top of page
 • Qendra e Shëndetit

Menopauza: Hasni afshet e nxehtësis natyrshëm


Afshet e nxehtësis janë një nga simptomat më të zakonshme që mund të ndodhin gjatë menopauzës. Shumica e grave i konsiderojnë ato jashtëzakonisht të pakëndshme sepse ato të dyja mund të zhvillojnë nxehtësi intensive në trup dhe të rrjedhin nëpër trup si një valë e ftohtë. Ndodhin në mënyrë alternative, kur shpërthimi i djersës intensive përcillet me dush të ftohtë, ato janë veçanërisht stresuese për personin në fjalë. Sistemi endokrin (prodhues i hormoneve) është i përfshirë kryesisht në këto luhatje. Në këtë pikë ne duam t'ju tregojmë disa masa që do ta bëjnë më të lehtë për ju të përjetoni menopauzën.


Faza e parë e menopauzës

Menopauza ndahet në tri pjesë. Me para-menopauzën, fillon një ndryshim i ngadalshëm në ekuilibrin hormonal. Ajo manifestohet në gjakderdhje të parregullt dhe luhatje në intensitet, të cilat ndonjëherë mund të mungojnë plotësisht dhe shpesh shoqërohen me luhatje të lehta të ndjenjës.


Fillimi i ndryshimit hormonal gjithashtu ndryshon perceptimin emocional të disa grave. Nuk është e pazakontë që gratë të rimendojnë jetën e tyre në këtë fazë dhe ndonjëherë edhe t'i ndryshojnë plotësisht ato.


Seksioni i dytë është më intensivi

Në fazën e dytë, ovulimi nuk ndodh për një kohë të gjatë, pasi të gjitha vezët në vezoret janë konsumuar në këtë pikë. Në të njëjtën kohë, prodhimi i estrogjenit dhe progesteronit zvogëlohet me shpejtësi. Në përgjithësi, ekziston një çekuilibër hormonal që ka një ndikim të madh në mirëqenien fizike dhe psikologjike.


Luhatjet e hormoneve i vendosin të prekurit në kuptimin më të vërtetë të fjalës në një rrotull emocionesh. Gjatë kësaj faze, ndezjet e nxehta të forta dhe nganjëherë afatgjata, çrregullimet e gjumit dhe ndryshimet intensive të humorit deri në depresion ndodhin më shpesh.


Faza e tretë paralajmëron fundin e menopauzës

Në fazën e tretë dhe të fundit të menopauzës, trupi është përshtatur me situatën e ndryshuar hormonale dhe simptomat e menopauzës gradualisht ulen.


Kohëzgjatja e gjithë menopauzës varet nga rrethana të ndryshme dhe është zakonisht midis 10 dhe 15 vjet.


Masat për të zvogëluar afshet e nxehta

Sigurisht, efektet anësore të pakëndshme nga të cilat vuajnë shumë gra gjatë menopauzës nuk mund të eliminohen gjithmonë plotësisht. Sidoqoftë, është krejtësisht e mundur të zvogëlohet ndjeshëm gjatësia dhe intensiteti i ankesave në mënyrë të natyrshme, në mënyrë që të prekurit të përballen shumë më mirë me situatën e ndryshuar.


Në vijim, ne do t'ju prezantojmë me disa masa nga të cilat patjetër do të përfitoni kur zbatohen.


Menopauza nuk është një sëmundje

Menopauza nuk është një sëmundje, por një fazë e ndryshimeve hormonale në jetën e një gruaje që mund të përjetohen pak a shumë intensivisht. Një qëndrim afirmativ, optimist në këtë kohë është shumë i dobishëm, pasi automatikisht ka një efekt pozitiv në mirëqenien tuaj.


Me qëndrimin e duhur, ndryshimet fizike të menopauzës mund të harmonizohen qartë dhe në mënyrë të dukshme. Pra, mirëpriteni këtë fazë të re të jetës dhe përdorni atë për të rizbuluar veten.


Shmangni Stresin

Duhet të shmangni sa më shumë situatat stresuese, pasi ato mund të rrisin ndjeshëm ndezjet e nxehtësisë. Sidoqoftë, kjo shpesh nuk është e mundur në jetën e përditshme. Prandaj është shumë më e rëndësishme të luftosh stresin në mënyra të tjera. Metodat e relaksimit si trajnimi autogjenik, meditimi, joga etj janë kryesisht të përshtatshme këtu.Joga hormonale është një metodë e veçantë që mund të balancojë sistemin e hormoneve endokrine dhe kështu të ndikojë pozitivisht në simptoma të ndryshme të menopauzës.


Përgatituni për afshet e nxehta të natës

Shumë gra vuajnë nga djersitja intensive, veçanërisht gjatë natës. Përderisa këto nuk janë rregulluar akoma, duhet të keni parasysh rekomandimet e mëposhtme:


 • Ventiloni dhomën tuaj të gjumit mirë para se të shkoni në shtrat.

 • Temperatura e dhomës duhet të jetë midis 17 ° C dhe 18 ° C.

 • Flini midis dy çarçafëve që mund t’i ndryshoni shpejt nëse djersiten.

 • Vishni bluza pambuku gjatë natës dhe vendosni 3 këmisha shtesë pranë shtratit, në mënyrë që të mos keni nevojë të ngriheni për të ndryshuar.


Bëni djersë gjatë stërvitjes

Nëse stërviteni rregullisht dhe djersiteni, gjasat janë jashtëzakonisht të mira që ndezjet e bezdisshme të nxehta të ulen ose madje të largohen plotësisht. Sidoqoftë, nëse nuk e keni treguar veten shumë fizikisht deri më tani, duhet ta merrni ngadalë në mënyrë që të mos e teproni veten.


Ju gjithashtu mund të përfitoni shumë nga shkuarja në sauna ose banjë me avull. Dhe nga rruga, të tre aktivitetet (sport, sauna, banjë me avull) gjithashtu kanë efekte shumë pozitive në sjelljen tuaj të gjumit në të njëjtën kohë.

Përfitoni nga dushet e alternuara


Dita juaj duhet të fillojë me një dush të alternuar mes ujit të nxehtë dhe të ftohtë. Ndryshimi i banjove të këmbëve në mbrëmje gjithashtu mund të jetë shumë i dobishëm. Për këtë, këmbët lahen në mënyrë alternative në një vaskë me ujë të ngrohtë dhe në një vaskë me ujë të ftohtë. Gjatë ditës, ju gjithashtu mund të drejtoni në mënyrë alternative një avion me ujë të ngrohtë dhe të ftohtë mbi krahët tuaj herë pas here. Në përgjithësi, procedura alternative e dushit duhet të përfundojë me aplikimin e ftohtë.


Përfitoni nga dushet e alternuara

Dita juaj duhet të fillojë me një dush të alternuar mes ujit të nxehtë dhe të ftohtë. Ndryshimi i banjove të këmbëve në mbrëmje gjithashtu mund të jetë shumë i dobishëm. Për këtë, këmbët lahen në mënyrë alternative në një vaskë me ujë të ngrohtë dhe në një vaskë me ujë të ftohtë. Gjatë ditës, ju gjithashtu mund të drejtoni në mënyrë alternative një avion me ujë të ngrohtë dhe të ftohtë mbi krahët tuaj herë pas here. Në përgjithësi, procedura alternative e dushit duhet të përfundojë me aplikimin e ftohtë.


Mundohuni të identifikoni faktorët nxitës

Disa ushqime dhe aditivë ushqimorë mund të shkaktojnë që trupi të gjenerojë një përgjigje të shtuar ndaj stresit. Kjo është veçanërisht rasti me ato gra që janë të prirura ndaj afsheve të nxehta. Shkaktarët më të zakonshëm përfshijnë alkoolin, nikotinën, kafeinën, ushqimet pikante, kikirikët, ushqimet e përpunuara, produktet e qumështit të pasterizuar dhe çokollatën.


Nëse nuk mund të identifikoni cilët faktorë po ju shkaktojnë afshe të nxehta, është një ide e mirë të mbani një ditar. Shkruani gjithçka që hani ose pini dhe llojin e stresit ndaj të cilit jeni ekspozuar çdo ditë. Më vonë, mund të zbuloni në vazhdim se cilët faktorë nxitës potencialisht i keni hasur para ndezjes së nxehtësisë dhe t'i fikni këto ndikime në mënyrë të synuar.


Deacidifikoni trupin tuaj

Trupi i një gruaje mund të shpëtojë rregullisht nga acidet përmes gjakderdhjes gjatë periodave të saj. Meqenëse i mungon kjo mundësi që nga fillimi i menopauzës, trupi përpiqet të nxjerrë acidet përmes lëkurës në formën e ndezjeve të nxehta dhe djersitjes. Prandaj është veçanërisht e rëndësishme në këtë fazë të jetës të hani një dietë sa më të ulët në acid ose sa më shumë bazë të jetë e mundur. Përveç kësaj, rekomandohet shumë një trajtim intensiv i deacidifikimit. Ju shpejt do të zbuloni se zvogëlimi i acideve në trup zvogëlon gjithashtu simptomat e menopauzës.


Mjetet tjera natyrale për afshet e nxehtësis

Më poshtë janë disa ilaçe natyrale që mund të jenë një ndihmë e madhe kur keni afshe të nxehta.


Çaji i sherebelës lehtëson afshet e nxehta

Çaji i sherebelës i dehur gjatë menopauzës jep qetësi, forcon nervat dhe ka një efekt kundër djersitjes (1). Për të shijuar plotësisht efektin kundër djersitjes, 2 gota duhet të pini çdo ditë gjatë gjithë ditës. Si një alternativë ndaj çajit, një ekstrakt mund të merret edhe në formë kapsule ose si tretësirë ​​e lëngshme.


Tërfili i kuq lehtëson afshet e nxehta

Izoflavonet janë substanca bimore dytësore që janë shumë të ngjashme me estrogjenet për shkak të strukturës së tyre kimike. Efekti i këtyre substancave është gjithashtu i krahasueshëm me atë të estrogjenit. Tërfili i kuq duket se përmban një përbërje veçanërisht efektive të katër izoflavoneve të ndryshme, prandaj me sa duket është në gjendje të rregullojë ekuilibrin hormonal tek gratë, i cili është në një gjendje përmbysjeje. Prandaj, tërfili i kuq shpesh rekomandohet si një shtesë dietike për ndezjet e nxehta dhe simptoma të tjera të menopauzës.


Ndërsa shkenca nuk pajtohet plotësisht nëse tërfili i kuq ndihmon vërtet kundër simptomave të menopauzës, disa studime dhe raporte të ndryshme nga gratë konfirmojnë efektet e tij pozitive kundër afsheve të nxehta (2).


Shega lehtëson simptomat e menopauzës

Farat e shegës përmbajnë gjithashtu të ashtuquajturat fitoestrogjene, të cilat me sa duket janë përgjegjëse për faktin se vaji i farës së shegës mund të ndihmojë shumë gra për të lehtësuar simptomat e tyre të menopauzës. Ndërsa efekti i vajit të farës së shegës kundër ndezjeve ishte mjaft i vogël në studimet shkencore, një përmirësim i ndjeshëm i gjumit u gjet me vajin e farës së shegës (3). Vaji i farës së shegës është gjithashtu komercialisht i disponueshëm si një shtesë dietike në formë kapsule.


Yam i egër lehtëson afshet e nxehta

Kjo rrënjë vërtet i ka të gjitha. Për shkak të kompleksit të tij unik të përbërësve aktiv, ai tregon një mori efektesh promovuese të shëndetit. Në lidhje me simptomat e menopauzës, ajo ka një efekt të fortë harmonizues dhe balancues. Prandaj, një rënie e konsiderueshme e ndezjeve të nxehta është shpesh e dukshme pas një periudhe të shkurtër të gëlltitjes. Edhe në fushën psikologjike, ai tregon efektin e tij jashtëzakonisht të këndshëm, balancues (4).


Dhe një aftësi tjetër sensacionale duhet të përmendet në këtë kontekst: Substancat nga rrënja e yamit të egër mund të mbështesin trupin në rritjen e densitetit të kockave (5). Nëse këto nuk janë argumente të mjaftueshme për të testuar këtë rrënjë në formën e një suplementi dietik.


Përfundim:

Përveç ndryshimeve fizike dhe psikologjike që ndodhin shpesh në mes të jetës së një gruaje, menopauza është një paralajmërim se do të fillojë një kapitull i ri në jetë. Gruaja po plaket dhe për këtë arsye edhe më e pjekur. Prandaj, ajo duhet të mësojë të pranojë me gëzim ndryshimet që lidhen me këtë zhvillim dhe gjithashtu të njohë anët pozitive që kjo kohë gjithashtu sjell me vete. Ka shumë mbështetje nga natyra dhe shkenca, siç e dimë tani. Me këtë në mendje, ju urojmë një menopauzë të qetë, të këndshme dhe depërtuese.

 

Burimet e artikullit:

 • Hitzewallungen natürlich begegnen - ZDG

 • (1) Bommer S et al., "First time proof of sage`s tolerability and efficacy in menopausal women with hot flushes." Adv Ther. 2011 Jun;28(6):490-500. (Erster Nachweis über die Verträglichkeit und Wirksamkeit von Salbei bei Frauen in den Wechseljahren mit Hitzewallungen.)

 • (2) Barentsen R. "Red clover isoflavones and menopausal health." J Br Menopause Soc. 2004 Mar;10 Suppl 1:4-7. (Rotklee Isoflavone und Wechseljahresbeschwerden.)

 • (3) Auerbach L et al., "Pomegranate seed oil in women with menopausal symptoms: a prospective randomized, placebo-controlled, double-blinded trial." Menopause. 2012 Apr;19(4):426-32. (Granatapfelkernöl bei Frauen mit Wechseljahrsbeschwerden: eine prospektive randomisierte, placebo-kontrollierte, doppelblind Studie.)

 • (4) Wu WH et al., "Estrogenic effect of yam ingestion in healthy postmenopausal women." J Am Coll Nutr. 2005 Aug;24(4):235-43. (Östrogene Wirkung von eingenommenem Yam bei gesunden postmenopausalen Frauen.)

 • (5) Alcantara EH et al., "Diosgenin stimulates osteogenic activity by increasing bone matrix protein synthesis and bone-specific transcription factor Runx2 in osteoblastic MC3T3-E1 cells." J Nutr Biochem. 2011 Nov;22(11):1055-63. (Diosgenin stimuliert osteogene Aktivität durch die Erhöhung der Knochenmatrix-Proteinsynthese und des Knochen-spezifische Transkriptionsfaktors Runx2 in osteoblastischen MC3T3-E1-Zellen.)

26 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page