top of page
  • Qendra e Shëndetit

Frutat e thata


Në përgjithësi, frutat e thata kanë veti anti-kancer dhe mbrojtëse të zemrës. Bajamet dhe arrat ndihmojnë veçanërisht në balancimin e niveleve të kolesterolit. Të dy përmbajnë përqendrime të larta të acidit oleik antioksidant dhe yndyrë të pangopur, të ngjashme me atë të vajit të ullirit, i njohur për mbrojtjen e arterieve nga dëmtimi. Bajamet, megjithatë, duket se janë më të vlefshmet nga të dyja. Një total prej gjashtë studimesh treguan rezultatet e jashtëzakonshme të aftësisë së bajameve për të ulur kolesterolin total dhe LDL dhe për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve të zemrës me 10 përqind. Mjafton të hani një grusht të vogël bajame (1 ons) në ditë.


Arrat në përgjithësi janë të pasura me vitaminë E antioksiduese, të mbrojtura kundër dhimbjeve të gjoksit dhe dëmtimit të arterieve. Arrat braziliane janë jashtëzakonisht të pasura me selen, një antioksidant i lidhur edhe me normat më të ulëta të sëmundjeve të zemrës dhe kancerit. Arrat përmbajnë acid ellagjik, një antioksidant dhe luftues i kancerit, dhe janë të larta në vaj të tipit omega-3.

Arrat janë gjithashtu rregullatorë të mirë të insulinës dhe sheqerit në gjak, duke parandaluar rritjen e madhe. Kjo i bën ata ushqime të përshtatshme për ata me intolerancë ndaj glukozës dhe diabet. Shtë interesante të theksohet se arrat janë gjetur të munguara në dietat e atyre që më vonë zhvillojnë sëmundjen e Parkinsonit.


Kujdes nga alergjitë dhe arrat e prishura: Arrat, veçanërisht kikirikët, janë shkaku kryesor i reaksioneve alergjike akute tek individët e ndjeshëm. Shmangni arrat e thyera, sepse ato kalbet lehtë. Gjalpët e arrave janë gjithashtu të njohur për shkaktimin e reaksioneve negative në sistemin tretës. Kur grimcohen dhe në këtë mënyrë ekspozohen ndaj oksigjenit, ato oksidohen, domethënë bëhen të prishur. Yndyrat yndyrore janë shumë toksike dhe një shkak kryesor i sëmundjeve. Ata madje mund të çojnë në sëmundjen e Crohn. Hani vetëm arra të freskëta. Shmangni ngrënien e arrave që përzihen me frutat e thata ose në drithërat e mëngjesit të prodhuara në treg (arrat janë të njomë dhe frutat e thata përmbajnë kërpudha).

 

Burimet e artikullit:

  • Timeless Secrets of Health and Rejuvenation - Andreas Moritz

2 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentarios


bottom of page