top of page
 • Qendra e Shëndetit

Pastrimi limfatik 3-ditor


Pastrimi limfatik është jashtëzakonisht efektiv - veçanërisht nëse keni praktikuar një dietë të tepërt alkaline katër javë më parë dhe keni kryer një pastrim të zorrëve . Pastrimi treditor i limfës është fundi i përsosur i çdo programi të pastrimit të zorrëve. Me programin treditor të përshkruar më poshtë, ju mund të lani, pastroni, forconi dhe detoksifikoni enët limfatike dhe nyjet limfatike në të gjithë trupin tuaj.


Pse pastrimi i limfës?

Një pastrim limfatik pastron dhe lan sistemin tuaj limfatik. Sistemi limfatik përbëhet nga shumë enë limfatike që janë të mbushura me lëng limfatik - limfat - dhe kalojnë nëpër të gjithë trupin.


Enët limfatike bëhen më të imta dhe më të imta sa më tej depërtojnë në inde. Atje ata thithin të gjitha mbeturinat që lëshohen nga qelizat e trupit në ujin ndërqelizor. Megjithatë, ato gjithashtu thithin bakteret, helmet, qelizat e vjetruara, pjesët qelizore dhe madje edhe qelizat kancerogjene, d.m.th. të gjitha substancat e huaja, mbeturinat dhe të rrezikshme që do të ishin shumë të trashë, shumë të padurueshme ose thjesht shumë toksike për kapilarët e gjakut (enët më të mirë të gjakut).


Enët limfatike kalojnë nëpër nyjet limfatike në intervale të caktuara. Aty të gjitha lëndët e huaja, mbetjet dhe të rrezikshme filtrohen dhe defuzohen në mënyrën më të mirë të mundshme. Sepse në nyjet limfatike ka qeliza pastruese dhe qeliza imune që janë në veprim rreth orës.


Sistemi limfatik: sistemi i pastrimit dhe filtrimit të trupit

Sistemi limfatik është një lloj sistemi pastrimi dhe filtri në trup dhe e mban ujin e trupit të pastër dhe të pastër. Por kjo jo gjithmonë ka sukses gjithëpërfshirës. Ndodh kongjestion limfatik dhe jo të gjitha substancat problematike mund të eliminohen dhe neutralizohen. Tani ato futen në gjak, ku gradualisht mund të çojnë në helmim dhe skorje të të gjithë organizmit dhe, në afat të gjatë, të kontribuojnë në zhvillimin e shumë sëmundjeve kronike.


Në fund të fundit, ju mund të jeni po aq të shëndetshëm sa funksionon vetë sistemi i kullimit dhe detoksifikimit të trupit. Sapo shfaqen defekte këtu, shëndeti bie me shpejtësi. Kryesisht shfaqen sëmundje të frymëmarrjes, ënjtje të nyjeve limfatike, celulit, mbajtje uji, dobësim i sistemit imunitar dhe alergji dhe shpeshherë pamundësi për të humbur peshë të tepërt.


Prandaj, pastrimi limfatik duhet të shpërndajë kongjestionin limfatik, të rivendosë rrjedhën limfatike, të promovojë detoksifikimin dhe pastrimin e trupit dhe të mbështesë rigjenerimin e sistemit limfatik përmes lehtësimit. Rezultati është shpesh një qëndrim krejtësisht i ri ndaj jetës, sepse uji i trupit më në fund mund të rrjedhë lirisht përsëri. Rritja e mirëqenies dhe lehtësia e këndshme po përhapen. Provoje!


Në artikullin tonë kryesor mbi pastrimin holistik të limfës, do të mësoni shumë detaje rreth sistemit limfatik dhe pastrimit të limfës. Aty do të zbuloni se si mund të pastroni sistemin tuaj limfatik në mënyrë gjithëpërfshirëse dhe holistike me ndihmën e nëntë masave. Një metodë tjetër për pastrimin e limfës është e disponueshme me pastrimin limfatik tre-ditor të përshkruar më poshtë.


Pastrimi limfatik treditor

Pastrimi treditor i limfës nuk është një pastrim për mes. Pra, ai nuk mund të integrohet në jetën e përditshme të punës dhe në mënyrë ideale duhet të zhvillohet gjatë një fundjave të gjatë.


Ju mund të zgjidhni midis dy varianteve: Një pastrim limfatik tre-ditor, në të cilin pini vetëm lëngje dhe ujë (pastrimi limfatik tre-ditor numër 1). Dhe një pastrim limfatik treditor, gjatë të cilit hahen edhe supa me perime (pastrimi treditor i limfës numër 2).


Pastrimi treditor i limfës - numër 1

Le të fillojmë me javën para pastrimit të limfës:


1. Një javë para pastrimit të limfës

... ju lutemi hani një dietë vegane, pra ushqime thjesht me bazë bimore. Ata gjithashtu nuk hanë miell (përfshirë miellin e grurit të plotë, d.m.th. pa enët me miell), sheqer dhe produkte soje. Këtu mund të gjeni receta të përshtatshme.


2. Dy ditët e fundit para pastrimit të limfës

... ju hani vetëm fruta të freskëta, të papërpunuara, fara (fara luledielli, fara kungulli, chia, fara liri, etj.), arra, lakër dhe perime.


3. Lëng

Tani zgjidhni një lëng që ju pëlqen. Ai do t'ju shoqërojë gjatë pastrimit treditor të limfës. Megjithatë, duhet të jetë një lëng perimesh dhe në mënyrë ideale që mund ta shtrydhni vetë, p.sh. B. një përzierje me lëng selino, karrota, panxhari dhe majdanoz. Në formulimin origjinal të pastrimit të limfës sipas Karin Uphoff, z. B. Rekomandohet lëngu i mollës, rrushit ose karotave të pastër.


Një tjetër lëng që duhet të pini gjatë pastrimit është lëngu i kumbullave të thata, të cilin mund ta gjeni në dyqanet e ushqimeve të shëndetshme. Të gjitha lëngjet që pini gjatë pastrimit duhet të jenë në temperaturën e dhomës, por mund të jenë edhe më të ngrohta.


4. Pastrimi i limfës - Dita 1 deri në Ditën 3 - Përzierja e lëngut dhe e pastrimit

Asgjë nuk hahet gjatë pastrimit limfatik treditor. Ju pini ujë dhe lëng dhe merrni një përzierje të veçantë (shih 5.).


Kur të zgjoheni në mëngjesin e ditës së parë të pastrimit të limfës, filloni duke pirë një gotë ujë pa gaz.


Më pas pini 250 deri në 300 ml lëng kumbulle të përzier me lëngun e një limoni të shtrydhur. Nëse keni një sistem të ndjeshëm tretës, ju rekomandojmë të pini më pak lëng kumbulle (p.sh. 100 ml) dhe mbi të gjitha ta pini shumë ngadalë. Pështyma tërësisht çdo gllënjkë para se të gëlltit atë.


Një orë më vonë pini gotën e parë të lëngut të zgjedhur dhe të saposhtrydhur, të cilin mund ta holloni me lëng limoni, ujë limoni ose ujë nëse ju duket shumë i ëmbël ose shumë i koncentruar.


Një orë më vonë, pini një gotë me ujë të gazuar.


Tani kaloni mes lëngut dhe ujit çdo orë - gjatë gjithë ditës derisa të keni pirë 2 litra secili. (Receta origjinale rekomandon 1 gallon (3,78 litra) secili, që do të korrespondonte me 7,5 litra lëngje në ditë, që ne e perceptojmë si shumë.) Nëse keni probleme me zemrën ose veshkat, diabet ose sëmundje të tjera kronike, duhet të pastrimin e limfës, diskutoni me mjekun tuaj nëse mund ta bëni pastrimin.


5. Përzierje pastrues për detoksifikimin dhe kullimin

Përziejini përbërësit e mëposhtëm në një gotë të madhe me ujë (300 - 400 ml) dhe merrni këtë përzierje 1 deri në 3 herë në ditë. Ju gjithashtu mund t'i merrni përbërësit individualë (me një gotë ujë në të njëjtën kohë) gjatë gjithë ditës nëse nuk ju pëlqen përzierja:


 • 1 lugë fara liri ose fara chia

 • 1 lugë gjelle uthull molle organike, natyrale e turbullt

 • ¼ deri në 1 lugë çaji piper kajen / pluhur djegës

 • 1 lugë gjelle melasë e zezë (nëse dëshironi)

 • Vetëm një herë në ditë: 1 lugë çaji leshterik ose pluhur dulse


Nëse zorra juaj është shumë e ngadaltë dhe nuk ka jashtëqitje gjatë ditës - pavarësisht lëngut të kumbullës - pini një gotë tjetër lëng kumbulle para se të shkoni në shtrat në mbrëmjen e ditës së parë.


6. Lëvizja trupore

Meqenëse sistemi limfatik - ndryshe nga qarkullimi i gjakut - nuk ka shtytje (zemër), rrjedha limfatike mund të mbahet vetëm nga muskujt tanë dhe lëvizjet e frymëmarrjes. Nëse qëndrojmë joaktivë, limfat do të ngecin dhe bashkë me të edhe detoksifikimi.


Prandaj është thelbësore që limfat të mbetet në rrjedhë ose të hyjë në rrjedhë, jo vetëm gjatë pastrimit 3-ditor të limfës. Prandaj rekomandohet që të ushtroheni të paktën një orë në ditë, si p.sh. B. ecja e shpejtë, çiklizmi, noti, kërcimi ose joga. Sigurohuni që të merrni frymë thellë në mënyrë që diafragma juaj të ngrihet dhe të bjerë intensivisht, gjë që aktivizon shumë mirë rrjedhën limfatike.


Aktivitete të tjera që mund të bëni gjatë pastrimit të limfës përfshijnë:7. Banja të nxehta

Sëmundjet që shoqërohen me formimin e tepërt të mukusit mund të jenë shenjë e stanjacionit të rrjedhës limfatike, p.sh. B. Kollë kronike, pastrim i vazhdueshëm i fytit, hundë e bllokuar vazhdimisht, mukozë në jashtëqitje, etj. Vështirë se diçka mund të largojë mukozën e tepërt nga trupi si dhe një banjë e nxehtë.


Me banjot e nxehta mund të krijoni një gjendje të ngjashme me temperaturën që vendos rrjedhën limfatike në shpejtësinë maksimale, nxit prodhimin e antitrupave, kullon mukozën e tepërt dhe nxjerr toksinat me djersën përmes lëkurës.


Banjat e nxehta janë një ilaç i shkëlqyer, veçanërisht për infeksionet e lehta që shoqërohen me ënjtje të nyjeve limfatike, për ftohjet etj. Nata pas banjës do të jetë rraskapitëse sepse humbni shumë lëngje dhe shpesh keni etje. Por të nesërmen në mëngjes do të ndiheni mirë.


Banjat e nxehta duhet të bëhen gjithmonë me stomakun bosh, idealisht para se të shkoni në shtrat, p.sh. B. dy deri në tre orë pas darkës. Ose mund të anashkaloni darkën. Duke qenë se nuk keni një darkë vërtet të gjerë gjatë pastrimit të limfës, koha gjatë pastrimit të limfës është ideale për banjot e nxehta.


Përveç një vaskë dhe një lidhje uji, ju nevojiten përbërësit e mëposhtëm:


 • Çaj i nxehtë me xhenxhefil ose nenexhik

 • 1 gotë ujë me limon të saposhtrydhur

 • 1 filxhan kripë epsom dhe 1 filxhan kripë deti

 • Vaj esencial sipas dëshirës

 • Vaj esencial trumze (disa pika të përziera në 1 lugë gjelle vaj ulliri ose kokosi)


Tani ja fillojmë:

Para se të bëni dush, pini një gotë të nxehtë xhenxhefili që rrit temperaturën e brendshme përpara se të bëni banjë. Përgatitni një gotë ujë (temperatura e dhomës) me limon të saposhtrydhur. Do ta pini pas banjës.


Mbushni vaskën tuaj me ujë të nxehtë. Sigurisht, duhet të jetë aq e nxehtë sa të mund të qëndroni në të dhe të mos digjeni ...


Shtoni një filxhan kripë epsom (sulfat magnezi) dhe një filxhan kripë deti në ujin e banjës, si dhe çdo barishte ose vaj esencial që u pëlqen. Më pas futuni në vaskë dhe shijoni efektin nxitës të djersës me një kokë të kuqe.


Mundohuni të qëndroni për të paktën 20 minuta për të arritur enët limfatike më të thella. Mos e lani veten me ujë të ftohtë më pas, edhe nëse do të keni dëshirë ta bëni.


Në vend të kësaj, uluni në një karrige në banjë, pushoni, djersini më pas dhe pini ujin e përgatitur me limon.


Pas pesë minutash, thajeni veten tërësisht, vishni pizhame të ngrohta, fërkoni shputat e këmbëve me përzierjen e vajit të trumzës (që aktivizon sistemin imunitar), shkoni në shtrat dhe mbështilluni ngrohtë. Sigurohuni që të keni shumë ujë pranë shtratit tuaj në rast se zgjoheni të etur, gjë që është më e zakonshme. Qëllimi duhet të jetë djersitja sa më shumë gjatë natës.


Të nesërmen në mëngjes, bëni një dush të vakët dhe pini shumë ujë. Nëse nuk bëni banjë gjatë një regjimi të pastrimit limfatik, hani vetëm ushqime të lehta ditën në vijim.


Masterimi i krizave të detoksifikimit

Nëse ndiheni të lodhur, të çalë dhe të paaftë gjatë pastrimit të limfës, mos e detyroni veten të bëni asgjë. Pushoni në mënyrë që pastrimi të shkojë pa probleme. Kur toksinat dhe mbetjet largohen nga trupi, kjo shpesh shfaqet me dhimbje koke, marramendje, të përziera, dhimbje shpine etj. – gjë që është krejt normale dhe zakonisht përfundon pas ditës së dytë të pastrimit. Tani niveli juaj i energjisë do të rritet përsëri.


Duke qenë se çdo proces pastrimi është krejtësisht individual, mund të ndodhë që të mos keni fare eksperienca negative ose të ngecni në krizën e detoksifikimit ditën e tretë dhe të keni ankesa.


Prandaj, gjithmonë kushtojini vëmendje trupit tuaj dhe përshtatni masat e pastrimit me sinjalet e tij. Ju gjithmonë mund ta bëni pastrimin më të butë ose ta ndaloni atë (p.sh. pini më pak dhe hani një vakt të lehtë në vend të tij) ose të mbështesni organet tuaja të kullimit me masa të mëtejshme.


 • Për shembull, bentoniti mund të merret çdo ditë, i cili lidh shpejt skorjen dhe toksinat që lirohen. Në këtë mënyrë, këto nuk qarkullojnë më në trup, por shkarkohen me jashtëqitje.

 • Një pjesë shtesë e magnezit gjithashtu mund të mbështesë detoksifikimin dhe të lehtësojë simptomat e pakëndshme.

 • Meqenëse radikalet e lira janë të bollshme gjatë detoksifikimit, është e dobishme të merrni antioksidantë që neutralizojnë radikalet e lira dhe reduktojnë stresin oksidativ. Antioksidantë të fuqishëm janë astaksantina, OPC, aronia, kurkumina, rigoni, vitamina C, vitamina E etj. Këtu është një listë e superushqimeve më të mira.


Në paraditen e ditës së katërt, pra ditën e parë pas pastrimit limfatik, agjërimi i lëngut përfundon duke ngrënë fruta të papërpunuara (p.sh. mollë, nektarina, manaferra, etj.). Hani shumë ngadalë dhe përtypni me kujdes çdo kafshatë.


Në mesditën e ditës së katërt ju tashmë mund të hani vaktin tuaj të parë me sallatë të freskët. Lëngjet e perimeve ende mund të pihen.


Në mbrëmje, nëse dëshironi, mund të përgatisni një pjatë me perime të gatuar butësisht në avull në vend të perimeve të papërpunuara.


Pastrimi treditor i limfës mund të bëhet deri në katër herë në vit.


Pastrimi treditor i limfës - numër 2

Nëse nuk jeni aq të dhënë pas pirjes së lëngjeve dhe gjithashtu nuk po e përballoni mirë agjërimin, mund të shkoni në pastrimin limfatik treditor numër 2. Pastaj janë të mundshme edhe ushqime të ngrohta dhe të forta.


Me pastrimin limfatik treditor numër 2, mbeten të gjitha pikat përveç pikës 4. Pra ndryshon vetëm procesi në tri ditët e pastrimit.


Pasi të ngriheni: pini një gotë ujë pa gaz.


Më pas përgatisni një pije nga përbërësit e mëposhtëm: Në shtrydhëse frutash shtrydhni një limon të plotë organik duke përfshirë lëkurën dhe një copë xhenxhefil 2 cm. Mbusheni këtë lëng me 250 ml ujë të ngrohtë, ëmbëlsoni - sipas dëshirës - me pak melasa të zezë dhe rezultatin e pini ngadalë dhe me gllënjka.


Mëngjesi: Pini rreth 350 ml lëng që keni zgjedhur (shih 3. për pastrimin treditor të limfës numër 1) dhe hollojeni këtë me përafërsisht 150 ml ujë.


Ndërmjet vakteve: Pini shumë ujë pa gaz (deri në 2 deri në 3 litra në ditë) dhe përzierjen e pastrimit një herë deri në tre herë në ditë (pika 5). Në vend të ujit, mund të përdorni edhe një çaj bimor për pastrimin e limfës (recetën mund ta gjeni këtu: Pastrimi i limfës).


Paradite: Pini 250 ml ujë me lëngun e një limoni, një lugë çaji piper kajen dhe ëmbëlsoni me melasa të zezë ose shurup panje.


Dreka: Përgatitni supën e mëposhtme për pastrimin e limfës (Supë Vital Detox). Nëse gatuani trefishin e sasisë, mund ta mbani supën në frigorifer dhe ta ngrohni një porcion çdo ditë:


Përbërësit:


 • 1 filxhan bishtaja, të prera në copa

 • 1 filxhan kungull i njomë, i prerë në kubikë

 • Hudhra e freskët rreth ¼ deri në ½ gisht

 • Majdanoz i grirë

 • 1 lugë çaji secila vaj ulliri dhe vaj liri

 • Barishte të thata ose të freskëta për erëza


Përgatitja:


Ziejini bishtajat në rreth 200 ml ujë ose lëng perimesh për rreth 5 minuta.


Tani shtoni kungull i njomë dhe ziejini perimet në avull për 5 minuta të tjera.


Bëjeni pure supën me pak hudhër të freskët. Shtoni majdanoz të grirë, një lugë çaji vaj ulliri dhe një lugë çaji vaj liri (për të stimuluar funksionin e mëlçisë dhe fshikëzës së tëmthit) dhe shijoni me trumzë, shafran i Indisë, borzilok etj.


Pasdite: pini sërish të njëjtin lëng që keni ngrënë për mëngjes.


Një orë para darkës: Pini 250 ml ujë të ngrohtë pa gaz me 1 lugë gjelle uthull molle, natyralisht i turbullt.


Darka:


Shijoni supë me patate dhe perime:


Përbërësit


 • 1 filxhan patate të prera në kubikë

 • 1 filxhan copa karrote

 • ½ filxhan kube selino

 • ½ filxhan qepë të prerë në kubikë

 • hudhra

 • Barishte sipas dëshirës, ​​sa më pak ose aspak kripë


Përgatitja:

Hidhni perimet në ½ litër ujë. Ziejeni supën në qetësi për një orë, kullojini perimet dhe pini vetëm lëngun. Mund të përgatisni tre racione njëherësh në mënyrë që të furnizoheni për tre ditë.


Ditën e katërt ju ktheheni ngadalë te sallatat, pjatat me perime të gatuara në avull dhe vaktet me pseudo-drithëra etj.


Ekipi juaj nga Qendra e Shëndetit ju uron shumë argëtim dhe sukses me pastrimin e limfës


Pastrimi treditor i limfës u zhvillua nga fitoterapistja Karin Uphoff.

 

Burimet e artikullit:

435 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentários


bottom of page