top of page
  • Fisnik Komoni

Raporti i përvojës: Si ndihmoi një dietë e shëndetshme me PCOS (Sindroma e vezoreve policistike)


Sindromi Ovarian Polikistik (PCOS) është një çrregullim hormonal tek gratë dhe ka një ndikim të madh në mirëqenien. Gratë e prekura vuajnë nga obeziteti, problemet e lëkurës dhe flokëve, çrregullimet e ciklit menstrual, infertiliteti dhe shumë më tepër. Një lexuese raporton se sa mirë një dietë e shëndetshme mund të çojë gjithashtu në një përmirësim të ndjeshëm të simptomave në PCOS.


Ushqimi i shëndetshëm për PCOS

Ne gjithmonë presim dëshmi nga lexuesit tanë që tregojnë se sa efektive mund të jetë një mënyrë jetese dhe dietë e shëndetshme. Në vijim, lexuesi ynë Lea nga T. (emri i plotë dhe adresa e njohur për ekipin editorial të ZDG) ju tregon se si simptomat e saj të PCOS janë përmirësuar falë një ndryshimi në dietë - dhe jo vetëm kaq: Ovulacioni gjithashtu papritmas ndodhi përsëri.


PCOS për 10 vjet

"I dashur qendër e ekipit shëndetësor! Unë do të doja të ndaja përvojat e mia në lidhje me ndryshimet në dietë dhe PCOS me ju. Unë kam vuajtur nga PCOS që kur isha 13 vjeç dhe pothuajse kurrë nuk kam pasur perioda. Kishte gjithashtu shumë sëmundje të tjera: Vuajta vazhdimisht nga diarreja , gjithashtu që nga puberteti nga një formë e lehtë e epilepsisë, nga celuliti, flokët e thatë, problemet e kyçeve - kisha aq shumë probleme shëndetësore saqë u ndjeva si një faj gjenetik.


Isha krejtësisht josportive dhe gjithmonë e pakënaqur dhe e pakënaqur. Përveç kësaj, natyrisht, isha mbipeshë. Kam ngrënë shumë me çdo vakt, veçanërisht ushqim jo të shëndetshëm - më pëlqyen djathi dhe gjalpi, dhe gjithçka që kishte të bënte me miellin (grurë). Dhe sigurisht sheqer - mundësisht në kombinim me miell gruri në një tortë të lagur ...


Ndërsa të tjerët hëngrën një rrotull, një copë tortë ose një pjatë petë, unë gjithmonë haja tre. Pas çdo vakti kisha një dhimbje barku, por nuk mund të ndaloja më parë sepse isha "duke ngrënë tërbim". Disa orë më vonë, shpesh e gjeja veten të ulur në tualet me diarre dhe duke mallkuar jetën time.


Asnjë mjek nuk shpjegon lidhjet e vërteta

As unë dhe asnjëri mjek nuk i kam lidhur kurrë të gjitha këto sëmundje me dietën time të pashëndetshme. Dhe unë kam qenë në shumë mjekë, më besoni. Në atë kohë unë për fat të keq isha akoma shumë "duke dëgjuar mjekun" për të vënë në dyshim gjykimin e mjekëve.


Për fat të mirë, gjërat ndryshuan me kalimin e kohës - unë u shqetësova gjithnjë e më shumë me ushqimin, gjithashtu për shkak të hipokondrisë sime të rëndë dhe ndryshimit të vazhdueshëm të problemeve shëndetësore. Së pari vendosa të bëhem vegan për arsye etike, pastaj lexova se sa e shëndetshme është dieta vegane në të njëjtën kohë.


Që atëherë, një ortek filloi të rrotullohej - që atëherë familja ime dhe unë jemi marrë gjithnjë e më shumë me ushqimin, duke mësuar gjithnjë e më shumë përmes gatimit të shëndetshëm. 28 ditë më parë vendosa të luftoja më në fund me PCOS sepse ovulimi im i fundit ishte në fillim të korrikut - tani jam 22 vjeç dhe ngadalë po frikësohem se mos bëhem steril. Kështu që unë bëra përsëri kërkime të gjera në internet - natyrisht përsëri në faqen tuaj kryesore (e dua faqen tuaj kryesore dhe jam mysafir i përhershëm këtu!).


Rezultate të pabesueshme pas ndryshimit të dietës tuaj

Vendosa jo vetëm të shkurtoj produktet e qumështit dhe mishin, por edhe gjithçka me grurë ose gluten dhe produkte të gatshme nga menyja ime. Rezultatet e këtij ndryshimi të dietës janë të pabesueshme. Brenda një jave tretja ime u stabilizua jashtëzakonisht. Sulmet e vazhdueshme të diarresë janë një gjë e së kaluarës, tani mund të mbështetem në tretjen time dhe nuk duhet të shqetësohem më për vrapimin në tualet.


Për më tepër, ndihem shumë më mirë mendërisht. Kam pasur shumë sulme të rënda depresioni dhe ankthi, por kohët e fundit jam shpesh shumë më i lumtur dhe më optimist se kurrë. Sulmet e mia të ankthit janë ulur, në përgjithësi jam më e qetë dhe më e motivuar për të trajtuar problemet e mia. Unë kurrë nuk do ta kisha lidhur këtë me ushqimin!Unë gjithashtu vërej ndryshime të tjera që nuk do t'i prisja - në marrëdhëniet me njerëzit e tjerë jam më i qetë dhe me vetëbesim, jam zgjuar dhe i aftë shumë herët në mëngjes, jam shumë më i etur gjatë gjithë ditës sesa dikur ( kurrë nuk kam pirë shumë, madje as një litër në ditë, thjesht nuk kam pasur kurrë etje!).


Flokët e mi ndihen të butë - për herë të parë në jetën time. Unë gjithmonë kisha flokë shumë kashtë, të brishtë, të shëmtuar, por tani më pëlqen të kaloj dorën nëpër flokët e mi. Unë kurrë nuk do të kisha menduar se kjo ishte gjithashtu e lidhur drejtpërdrejt me ushqimin. Mbipesha ime gjithashtu është zvogëluar ndjeshëm pa qenë e uritur.


Ovulacioni përsëri pas 30 ditësh ushqim të pastër

Dhe tani drejt suksesit më të madh: Pas më pak se 30 ditësh ushqimi të pastër, më në fund kam ovuluar përsëri! Siç thashë, ovulimi i fundit ishte në fillim të korrikut, dhe madje edhe para kësaj mund të prisja gjakderdhje çdo disa muaj, nëse fare. Jam shumë i emocionuar për këtë, por në të njëjtën kohë më duket e pabesueshme dhe tronditëse se çfarë roli të madh luan dieta e duhur në PCOS (dhe të gjitha sëmundjet e tjera).


Tronditëse sepse shumica e njerëzve dhe veçanërisht mjekët !!! nuk di asgjë për të fare. Më keq, dieta vegane konsiderohet madje e pashëndetshme nga shumë njerëz! Shoqëria duhet të mësojë se ata hanë veten të sëmurë - dhe nuk janë vetëm të sëmurë! Dhe ajo që është edhe më e rëndësishme: që ju të mund të hani shëndetshëm!


Jam shumë i emocionuar të shoh nëse ndryshimi i dietës sime do të çojë në sukses të qëndrueshëm. Por unë jam shumë optimist. Dhe tani shpresoj që historia ime të përforcojë atë që bëni dhe atë që shkruani! Ju lutemi vazhdoni kështu - ndryshimi në dietë ka ndryshuar jetën time për mua! Dhe këtë jua kam borxh juve dhe artikujve tuaj të mrekullueshëm, befasues! Për këtë dua t'ju falënderoj një mijë herë nga zemra !!!!!


Tani kam forcën t'i rezistoj ushqimit të pashëndetshëm

Nëpërmjet artikujve tuaj unë u bëra i vetëdijshëm për aq shumë, aq shumë papritur kisha kuptim - për shembull, pse isha aq i varur nga gluteni dhe kazeina - pse ishte (dhe akoma është) aq e vështirë për mua; Për të bërë pa një rrotull djathi në mëngjes. Unë kurrë nuk e kam vënë në dyshim atë, por tani më duket shumë e qartë dhe logjike. Duke e ditur këtë më jep forcën t'i rezistoj ushqimit të pashëndetshëm dhe të vazhdoj të provoj receta të reja, të shëndetshme. Shpresoj se mund të zgjeroni faqen dhe të bëheni edhe më të popullarizuar! Vazhdoje! Përshëndetje nga T., Lea "


Nëse dëshironi të mësoni më shumë rreth PCOS dhe masave holistike për këtë çrregullim të hormoneve, lexoni këtu:


 

Burimet e artikullit:

  • Erfahrungsbericht: So half gesunde Ernährung beim PCOS - ZDG

11 Ansichten0 Kommentare

Comments


bottom of page