top of page
 • Qendra e Shëndetit

Oriz aromatik basmati me turmerik, fasule jeshile dhe avokado

Aktualisiert: 26. Mai 2023

Ky rezept mund të identifikohet qartë me thënjen e Leo Tolstoy: "Nuk ka madhështi atje ku nuk ka thjeshtësi". Orizi aromatik basamti me turmerik kombinuar me fasulet pikante të gjelbërta dhe avokado si burim i shkëlqyer i yndyrnave rrumbullakson këtë rezet të thjeshtë që përmban të gjitha vlerat ushqyese dhe vitale, shumë të shijshme dhe shpejtë e përgatitur. Kujdesuni që ta provoni.


Përbërësit për 4 porcione:


Për orizin

 • 240 gr oriz basamti - një tas

 • 3 luge caji gjalpë

 • 2 luge caji turmerik

 • kryp kristali

Për fasulet e gjelbërta

 • 600 g fasule jeshile - hiqni skajet; Pritini fasulet në copa të vogla

 • 3 qepë pranvere - prerë pjesën e bardhë në unaza të imëta (opcionale)

 • Spec djegës - hiqni thelbin dhe prerë në unaza të imëta (opcionale)

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

 • 2 lugë fara susami

 • 2 luge caji turmerik

 • 1 lugë gjelle gjalpë (vaj ulliri për veganët)

Përbërësit tjerë:

 • 2 avokado - hiqeni thelbin dhe lëvozhgën dhe prërë ne feta

 • Barishta të ndryshme sipas dëshirës magdanoz, bërzillok etj

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 10 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 20 minuta

 • Koha e pritjes: - minuta


Hapi i parë

Së pari përgatitni përbërësit.


Hapi i 2 -të

Gatuajeni fasule jeshile me fara susami dhe kurkuma sipas recetës këtu!


Hapi i 3 -të

Gatuajeni orizin tonë aromatik basmati me kurkuma sipas recetës këtu!


Hapi i 4 -të

Shpërndani orizin dhe fasulet nëpër pjata, shtoni avokadot dhe barishtat sipër.

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page