeni në shëndetin më të mirë, (nëse ju vetëm nuk e jeni).


Fibra dietike si supliment

Nëse mendoni se jeni duke marrë shumë pak fibra me dietën tuaj, mund të zgjidhni nga suplementet e mëposhtëm me fibra të larta:

 • Pektina e pastër e rekomanduar posaçërisht për uljen e kolesterolit

 • Pluhur Konjac

 • Inulin

 • Pluhur lëvore psyllium

 • Miell kokosi

 • Farat e lirit dhe farat chia (mund t'i merrni në çdo supermarket ose treg organik)

 

Burimet e artikullit:

 • Die besten Ballaststoffe und ihre Wirkungen - Zentrum der Gesundheit

 • (1)Prasad KN, Bondy SC, Dietary Fibers and Their Fermented Short-Chain Fatty Acids in Prevention of Human Diseases, Mech Ageing Dev. 2018 Oct 15. pii: S0047-6374(18)30013-7. doi: 10.1016/j.mad.2018.10.003. [Epub ahead of print]

 • (2)Dipl. oec. troph. Dr. Hans-Georg Becker, Ballaststoffe in unseren Lebensmitteln, Ballaststoffanalysen: Bundesanstalt für Getreide-, Kartoffel- und Fettforschung, Detmold, 2002,

 • (3)Weickert MO et al., Impact of Dietary Fiber Consumption on Insulin Resistance and the Prevention of Type 2 Diabetes, The Journal of Nutrition, Volume 148, Issue 1, January 2018, Pages 7–12

 • (4)DGE, Mehr Ballaststoffe bitte!, Presseinformation: Presse, DGE aktuell, 2012 06/2012 vom 31.07.2012, abgerufen am 12.4.2020

 • (5)Dietary Guidelines for Americans 2015–2020, Appendix 7. Nutritional Goals for Age-Sex Groups Based on Dietary Reference Intakes and Dietary Guidelines Recommendations, abgerufen am 12.4.2020

 • (6)Ma W, Nguyen LH et al., Intake of Dietary Fiber, Fruits, and Vegetables and Risk of Diverticulitis, American Journal of Gastroenterology, September 2019

 • (7)Yoshiharu Uno, Jennifer C van Velkinburgh, Logical hypothesis: Low FODMAP diet to prevent diverticulitis, World J Gastrointest Pharmacol Ther. Nov 6, 2016; 7(4): 503-512

 • (8)Dai Z, Felson DT et al., Association between dietary total fiber and bone loss in the Framingham Offspring Study, April 2017, The FASEB Journal

 • (9)Maryam S. Farvid, Nicholas D. Spence, Michelle D. Holmes, Junaidah B. Barnett. Fiber consumption and breast cancer incidence: A systematic review and meta-analysis of prospective studies. Cancer, 2020; DOI: 10.1002/cncr.32816

 • (10)Udo Pollmer, Susanne Warmuth: Lexikon der populären Ernährungsirrtümer. München 2006, S. 324, angegeben bei Wikipedia

 • (11)Berglund M, Akesson A, Nermell B, Vahter M. Intestinal absorption of dietary cadmium in women depends on body iron stores and fiber intake. Environmental Health Perspectives. 1994;102(12):1058–1066.

 • (12)Asagba SO. Role of diet in absorption and toxicity of oral cadmium—a review of literature. African Journal of Biotechnology. 2009;8(25)

187 Ansichten0 Kommentare

Comments


bottom of page