top of page
  • Qendra e Shëndetit

Lapacho (Pau d ’Arco) - Një ilaç bimor i mahnitshëm nga IncanMjekët e Amerikës së Jugut po përdorin një recetë që rrjedh nga qytetërimi i lashtë i Incave për të trajtuar me sukses forma të ndryshme të kancerit-përfshirë leuçeminë dhe sëmundje të tjera kërcënuese për jetën. Ata përdorin lëvoren e brendshme të Pemës Lapacho Colorado, ose Red Lapacho - e quajtur kështu për shkak të luleve të saj të kuqe të ndezur. Gjithashtu e njohur si Pau d'Arco, Ipe Roxa dhe Taheebo, pema e kuqe Lapacho rritet në pjesët më të ngrohta të Amerikës së Jugut: Brazil, Argjentina veriore, Paraguaj, Bolivi, etj. Pema me sa duket rritet vetëm aty ku ka përmbajtje të lartë të ozonit në ajër, me përqëndrime të larta të joneve negative të oksigjenit negativ. Ai është praktikisht pa ndotës të shkaktuar nga ndotës të tillë si pesticidet ose tymi i shkarkimit.


Pema ka lule të gjalla, në formë bori-rozë, vjollce ose të verdhë, në varësi të specieve. E

Pema Lapacho me lule vjollce ka fuqinë më të madhe. Gjëja e pazakontë në lidhje me lulet është se ato janë mishngrënëse dhe hanë insekte, duke mbrojtur pemën kundër dëmtuesve, parazitëve, infeksioneve virale dhe rritjes së kërpudhave.


Fuqia e pemës qëndron në lëvoren e brendshme. Mund të hiqet pa dëmtuar, të thahet, nga e cila merret një ekstrakt. Pema rinovon lëvoren e saj dhe, për këtë arsye, shërben si një burim furnizimi i vazhdueshëm. Përbërësi aktiv është i njohur si Lapacho. Ilaçi bimor vlerësohet për aftësinë e tij për të forcuar dhe balancuar sistemin imunitar të trupit. Me të gjitha ilaçet barishtore dhe thesaret që Incat na lanë, duket se nuk ka asnjë aq të çmuar sa Lapacho, të cilin pasardhësit e tyre - Callaway - po e përdorin edhe sot. Lapacho zakonisht përdoret në trajtimin alternativ të kancerit, AIDS -it dhe rritjes së madhe të Candida Albicans dhe problemeve të tjera kërpudhore, si dhe shumë sëmundje të tjera të sistemit imunitar. Për më tepër, Lapacho vlerësohet shumë për aftësinë e tij për të detoksifikuar trupin, veçanërisht mëlçinë, veshkat dhe traktin e zorrëve. Gjithashtu ndihmon foshnjat të përballojnë alergjitë ushqimore dhe ngërçet e zorrëve. Hulumtimet në Amerikën e Jugut mbi Lapacho kanë treguar se ajo ndihmon në zvogëlimin e kundër-reagimeve ndaj antibiotikëve dhe lejon që ilaçet e tjera të funksionojnë në mënyrë më efektive duke zvogëluar rrezikun e efekteve toksike në mëlçi.


Lapacho mund të përdoret në mënyrë të sigurt së bashku me ilaçet e tjera dhe madje të minimizojë efektet anësore të tyre. Unë personalisht ia kam rekomanduar qindra dhe mijëra njerëzve, me rezultate shumë të mira, veçanërisht për infeksionet. Shumë mjekë dhe kirurgë dentarë tani i përshkruajnë në mënyrë rutinore Lapacho pacientëve të tyre për infeksion në vend që t'u japin antibiotikë. Kjo barishte duket se funksionon si në nivelin kauzal ashtu edhe në atë simptomatik, gjë që mund të shpjegojë mungesën e efekteve anësore.


Mjekimi i Kalibrit më të Lartë


Më poshtë është një listë e sëmundjeve që mjekët e Amerikës së Jugut gjetën se u ndihmuan nga Lapacho:


• Tonik i Anemisë

• Ulçera të astmës

• Arterioskleroza

• Ndërtues gjaku

• Bronkit

• Kanceri

• Cistiti

• Diabeti

• Gastriti

• Herniet

• Sëmundjet infektive

• Leuçemia

• Sëmundjet e mëlçisë

• Osteomieliti

• Psoriaza

• Pirorrea

• Semundja e Parkinsonit

• Krimb unazor

• Reumatizmi

• Probleme me lëkurën

• Venat me variçe

• Sëmundjet veneriane

• Plagët


Hulumtimet e mëtejshme treguan se Lapacho është gjithashtu i dobishëm në ftohjet, gripin, gonorrea, polipet, infeksionin dhe zmadhimin e prostatës, tuberkulozin, rritjen, sklerozën e shumëfishtë, tifon, marramendjen, impotencën, humbjen e flokëve, vlon, kafshimet e gjarprit, alergjitë ushqimore dhe alergjitë kimike. Kur aplikohet në vend, mund të ndihmojë kundër zbokthit, ekzemës dhe kancerit të lëkurës. Shkencëtarët besojnë se Lapacho madje mund të ketë potencial në trajtimin e SIDA -s. Aveloz është një ilaç bimor i cili kur përdoret në kombinim me Lapacho është i aftë të thyejë praktikisht qelizat e kancerit ndërsa vetë Lapacho trajton më shumë shkakun e sëmundjes.

Zbulimi magjepsës në lidhje me vetitë e Lapacho është se nuk ka pasur asnjë regjistrim në kërkimet mjekësore të një agjenti kimik antibiotik të aftë për të shkatërruar bakteret dhe viruset. Çdo lloj tjetër vegjetacioni i njohur kur ekspozohet ndaj ujit dhe motit përfundimisht mbulohet me spore që çojnë në formimin e kërpudhave. Kjo nuk ndodh në rastin e Lapacho, duke treguar një rezistencë të pazakontë.


Më poshtë janë vetitë e njohura të Lapacho:


• ANALGJESIK - agjent që zvogëlon dhimbjen pa humbjen e vetëdijes

• SEADATIVE - agjent që lehtëson nervozizmin, acarimin dhe shqetësimin

• DEKONGESTANT - agjent që lehtëson bllokimet në të gjithë trupin

• DIURETIK - agjent i përdorur për të stimuluar sekretimin dhe rrjedhjen e urinës

• HIPOTENSIVE - relaksues i fuqishëm nervor që nxit gjumin kur është e nevojshme

• VIRUCIDAL - agjent i aftë për të shkatërruar një virus


Shërimet dramatike të shkaktuara nga Lapacho në Brazil ishin aq befasuese saqë qeveria e Brazilit filloi të studionte dhe konfirmonte vetitë e saj shëruese. Hulumtimet në Universitetin e Illinois, SHBA, mbështesin kërkimin në Brazil, dhe pretendimin se Lapacho vërtet përmban një substancë që është shumë efektive kundër kancerit. Dr Teodoro Meyer nga Universiteti Shtetëror i Tucuman, Argjentinë, ishte studiuesi i parë që zbuloi një substancë antibiotike, të quajtur Zyloiden, që ai zbuloi se është e aftë të vrasë viruset. Lapachol, përbërësi kryesor i barit, gjithashtu u zbulua se kishte veprim të fuqishëm antitumoral pa efekte anësore toksike. Aktiviteti antineoplastik u konfirmua në vitin 1968 kur përdorimi i Lapachol tek minjtë që mbanin Sarcoma të Yashida pengoi rritjen e tumoreve në 84 përqind të kafshëve të trajtuara me doza të larta.

Profesori Accorsi i Universitetit të Sao Paulos gjithashtu zbuloi se Lapacho ka një vlerë të shkëlqyer terapeutike në trajtimin e formave të ndryshme të kancerit, përfshirë leukeminë. Një grup kërkimor japonez i udhëhequr nga mjekë nga Qendra Kombëtare e Kancerit konfirmoi gjetjet e profesorit Accorsi. Studiuesit ishin në gjendje të nxirrnin një substancë kundër kancerit nga Lapacho, të cilën ata zbuluan se vepronte kundër leuçemisë dhe tumoreve malinje, përfshirë ato në kancerin e stomakut.

Përveç vetive të tij të fuqishme shëruese, Lapacho është një tonik i fuqishëm dhe ndërtues gjaku që rrit përmbajtjen e hemoglobinës dhe numrin e trupave të kuq. Kjo nuk është për t'u habitur sepse Lapacho përmban hekur lehtësisht të absorbueshëm (koloidal). Ai gjithashtu ndihmon në asimilimin e duhur të lëndëve ushqyese dhe eliminimin e mbeturinave, gjë që është thelbësore për shërimin nga çdo sëmundje. Lapacho duket se është i aftë të rigjallërojë trupin, duke krijuar elemente të reja jetësore dhe rritje normale të qelizave. Lejon kontrollin e sëmundjeve "të pashërueshme", duke zgjatur jetëgjatësinë dhe duke rritur cilësinë e jetës të dyja në të njëjtën kohë. Lapacho është një dhuratë e natyrës për ne njerëzit dhe ne mund të përfitojmë shumë nga pranimi i kësaj dhurate.


Dozimi: Për të forcuar sistemin imunitar, pini 2-3 gota çdo ditë, ose merrni 2 kapsula tri herë në ditë. Për infeksion/inflamacion, kancer ose sëmundje të tjera serioze, dyfishoni dozën.

Kujdes: Jo të gjitha produktet Pau d ’Arco të shitura në dyqanet ushqimore të sotme, në internet dhe madje edhe në dyqanet bimore janë mjaft të fuqishme për të pasur efektet e përmendura. Kërkoni dyqanet më me reputacion të njohur për produktet e tyre me cilësi të lartë, edhe nëse çmimet e tyre janë disi më të larta se në dyqanet që shesin markat e zakonshme. Sidoqoftë, zbulova se edhe ekstraktet e ofruara në dyqanet e ushqimit shëndetësor lokal kanë ende disa përfitime të mira, mjaft efektive për të luftuar një infeksion të thjeshtë ose dobësi imune

 

Burimet e artikullit:

  • Timeless Secrets of Health and Rejuvenation - Andreas Moritz

12 Ansichten0 Kommentare

Comments


bottom of page