top of page
 • Qendra e Shëndetit

Metodat më të rëndësishme të agjërimit me udhëzim


Ata që duan të agjërojnë janë të llastuar për zgjedhje. Metoda të ndryshme agjërimi janë në dispozicion për të zgjedhur. Është e rëndësishme t'i përmbahen udhëzimeve përkatëse të agjërimit për të arritur vërtet suksesin e dëshiruar të agjërimit.


Cilado metodë agjërimi të zgjidhni, ndiqni udhëzimet

Ka metoda të panumërta agjërimi, gjë që është shumë praktike, sepse më pas mund të zgjidhni variantin që i përshtatet më së miri shijes tuaj personale dhe sigurisht që shkon veçanërisht mirë me kushtetutën tuaj personale.


 • Për shembull, ata që kanë palpitacione dhe probleme të qarkullimit të gjakut pas një dite të parë të agjërimit me ujë, do të preferojnë agjërimin Buchinger me lëng dhe lëng mishi.

 • Kushdo që ka pasur tashmë shumë përvojë në agjërim dhe dëshiron të arrijë sa më shpejt nivelin euforik që është tipik i agjërimit terapeutik, duhet të zgjedhë agjërimin me ujë.

 • Ata që nuk mund ta imagjinojnë të bëjnë pa ushqim të ngurtë për ditë të tëra, mund të jenë më mirë të zgjedhin agjërimin me ndërprerje.

 • Dhe kushdo që dëshiron të mbështesë efektin e terapisë mjekësore konvencionale me agjërim në rast të një sëmundjeje të rëndë, agjëron vazhdimisht për një periudhë të caktuar kohore në ditë të caktuara.


Çfarëdo forme agjërimi të zgjidhni, megjithatë, përmbajuni udhëzimeve përkatëse. Sigurisht, kjo ende lë hapësirë ​​për variacione individuale, por duhet të respektohen kushtet e kornizës për të arritur efektin e dëshiruar.


1. Agjërimi i vërtetë terapeutik

Me agjërimin e vërtetë terapeutik, pihet vetëm ujë pas pastrimit të detyrueshëm (shih 2. Agjërimi i Buchinger nën "evakuimin e zorrëve"). Mund të merret gjithashtu një tokë minerale detoksifikuese (tokë shëruese, zeolit ​​ose bentonit). Siguron që substancat e dëmshme të përthithen në zorrë dhe që peristaltika - edhe nëse nuk arrin ushqim në trup - të mbetet ende në lëvizje.


Nëse nuk ka ende jashtëqitje të holla gjatë ditëve të para të agjërimit, klizmat duhet të kryhen rregullisht në mënyrë që të mund të ekskretohen edhe toksinat e lidhura.


Kohëzgjatja e agjërimit terapeutik është rrallë më shumë se një javë. Por padyshim që ekziston mundësia e agjërimit deri në 30 ditë (apo edhe më gjatë), natyrisht në varësi të situatës personale, peshës origjinale dhe gjendjes së përgjithshme.


Ju gjithashtu humbni peshë gjatë agjërimit terapeutik. Por kjo nuk është arsyeja kryesore e agjërimit. Përkundrazi, dikush dëshiron të ndihmojë organizmin që të gjejë përsëri fuqitë e tij vetë-shëruese gjatë kësaj kohe, në mënyrë që të mund të zgjidhë në mënyrë të pavarur çrregullimet e tij funksionale.


Një numër raportesh përvojash tregojnë, për shembull, sa mirë agjërimi i ujit ul presionin e gjakut dhe mund të ndihmojë gjithashtu me divertikulitin dhe artritin. Tashmë janë të disponueshme edhe studime klinike për efektin e agjërimit në artrit, të cilat tregojnë se agjërimi terapeutik (i ndjekur nga ndryshimi i dietës) ka një efekt anti-inflamator, lehtëson dhimbjet dhe i bën kyçet më fleksibël. Ka përvoja të ngjashme agjërimi me osteoartritin. Edhe këtu, agjëruesit kanë nevojë për më pak qetësues dhe përjetojnë një përmirësim në funksionet e kyçeve.


Procesi i agjërimit terapeutik vetëm me ujë është i ngjashëm me procesin e agjërimit Buchinger. Prandaj, mund të ndiqni gjithashtu udhëzimet e përshkruara më poshtë për agjërimin e ujit. I vetmi ndryshim është se mes ditëve të lehtësimit dhe shërimit pihet vetëm ujë.


2. Agjërimi sipas Buchinger

Dr. Otto Buchinger përjetoi një lehtësim kaq të madh nga reumatizmi i tij përmes agjërimit terapeutik, sa hapi klinikën e parë terapeutike të agjërimit në Bad Pyrmont, Gjermani, në vitin 1920, për t'u dhënë pacientëve të tij mundësinë për të shijuar efektet e mrekullueshme të agjërimit.


Për agjërimin intensiv sipas Buchinger, duke përfshirë ditët e lehtësimit dhe shërimit, ju duhen gjithsej dy javë. Nëse rezervoni një javë agjërimi me një udhëheqës agjërues, këshillohet që ditët e lehtësimit t'i bëni në shtëpi. Në grup ndodhin vetëm ditët e pastra të agjërimit dhe prishja e agjërimit në ditën e fundit. Ditët e ngritjes plotësohen përsëri në shtëpi.


Agjërimi i Buchinger - udhëzimet

Kur agjëroni sipas Buchinger, ndiqen udhëzimet e mëposhtme:


Një deri në tre ditë lehtësuese

Një deri në tre ditë lehtësim (në varësi të dietës së mëparshme) përgatit organizmin për agjërimin e ardhshëm. Në secilën prej këtyre ditëve nuk konsumoni më shumë se 600 kcal, p.sh. B. në formën e frutave të freskëta që hahen gjatë gjithë ditës. Ditët e orizit janë gjithashtu të imagjinueshme (nëse nuk i toleroni aq mirë frutat), në të cilat hani tre racione oriz me drithëra integrale me perime të ziera në avull. Në vend të orizit, mund të përgatisni edhe bollgur si qull dhe ta hani me perime. Në të njëjtën kohë pini shumë ujë ose çaj bimor (1,5 deri në 2 litra në ditë) në ditët e lehtësimit.


Zbrazja e zorrëve në ditën e parë të agjërimit

Në ditën e parë të agjërimit filloni të zbrazni zorrët. Për këtë, zakonisht rekomandohet kripa e Glauber-it, e cila përzihet në ¾ litër ujë të ngrohtë dhe pihet brenda 20 minutave. Menjëherë pas kësaj pini një litër tjetër lëng (ujë ose çaj bimor). Brenda dy deri në tre orët e ardhshme ju përjetoni lëvizjen tipike të zorrëve të ngjashme me diarrenë.


Sigurisht që mund të përdorni edhe metoda laksative më të buta, p.sh. B. me një çaj laksativ ose duke bërë një ose dy klizma në ditë për tre ditët e para të agjërimit.


Pesë deri në shtatë ditë agjërim

Agjërimi aktual kryhet për pesë deri në shtatë ditë - si më poshtë:


Ne mengjes

250 ml çaj bimor ose çaj xhenxhefili, nëse jeni mësuar me pije me kafeinë, mund të pini çaj jeshil nëse është e nevojshme, por çaji xhenxhefil shpesh ka një efekt mjaftueshëm gjallërues (përzieni 1 copë xhenxhefil me 200 ml ujë të nxehtë në një blender dhe pijeni )


Paradite

1 litër ujë ose çaj bimor

Gjatë drekës, 250 ml lëng frutash ose perimesh të freskëta të shtrydhura


Pasdite

1 litër ujë ose çaj bimor


Në mbrëmje

250 ml lëng perimesh nga perime të sapoziera, të cilat megjithatë kullohen pas zierjes. Ju pini vetëm lëngun e pastër. Lëngu bëhet pa melmesa supe, erëza ose të ngjashme dhe vetëm me shumë pak kripë. Këtu mund të gjeni receten tonë që shpjegon se si të përgatisni supën agjeruese: Gatimi i supës agjeruese


Shpesh pijet ëmbëlsohen me mjaltë gjatë agjërimit Buchinger. Në këtë mënyrë, megjithatë, parandalohet organizmi që të sulmojë rezervat e tij ose ngadalëson procesin e agjërimit, pasi furnizohet vazhdimisht me sheqer të koncentruar. Ju sigurisht mundeni - si zakonisht me agjërimin e Buchinger - z. Për shembull, merrni një lugë të vogël mjaltë para dhe pas një shëtitjeje nëse përndryshe ndiheni të dobët dhe udhëheqësi juaj i agjërimit rekomandon konsumimin e mjaltit.


Në çdo rast, ju rekomandojmë që të merrni edhe një tokë minerale gjatë ditëve të lehtësimit dhe rikuperimit - siç është përshkruar tashmë për agjërimin e ujit, p.sh. B. Dy herë në ditë 1 lugë çaji të vogël bentonit ose zeolit, i cili lidh helmet që grumbullohen në sasi të mëdha në jashtëqitje gjatë agjërimit. Toka minerale mund të përdoret edhe gjatë ditëve të agjërimit, por vetëm nëse kryhen rregullisht klizmat, të cilat më pas çojnë në nxjerrjen e toksinave të lidhura.


Prishja e agjërimit

Në ditën e parë pas ditëve të agjërimit të pastër, agjërimi tradicionalisht prishet duke ngrënë një mollë të freskët në mesditë. Hahet shumë ngadalë dhe përtypet me kujdes. Në mbrëmje ka një supë të shijshme perimesh (jo thjesht një lëng mishi, por një supë me copa perimesh dhe gjithashtu me patate, nëse dëshironi). Do të habiteni se sa e shijshme ka papritmas një supë e thjeshtë!


Pesë ditë rindërtimi pas agjërimit

Tani pasojnë ditët e ngritjes. Kjo është rreth pesë ditë rritje graduale të përmbajtjes kalorike ditore të vakteve. Ju filloni me 800 kcal në ditën e parë të grumbullimit dhe rritni numrin e kalorive me 200 deri në 300 kcal në ditë. Kjo parandalon që efekti yo-yo të ndodhë shumë shpejt. Sigurisht, kjo përsëri ndodh nëse nuk kaloni përgjithmonë në një dietë të shëndetshme pas agjërimit.


Në mënyrë që lëvizjet e rregullta të zorrëve të mund të përsëriten më së voni deri në ditën e tretë të rindërtimit, sigurohuni që të ketë fibra të mjaftueshme gjatë ditëve të rindërtimit për të mbështetur zorrën, p.sh. B. duke marrë një lugë çaji pluhur lëvozhgë psyllium me 300 ml ujë në stomak bosh në mëngjes (dhe më pas duke pirë 300 ml të tjera ujë ose çaj). Farat e lirit janë gjithashtu një zgjedhje e mirë. Mund të konsumoni edhe fiq ose kumbulla të thata të njomura - për shembull në mëngjes në muesli. Një bukë e lehtë integrale, të cilën e theksoni para konsumimit, gjithashtu ofron fibra dhe është shumë e përshtatshme për ditët e grumbullimit.


Pas javës së agjërimit: agjërim alkalik ose detox

Gjatë ditëve të grumbullimit, ju ende shmangni kryesisht ushqimet me yndyrë dhe kafshë. Një dietë e lehtë alkaline do të ishte ideale. Kështu, për shembull, mund të ndiqni javën e agjërimit me një javë agjërim alkalik ose të merrni trajtimin katërjavor të detoksifikimit (teprica alkaline dhe vegan), pasi kjo siguron që t'i përmbaheni një diete të shëndetshme për një afat të gjatë. Sepse e njëjta gjë vlen edhe për ushqimin: ajo që keni zbatuar vazhdimisht për tre javë është pothuajse një zakon dhe nuk lihet më aq lehtë sa një dietë njëjavore, për shembull.


Sigurisht që pas agjërimit shmangen edhe alkooli, ëmbëlsirat, kafeja etj. Është më mirë nëse nuk filloni më.


3. Agjërimi me kimioterapi

Agjërimi gjithashtu mund ta bëjë kimioterapinë më efektive kundër kancerit. Agjërimi e bën kancerin më të ndjeshëm, kështu që kimioterapia mund të funksionojë më mirë. Në të njëjtën kohë, qelizat e shëndetshme duket se mbrohen më mirë si rezultat. Qelizat që i mbijetojnë kimioterapisë janë më pas të uritur nga agjërimi. Ata vdesin ndërsa qelizat e shëndetshme mbijetojnë periudhën e agjërimit - të paktën sipas studimeve fillestare në Berlin Charité. Aty arritën rezultate të mira me procedurën e mëposhtme, e cila ndër të tjera. Miriam Reichel përshkruan në librin e saj të rekomandueshëm KrebsLeben:


 • Dita 1: dita e lehtësimit

 • Dita 2: Dita e agjërimit me 400 kcal në formë lëngjesh dhe lëngu supe

 • Dita 3: kimioterapia me agjërim si dita e dytë

 • Dita 4: 24 orë pas përfundimit të kimioterapisë filloni sërish me një dietë të lehtë


Megjithatë, qasja e saktë dhe individuale duhet të diskutohet me një mjek agjërues, i cili është i aftë për onkologjinë, p.sh. B. gjithashtu nëse një lëvizje e zorrëve do të ishte e dobishme apo jo.


4. Agjërim me ndërprerje / agjërim me ndërprerje

Agjërimi me ndërprerje - i quajtur edhe agjërimi interval - nuk është një kurë agjërimi afatshkurtër, por një formë e përhershme e ushqyerjes në të cilën ju hani vetëm në një periudhë kohe të caktuar çdo ditë (p.sh. dy vakte kryesore midis orës 11:00 dhe 17:00) dhe kështu. agjërimi i natës në orën 17:00 zgjat deri në 18 orë. Nuk ka snack midis vakteve.


Një agjërim më i gjatë natën në këtë mënyrë është treguar se zvogëlon rrezikun e kancerit të gjirit dhe ul nivelin e kolesterolit LDL, siç kanë treguar studimet me këtë formë agjërimi.


Megjithatë, agjërimi me ndërprerje mund të praktikohet edhe në një mënyrë krejtësisht të ndryshme. B. futni një ditë të vërtetë agjërimi në javë (vetëm me ujë). Ose agjëroni dy ditë jo të njëpasnjëshme në javë, p.sh. B. Të hënën dhe të enjten.


Një variant tjetër është agjërimi për pesë ditë çdo muaj. Kjo formë agjërimi nuk është agjërim me ujë dhe as lëng. Nga ana tjetër, ju hani gjatë pesë ditëve të agjërimit, por këtë e bëni me kalori të reduktuara. Ditën e parë hani rreth 1000 kcal, në katër ditët në vijim secila 725 kcal.


Me agjërimin pesëditor të çdo muaji, pesha e trupit bie në terma afatgjatë, ashtu si presioni i gjakut, sheqeri në gjak dhe nivelet e lipideve në gjak. Për më tepër, vlerat që lidhen me një rrezik të shtuar të kancerit përmirësohen. Kjo metodë agjërimi madje stimulon formimin e qelizave të reja nervore në tru, gjë që kontribuon në përtëritjen mendore. Mëlçia e dhjamosur gjithashtu regresohet përmes periudhave të rregullta të agjërimit.5. Agjërimi alkalik

Agjërimi alkalin nuk është një kurë agjërimi në kuptimin e ngushtë. Sepse hani ushqim të fortë (tre vakte kryesore) dhe nuk e zgjatni as natën agjërim. Me agjërimin alkalik, ju thjesht shmangni ushqimet tipike që formojnë acide dhe hani vetëm ushqime alkaline (sallata, pjata me perime, fruta, lakër, barishte). Përveç kësaj, ju merrni një pluhur bazë dhe trajtoni veten me kompresa të mëlçisë, banja bazë dhe masazhe. Ju ecni shumë dhe shkoni në sauna - dhe pini shumë çaj bimor dhe ujë me xhenxhefil.


Agjërimi bazë lehtëson jashtëzakonisht organet, ndihmon në pastrimin dhe detoksifikimin, siguron shumë substanca jetike dhe është një hyrje shumë e mirë për kalimin e mëvonshëm në një dietë të shëndetshme. Megjithatë, meqenëse hani rregullisht me agjërim alkalik, nuk ka ndryshime metabolike që janë tipike për agjërimin. Për shembull, trupi nuk kalon në ketozë. Këtu do të gjeni këshilla për agjërimin alkalik:


6. Agjërimi i Hildegardit

Shën Hildegard von Bingen ishte një eksperte e vërtetë në fushën e agjërimit. Ajo ka zhvilluar katër kura të agjërimit, të cilat i kemi përshkruar këtu: Kurat e agjërimit të Hildegardit. Megjithatë, këto kura janë - përveç kurës së agjërimit me lëngje - nuk ka kura të vërteta të agjërimit, por përkundrazi përbëhen nga forma të veçanta diete të Hildegardit.


Kafeina, sheqeri, TV dhe interneti janë gjithashtu tabu

Me agjërimin terapeutik, ju nuk bëni vetëm një pushim nga të ngrënit. Kafeina, alkooli, sheqeri dhe cigaret gjithashtu duhet të jenë tabu gjatë agjërimit. As televizioni dhe interneti nuk përshtaten me kohën e agjërimit. Në vend të kësaj, ju përdorni kohën për t'u marrë me veten, mendimet tuaja, frikën, frikën, shpresat, por edhe zakonet. Pra, agjërimi terapeutik është mundësia ideale për të hequr qafe zakonet e këqija dhe për të fituar zakone dhe veti të reja të dobishme, p.sh. B. kjo:


 • Shkoni në shtrat më herët në mbrëmje, p.sh. B. në orën 22:00 në vend të mesnatës.

 • Bëni ushtrime të rregullta.

 • Përgatitni një plan ushqimor për mënyrën se si dëshironi të hani pas agjërimit terapeutik.

 • Dëgjoni të tjerët dhe thoni pak më pak vetë.

 • Ndaloni së gjykuari apo gjykuari të tjerët.

 • Mos u besoni thashethemeve dhe mos i kaloni ato pa i kontrolluar.

 • Mos bëni thashetheme - as për të tjerët dhe as për atë që po ndodh në botë. Kujdesuni për atë që po ndodh brenda dhe rreth jush tani.

 • Varrosni të kaluarën. Mos u bëni më kaq të inatosur.

 • Mos prisni më shumë nga të tjerët. Në vend të kësaj, shikoni se ku mund të jeni ende në gjendje të punoni me veten tuaj.

 • Ndaloni së foluri për të gjitha gjërat që dëshironi dhe do të bëni. Vetëm Bëje!


Zgjidhni mënyrën tuaj të agjërimit!

Tani që keni mësuar për disa nga metodat e agjërimit, thjesht zgjidhni atë që ju përshtatet më shumë. Por, përpara se të filloni të agjëroni dhe të ndiqni me kujdes udhëzimet përkatëse, sigurohuni që të lexoni paraprakisht këtë artikull: Agjërimi terapeutik - një rrugë drejt shërimit. Aty do të gjeni jo vetëm informacione të detajuara për efektin e agjërimit dhe burime të shumta mbi të, por edhe një listë të atyre personave që NUK duhet të agjërojnë ose vetëm të agjërojnë së bashku me një agjërues apo mjek agjërues.


Ju urojmë suksese dhe rezultate të mira me agjërimin tuaj! Ekipi juaj nga qendra e shëndetit

 

Burimet e artikullit:

90 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page