top of page
  • Qendra e Shëndetit

Kurkuma - Një degjenestues i fuqishëm


Kurkuma, Curcuma longa është përbërësi i verdhë i ndritshëm i pluhurit kerri. Mjekësisht, është një adaptogjen dhe një bioprotektues. Praktikuesit e mjekësisë Ayurvedic kanë përdorur kurkumen për mijëvjeçarë. Parimet aktive, të njohura si "kurkuminoidë", posedojnë veti anti-inflamatore të krahasueshme në forcë me ilaçet steroidale dhe josteroidale. Kurkuminoidet dallohen më tej për vetitë e tyre antivirale, antibakteriale, antifungale, antiparazitare, antimutagjene, antikancerogjene dhe detoksifikuese. Kurkuminoidet parandalojnë formimin e radikalet e lira duke pastruar dhe neutralizuar ato të formuara tashmë.


Tradicionalisht, kurkuma është përdorur për të trajtuar verdhëzën dhe problemet e tjera të mëlçisë, për të nxitur qarkullimin e gjakut, për të shpërndarë mpiksjen e gjakut, për të lehtësuar dhimbjet e artritit dhe reumatizmit, dhe për të kuruar diarrenë, kongjestionin e sinuseve dhe infeksionet e veshit. Sot përdoret gjithashtu nga pacientët me AIDS si një ilaç alternativ, organik, natyral mjekësor barishtor për të lehtësuar bllokimet e fytit dhe gjoksit duke dëbuar mukusin nga trupi. Ju mund të shtoni sasi bujare të shafranit të Indisë në ushqimet tuaja të gatuara çdo ditë. Shtuar perimeve, orizit, fasuleve, supave, etj., Tumeri nuk ka vetëm shije të shijshme, por është edhe shumë i shëndetshëm.


Tumeri mund të aplikohet nga jashtë (si pastë) për të ndihmuar në shërimin e hemorroideve, plagëve, prerjeve dhe djegieve (kini kujdes nga efekti i tij i verdhë).

 

Burimet e artikullit:

  • Timeless Secrets of Health and Rejuvenation - Andreas Moritz

Tags:

24 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page