top of page
  • Qendra e Shëndetit

Eliksiri i Artë: Qumësht me erëza delikate për një kënaqësi të sofistikuar

Përkëdhelni shqisat tuaja me qumështin tonë të artë me erëza! Qumështi delikat, i kalitur në mënyrë harmonike me një përzgjedhje të erëzave të bukura, krijon një përvojë të shijshme shije. Një nuancë kanelle, kardamom dhe një nuancë pluhuri xhenxhefili i japin këtij qumështi një karakter unik dhe delikat. Shijoni një moment të pastër mirëqenieje - qumështi ynë i shijshëm me erëza është shoqëruesi i përsosur për orët komode.Përbërësit për 1 porcione:


  • 200 ml qumësht të plotë lope

  • 1 majë luge kardamom të bluar

  • 1 majë luge pluhur xhenxhefili

  • 1 majë luge kanellë

  • 1 majë luge karafil

  • 1 lugë çaji sheqer kafe


Përgatitja:

  • Të gjithë përbërësit i ziejmë së bashku dhe i shërbejmë të nxehtë.


Shënim:

Variacion: Nëse keni një konstitucion Vata, shtoni gjysmë luge çaji ghee.

Nëse keni konstitucion Pitta, shtoni gjysmë lugë çaji sheqer.

Për konstituimin Kapha, përzieni qumështin me ujë dhe shtoni gjysmë luge çaji mjaltë kur pija të jetë ftohur nën 40°C.


Vata reduktuese

Pitta reduktuese

Kapha rritëse

261 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Σχόλια


bottom of page