top of page
  • Qendra e Shëndetit

Kanella - Mjekësi për diabetikët

Aktualisiert: 23. Sept. 2021


Kush do të mendonte se kjo erëz e kuzhinës posedon veti të shumta shëruese të thella! Marrja e një të katërtës e gjysmës së lugës kanellë funksionon njësoj si ilaçet e statinës në uljen e kolesterolit dhe triglicerideve, si dhe glukozën në gjak. Plus, mund të merrni një kile kanellë për më pak se 3 dollarë, dhe të kurseni veten nga efektet e tmerrshme anësore.


Sipas hulumtimit të kryer nga Departamenti Amerikan i Bujqësisë, kanella ndihmon në kontrollin e niveleve të sheqerit në gjak tek diabetikët e tipit 2. Kanella e bluar ndihmon në stimulimin e prodhimit të enzimave që digjen glukozën dhe rrit efektivitetin e insulinës. Në një studim, kanella e bëri insulinë 20 herë më të aftë për të prishur sheqernat në gjak. Për të përfituar nga diabeti i tipit 2, do t'ju duhet të hani rreth ½ lugë çaji kanellë të bluar në ditë. [Sipas hulumtimeve të tjera, diabetikët përfitojnë gjithashtu nga fenugreek i bluar, shafran i Indisë, xhenxhefil, ekstrakt i pjeprit të hidhur, ekstrakt boronicë dhe ekstrakt gymnema sylvestre.] Kanella gjithashtu është treguar të ulë nivelet e triglicerideve dhe kolesterolit, dhe të parandalojë dhe përmirësojë sëmundjet e zemrës.


Hulumtimet më të fundit tregojnë se kanella bën më shumë sesa thjesht të shmangë diabetin dhe sëmundjet e zemrës. Ajo


• Mbështet funksionin e tretjes

• Shtrëngon dhe tonifikon indet

• Lehtëson bllokimet

• Lehtëson dhimbjen, inflamacionin dhe ngurtësinë e muskujve dhe nyjeve

• Lehtëson shqetësimet menstruale

• Stimulon qarkullimin

• Vret bakteret, përfshirë E. coli.

Kanella gjithashtu ju bën më të zgjuar. Në një studim që testoi aftësitë njohëse, pjesëmarrësve iu dha kanellë, si me gojë ashtu edhe me hundë. Përfundimi i studimit ishte se kanella është efektive në rritjen e funksioneve njohëse. Kanella gjithashtu thuhet se ka rezultate të larta si një afrodiziak për meshkujt.


Pra, nëse përdorni kanellë për të përmirësuar shëndetin tuaj, aftësinë tuaj mendore, jetën tuaj të dashurisë, ose të gjitha sa më sipër, ka kuptim të mirë të përfshini kanellë në dietën tuaj sa herë që të jetë e mundur. Mund ta shtoni në drithërat, perimet ose pijet tuaja të preferuara, siç është çaji bimor.


Shkencëtarët kanë zbuluar gjithashtu se pluhuri kerri (kryesisht tumerik, qimnon, kardamon, koriandër, xhenxhefil, piper i kuq, kopër dhe kopër) me kanellë, gjethe dafine dhe karafil trefishon efektivitetin e insulinës. Çfarë mënyre e shijshme për të ndihmuar diabetin dhe çrregullimet e tjera të shumta!

 

Burimet e artikullit:

  • Timeless Secrets of Health and Rejuvenation - Andreas Moritz

245 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentários


bottom of page