top of page
 • Qendra e Shëndetit

Humbni peshë - 15 këshillat tona


Humbja e peshës është shpesh një sfidë. Duket edhe më e vështirë për të mbajtur peshën e dëshiruar, të cilën keni luftuar për ta arritur, për një kohë të gjatë. Megjithatë, me njohuritë e nevojshme, humbja e peshës dhe ruajtja e peshës bëhen lojë e fëmijëve. Zbatoni 15 këshillat e mëposhtme për dobësim në planin tuaj personal të të ushqyerit. Brenda katër javësh jo vetëm që do të humbni peshë, por do të ndiheni edhe më të bukur, më të rinj dhe më produktivë.


15 këshilla për të humbur peshë në mënyrë të shëndetshme dhe me kënaqësi

Dëshironi të humbni peshë? Të lodhur nga numërimi i kalorive? Nuk mund ta shihni më efektin yo-yo? Nuk dëshironi të gëlltisni pilula dobësimi me shumë efekte anësore? Jeni të lodhur nga dietat monotone me 500 kalori që ju rrëmbejnë stomakun? Atëherë ju jeni pikërisht këtu.


Jepini vetes njohuritë e nevojshme për humbjen e peshës dhe hani veten në të ardhmen në mënyrë të tillë që trupi juaj të mos heqë kilogramët e tepërt. Me këtë njohuri, jo vetëm që do të humbni peshë ngadalë por me siguri dhe në këtë mënyrë në mënyrë të shëndetshme, por gjithashtu do të rinovoni trupin tuaj në tërësi dhe do të ndiheni shumë më rehat dhe aktiv. Nga rruga, ju nuk do të bëni asgjë nga këto pa u kënaqur. Përkundrazi: Këshillat tona janë sigurisht edhe të shijshme dhe argëtuese.


1. Kushtojini vëmendje yndyrave të duhura

Yndyra ka kalori, por nëse hani yndyrnat e duhura në kombinim me dietën e duhur, nuk do t'ju shëndosjë, por në fakt do t'ju bëjë të humbni peshë (1). Sepse ju e furnizoni trupin tuaj me yndyrna të vlefshme me materiale ndërtimi qelizore cilësore, në mënyrë që të jetë më e lehtë për të të shpërbëjë qelizat e vjetra dhe të ndërtojë qeliza të reja - të reja dhe të freskëta. Pra, tani e tutje, konsumoni vetëm vajra dhe yndyrna të cilësisë së lartë!


Është interesante që të ashtuquajturit ekspertë të ushqyerjes shpesh rekomandojnë dhe lavdërojnë ato vajra dhe yndyrna si të shëndetshme që nuk janë domosdoshmërisht fare. Vaji i lulediellit dhe vaji i lulediellit, për shembull, mund të përdoren në sasi të vogla, por ato nuk duhet të përfshihen në planin tuaj të dietës nëse jeni gati të humbni peshë ose nëse mund të jeni duke luftuar me sëmundje shëndetësore që bazohen në procese inflamatore kronike. .


Dy vajrat e përmendura janë të pasura me acide yndyrore omega-6 që nxisin inflamacionin dhe mund të stimulojnë shtimin në peshë – edhe nëse gjenden në margarinë, e cila gabimisht konsiderohet si një yndyrë e lirë për humbje peshe. Acidet yndyrore omega-6 pengojnë efektet e hormoneve tiroide (2). Por këto janë përgjegjëse për një metabolizëm aktiv. Nëse bllokohen, metabolizmi reduktohet dhe yndyra ruhet në vend që të përdoret për prodhimin e energjisë.


Në yndyrnat e prodhuara në mënyrë industriale - dhe gjithashtu në shumë produkte të gatshme si biskota, pasta, patatina, patate të skuqura, ëmbëlsira etj. - mund të ketë edhe yndyrna të dëmshme trans. Këto yndyrna trans i bëjnë muret qelizore më të depërtueshme, nxisin inflamacionin dhe, nëpërmjet formimit të radikaleve të lira, çojnë në stres ekstrem oksidativ në qelizë (3).


Megjithatë, yndyrnat trans nuk janë të gjitha të pashëndetshme. Ata gjithashtu ju shëndoshin dhe ju pengojnë të humbni peshë. Ashtu si acidet yndyrore omega-6, yndyrnat trans gjithashtu mund të pengojnë aktivitetin e hormoneve të tiroides dhe në këtë mënyrë të zvogëlojnë metabolizmin.


Cilat yndyrna janë në të vërtetë ideale për të humbur peshë?


 • Për kuzhinën e ftohtë, zgjidhni vaj ulliri të virgjër, vaj kërpi, vaj liri (1 - 3 lugë vaj liri në ditë) ose një vaj erëzash të imët me bazë vaji organik të rapes.

 • Një vaj ulliri i cilësisë së lartë mund të përdoret gjithashtu për ngrohje në temperatura relativisht të ulëta. Megjithatë, nuk është i përshtatshëm për tiganisje ose skuqje të thellë.

 • Për kuzhinën e nxehtë (për skuqje, pjekje dhe gatim), nga ana tjetër, një vaj i virgjër organik i kokosit me cilësi të lartë dhe - nëse nuk jeni vegan - ghee organike, gjalpi i kulluar nga kuzhina Ayurveda, janë më të përshtatshmet.


Në Ayurveda, ghee konsiderohet të jetë një ushqim agni-forcues. Agni këtu do të thotë zjarri tretës. Sa më mirë të funksionojë tretja, aq më shpejt mund të ekskretohen mbetjet metabolike dhe aq më e lehtë është humbja e peshës përgjithmonë.


Vaji i kokosit preferohet nga trupi për të gjeneruar energji dhe jo për të ruajtur yndyrën. Nëse trupi do të donte të merrte vajin e kokosit në depozitat e yndyrës, fillimisht do t'i duhej ta kthente atë në yndyrë depozituese për një periudhë të gjatë kohore. Prandaj, trupi e trajton vajin e kokosit më shumë si karbohidratet - por pa disavantazhet e tyre. Vaji i arrës së kokosit, për shembull, nuk shkakton luhatje të nivelit të sheqerit në gjak dhe si rrjedhojë nuk shkakton dëshira, siç bëjnë shpesh karbohidratet.


Ndërsa acidet yndyrore omega-6 reduktojnë gjëndrën tiroide, vaji i kokosit fuqizon gjëndrën tiroide dhe aktivizon metabolizmin. Prandaj, vaji i kokosit mund të përdoret në një dietë pa asnjë problem dhe mbështet në mënyrë të qëndrueshme çdo përpjekje për të humbur peshë. Lexoni gjithashtu: Vaji i kokosit – i shijshëm dhe i shëndetshëm


2. Shmangni sheqerin dhe miellin e bardhë

Nuk mund ta shmangni këtë kur humbni peshë. Sheqeri dhe mielli i bardhë janë karbohidrate të izoluara. Ato çojnë në luhatje të niveleve të sheqerit në gjak (4), dëshira për ushqim (5) dhe oreks të tepruar.


Ata mbajnë nivelin e insulinës lart dhe në këtë mënyrë parandalojnë prishjen e yndyrës. Karbohidratet e izoluara nuk ju sigurojnë asgjë përveç kalorive - pa substanca vitale, pa minerale, pa elementë gjurmë dhe pa substanca të dobishme dytësore bimore. Kështu që nuk ka nevojë t'i hani ato. Shmangni sheqerin dhe miellin e bardhë dhe të gjitha produktet që përmbajnë këto dy ushqime.


Kaloni te drithërat. Sidoqoftë, shmangni grurin këtu dhe në vend të kësaj preferoni produkte me gërvishtje ose produkte pa gluten të bëra nga orizi, meli, hikërrori, quinoa, amaranti, gështenjat, einkorn, misri, kërpi, etj.


Në vend të sheqerit të zakonshëm shtëpiak, mund të përdorni sasi të vogla mjalti ose sasi të vogla ksilitoli. Mësoni më shumë rreth këtij zëvendësuesi të sheqerit këtu përpara se të përdorni ksilitol: Gjërat që duhet të dini rreth ksilitolit


Bare të ëmbla dhe në të njëjtën kohë të shëndetshme pa sheqer, pa miell të bardhë dhe gjithashtu pa yndyrna të dëmshme mund t'i merrni në dyqanet online organike ose në dyqanet e ushqimeve të shëndetshme / dyqanet e ushqimeve të shëndetshme. Ju gjithashtu mund të bëni vetë ëmbëlsirat e shëndetshme shumë shpejt. Ju madje mund ta përgatisni vetë çokollatën brenda gjysmë ore nga përbërës të shëndetshëm dhe në një cilësi të shijshme dhe të shkrirë.


Nëse keni frikë se nuk do të jeni në gjendje të jetoni pa sheqer dhe ëmbëlsira konvencionale, atëherë planifikoni rrugën tuaj për të dalë nga varësia ndaj sheqerit. Informacionin e nevojshëm mund ta gjeni këtu: Dalja nga varësia ndaj sheqerit


3. Humbni peshë me pluhur konjac dhe makarona konjac pa kalori

Me pluhurin konjac ju mund të rrisni humbjen e peshës - me 350 gram në javë.Pluhuri konjac ka të njëjtën origjinë me petën fantastike konjac, përkatësisht rrënja konjac.


Nga kjo rrënjë përftohet një pluhur - pluhuri konjak - i cili përbëhet pothuajse ekskluzivisht nga fibra të veçanta diete (të ashtuquajturat glukomanane). Kjo fibër shtyp oreksin, ju bën të ngopur dhe të ngopur - në mënyrë të tillë që papritur ndaloni së menduari për ushqimin. Papritur koka juaj është përsëri e lirë për gjëra krijuese dhe kuptimplota.


Edhe EFSA (Autoriteti Evropian i Sigurisë Ushqimore) e ka vlerësuar pluhurin konjac si një mjet të shkëlqyer për të humbur peshë - nëse e konsumoni dy herë në ditë (6), gjë që është shumë e lehtë sepse pluhuri konjac është në dispozicion në formë kapsule.


Ka edhe makarona të bëra nga konjac! Nëse dëshironi të humbni peshë, zakonisht e detyroni veten të shmangni rreptësisht të gjitha llojet e makaronave. Në thelb, kjo është gjithashtu një ide shumë e mirë, pasi karbohidratet - veçanërisht me salca të pasura - mund të ndihen shpejt në peshore. Por meqenëse petët e konjakut kanë ekzistuar, askush nuk duhet të kalojë më pa makarona të shijshme.


Makaronat Konjak janë pa karbohidrate të përdorshme, pa yndyra dhe për rrjedhojë pa kalori. Në të njëjtën kohë, ato mund të përgatiten si makarona - qofshin spageti Bolognese, lasagna apo sallatë makarona - gjithçka është e mundur! Dhe kjo me zero kalori. Petët e konjakut janë gjithashtu jashtëzakonisht të kënaqshme për një kohë të gjatë dhe ju largojnë oreksin për porcione të mëdha. Këtu do të gjeni receta të shijshme me petë konjac.


4. Humbni peshë pa ushqime të përpunuara

Ushqimet e përpunuara përfshijnë produkte të tilla si pula e pjekur, biskota, kriker, patate të skuqura, mueslis komerciale, karamele, produkte të pjekura dhe ushqime të gatshme të të gjitha llojeve. Këto produkte përmbajnë yndyrna trans (shih 1.), shumë karbohidrate të izoluara (shih 2. ), kryesisht shumë kripë ose gjithashtu glutamate (shih 5.). Në të njëjtën kohë, ato vështirë se ju sigurojnë substanca jetike, kështu që nuk ka kuptim të hani këto produkte - përveç nëse dëshironi të shtoni peshë në një mënyrë jo të shëndetshme (7).


Nëntë ushqimet më të pashëndetshme janë të gjitha ushqimet e përpunuara. Kur i hani këto, metabolizmi i tyre krijon aq shumë skorje dhe mbetje metabolike saqë trupi juaj nuk mund t'i nxjerrë të gjitha. Pra, ai i ruan ato dhe i mbulon me yndyrë në mënyrë që skorja të mos dëmtojë indin (shih gjithashtu pikën 11). Nëse tani hani ushqime me cilësi të lartë, trupi juaj ka shumë më pak arsye për të shtuar yndyrë, sepse ka më pak produkte të mbeturinave për t'u ngopur.


Në vend të kësaj, hani fruta të freskëta, sallata, pjata me perime (shih seksionin tonë të recetave), lakër, arra (veçanërisht kikirikë të pakripur), bishtajore, herë pas here peshk me cilësi të lartë dhe herë pas here një vezë organike. Ju mund të gjeni këshilla për një mëngjes të shëndetshëm këtu: Mëngjesi alkalik


Megjithatë, ju gjithashtu mund të shkoni në një detoksifikimi për katër javë. Një kurë e tillë pastrimi nuk është e përshtatshme vetëm për të humbur peshë, por edhe si një hyrje në një dietë të shëndetshme që është tepër alkaline. Me kurën e pastrimit, do të jetë shumë më e lehtë për ju që ta bëni planin tuaj të ardhshëm të të ushqyerit të shëndetshëm dhe të pasur me substanca jetike.


Përveç udhëzimeve të hollësishme, do të merrni edhe receta për katër javë (një recetë në ditë) dhe kështu do të merrni edhe një rutinë të sigurt në gatim dhe ushqim të shëndetshëm.


5. Glutamati bllokon rënien në peshë

Shmangni produktet që përmbajnë glutamate. Glutamati është një përmirësues i shijes që i bën pjatat të shijojnë veçanërisht të shijshme dhe pikante. Në listën e përbërësve është deklaruar me glutamat monosodium ose me terma të tillë si "proteina e hidrolizuar" ose "aromatizues". Glutamati çon në faktin që ju hani më shumë nga ushqimi përkatës sesa dëshironi në të vërtetë. Prandaj, glutamati nxit oreksin (8) dhe pengon ndjenjën e ngopjes.


Prandaj, glutamati është ideal si erëz nëse dëshironi urgjentisht të shtoni peshë (në një mënyrë jo të shëndetshme). Në vend të përzierjeve të erëzave që përmbajnë glutamat, mund të përdorni kripë bimore, erëza si shafran i Indisë, arrëmyshk, kerri, paprika e ëmbël, kokrriza hudhre, por edhe përzierje bimore, përzierje erëzash me farat e hithrës dhe lëngje perimesh pa maja.


6. Humbni peshë me smoothie jeshile

Nëse keni një tendencë për të ngrënë tepër, provoni të zëvendësoni një nga vaktet tuaja të përditshme me një smoothie jeshile ose të keni një smoothie si fillim. "Smoothie" nuk do të thotë një pije e blerë gati për t'u pirë që zakonisht përmban shumë sheqer dhe përbërës të tjerë të pafavorshëm, por një smoothie jeshile shtëpie e bërë nga fruta, perime me gjethe jeshile, ujë dhe - nëse dëshironi - pak gjalpë bajamesh. xhenxhefil, vanilje ose të ngjashme.


Idealisht, ju të pini smoothie jeshile për mëngjes. Duke e shijuar këtë herët gjatë ditës me stomakun bosh, substancat e tij vitale dhe lëndët ushqyese me cilësi të lartë mund të absorbohen menjëherë dhe të përfshihen në qeliza. Të gjitha informacionet rreth smoothies jeshile mund t'i gjeni këtu: Smoothies jeshile - Vakti i përsosur.


Nuk keni gjithmonë kohë për të përgatitur një smoothie të freskët? Nuk ka rëndësi. Smoothies me cilësi të lartë janë gjithashtu në dispozicion në formë pluhuri. Sidoqoftë, sigurohuni që cilësia të jetë e lartë këtu!


Smoothies pluhur duhet sigurisht të jenë pa sheqer, ëmbëlsues dhe mbushës të pafavorshëm. Ato duhet të bëhen nga fruta dhe perime natyrale me cilësi organike. Nëse zgjidhni edhe varietete që përmbajnë fibra në formën e farave të pleshtave pa kalori, atëherë po vrisni dy zogj me një gur, që do të thotë se mund të zbatoni dy nga këshillat tona në të njëjtën kohë: majën e smoothie-t dhe fibrën e mëposhtme. bakshish.


7. Humbni peshë me shake të shëndetshme për humbje peshe

Shake për humbje peshe mund t'ju ndihmojë të humbni peshë shumë mirë (9). Zakonisht zëvendësojnë një vakt, përmbajnë vetëm pak kalori në vetvete, por janë aq të ngopshme sa mendoni se keni ngrënë një vakt të plotë. Megjithatë, është e rëndësishme të zgjidhni shake të shëndetshme për humbje peshe. Sepse në treg ka shumë shake për humbje peshe që përmbajnë sheqer, ëmbëlsues ose mjaltë (i cili gjithashtu përbëhet pothuajse ekskluzivisht nga sheqeri) dhe për këtë arsye nuk lejojnë humbje të shëndetshme në peshë.


Përbërësi kryesor në shake për humbje peshe është një pluhur proteine. Pluhuri i proteinave vjen në shumicën dërrmuese të rasteve nga qumështi i lopës (hirra) ose nga soja - të dyja proteina që nuk tolerohen nga shumë njerëz, të paktën jo në sasitë e përfshira në shake për humbje peshe (veçanërisht pasi konsumohen deri në tre shake për ditë).


Nga ana tjetër, shake-et vërtet të shëndetshme për dobësim nga Slimsalabim përmbajnë një kombinim të tre proteinave thjesht bimore, por ende pa soje: proteina orizi, bizele dhe fara luledielli. Përmbajtja e proteinave është 50 për qind.


Shake për humbje peshe Slimsalabim përmbajnë gjithashtu pluhur konjac, një fibër natyrale që është vërtetuar se lehtëson humbjen e peshës me një konsum ditor prej 3 g. Sigurisht, shake-t për dobësim nga Slimsalabim janë pa sheqer dhe ëmbëlsues sintetikë. Në vend të kësaj, shija rrumbullakohet nga eritritoli, një zëvendësues i shëndetshëm i sheqerit dhe stevia. Me shakes Slimsalabim, ju konsumoni vetëm 136 kcal për racion dhe gjithashtu mund të zgjidhni midis vaniljes dhe kakaos. Të gjitha detajet rreth shakeve të shëndetshme për humbje peshe mund t'i lexoni në linkun e mëparshëm.


8. Humbni peshë me fibrën e duhur

Përveç fibrave konjac, ka edhe fibra të tjera që mund t'i përfshini në planin tuaj të të ngrënit që do t'ju ndihmojnë të humbni peshë, si p.sh. B. farat chia të pasura me lëndë ushqyese.


Farat Chia për humbje peshe

Farat Chia janë një nga burimet jashtëzakonisht të shëndetshme të fibrave. Farat Chia fryhen - të ngjashme me farat e lirit - shumë shpejt në ujë ose frutat pure shumë herë madhësinë e tyre origjinale. Nëse hahen, ju ngopin shumë shpejt dhe gjithashtu sigurojnë që ndjenja e ngopjes të zgjasë për një kohë të gjatë.


Farat Chia jo vetëm që ju ofrojnë fibra (10), por edhe me një sasi të madhe kalciumi dhe acide yndyrore omega-3 (11). Këto të fundit ndihmojnë gjithashtu në uljen e nivelit të kolesterolit dhe zbutjen e inflamacionit të mundshëm kronik. Nëse dëshironi të përfitoni plotësisht nga lëndët ushqyese që gjenden në farat chia, duhet t'i bluani ose grini farat. Përndryshe, do të përfitoni vetëm nga fibra.


Shake nga lëvozhga psyllium dhe betonitit për humbje peshe

Një tjetër ilaç i mrekullueshëm i pasur me fibra jo vetëm për të qenë në gjendje për të humbur peshë, por edhe për të detoksifikuar dhe deacidifikuar trupin në të njëjtën kohë, është marrja e shake me farat e pleshtave të bentonitit në mëngjes. Kjo shkundje ju mbush, shtyp oreksin, nxit tretjen, thith toksinat dhe gazrat nga trakti tretës dhe siguron një mjedis të shëndetshëm në zorrë. Të gjitha këto veti ju ndihmojnë jashtëzakonisht të humbni peshë dhe në të njëjtën kohë të bëni diçka të mirë për trupin dhe shëndetin tuaj.


Rastësisht, lëvozhgat e bentonitit dhe psiliumit janë gjithashtu të disponueshme në formën e kapsulave - sepse jo të gjithëve u pëlqen t'i përziejnë këto dy përbërës në një shake. Bentoniti dhe pluhuri i lëvozhgës së psiliumit përdoren gjithashtu shpesh në programet e pastrimit të zorrës së trashë. Nëse blini një program të tillë bazë për pastrimin e zorrës së trashë, shpesh do të merrni edhe një probiotik - gjë që na çon në pikën vijuese:


9. Probiotikët mund të jenë të dobishëm

Probiotikët janë baktere të dobishme të zorrëve që kanë një efekt jashtëzakonisht pozitiv në shëndetin e njeriut në shumë mënyra - dhe gjithashtu ndihmojnë në humbjen e peshës (12) (13). Bakteret e zorrëve 2 janë shumë qindra lloje. Çdo person ka një përbërje shumë individuale të baktereve të zorrëve dhe rrjedhimisht një florë të zorrëve shumë individuale - në varësi të florës së zorrëve të prindërve dhe në varësi të dietës së tyre personale dhe stilit të jetesës.


Disa baktere të zorrëve - ato quhen firmicute - tani çojnë në zbërthimin e disa fibrave realisht të patretshme në karbohidrate të tretshme dhe për rrjedhojë i japin trupit kalori. Kjo do të thotë që ju besoni se po hani fibra të patretshme, të cilat më pas shndërrohen nga flora juaj e zorrëve në atë që nuk dëshironi: sheqer dhe yndyrë. Nuk është çudi që humbja e peshës nuk funksionon! Edhe pse thuajse nuk hani asgjë. Por jo të gjithë kanë të njëjtin numër Firmicutes (14).


U zbulua se njerëzit me mbipeshë preferojnë të mbajnë këtë grup bakteresh të zorrëve në zorrët e tyre. Njerëzit e dobët, nga ana tjetër, kanë vetëm disa baktere Firmicutes, por të ashtuquajturat baktere Bacteroidetes janë shtuar (15). Këto baktere nuk mund të metabolizojnë fibrat, kështu që asnjë kalori shtesë nuk mund të vendoset në ijet tuaja. Fibra dietike ekskretohet e patretur tek këta persona. Nëse do të ishin të shëndosha, mund të humbnin peshë në një kohë të shkurtër. Por në fillim nuk shëndoshen.


Bakteret e acidit laktik (shtamet Lactobacillus) i përkasin Bacteroidetes. Prandaj, ka kuptim të merrni preparate probiotike kur dëshironi të humbni peshë. Qëllimi tani është të ndryshohet flora e zorrëve në atë mënyrë që Firmicutet "të trasha" të shtyhen prapa dhe në vend të tyre të vendosen Bacteroidetes "të hollë".


Është e rëndësishme këtu që të zgjidhni një probiotik që përmban shtame të shumta Lactobacillus dhe ta zbatoni këtë së bashku me këshillat e tjera të përmendura këtu. Bëjeni florën tuaj të zorrëve bashkëpunëtore - dhe humbja e peshës bëhet lojë e fëmijëve! Si mund ta stërvitni florën intestinale në drejtimin e “të hollave” me të ushqyerit mund të lexoni në librin shumë interesant “Slim with intestines” të Dr. Michaela Axt-Gadermann.


Detaje për këtë temë mund të gjeni edhe këtu: Humbni peshë më lehtë me probiotikë


10. Mendoni për kapsaicinën dhe magnezin

Kapsaicina është substanca e nxehtë tek speci djegës, i cili quhet edhe piper i kuq kur bluhet. Kapsaicina çon në një rritje të temperaturës së trupit, e cila rrit konsumin e energjisë. Kapsaicina gjithashtu pengon oreksin dhe në të njëjtën kohë përshpejton humbjen e yndyrës - nga 135 mg kapsaicinë në ditë (16).


E kombinuar me magnezin, efekti pozitiv në humbjen e peshës mund të rritet edhe më tej. Sepse mungesa e magnezit parandalon humbjen e peshës. Mungesa e magnezit, nga ana tjetër, çon në luhatje të niveleve të sheqerit në gjak, të cilat nga ana e tyre çojnë në ngrënie të tepërt, e cila, siç dihet, nuk është saktësisht e dobishme nëse dëshironi të humbni peshë. Dietat në veçanti janë shpesh të ulëta në magnez – dhe po ashtu edhe produktet e gatshme nga supermarketi.


Prandaj, ka kuptim të kontrolloni furnizimin tuaj me magnez nëse doni të humbni peshë me sukses. Nëse vëreni se dieta juaj është mjaft e ulët në magnez, mund të merrni një suplement magnezi dhe, ndër të tjera, nxisin metabolizmin. Magnezi më pas nxit humbjen e yndyrës përmes ndikimit të tij në ekuilibrin e sheqerit në gjak.


Përveç kësaj, magnezi, së bashku me vitaminat B, bllokon aktivitetin e të ashtuquajturave gjenet e obezitetit. Ne kemi shpjeguar detaje rreth ndikimit të magnezit në humbjen e peshës këtu: Magnezi ju bën të dobët


11. Substanca të hidhura për humbje peshe

Substancat e hidhura nxisin funksionet e mëlçisë dhe në këtë mënyrë stimulojnë metabolizmin. Substancat e hidhura gjithashtu ndryshojnë ndjenjën e shijes në terma afatgjatë, kështu që ëmbëlsirat së shpejti nuk kanë më shije të mirë, gjë që natyrisht ka një efekt shumë të dobishëm në humbjen e peshës. Substancat e hidhura mund të përthithen me ndihmën e preparateve të ndryshme.


Është veçanërisht ideale nëse zgjidhni ato preparate të substancave të hidhura që e kanë provuar veten veçanërisht në drejtim të humbjes së peshës, si p.sh. B. ekstrakti i angjinares.


Ekstrakti i angjinares, nga ana tjetër, është natyrshëm pa kafeinë dhe funksionon si një agjent dobësimi në nivele shumë të ndryshme: ekstrakti i angjinares ndihmon në detoksifikimin dhe pastrimin (sa më pak toksina dhe mbetje, aq më shpejt zvogëlohet organizmi), përshpejton drejtpërdrejt ndarjen e yndyrës. , dhe moderon nivelin e sheqerit në gjak pas ngrënies (17 ) dhe parandalon dëshirat për ushqim. Të gjitha këto cilësi janë më se të mirëpritura kur kërkoni të humbni peshë. Ne kemi përshkruar më shumë për këtë në këtë tekst: Thjesht ndaloni dëshirat.


12. Humbni peshë me ekstrakt shafrani dhe vitaminë D.

Shafrani ka efekte krejtësisht të ndryshme në organizëm, por ndihmojnë edhe në rënien në peshë. Shafrani, për shembull, rrit ndjenjën e ngopjes, shtyp oreksin (18) dhe redukton automatikisht numrin e ushqimeve ndërmjet vakteve. Arsyeja për këto veti praktike është rritja e niveleve të serotoninës në lidhje me shafranin. Sa më i balancuar të jetë niveli i serotoninës, aq më të lumtur, më të kënaqur dhe më pak të dëshpëruar ndiheni dhe aq më pak të ngrënit e tepruar do t'ju kapërcejë.


Në vitin 2010, një studim me 60 gra mbipeshë u krye mbi këtë temë (19). Ata morën 175 mg ekstrakt shafrani (ose një suplement placebo) në ditë. Dhe megjithëse gratë nuk ishin në dietë, grupi i shafranit kishte humbur peshë shumë më tepër sesa grupi i placebos pas 8 javësh.


Është e njohur se vitamina D ndikon edhe në humorin e njeriut. Mangësia, nga ana tjetër, është lidhur me depresionin (20). Prandaj, vitamina D është një shoqëruese ideale për shafranin. Sepse ashtu si shafrani, vitamina D jo vetëm që ngre humorin. Gjithashtu duket se ka një ndikim në peshën trupore të një personi. Njerëzit mbipeshë vuajnë nga një mungesë e vitaminës D më shumë se mesatarja. B. në ata njerëz që kanë provuar tashmë dieta të panumërta dhe thjesht nuk humbin më peshë.


Prandaj duhet të kontrolloni nivelin tuaj të vitaminës D dhe më pas të korrigjoni çdo mungesë duke marrë vitaminë D. Ju mund të gjeni informacione për këtë këtu: Niveli juaj i vitaminës D - çfarë duhet të dini


13. Zgjidhni pushime të gjata ndërmjet vakteve

Ju mund të lexoni këtu pse pushimet e gjata midis vakteve më të mëdha kanë më shumë gjasa të kontribuojnë në humbjen e peshës sesa shumë vakte të vogla që shpesh janë supozuar: Periudha ditore e agjërimit rregullon peshën dhe gjithashtu këtu: Agjërimi me ndërprerje


Prandaj është ideale që vakti i parë të hani vonë në mëngjes (p.sh. në orën 11:00) dhe vaktin e dytë pasdite (p.sh. në orën 16:00). Një vakt i tretë hiqet. Jo të gjithë ndihen rehat me këtë ritëm. Provojeni. Sepse nëse jeni nga ata që e duan agjërimin me ndërprerje, atëherë papritur do ta keni shumë më të lehtë të humbni peshë.


14. Zgjidhni shake-in e duhur për humbje peshe

Kur bëhet fjalë për humbjen e peshës, zgjedhja e pijeve të duhura është gjithashtu e rëndësishme. Pijet e ëmbëlsuara me sheqer sigurisht që nuk janë të përshtatshme për një program për humbje peshe. Megjithatë, as pijet e ëmbëlsuara me ëmbëlsues nuk janë ideale, siç e kemi shpjeguar këtu: ëmbëlsuesit ju shëndoshen


Është më mirë të kaloni vazhdimisht në ujë mineral (jo të gazuar ose të gazuar) dhe çajra bimor dhe të pini 1,5 deri në 2 litra prej tyre në ditë. Nëse nuk ju pëlqen/nuk mund të pini ujë të pastër, mund ta shijoni ujin tuaj mineral dhe të bëni vetë "ujin me vitaminë". Varianti më i thjeshtë është të shtoni pak lëng limoni të freskët të shtrydhur dhe ksilitol ose eritritol në ujin mineral. Luo Han Guo dhe Stevia janë ëmbëlsues natyralë që mund të përdoren gjithashtu herë pas here.


Nëse ju pëlqen uji me limon, mund ta përdorni edhe për kurë: kura me lëng limoni! Lëngjet e perimeve të freskëta të shtrydhura (ndoshta të holluara me ujë) mund të përfshihen gjithashtu në një program për humbje peshe në formën e një regjimi lëngu.


15. Një kurë deacidifikimi është gjithmonë e dobishme

Acidifikimi kronik i indeve ndodh gjatë shumë viteve dhe dekadave si rezultat i një mangësie kronike të mineraleve bazë dhe një stili jetese dhe diete që formojnë acide. Gjatë një acidifikimi të tillë kronik, metabolizmi ngadalësohet dukshëm. Humbja e peshës bëhet pothuajse e pamundur.


Një mjedis tepër acid parandalon që lëndët ushqyese dhe substancat vitale të arrijnë plotësisht në qelizë dhe në të njëjtën kohë bllokon largimin e produkteve të mbetjeve metabolike nga indet, në mënyrë që situata të vazhdojë të përkeqësohet. Skorjet që nuk mund të hiqen janë të mbushura me yndyrë në mënyrë që të mos dëmtojnë indet e ndjeshme të trupit.


Vetëm kur skorja, e cila përfshin gjithashtu acide të tepërta ose tashmë të neutralizuara, hiqet, yndyra mund të zbërthehet shumë më lehtë, sepse atëherë asgjë më shumë nuk duhet të mbushet.


Një qelizë që nuk furnizohet siç duhet sinjalizon në të njëjtën kohë "uri", kështu që hiperaciditeti shpesh shoqërohet gjithmonë me një oreks që nuk mund të kënaqet. Prandaj, në rastin e hiperaciditetit, humbja e peshës është e mundur vetëm në një masë të kufizuar dhe vetëm me përpjekje të mëdha, nëse është e mundur.


Deacidifikimi është një hap i rëndësishëm këtu që ka kuptim me ose menjëherë pas ndryshimit të dietës. Nëse deacidifikimi kryhet në të njëjtën kohë me ndryshimin e dietës, kjo mund të mbingarkojë trupin dhe të çojë në reaksione detoksifikimi dhe intolerance. Pra, vazhdoni ngadalë - veçanërisht nëse më parë keni pasur një dietë jo të shëndetshme ose nëse vuani nga sëmundje kronike.


Në këtë rast, organizmi fillimisht duhet të mësohet me një dietë më të shëndetshme (për rreth 4 javë) dhe vetëm më pas të përballet me një program deacidifikimi.


Gjatë deacidifikimit, mbetjet acidike hiqen në mënyrë që bazat, oksigjeni dhe enzimat të kalojnë përsëri nëpër inde. Lëndët ushqyese tani mund të hyjnë lehtësisht në qelizë dhe mbetjet mund të shkarkohen. Metabolizmi riaktivizohet dhe përshpejtohet nga deacidifikimi, kështu që tani arrihen edhe rezervat e depozituara të yndyrës dhe ato mund të zbërthehen gradualisht. Dhe kështu funksionon përsëri pa asnjë problem me humbjen e peshës.


Humbni peshë - këshillat tona për t'u zbatuar

Nëse tani vendosni të përpiqeni të zbatoni sa më shumë nga këshillat e lartpërmendura gjatë gjashtë muajve të ardhshëm, atëherë programi juaj i humbjes së peshës do të duket kështu:


 1. Ndaloni yndyrnat e këqija nga kuzhina juaj dhe po grumbulloni yndyrnat e duhura dhe të shëndetshme.

 2. Ju hidhni sheqer, miell të bardhë dhe produkte gruri nga kuzhina juaj dhe në vend të tyre grumbulloni ksilitol, stevia, sheqer nga lulet e kokosit, fruta të thata, mjaltë dhe ëmbëlsira të shëndetshme, si dhe produkte me drithëra të plota, quinoa, meli etj. nga tregtia organike. Në vend të makaronave të zakonshme zgjidhni petët konjac pa karbohidrate, spageti konjac, lazanja konjac etj. Në vend të orizit hani oriz konjac.

 3. Ju shmangni të gjitha produktet e gatshme dhe hani gjithçka të freskët që tani. Shumë receta - duke përfshirë receta të shpejta - mund të gjenden në lidhjen e mëparshme.

 4. Ju ndaloni erëzat që përmbajnë glutamate nga kuzhina juaj dhe merrni përzierje bimore të shëndetshme dhe pa glutamate, kripë bimore etj.

 5. Ju pini një deri në tre shake të shëndetshme për humbje peshe dhe një smoothie jeshile çdo ditë.

 6. Ju konsumoni pluhur konjac ose një shake bentoniti nga farat e pleshtave çdo ditë.

 7. Ju jeni duke marrë një probiotik të cilësisë së lartë për të ndihmuar në rregullimin e florës tuaj të zorrëve.

 8. Ju pini 1,5-2 litra ujë pa gaz dhe/ose çaj bimor ose ujë me lëng limoni çdo ditë.

 9. Ata testojnë nëse pushimet e gjata midis vakteve më të mëdha janë të lehta për t'u zbatuar për ju.

 10. Ju zgjidhni një suplement dietik që mund t'ju ndihmojë të humbni peshë p.sh. B. kapsaicina ose ekstrakt shafrani.

 11. Ju zgjidhni një përgatitje të substancës së hidhur si p.sh B. ekstrakt i angjinares ose ekstrakt i kokrrës së kafesë jeshile

 12. Ju kontrolloni furnizimin tuaj me magnez dhe, nëse është e nevojshme, merrni një shtesë magnezi.

 13. Ju do të kontrolloni nivelin tuaj të vitaminës D dhe, nëse është e nevojshme, do të merrni një suplement të vitaminës D.

 14. Ju mendoni nëse jeni tepër acidik - dhe mësoni për llojin e duhur të deacidifikimit.

 15. Ju do të kryeni një trajtim profesional katër-javor detoksifikues që mund t'ju ndihmojë me një ndryshim të përhershëm në dietë dhe do të mësoni për ushqimet që janë veçanërisht të mira për të humbur peshë: ushqime që janë të lehta për t'u humbur.

Zgjidhni planin tuaj të dietës për humbje peshe

Me 15 pikat e përmendura më sipër dhe me ndihmën e bazës së të dhënave tona të recetave, nuk është më e vështirë për ju të hartoni një plan individual të ushqyerjes. Nëse keni nevojë për ndihmë për krijimin e një plani ushqimor, mund të kontaktoni një këshilltar holistik të ushqyerjes dhe shëndetit. Megjithatë, tek ne do të gjeni edhe sugjerime për plane ushqimore, p.sh. B. këtu:Sigurisht, duhet të mendoni edhe për ushtrime të mjaftueshme, gjumë, ajër të pastër dhe menaxhim të arsyeshëm të stresit.


Ju urojmë suksese në humbjen e peshës.


Ekipi juaj nga qendra e shëndetit

 

Burimet e artikullit:

 • Schlankheitstipps, um schnell Gewicht zu verlieren (zentrum-der-gesundheit.de) - Zentrum der Gesundheit

 • (1) Krishan S und Cooper JA, Effect of dietary fatty acid composition on substrate utilization and body weight maintenance in humans, European Journal of Nutrition, 2014 Apr;53(3):691-710

 • (2) Anti-Thyroid Effects of PUFAs (Polyunsaturated Fats) and Herbs, Trakya University Journal of Natural Sciences, 13(2): 87-94, 2012

 • (3) Oteng AB und Kersten S, Mechanisms of Action of trans Fatty Acids, Advances in Nutrition, Volume 11, Issue 3, May 2020, Pages 697–708

 • (4) Carbohydrates and Blood Sugar, Harvard School of Public Health

 • (5) Lennerz BS, et al, Effects of dietary glycemic index on brain regions related to reward and craving in men, The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 98, Issue 3, September 2013, Pages 641–647

 • (6) Scientific Opinion on the substantiation of health claims related to konjac mannan (glucomannan) and reduction of body weight, EFSA Journal, 2010;8(10)

 • (7) Laster J und Frame LA, Beyond the Calories—Is the Problem in the Processing?, Current Treatment Options in Gastroenterology, 17, pages577–586 (2019)

 • (8) Delgado TC, Glutamate and GABA in Appetite Regulation, Frontiers in Endocrinology, 2013; 4: 103

 • (9) Frestedt JL, et al, Meal Replacement Beverage Twice a Day in Overweight and Obese Adults, Current Nutrition and Food Science, 2012 Nov;8(4):320-329

 • (10) Ullah R, et al, Nutritional and therapeutic perspectives of Chia (Salvia hispanica L.): a review, Journal of Food Science and Technology, 2016 Apr; 53(4): 1750–1758

 • (11) Knez Hrnčič M, et al, Chia Seeds (Salvia Hispanica L.): An Overview—Phytochemical Profile, Isolation Methods, and Application, Molecules, 2020 Jan; 25(1): 11

 • (12) Wiciński, M, et al, Probiotics for the Treatment of Overweight and Obesity in Humans—A Review of Clinical Trials, Microorganisms, 2020 Aug; 8(8): 1148

 • (13) Michael DR, et al, A randomised controlled study shows supplementation of overweight and obese adults with lactobacilli and bifidobacteria reduces bodyweight and improves well-being, Scientific Reports, 10, Article number: 4183 (2020)

 • (14) Abenavoli L, et al,Gut Microbiota and Obesity: A Role for Probiotics, Nutrients, 2019 Nov; 11(11): 2690

 • (15) Ley RE, et al, Microbial ecology: human gut microbes associated with obesity, Nature. 2006 Dec 21;444(7122):1022-3

 • (16) Lejeune M, et al, Effect of capsaicin on substrate oxidation and weight maintenance after modest body-weight loss in human subjects, The British Journal of Nutrition, 2003 Sep;90(3):651-59

 • (17) Jalili C, et al, Effects of Cynara scolymus L. on glycemic indices: A systematic review and meta-analysis of randomized clinical trials, Complementary Therapies in Medicine, Volume 52, August 2020, 102496

 • (18) Abedimanesh N, et al, Saffron and crocin improved appetite, dietary intakes and body composition in patients with coronary artery disease, Journal of Cardiovascular and Thoracic Research, 2017;9(4):200-208

 • (19) Gout B, et al, Satiereal, a Crocus sativus L extract, reduces snacking and increases satiety in a randomized placebo-controlled study of mildly overweight, healthy women, Nutrition Research, 2010 May;30(5):305-13

 • (20) Menon V, et al, Vitamin D and Depression: A Critical Appraisal of the Evidence and Future Directions, Indian Journal of Psychological Medicine, 2020 Jan-Feb; 42(1): 11–21

556 Ansichten0 Kommentare

Comments


bottom of page