top of page
 • Qendra e Shëndetit

Harroni pudingun me qese – ja si mund ta bëni vetë pudingun

Pluhuri i gatshëm i pudingut dhe pudingu i gatshëm për t'u ngrënë janë të përshtatshëm, por ndonjëherë përmbajnë përbërës të diskutueshëm dhe lënë pak a shumë shumë mbeturina ambalazhi. Alternativa e thjeshtë: bëjeni vetë pudingun! Përdoreni këtë recetë për të bërë pudingun tuaj të preferuar menjëherë.

Në këtë artikull do të gjeni një recetë të thjeshtë bazë për pluhurin e pudingut të bërë në shtëpi, të cilën mund ta përgatisni paraprakisht dhe ta ndryshoni sipas dëshirës tuaj.


Receta bazë për pluhurin e pudingut

Për ta bërë vetë pudingun, ju duhen vetëm dy përbërës që me siguri i keni tashmë në shtëpi: niseshte misri dhe sheqer ose një alternativë sheqeri pluhur sipas dëshirës tuaj. Në varësi të shijes, shtohet një përbërës tjetër në sasinë e duhur.


Me këta përbërës mund të bëhet puding në shumë shije. Nëse i përzieni të dy përbërësit (si dhe përbërës të tjerë aromatizues siç përshkruhen në recetën e mëposhtme) dhe i ruani në një kavanoz me vidë, për shembull, ju keni gjithmonë pluhur pudingu të gatshëm në magazinë në shtëpi, me kosto të ulët.


Përbërësit për 500 ml qumësht bimor apo qumësht shtazor:


Receta bazë për pluhurin e pudingut:

 • 40 g niseshte misri

 • 20 gram sheqer kokosi

Për pudingun:

 • ½ l qumësht shtazor ose bimor (p.sh. tershere, bajamesh, etj)

 • sipas dëshirës: 1-2 lugë caji vanilje të bluar

 • sipas dëshirës: 1-2 lugë caji kakao pluhur

 • opsionale: 125 g arra të bluara

 • sipas dëshirës: lëvore 1-2 limonësh ose portokalli

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 5 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 10 minuta

 • Koha e pritjes: -


hapi 1

Hiqni një pjesë të vogël të qumështit.

Përzieni niseshtën e misrit, sheqerin dhe përbërësit aromatizues në qumështin e hequr.


hapi i 2-të

Ziejeni pjesën tjetër të qumështit.

Kur qumështi të vlojë, përzieni përbërësit e përzier dhe lëreni të ziejnë.

Hidheni në gota ose enë dhe lëreni të ftohet.


Përbërësit e shijes

Një numër i pafund krijimesh me puding mund të krijohen nga receta bazë e përshkruar më sipër. Në seksionet e mëposhtme do të zbuloni se cilët përbërës ju nevojiten për shije tipike si pudingu me vanilje apo çokollatë dhe si mund t'i përpunoni ato.


Bëni vetë puding me çokollatë

Për një puding me çokollatë, shtoni 1-2 lugë kafeje kakao ose pak çokollatë të copëtuar në recetën bazë. Çokollata e zezë është po aq e përshtatshme për këtë sa çokollata e qumështit apo llojet e tjera të çokollatës.


Bëni pudingun tuaj me vanilje

Për të përgatitur një përzierje të gatshme për pudingun e vaniljes, shtoni një ose dy lugë kafeje të grirë vanilje ose pak tul vaniljeje në recetën bazë, por kjo shtohet vetëm kur pudingu është përgatitur. Ju merrni ngjyrën klasike të pudingut me vanilje nëse shtoni edhe një majë të vogël shafran të Indisë. Pudingu më pas merr një shije pak pikante përveç ngjyrës së verdhë.


Për të arritur më shumë shije, mund të gatuani më vonë gjatë përgatitjes një bidon të gërvishtur dhe ta hiqni sërish përpara se të mbushni pudingun.


Bëni puding frutash

Me këtë recetë mund të bëhen edhe pudinga me fruta. Për një shije autentike frutash, shtoni lëkurën e frutave të patrajtuara agrume. Për shkak të lagështisë që përmban gërryerja e lëvozhgës, kjo fatkeqësisht nuk është e përshtatshme për stok. Gjatë përgatitjes, mund të gatuani shkurtimisht edhe disa copa lëvozhgë për një aromë më intensive dhe t'i hiqni para se t'i mbushni.


Variacione me arra

Për një puding me arra, përbërësve bazë shtoni 125 gram lajthi të bluara, bajame ose një varietet tjetër arra që dëshironi.


Përveç krijimeve të pudingut të përshkruara, sigurisht që mund të imagjinohen shumë të tjera. Për shembull, mund të krijoni një puding të shijshëm festash duke shtuar kanellë dhe erëza të tjera tipike dimërore. Copat e arrave ose frutave të thata i japin ëmbëlsirës një kafshatë të veçantë.

136 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page