top of page
  • Qendra e Shëndetit

Mrekullia e kripës së parafinuarKripa natyrore e detit përmban 92 minerale thelbësore, ndërsa kripa e detit e rafinuar dhe e falsifikuar përmban vetëm dy elementë, natriumin (Na) dhe klorin (Cl). Kur ka një mangësi dietike të elementëve gjurmë, qelizat humbasin aftësinë për të kontrolluar jonet e tyre. Kjo ka pasoja të tmerrshme për trupin e njeriut. Edhe nëse ekuilibri i joneve humbet për vetëm një minutë, qelizat në trup fillojnë të shpërthejnë. Kjo mund të çojë në çrregullime nervore, dëmtime të trurit ose spazma të muskujve, si dhe prishje të procesit të rigjenerimit të qelizave.


Kur gëlltitet, kripa natyrore e detit (uji i detit i rikonstruktuar) lejon që lëngjet të kalojnë lirshëm membranat e trupit, muret e enëve të gjakut dhe glomerulat (njësitë filtruese) të veshkave. Sa herë që përqendrimi i klorurit të natriumit rritet në gjak, uji në indet fqinje tërhiqet nga ai gjak i pasur me kripë. Kjo, nga ana tjetër, i lejon qelizat të ri-thithin lëngun e pasuruar brenda qelizor. Veshkat e shëndetshme heqin lehtë lëngjet e kripura. Prania e kripës së rafinuar, megjithatë, paraqet një rrezik të madh për trupin. Ai parandalon këtë kalim të lirë të lëngjeve dhe mineraleve, duke shkaktuar kështu që lëngjet e grumbulluara të ngecin në nyje, kanalet limfatike, nyjet limfatike dhe veshkat. Efekti i tij dehidratues mund të çojë në formimin e gurëve të tëmthit dhe probleme të tjera të shumta shëndetësore.


Trupi kërkon kripë për të tretur siç duhet karbohidratet. Në prani të kripës natyrale, pështyma dhe sekrecionet e stomakut janë të gatshme të prishin rezervën fibroze të karbohidrateve. Në formën e tij të tretur dhe të jonizuar, kripa lehtëson procesin e tretjes dhe sanitizon traktin gastrointestinal.

Në të kundërt, kripa e tryezës e prodhuar komerciale ka efektin e kundërt. Për ta bërë kripën të rezistojë në përthithjen e lagështirës dhe, në këtë mënyrë, të jetë më i përshtatshëm për konsumatorin, prodhuesit e kripës shtojnë kimikate si tharëse, si dhe zbardhues të ndryshëm, në formulën përfundimtare të kripës. Agjentët zbardhues bëjnë që kripa me ngjyrë gri të duket e bardhë borë. Kripa gjithashtu përmban aditivë të tjerë të dëmshëm, përfshirë silikatin e aluminit, një shkak kryesor i sëmundjes së Alzheimerit. Pas përpunimit, kripa nuk mund të përzihet ose të kombinohet me lëngjet e trupit të njeriut. Kjo padyshim minon proceset më themelore kimike dhe metabolike në trup. Mbajtja e ujit, problemet e veshkave dhe presionit të gjakut janë pasojat më të dukshme të konsumimit të kripës. Shumë natrium gjithashtu mund të shkaktojë ngërçe të muskujve, lodhje, nervozizëm, konfuzion, dobësi të muskujve, fryrje të barkut, presion të lartë të gjakut dhe sëmundje të zemrës.


Kripa e rafinuar është ende duke u shtuar në mijëra ushqime të ndryshme. Mbi pesëdhjetë përqind e popullsisë amerikane vuan nga mbajtja e ujit (shkaku kryesor i shtimit të peshës dhe obezitetit). Një përqindje e mirë e këtij problemi mund t'i atribuohet përdorimit të gjerë të kripës së prodhuar në treg.


Përpara se të prodhohej komercialisht, kundrejt korrjes natyrore, kripa konsiderohej si malli më i çmuar në tokë, madje edhe më i çmuar se ari. Gjatë epokës keltike, kripa u përdor për të trajtuar shqetësimet e mëdha fizike dhe mendore, djegiet e rënda dhe sëmundjet e tjera. Hulumtimet kanë treguar se uji i detit largon çekuilibrin hidro-elektrolitik, një çrregullim që shkakton humbjen e përgjigjes imune, alergjitë dhe shumë probleme të tjera shëndetësore.


Vitet e fundit, kripa ka fituar një reputacion të keq dhe njerëzit kanë mësuar t'i frikësohen asaj, në të njëjtën mënyrë ata kanë frikë nga kolesteroli. Shumë mjekë paralajmërojnë pacientët e tyre që të qëndrojnë larg ushqimeve të pasura me natrium dhe natrium. Por të jetosh jetë pa kripë, nga ana tjetër, do të thotë të kesh rritje të rrezikut të mungesës së mineraleve dhe mineraleve, si dhe komplikime të tjera të shumta. Ushqimi i kripës së parafinuar plotëson nevojën e trupit për kripë pa prishur çekuilibrin hidro-elektrolitik. Nëse dieta juaj përmban një sasi të mirë kaliumi në formë natyrale, nuk duhet të shqetësoheni për dëmtimin nga sasia relativisht e vogël e natriumit në kripën e detit. Ushqimet që janë veçanërisht të larta në kalium janë bananet, kajsitë, avokadot, farat e kungullit, fasulet, patatet dhe kungulli i dimrit. Kur nivelet e kaliumit në trup bien nën normale, natriumi mund të bëhet burim i çekuilibrit.


Kripa e oqeanit kelt dhe kripa e papërpunuar e gurit janë kripëra të shkëlqyera. Kripa keltike nxirret natyrshëm përmes tharjes së diellit, dhe kripa e gurit është kripë deti miliona vjeçare e korrur nga thellësia brenda kores së tokës. Përveç që kanë një shije të shijshme (në kontrast me shijen e mprehtë të kripës komerciale), këto kripëra gjithashtu kanë një efekt detoksifikues në traktin gastrointestinal të zorrëve. Që kripa të jetë e dobishme për shëndetin tuaj, ajo duhet të depërtojë në ushqime, duke lejuar kështu që lagështia e frutave, perimeve, drithërave, bishtajoreve, të shpërndajë kripën. Nëse kripa përdoret në gjendjen e saj të thatë duke e shtuar atë në ushqimin tuaj më pas, ajo hyn në trup në një formë jo të jonizuar dhe krijon etje (një shenjë e helmimit). Kjo ndodh, për shembull, kur hani patate të skuqura ose kokoshka. Meqenëse kripa nuk po asimilohet dhe përdoret siç duhet në atë formë, mund të çojë në shqetësime të tjera gjithashtu.


Ju mund të shpërndani një majë kripe në një sasi të vogël uji dhe shtojeni atë në fruta ose ushqime të tjera që zakonisht nuk gatuhen. Kjo do të ndihmojë në tretjen e atyre artikujve ndërsa ndihmon në de-acidifikimin e trupit. Shtimi i një majë kripe në ujin e pijshëm gjeneron alkalinitet në trup dhe ju siguron minerale të rëndësishme dhe elementë gjurmë. Ndoshta vlen të përmendet në këtë pikë që ushqimi duhet të ketë shije të shijshme, por jo të kripur, në vetvete. Llojet e trupit Pitta kërkojnë më pak kripë se llojet e tjera të trupit. Kripa keltike ose kripëra të tjera të shëndetshme nuk janë vetëm të shijshme, por edhe thelbësore për një shëndet të mirë.


Përfitimet e kripës së vërtetë:


• Stabilizon rrahjet e parregullta të zemrës dhe rregullon presionin e gjakut - në lidhje me ujin.

• Nxjerr aciditetin e tepërt nga qelizat në trup, veçanërisht qelizat e trurit.

• Balancon nivelet e sheqerit në gjak, gjë që është veçanërisht e rëndësishme për diabetikët.

• essentialshtë thelbësore për gjenerimin e energjisë hidroelektrike në qelizat në trup.

• vitalshtë jetike për thithjen e përbërësve ushqyes përmes traktit të zorrëve.

• neededshtë e nevojshme për të pastruar mushkëritë nga mukusit dhe gëlbazës ngjitëse, veçanërisht në astmë dhe fibrozë cistike.

• Pastron kataren dhe kongjestionin në sinuset.

• ashtë një antihistamine e fortë natyrore.

• Mund të parandalojë ngërçet e muskujve.

• Ndihmon në parandalimin e prodhimit të tepërt të pështymës. Pështyma që rrjedh nga goja gjatë gjumit mund të tregojë mungesë kripe.

• I bën kockat të forta. Njëzet e shtatë për qind e përmbajtjes së kripës në trup ndodhet në eshtra. Mungesa e kripës dhe/ose ngrënia e kripës së rafinuar kundrejt kripës reale janë shkaqet kryesore të osteoporozës.

• Rregullon gjumin; vepron si një hipnotizues natyral.

• Ndihmon në parandalimin e përdhes dhe artritit përdhes.

• vitalshtë jetike për ruajtjen e seksualitetit dhe epshit.

• Mund të parandalojë venat me variçe dhe venat merimangë në këmbë dhe kofshë.

• Furnizon trupin me mbi 80 elemente minerale esenciale.

 

Burimet e artikullit:

  • Timeless Secrets of Health and Rejuvenation - Andreas Moritz

98 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentários


bottom of page