top of page
 • Qendra e Shëndetit

Ndaloni lehtë urin e furishme


Uria e furishme shpesh duket se është pothuajse e pamundur të kontrollohet. Fatkeqësisht, ajo prek më së shumti ushqimet e pashëndetshme si ushqimet e ëmbla apo të yndyrshme. Nëse konsumohen shumë karbohidrate në formën e miellit të bardhë dhe sheqerit, kryesisht në lidhje me yndyrnat inferiore, kjo mund të ketë pasoja negative për shëndetin - gjithçka është e mundur, nga diabeti te sëmundjet kardiovaskulare e deri te kanceri. Sa më shumë që i dorëzohemi ndjenjës së urisë, aq më shpesh shfaqet. Një rreth vicioz! Ndaloni urin e furishme me këshillat e mëposhtme.


Uria e furishme dhe e pakontrollueshme - çfarë fshihet pas saj?

A e njihni edhe ju këtë epsh të papërmbajtshëm, këtë uri për diçka të pashëndetshme? Ndiheni të uritur për ushqim të shpejtë të yndyrshëm dhe të ëmbël?


Dëshira për të sëmurët duket se na e fik trurin. Vetëm kur na shqetëson një ndjenjë ngopjeje ose kur një kilogram më shumë na bën thirrje në peshore, ne kemi ndërgjegje të keqe - sigurisht vetëm deri në sulmin tjetër të egër.


Cila mund të jetë arsyeja e kësaj urie të pakontrollueshme? Dhe çfarë mund të bëni për këtë?


Dëshira mund të tregojë disa simptoma të mungesës:


Uria e furishme për shkak të mungesës së magnezit?

Për shembull, nëse keni një dëshirë të fortë për çokollatë, kjo mund të tregojë mungesë magnezi. Sepse çokollata ose kakaoja që përmban dihet se janë jashtëzakonisht të pasura me magnez.


Prandaj, veçanërisht me një dietë që përndryshe është e ulët në magnez, trupi ynë mund të mos e dëshirojë vetë çokollatën, por ka nevojë vetëm për magnezin në kakao.


Shumë gra janë të njohura me ngërçet e bezdisshme të barkut gjatë menstruacioneve. Magnezi mund të ndihmojë shumë këtu, sepse lehtëson tensionin në muskuj dhe ndihmon për t'u çlodhur.


Kjo mund të jetë edhe arsyeja pse shumë gra dëshirojnë çokollatën - ose magnezin në të - veçanërisht gjatë menstruacioneve.


Uria e furishme për shkak të humorit të keq?

Ata që vuajnë nga stresi emocional më shpesh kërkojnë ushqime të padëshiruara që janë të dëmshme për shëndetin e tyre sesa në situata të lumtura.


Njeriu ngushëllon veten me të ëmbla, të kripura dhe yndyrore. Në këtë humor, vështirë se dikush është i interesuar nëse është i shëndetshëm.


Megjithatë, studimet kanë treguar tani se disa acide yndyrore me sa duket janë në gjendje të ndikojnë në tru dhe të bëjnë që disa hormone të lirohen atje - hormone që përmirësojnë humorin.


Kjo tregon gjithashtu se uria e pangopur dëshiron të furnizojë trupin me ato substanca që organizmit i nevojiten urgjentisht.


Mbi të ishte magnezi, tani është disa acide yndyrore. Dhe meqenëse yndyra hahet GJITHMONË kur është e uritur – qoftë në çokollatë, akullore, patate të skuqura, puding apo kek me gjalpë – lidhja duket e besueshme.


Yndyrnat nuk duhet të hyjnë më parë në tru. Ato ndikojnë në tru nga sistemi tretës.


Nëse zorra është e shëndetshme, rrallë ka uri të furishme

Lidhja e ngushtë midis trurit dhe sistemit tretës tashmë është konfirmuar mjaft e besueshme nga studime të ndryshme në të kaluarën. Këto treguan, ndër të tjera, se tretja e shëndetshme dhe një florë e ekuilibruar e zorrëve shkojnë paralelisht me shëndetin mendor dhe një psikikë të qëndrueshme.


Në të njëjtën kohë, është treguar se një gjendje e keqe e zonës gastrointestinale mund të jetë pjesërisht përgjegjëse për zhvillimin e depresionit dhe madje edhe çrregullimeve bipolare. (Lexoni gjithashtu artikullin tonë mbi yndyrnat dhe depresionin)


Pra, nëse përmirësoni shëndetin e zorrëve duke ndërtuar një florë të shëndetshme të zorrëve, vetëm kjo mund t'ju përmirësojë disponimin. Si rezultat, dëshirat për humor po bëhen më pak të zakonshme.


Mund të lexoni këtu se si ndërtohet një florë e shëndetshme e zorrëve: Ndërtimi i florës së zorrëve


Studimi i mëposhtëm, i cili u botua në Journal of Clinical Investigation, tregon se si yndyrat nga trakti gastrointestinal ndikojnë në humor dhe kështu i bëjnë dëshirat më pak të shpeshta.


Yndyrnat sigurojnë një psikikë të qëndrueshme dhe në këtë mënyrë reduktojnë urin e furishme

Për këtë studim, shkencëtarët - Lukas Van Oudenhove dhe kolegët e tij - ekzaminuan 12 vullnetarë të shëndetshëm me peshë normale.


Subjektet morën një nga dy infuzionet e mundshme direkt në stomak, në mënyrë që shija e solucioneve të testit të mos mund t'u tregonte pjesëmarrësve se cilën zgjidhje po merrnin.


Ishte ose një tretësirë ​​e yndyrës së ngopur ose një placebo në formën e një solucioni të kripur.


Më pas u ekzaminua se në çfarë mase tretësira e yndyrës ose kripës mund të ndikonte në disponimin e pjesëmarrësve.


Subjekteve të testimit iu luhej muzikë klasike e trishtuar dhe u treguan fotografi jashtëzakonisht të trishtuara. Të dy kishin shkaktuar ndjenja të forta trishtimi në subjektet e testimit në testet e mëparshme.


Ata subjekte që kishin marrë tretësirën yndyrore ishin dukshëm më pak të trishtuar nga muzika dhe fotot sesa njerëzit që kishin marrë tretësirën e kripur.


Skanimet me rezonancë magnetike të bëra gjatë studimit ishin në gjendje të konfirmonin këto rezultate. Pjesëmarrësit që morën tretësirën yndyrore treguan aktivitet më të ulët të trurit në zonat që lidhen me ndjenjën e trishtimit sesa grupi i tretësirës së kripur.


Si mund të ndalet uria e furishme në mënyrë natyrale?

Pra, trupi ynë na bën të vetëdijshëm për një mangësi me sulme të tmerrshme uria.


Për ne kjo do të thotë se duhet ta kompensojmë këtë mangësi. Por kjo nuk do të thotë që mungesën e magnezit duhet ta kompensoni me çokollatë ose nevojën për acide yndyrore të cilësisë së lartë me kek, akullore, patate të skuqura, patate të skuqura ose burger.


Sepse këto ushqime mund të përmbajnë substanca që nuk janë tamam të shëndetshme, si p.sh B. Përmirësuesit e shijes, acidet yndyrore trans, ëmbëlsuesit ose një sasi e madhe sheqeri, të gjitha këto janë të dëmshme për shëndetin tonë.


Pra, është e rëndësishme të plotësoni kërkesat për magnez dhe acide yndyrore në mënyrë të shëndetshme.


Rregulloni mungesën e magnezit

Këtu do të gjeni informacione rreth suplementeve të disponueshme të magnezit dhe si të gjeni produktin e duhur për ju: Suplementet më të mira të magnezit


Gjithashtu, sigurohuni që të hani një dietë të pasur me magnez. Ne kemi shpjeguar këtu se si të hani të pasur me magnez: Plotësoni nevojat tuaja për magnez me dietën tuaj


Hani yndyrna të shëndetshme

Nëse acidet yndyrore mund të lehtësojnë dëshirat, atëherë është e rëndësishme të kujdeseni për ushqimet që ofrojnë acide yndyrore të shëndetshme, si p.sh. B. Vaji organik i kokosit i patrajtuar, i cili konsiderohet burimi më i mirë i acideve yndyrore të ngopura të shëndetshme krahas gjalpit të qumështit të papërpunuar dhe ghee.


Vaji organik i kokosit njihet edhe për llojin e yndyrës së ngopur që përmban. Furnizon një numër veçanërisht të madh të acideve yndyrore me zinxhir të mesëm, të cilat janë shumë të lehta për t'u tretur, përdoren drejtpërdrejt për prodhimin e energjisë (të ngjashme me karbohidratet) dhe për këtë arsye ruhen më pak mirë në indin dhjamor.


Vaji i kokosit është gjithashtu i dobishëm kundër infeksioneve kërpudhore, madje vaji i kokosit ka bërë emër në lidhje me terapinë e suksesshme të Alzheimerit.


Mund të lexoni më shumë për vetitë pozitive të vajit të kokosit, për shembull, këtu: Vaji i kokosit për trurin


Acidet yndyrore omega-3 kundër uris së furishme

Acidet e tjera yndyrore të shëndetshme që ngrenë humorin, si dhe lehtësojnë depresionin dhe në këtë mënyrë reduktojnë dëshirat janë acidet yndyrore omega-3. B. në peshk me vaj, në vaj kërpi, në vaj liri ose në fara chia.


Në formën e vajit krill, acidet yndyrore omega-3 janë një suplement ushqimor ideal për gratë që vuajnë nga PMS dhe ndryshimet e humorit të shoqëruara dhe dëshirat për ushqim.


Lexoni detajet rreth vajit krill këtu: Vaj Krill - Receta perfekte e natyrës


Përveç kësaj, ka edhe tre substanca të tjera që mund të ndalojnë dëshirat. Në veçanti, ata ndalojnë dëshirat për karbohidrate të izoluara si sheqeri dhe mielli i bardhë.


Ndaloni dëshirat për karbohidrate

Ndërsa karbohidratet komplekse, që do të thotë karbohidrate të plota me përmbajtje fibrash natyrale, janë të dobishme për shëndetin, karbohidratet e izoluara si mielli i bardhë dhe sheqeri mund të prishin ekuilibrin e shëndetshëm të trupit.


Glukoza nga karbohidratet komplekse hyn në gjak vetëm ngadalë. Nga karbohidratet e izoluara, megjithatë, shumë shpejt. Niveli i sheqerit në gjak rritet mesatarisht në të parën dhe ngadalë bie përsëri disa orë pas vaktit.


Në vend të kësaj, pas konsumimit të karbohidrateve të izoluara, ka luhatje të forta të sheqerit në gjak: niveli i sheqerit në gjak rritet me shpejtësi, por bie sërish po aq shpejt. Këto luhatje jo vetëm që stresojnë organizmin, por edhe rrisin ndjeshëm rrezikun e diabetit dhe shumë sëmundjeve të tjera.


Sapo niveli i sheqerit në gjak bie, trupi regjistron një oreks për karbohidrate - shumë shpesh në formën e dëshirave të drejtpërdrejta. Edhe këtu fillon një rreth vicioz i konsumimit të sheqerit, luhatjeve të sheqerit në gjak, urisë së pangopur, konsumimit të sheqerit, luhatjeve të sheqerit në gjak, urisë së pangopur etj.


Glutamina mund të jetë një rrugëdalje nga ky rreth vicioz. Truri i njeriut ka nevojë, ndër të tjera. Glukoza si dhe aminoacidi glutaminë në mënyrë që të mund të funksionojë. Nëse nuk ka mjaftueshëm glutaminë në dispozicion, do të dëshironi ëmbëlsirat.


Kur të vijë momenti, vlen si më poshtë: Mos u zgjatni për çokollatën, por për pluhurin e glutaminës. Ai arrin në tru po aq shpejt sa sheqeri, por nuk ka asnjë efekt në nivelet e sheqerit në gjak.


Nëse keni dëshirë për ëmbëlsirat, mund të përzieni një deri në dy gram pluhur glutamine me ujë dhe ta pini. Pas disa minutash, dëshira juaj për karbohidrate do të zhduket.


Rastësisht, glutamina nuk duhet të ngatërrohet me glutamatin e dëmshëm të përmirësuesit të shijes. Ndërsa glutamina gjendet natyrshëm në trupin e njeriut, glutamati është një substancë e prodhuar bioteknologjikisht e cila, nga pikëpamja neurologjike, është një lloj droge.


Glutamati shkakton dëshira për ushqim

Përmirësuesi i shijes glutamati u shtohet shumë produkteve të gatshme nga industria ushqimore. Shija e përzemërt e krijuar nga glutamati siguron që konsumatorët të konsumojnë më shumë nga produkti.


Glutamati është treguar se stimulon oreksin. Mekanizmi i veprimit të tij është krejtësisht i ndryshëm nga ai i glutaminës, i cili tenton të reduktojë oreksin dhe të parandalojë dëshirat.


Një tjetër substancë që mund të ndalojë dëshirat është mikroelementi kromi.


Ndaloni dëshirat për karbohidrate - me krom

Elementi gjurmë kromi ka një ndikim të madh në ndjeshmërinë ndaj insulinës të qelizave dhe rrjedhimisht në metabolizmin e karbohidrateve.


Një studim shkencor me pacientët me diabet mbipeshë tregoi se marrja ditore e 600 mikrogramëve picolinate të kromit në kombinim me biotinën rrit ndjeshmërinë ndaj insulinës, duke rregulluar në këtë mënyrë nivelin e sheqerit në gjak, duke parandaluar luhatjet e sheqerit në gjak dhe për pasojë redukton numrin e dëshirave për ushqim.


Pluhuri Konjak i bërë nga rrënja aziatike konjac është një substancë krejtësisht natyrale që mund të zvogëlojë jo vetëm dëshirën, por edhe oreksin e përgjithshëm.


Ndalo dëshirat - me pluhur konjac

Pluhuri Konjac përmban një lloj të caktuar fibrash, të ashtuquajturat glucomannans. Ato ndikojnë në oreksin - siç zbuluan studiuesit në Universitetin Mahidol në Bangkok / Tajlandë në një studim në 2009.


Gjegjësisht, glukomananët ulin nivelin e grelinës. Ghrelin është një hormon. Nëse niveli i grelinit është i lartë, njeriu ka oreks të madh dhe uri.


Nga ana tjetër, sa më i ulët të jetë niveli i grelinës, aq më pak hani.


Niveli i ulët i grelinës për shkak të pluhurit konjac redukton oreksin. Ju hani automatikisht porcione më të vogla dhe vështirë se keni oreks për ëmbëlsirë.


Meqenëse pluhuri konjac funksionon edhe në gjendje të zbrazët, d.m.th. mban nivelin e grelinit të ulët, ai mund të parandalojë dëshirat dhe kështu të minimizojë marrjen e kalorive.


Ne rekomandojmë edhe petët konjak, të cilat janë pothuajse pa ushqime të kthjelluara. Ne kemi zhvilluar shumë receta të shijshme me petë konjact për ju.


Ndaloni dëshirat për sheqer - mënyra për të dalë nga varësia ndaj sheqerit

Dëshira për ëmbëlsirat shpesh të kujton një varësi. Për të mësuar se si të luftoni varësinë ndaj sheqerit, shihni lidhjen në fund të këtij artikulli. Ju lutemi vini re se një shmangie e shëndetshme e sheqerit nuk do të thotë kalim në ëmbëlsues artificialë, siç mund të lexoni këtu: Ëmbëlsuesit ju shëndoshin dhe aspartame - ëmbëlsues me efekte anësore.


Nga ana tjetër, është më mirë të zgjidhni ksilitol, jakon ose sasi të vogla të sheqerit të plotë të kallamit ose të luleve të kokosit. Ju mund të gjeni informacion të detajuar për këtë në fjalorin tonë të sheqerit.


Ndaloni urin e furishme natyrisht - Përmbledhje

Për të ndaluar dhimbjet e urisë dhe për t'i hequr fuqinë e tyre, masat e mëposhtme natyrore mund të përdoren në përmbledhje:

 • Optimizoni furnizimin me magnez

 • Zgjidhni acide yndyrore të shëndetshme

 • Ndërtoni florë të shëndetshme të zorrëve

 • Përdorni glutaminën në rast të dhembjeve të tmerrshme të urisë

 • Merrni pluhur konjac dy deri në tre herë në ditë

 • Zgjidhni karbohidratet komplekse (integrale) në vend të karbohidrateve të izoluara

 • Zgjidhni ëmbëlsues të shëndetshëm

 • Lexoni tekstin Të shpëtojmë nga varësia ndaj sheqerit dhe zbatoni këshillat atje

 • Ne kemi përshkruar një truk interesant që duhet të jetë në gjendje të luftojë dëshirat brenda një kohe shumë të shkurtër: Humbni dëshirat në 2 minuta

 

Burimet e artikullit:

 • Heisshunger und Hungerattacken einfach stoppen (zentrum-der-gesundheit.de) - Zentrum der Gesundheit

 • Michael Ravensthorpe, Three supplements that can help eliminate carbohydrate cravings, Natural News, Dezember 2014, (Drei Nahrungsergänzungsmittel, die helfen, Heisshunger auf Kohlenhydrate zu eliminieren)

 • Lukas Van Oudenhove et al., "Fatty acidinduced gut-brain signaling attenuates neural and behavioral effects of sad emotion in humans J Clin Invest. 2011;121(8):30943099. (Fettsäure-induzierter Darm-Gehirn Informationsaustausch dämpft neurale und verhaltenstechnische Auswirkungen von traurigen Emotionen bei Menschen.)

 • Study offers clues to emotional eating (Studie erbringt Einblicke in das emotionale Essen)

 • Natural Fat Found to Halt Eating Binges (Natürliches Fett scheint Heisshungerattacken zu stoppen)

 • Sampalis F, et al., "Evaluation of the effects of Neptune Krill Oil on the management of premenstrual syndrome and dysmenorrhea" Altern Med Rev. 2003 May;8(2):171-9. (Evaluation der Auswirkungen von Neptune Krill Öl auf das prämenstruelle Syndrom und Dysmenorrhoe)

63 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page