top of page
 • Qendra e Shëndetit

Fundi i pagjumësisë

Aktualisiert: 17. Feb. 2023

Shumë miliona njerëz i kalojnë netët e tyre me pagjumësi. Të rraskapitur, ata ngrihen dhe luftojnë gjatë gjithë ditës pa qenë të pushuar . Pilulat konvencionale të gjumit janë të papërshtatshme si një zgjidhje e përhershme për shkak të efekteve të tyre anësore. Natyra, nga ana tjetër, ka gati ilaçe shtëpiake të toleruara mirë. Sigurisht që do të ketë një për ju që më në fund mund t’ju ​​tregojë rrugën e kthimit në sferën e ëndrrave.


A jeni një nga të pagjumët?

A kthehet karuseli juaj i mendimeve pa pushim kur shtriheni në shtrat në mbrëmje dhe në të vërtetë dëshironi të bini në gjumë? A zgjoheni shpesh natën dhe pastaj e keni të vështirë të ktheheni për të fjetur? A e keni të vështirë të dilni nga shtrati në mëngjes dhe të ndiheni më të rraskapitur se sa keni fjetur? Nëse një ose më shumë nga këto ju mbajnë zgjuar tre ose më shumë netë në javë, atëherë ju tashmë jeni në kategorinë e pagjumësisë.


Ndihmat për gjumin dhe efektet e tyre

Çdo qytetar i zakonshëm herët a vonë do të përfundojë në zyrën e mjekut të familjes kur të përballet me problemin e pagjumësisë. Fatkeqësisht, ka ende mjaft kohë për t’ju ​​dhënë një recetë për pilula gjumi. Për të zbuluar shkakun e pagjumësisë tuaj, do të duheshin disa orë për t'u marrë me ju, zakonet tuaja, problemet tuaja dhe stilin e jetës tuaj. Por askush nuk e paguan atë, kështu që ai nuk interesohet.


Pilulat e gjumit me bazë kimike gjithashtu kanë një efekt depresiv të humorit. Ato çojnë rregullisht në dhimbje koke, nauze, lodhje gjatë ditës, dëmtim të aftësisë për t'u përqendruar, ulje të aftësisë për të reaguar dhe së fundi në varësi fizike. Kjo e fundit do të thotë që gjumi nuk është më i mundur fare pa ilaçet e duhura dhe rrjedhimisht dikush duhet të jetojë vazhdimisht me efekte anësore më shumë se të pakëndshme.


Kjo gjithashtu përfshin një lloj humbje të kujtesës. Si rezultat, disa njerëz nuk mund të mbajnë mend që kanë ngrënë ose kanë bërë seks ndërsa janë nën ndikimin e pilulave të tyre të gjumit. Tek personat e pagjumë që nuk kanë qenë në gjendje të flenë pa ilaçe për vite me radhë, abuzimi i pilulave të gjumit çon në mënyrë paradoksale në rritjen e nervozizmit me ndjesi shpimi gjilpërash në këmbë, dridhje dhe ngërçe në muskuj.


Ritualet e reja të mbrëmjes dhe të natës

Para se të bëni efektet anësore të pakëndshme të pilulave të tilla të gjumit, është më mirë të shteroni të gjitha opsionet e tjera nga bollëku i alternativave të shëndetshme në dispozicion për të hequr qafe pagjumësinë tuaj. Këto alternativa gjithashtu funksionojnë në mënyrë kauzale dhe jo të orientuara nga simptomat, siç bëjnë pilulat kimike të gjumit. Hapi i parë është të kuptoni se zakonet tuaja të mëparshme të jetesës dhe gjumit duken të papërshtatshme për një gjumë të shëndetshëm. Pra bëni disa ndryshime dhe risi. Merrni ritualet e reja të mbrëmjes dhe natës. Ketu jane disa shembuj:


 • Dhoma gjumi duhet të përdoret vetëm për dy gjëra: gjumë dhe dashuri. Aktivitete të tjera si shikimi i televizorit, leximi, ngrënia, biseda në telefon, sërfimi në internet, puna, etj. Preferohet të zhvillohen në dhoma të tjera.

 • Shkoni për të fjetur në të njëjtën kohë çdo mbrëmje.

 • Shmangni dremitjet, veçanërisht në orët e vona të pasdites.

 • Kini kujdes të mos bini në gjumë në divanin para televizorit. Nëse ndiheni të përgjumur, çohuni dhe bëni ndonjë aktivitet tjetër derisa të vijë koha për të fjetur.

 • Bëni një dush relaksues para se të shkoni në shtrat.

 • Dëgjoni muzikë të butë dhe qetësuese.

 • Mos hani ushqime të vështira për tu tretur ose me sheqer natën vonë.

 • Alkooli si një ndihmë për gjumin funksionon - në varësi të dozës - relativisht me besueshmëri, por ditën tjetër ai ju siguron një pamje të tmerrshme, erë të keqe, përqendrim dhe performancë të dobët dhe, në planin afatgjatë, një problem alkooli.

 • Shmangni mospërputhjet familjare pak para gjumit dhe mos shkoni për të fjetur derisa të keni kompensuar ose vendosur së bashku se kur do të shihni që gjërat do të sqarohen ditën tjetër.

 • Nëse partneri juaj në thelb shkon për të fjetur në një kohë të ndryshme (më vonë) se ju ose ka zakone të tjera që ju personalisht ju duken shqetësuese (lexim i gjatë, gërhitje, etj.), Duhet të keni parasysh nëse ekziston mundësia që ju të keni një dhomë gjumi për veten tuaj (ose partnerin tuaj).

 • Dhoma juaj e gjumit duhet të jetë e ajrosur mirë, e qetë dhe e errët.

 • Kushtojini vëmendje këmbëve të ngrohta!

 • Nëse nuk mund të flini, mos u frikësoni. Gjithashtu, mos vazhdoni të shikoni orën. Kjo thjesht ju nervozon dhe nuk ju ndihmon. Shkoni në një dhomë tjetër. Sigurohuni që të jetë ndezur vetëm një dritë e dobët. Lexoni pak, shkruani në ditarin tuaj ose organizoni rutinën e ditës tjetër dhe kur të ndiheni të përgjumur, shtrihuni përsëri.


Eliminimi i mendimeve negative

Një nga arsyet më të zakonshme për të pasur probleme për të fjetur janë mendimet tuaja. Ata rrethojnë dhe rrethojnë dhe rrethojnë. Nuk mund ta fikësh. Problemet që nuk janë gjysmë serioze gjatë ditës shfaqen papritur po aq të pazgjidhshme gjatë natës sa nyja në një vesë të lagur. Gjithmonë mbani mend: ka një zgjidhje për çdo problem. Gjetja e një është puna juaj kur është dritë dhe ndiheni të fortë dhe të aftë, jo kur është errësirë ​​dhe jeni të përgjumur.


Prandaj, në mbrëmje ose gjatë natës, vendosni të gjitha mendimet dhe njerëzit e bezdisshëm që ndodhin në këto mendime mbi retë e vogla dhe i fryni ato në natën e lagësht dhe të ftohtë, nëse keni nevojë, bëjeni këtë disa herë rresht. Përderisa shefi juaj (kolegu juaj ose dikush tjetër) kapet për renë e tij të vogël atje dhe era e akullt i fërshëllen rreth hundës, zëvendësojeni atë me mendime paqësore dhe të sigurta. Kjo funksionon shkëlqyeshëm me ndihmën e vizualizimit. Vizualizimi ndihmon trupin të pushojë. Gjumi vjen vetvetiu.


Relaksimi përmes vizualizimit

"Vizualizimi" mund të duket i ndërlikuar, por nuk është aspak. Kjo do të thotë që ju thjesht e vendosni veten në botën tuaj të ëndrrave. Në këtë pikë, bota e ndërgjegjshme e ëndrrave nënkuptohet (domethënë jo ajo në gjumë). Krijoni histori të mrekullueshme të jetës së mrekullueshme që keni dashur gjithmonë të jetoni. Ju jeni mosha që dëshironi, ju dukeni ashtu siç dëshironi, jetoni në një epokë që ju duket interesante, takoni njerëz që admironi, etj., Etj. Bëhuni drejtori i tregimeve për veten tuaj. Të gjithë njerëzit e përfshirë bëjnë dhe thonë saktësisht atë që dëshironi dhe porositni. Nuk do të ishte hera e parë që një roman doli nga vizionet e mbrëmjes …


Pagjumësia nga mungesa e magnezit

Nervozizmi dhe pagjumësia shpesh tregojnë një mangësi të magnezit pavarësisht lodhjes së plumbit. Sidomos kur ngërçet e këmbëve janë atje në kohë, kur keni bërë një shtrat të rehatshëm për të pushuar. Në këtë rast, ju duhet të pasuroni dietën tuaj me ushqime të pasura me magnez dhe të merrni suplemente ushqimore të përshtatshme për të rimbushur rezervat e plaçkitura të mineraleve të trupit tuaj. Shtojcat e magnezit duhet të jenë të një cilësie të veçantë (shiko gjithashtu: Mungesa e magnezit) dhe nuk duhet të përbëhen ekskluzivisht nga magnez.


Pagjumësia përmes ilaçeve

Disa ilaçe gjithashtu shkaktojnë pagjumësi. Kjo mund të ndodhë me shtypësit e oreksit, beta bllokuesit, kortizonin, barnat e astmës, kontraceptivët, ilaqet kundër depresionit, citostatikët dhe shumë më tepër. Në këto raste, patjetër që duhet ta sqaroni problemin me terapistin tuaj në mënyrë që të merrni një ilaç që ka më pak efekte anësore.


Pagjumësia nga vendi i gabuar

Shumë njerëz kanë gjetur se ata papritmas mund të flenë përsëri më mirë pasi lëvizin ose thjesht lëvizin shtratin. Nëse ishte një venë uji ose elektrosmog ose diçka krejtësisht e ndryshme - ia vlen të provoni. Zhvendoseni shtratin tuaj ose zhvendoseni dhomën tuaj të gjumit në një dhomë tjetër. Nëse jeni të ndjeshëm ndaj elektrosmogut, atëherë provoni nëse pagjumësia juaj zhduket pas instalimit të një çelësi të energjisë.


Rregulloni pagjumësinë me ushqime të caktuara

Rrushi në mbrëmje thuhet se promovon prodhimin e hormonit të gjumit melatonin. Mjaftojnë vetëm 300 gramë fruta me lëng. Ushqimet e pasura me vitaminë B si bananet dhe arrat gjithashtu ju ndihmojnë të bini në gjumë.

Parandaloni pagjumësinë me vanilje të vërtetë


Qetësimi i nervave të tensionuar është veçanërisht i këndshëm me ndihmën e asaj që është ndoshta erëza më e shijshme e të gjitha kohërave: vanilja. Fruti tropikal i një orkide ka një efekt shumë pozitiv në nervat e stresuar dhe për këtë arsye u përdor rregullisht në shekullin e 17 -të për çrregullimet e gjumit. Në kohën e sotme të artilerisë së fuqishme, shoqëruesit natyrorë në fushën e ëndrrave u harruan shpejt.


Në aromaterapinë, megjithatë, vaji esencial i çmuar i vaniljes është ende i përshkruar për ankth, pagjumësi dhe depresion. Vanilja nuk nxit gjumin vetëm përmes hundës, por edhe përmes stomakut. Përveç kësaj, trajtojeni veten me diçka të lehtë të erëzuar me vanilje një ose dy orë para se të shkoni në shtrat - për shembull një kapak qetësues nate.


Pija e shijshme e natës me bajame

Qumështi vanilje-bajame është jashtëzakonisht i shijshëm. Pija quhet vetëm qumësht sepse duket si qumësht i vërtetë, por në realitet nuk përmban qumësht shtazor. Qumështi i vaniljes-bajameve përgatitet si më poshtë:


Përzieni një çaj me një lugë gjelle gjalpë bajame (ose një grusht të vogël bajame) me disa hurma pa gropa dhe ujë të ngrohtë (ose të ftohtë) në një blender. Pas disa minutash, shtoni një majë bujare vanilje të vërtetë organike - dhe pini rezultatin e shijshëm. Nëse ju pëlqen, mund të shtoni pak kanellë, sepse kjo erëz ka një reputacion për qetësimin e nervave.


Pagjumësia për shkak të prishjes së ekuilibrit të melatoninës

Melatonin është një hormon i prodhuar nga gjëndra pineale në tru. Ai rregullon ciklin gjumë-zgjim, por gjithashtu mbron qelizat në tru nga stresi oksidativ dhe është i përfshirë në rregullimin e prodhimit të acidit gastrik. Kur prishet ekuilibri i melatoninës, shfaqen çrregullime të gjumit dhe pagjumësi.


Zakonisht nivelet e melatoninës rriten në mbrëmje për të na lodhur. Në mëngjes zvogëlohet përsëri, ndërsa në të njëjtën kohë rritet niveli i kortizolit, gjë që na bën të zgjuar. Ne shpjegojmë në një artikull të veçantë se si mund të rrisni natyrshëm nivelin e melatoninës tuaj në mbrëmje. Ju mund të merrni melatonin direkt, por ka edhe masa të tjera (sjellje të caktuara) që më pas çojnë në një rregullim natyral të nivelit të melatoninës. Ju mund të gjeni artikullin tonë të thelluar të melatoninës në lidhjen e mëparshme.


Kundër pagjumësisë me bimë medicinale që vënë në gjumë

Bimët mjekësore janë një mënyrë e mrekullueshme për të siguruar një gjumë të shëndetshëm. Ju relaksoheni dukshëm - pa asnjë efekt anësor negativ - dhe na vendosni në një gjendje themelore të qetë, në mënyrë që meditimi ose vizualizimi i lartpërmendur të jenë shumë më të lehtë për t’u zbatuar dhe të punojnë dukshëm më shpejt.


Çaj relaksues në mbrëmje

Një çaj qetësues i bërë nga lulja e pasionit, macet dhe kamomili relaksojnë trupin dhe mendjen. Lulja e pasionit është një qetësues që përdoret për ankthin, shqetësimin dhe trurin tepër aktiv. Catnip butësisht çon në relaksim dhe kamomili ka një efekt të përgjithshëm qetësues dhe lehtëson tensionin fizik. Nëse keni alergji ndaj lulediellit, zëvendësoni kamomilin me lule hopi.


Tinkturë valeriane e bërë në shtëpi

Valeriana është ndoshta bima mjekësore më e famshme që promovon gjumin. Ju mund të blini dragees dhe pika prej tyre, por një tretësirë ​​e bërë nga rrënja e valerianës në shtëpi është veçanërisht efektive. Rrënjën mund ta blini në farmaci. Pritini ato në copat më të vogla të mundshme, vendosini në një gotë të errët dhe të mbyllur dhe derdhni alkool me përqindje të lartë mbi to (të paktën 40 përqind). Vendoseni kavanozin në një vend të errët dhe tundeni një ose dy herë në ditë. Pas të paktën pesë ditësh, mund ta derdhni lëngun dhe ta mbushni përsëri në një shishe qelqi qelibar. Merrni ½ deri në 1 lugë çaji nga kjo një orë para se të shkoni në shtrat (disa herë në ditë nëse është e nevojshme).


Kava kava

Nëse vuani edhe nga nervozizëm i padurueshëm apo edhe ankth gjatë ditës, provoni kava kava (e quajtur edhe piper dehës). Në Gjermani, megjithatë, ju do të merrni vetëm formulime homeopatike prej saj. Kava-Kava është një bimë e mrekullueshme kundër ankthit që mund të jetë ndaluar sepse ishte në prag të zëvendësimit të barnave psikotrope me shumë efekte anësore.


Jastëk bimor

Ajo që kontribuon në një atmosferë të bukur në dhomën tuaj të gjumit dhe nga rruga e vendos mendjen dhe trupin në lëkundje harmonike janë jastëkë barishtorë me aromë ose aromë lulesh. Arshtë aromaterapi në të mirën e saj. Efekti i tyre nuk bazohet në asnjë mënyrë - siç besohet shpesh - në një efekt placebo, por në një lidhje midis qendrës së nuhatjes dhe sistemit limbik në tru, kështu që aromaterapia tani është një nga format e njohura të terapisë.


Bëni vetë jastëkë barishtorë

Jastëkët barishtorë janë të mbushur me barëra qetësuese, lule, fara dhe rrënjë, të tilla si livando, mugwort, lule hopi, fara kopre, pjesë të rrënjës së valerianës, borzilok, balsam limoni dhe lule pasioni. Shtoni lulet e trëndafilit dhe portokallit dhe do të ndiheni sikur jeni në parajsë.


Një jastëk i thjeshtë mund të bëhet edhe vetë:

Për ta bërë këtë, mbushni një xhep me një litar tërheqës, me madhësi rreth 7.5 cm deri në 12.5 cm, me barërat e zgjedhura nga ju dhe mbyllni çantën. Nëse ju pëlqen të qepni, palosni një copë pëlhure 12.5 cm me 30 cm dhe qepeni atë të mbyllur në të dy anët. Lani atë me një pastrues pa aromë ose zbutës të rrobave. Mbusheni me pambuk ose fibra, madhësinë e një topi pambuku, shtoni barishte dhe qepni edhe anën e hapur të jastëkut. Vajrat esenciale të bimëve nxisin gjumin në një mënyrë të këndshme.


Kombinime të veçanta barishtore për jastëkë barishtorë


 • Për të zvogëluar stresin: Përzieni gjysmë filxhani lule hopi me gjysmë filxhan mugwort dhe një filxhan tetë me borzilok të ëmbël.

 • Për një gjumë të mirë: Përzieni një çerek filxhan lule livando me një çerek filxhan mugwort dhe një çerek filxhan hops.

 • Kundër maktheve: Përzieni një çerek filxhani petale trëndafili me një të katërtën filxhan rozmarinë, një çerek filxhan livando dhe një çerek filxhan hops. Ju mund të shtoni lule trëndafili ose portokalli sipas dëshirës tuaj.


Ju urojmë një gjumë të shëndetshëm, relaksues dhe të thellë.

 

Burimet e artikullit:

 • Das Ende der Schlaflosigkeit - Zentrum der Gesundheit

91 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Gjumi

Comments


bottom of page