top of page
 • Qendra e Shëndetit

One-Pot-Pasta (Makarona në një tenxhere)

Për makaronat tona me një tenxhere me kërpudha, speca dhe kunguj të njomë, të gjithë përbërësit thjesht gatuhen së bashku në një tenxhere për 10 minuta - përfshirë makaronat. E lehtë, e shpejtë dhe absolutisht e shijshme!


Përbërësit për 2 porcione:

 • 200 g spageti të shkruara (opo lloj tjeter te shpgetave integrale)

 • 150 g kërpudha - të prera në feta të trasha

 • 1/2 speca të kuq + 1/2 të verdhë (përafërsisht 150 g) - pa bërthamë dhe të prerë në shirita

 • 120 g kungulleshe - lani, përgjysmoni dhe prerë në feta

 • 750 ml melmese perimesh

 • 200 ml krem ​​tërshërë - (bëjeni vetë)

 • 2 lugë paste domate

 • 100 gr domatina

 • 1 ½ lugë salcë soje

 • ½ lugë çaji paprika pluhur, e ëmbël

 • 2 lugë majdanoz të copëtuar

 • 1 lugë trumzë të copëtuar

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 15 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 10 minuta

 • Koha e pritjes: -

Hapi i parë

Për makaronat me një tenxhere, vendosni të gjithë përbërësit - përveç ajkës dhe majdanozit - në një tenxhere dhe lërini të ziejnë. Pastaj ziejini për 8-10 minuta pa kapak.


Hapi i 2 -të

Pastaj përziejmë kremin dhe e rregullojmë me kripë dhe piper.


Hapi i 3 -të

Ndani makaronat e një tenxhere në dy pjata dhe shërbejeni të spërkatura me majdanoz.


92 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page