top of page
 • Qendra e Shëndetit

Oriz basmati me turmerik

Aktualisiert: 26. Mai 2023Përbërësit për 1 porcion:

 • 60 gr oriz basamti - një tas

 • 1 luge caji gjalp

 • 1/2 luge caji turmerik

 • kryp kristali

Përgatitja:

 • Se pari lani orizin mire e mire nje nje ene deri sa uji te mos jete me i turbullt.

 • Ne nje ene hudh pak gjalp (nje lug caji per porcion), shto kurkumen dhe perzij per 1 min

 • Shto orizin dhe perziej per 2 minuta.

 • Krypos me kryp kristali dhe ne fund shto ujin (1 gotë oriz Basmati = 1.2 gotë ujë, 2 gota oriz Basmati = 2.4 gotë ujë, 3 gota oriz Basmati = 4 gotë ujë dhe per 4 gota oriz Basmati = 5 gotë ujë)

 • Mbyll enën dhe ziej ne temperatur mesatare deri sa uji te jete thithur.

 • Kur te jete thithur uji, ndal shporetin dhe para se te serviret le te qendroj per 10 minuta.

 • Tani orizi eshte i gatshem.

36 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page