top of page
 • Qendra e Shëndetit

Kjo dietë do të zvogëlojë rrezikun tuaj nga Covid-19

Aktualisiert: 30. Nov. 2021Një dietë e shëndetshme është e rëndësishme për të mbrojtur kundër Covid-19, tregojnë studime të ndryshme tani. Kjo nuk është për t'u habitur, sepse sa më e lartë të jetë cilësia e dietës, aq më i fortë është sistemi imunitar dhe aq më i ulët është rreziku për t'u sëmurë - pavarësisht nëse është Covid -19 apo ndonjë sëmundje tjetër.


Dieta juaj do të përcaktojë ndjeshmërinë tuaj ndaj Covid-19

Studime të ndryshme tashmë kanë sugjeruar se zakone të caktuara të ngrënies jo vetëm që ndikojnë në ndjeshmërinë ndaj Covid-19, por edhe në ashpërsinë e simptomave dhe kohëzgjatjen e sëmundjes. Në fund të fundit, cilësia e dietës dhe furnizimi optimal i të gjitha substancave vitale janë vendimtare për performancën e sistemit imunitar - si sistemi imunitar i lindur ashtu edhe ai i fituar (2).


Dihet gjithashtu se faktorët tipikë të rrezikut për një rrjedhë të rëndë të Covid -19 janë sëmundjet - obeziteti, diabeti i tipit 2, arterioskleroza dhe presioni i lartë i gjakut - të cilat gjithashtu konsiderohen të jenë të lidhura me dietën dhe stilin e jetës (mungesa e stërvitjes). Një dietë e shëndetshme jo vetëm që forcon sistemin imunitar dhe kështu zvogëlon ndjeshmërinë ndaj Covid-19; Ai gjithashtu ul rrezikun e Covid 19 duke mbajtur larg faktorët e zakonshëm të rrezikut ose duke ndihmuar në eliminimin e tyre.


Studimi: Cila dietë mbron nga Covid-19?

Në korrik 2021, një studim (studim i rastit) u botua në revistën e specializuar BMJ Nutrition, Prevention & Health, e cila ekzaminoi në mënyrë specifike se cila dietë është më e përshtatshme për parandalimin e Covid-19 (1).


Për këtë qëllim, dieta e pothuajse 3,000 punonjësve të kujdesit shëndetësor nga gjashtë vende (Franca, Gjermania, Italia, Spanja, SHBA dhe Mbretëria e Bashkuar) u kontrollua nga korriku deri në shtator 2020. Këta ishin staf mjekësor që ishin në vijën e parë të kujdesit për pacientët Covid-19. Meqenëse këta njerëz janë veçanërisht shpesh në kontakt me koronavirusin SARS-CoV2, ndjeshmëria ndaj një infeksioni përkatës mund të lidhet fare mirë me dietën përkatëse.

Ndër pjesëmarrësit e studimit ishin 568 të infektuar me Covid-19. 2316 e mbetur u konsideruan grupi i kontrollit. 430 nga pacientët kishin pak ose vetëm simptoma të lehta (pa ethe, më së shumti pak kollë, pa gulçim, etj.). 138 kishin simptoma të moderuara deri në të rënda (ethe, ndoshta shenja të pneumonisë, probleme të frymëmarrjes). Asnjë nga pjesëmarrësit nuk kishte një kurs kërcënues për jetën, askush nuk duhej të ishte i kyqur ne aparatin e frymarrjes ose të ngjashme.


Ushqyerja me bazë bimore është mbrojtja më e mirë

Kur u shikua se si ushqeheshin të sëmurët, u gjetën rezultatet e mëposhtme:

 • Ata pjesëmarrës që ndoqën një dietë me bazë bimore kishin një rrezik 73 përqind më të ulët të sëmundjes së moderuar ose të rëndë Covid-19 sesa pjesëmarrësit që ndoqën një dietë normale. Një dietë e bazuar në bimë nënkupton forma ushqimore vegjetariane dhe të shëndetshme, domethënë një dietë që përbëhet kryesisht nga fruta dhe perime, bishtajore dhe fruta te thata dhe - pothuajse - përmban shumë pak shpendë, mish të kuq dhe produkte të përpunuara të mishit.

 • Për ata që hanin me bazë bimore, por plotësuan dietën e tyre me bazë bimore me peshk, rreziku i një kursi të rëndë të Covid-19 ishte akoma 59 përqind më i ulët.

 • Krahasuar me ngrënësit me bazë bimore, ata që hanin një dietë me karbohidrate të ulët dhe / ose proteina të larta kishin një rrezik pothuajse të katërfishuar të një kursi të moderuar ose të rëndë.

Ata që hanë ushqime me bazë bimore kanë një rrjedhë më të butë të Covid-19

Në një studim tjetër të botuar në qershor 2021 (3), studiuesit nga Shkolla Mjekësore e Harvardit në Boston shqyrtuan të dhënat nga mbi 590,000 pjesëmarrës. Edhe këtu, u tregua se njerëzit që ndiqnin vazhdimisht një dietë me bazë bimore me shumë fruta dhe perime kishin (9 përqind) rrezik më të ulët të kontraktimit të Covid-19.


Nëse ata sëmuren, sëmundja përparonte dukshëm më pak tek ata sesa në ata që në përgjithësi hanin më pak fruta dhe perime. Rreziku i një kursi të rëndë ishte 41 përqind më i ulët për ata që hanë bimë. Faktorë të tjerë të rrezikut ose aspekte të një jetese të shëndetshme tashmë janë marrë parasysh në këtë analizë. Studiuesit e Harvardit rekomandojnë që përmirësimi i dietave të përgjithshme është i rëndësishëm për të zvogëluar barrën e sistemeve shëndetësore nga pandemia.


Udhëzime për një dietë kundër Covid-19

 • Që në maj 2020, dy nutricionistë përmblodhën udhëzimet e mëposhtme në artikullin e tyre "Si të ushqyerit mund të ndihmojë për të luftuar kundër Pandemisë COVID-19", e cila duhet të pasohet nga një dietë e shëndetshme dhe mënyra e jetesës duhet të orientohet nëse doni të forconi sistemin tuaj imunitar në mënyrë që të mbroheni më mirë kundër infeksioneve (veçanërisht Covid-19) në të ardhmen (4):

 • Hani fruta të freskëta çdo ditë (mollë, banane, luleshtrydhe, pjepër, grejpfrut, ananas, papaja, portokall, fruta mali, etj.) - rreth 200 deri në 250 g në ditë

 • Hani perime të freskëta plus hudhër, xhenxhefil dhe chilli, si dhe bishtajore (fasule dhe thjerrëza)

 • Hani produkte me drithëra integrale (oriz kaf, bukë me drithëra integrale, thekon tërshëre, etj.) dhe patate.

 • Hani arra, fara dhe bajame!

 • Nëse ende hani mish, atehere hani më pak - mish të kuq jo më shumë se një ose dy herë në javë, shpendë jo më shumë se tre herë në javë (shënim nga ekipi redaktues i ZDG: vetëm mish organik!)

 • Përdorni fruta të freskëta dhe perime të papërpunuara si messhujta. Shmangni ushqimet me sheqer dhe yndyrë. Është mirë që të mos hani messhujta fare, dhe nëse po, atëherë jo vazhdimisht, por në mënyrë të kontrolluar, p.sh. 1 messhujte në ditë në një kohë të caktuar.

 • Nëse gatuani perime, sigurohuni që ato të qëndrojnë të freskëta, përndryshe substancat vitale që ato përmbajnë do të vuajnë. Ziejini perimet, kështu që zgjidhni një metodë gatimi në të cilën uji i gatimit (përfshirë mineralet dhe vitaminat e tretshme në ujë) nuk hidhet.

 • Kur blini fruta të thata ose të konservuara, sigurohuni që nuk është shtuar sheqer.

 • Ulni konsumin tuaj të kripës në 5 g në ditë. Mos harroni se çdo produkt i përpunuar industrialisht përmban kripë, e cila tashmë është përfshirë në 5 g të përmendura.

 • Zgjidhni yndyrna dhe vajra me cilësi të lartë!

 • Pini 1.5 - 2 litra ujë në ditë - në varësi të përmbajtjes së ujit në dietën tuaj, temperaturës së jashtme dhe në varësi të aktivitetit fizik.

 • Mos pini pije freskuese, lëngje ose pije të tjera që mund të përmbajnë sheqer.

 • Ushtrohuni, meditoni dhe flini rregullisht. Ju mund të lexoni në linkun e mëposhtëm se si higjiena e mirë e gjumit vetëm mund të forcojë sistemin tuaj imunitar, kështu që sigurisht që do të gjeni shumë këshilla të tjera për ta bërë sistemin tuaj imunitar të shëndoshë dhe të fortë.

 

Burimet e artikullit:

 1. Diese Ernährung reduziert Ihr Covid-19-Risiko - Zentrum der Gesundheit

 2. (1) Kim H, Rebholz CM, Hegde S et al, Plant-based diets, pescatarian diets and COVID-19 severity: a population-based case–control study in six countries, BMJ Nutrition, Prevention & Health 2021; bmjnph-2021-000272. doi: 10.1136/bmjnph-2021-000272

 3. (2) Calder PC, Carr AC, Gombart AF, Eggersdorfer M. Optimal Nutritional Status for a Well-Functioning Immune System Is an Important Factor to Protect against Viral Infections. Nutrients. 2020 Apr 23;12(4):1181. doi: 10.3390/nu12041181. PMID: 32340216; PMCID: PMC7230749.

 4. (3) Merino J, Chan AT et al., Diet quality and risk and severity of COVID-19: a prospective cohort study, BMJ, MedRxiv, 25. Juni 2021

 5. (4) Aman F, Masood S. How Nutrition can help to fight against COVID-19 Pandemic. Pak J Med Sci. 2020;36(COVID19-S4):S121-S123. doi:10.12669/pjms.36.COVID19-S4.2776

86 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page