top of page
 • Qendra e Shëndetit

Rhodiola rosea (rrënja e trëndafilit) - vrasës i stresit dhe antidepresant natyral

Aktualisiert: 16. März 2023

Rhodiola rosea quhet edhe rrënjë trëndafili. Është një bimë që i pëlqen të rritet në të ftohtë, mundësisht në Siberi. Për ne njerëzit, është një adaptogjen: një substancë që ju bën rezistent ndaj stresit. Stresi tani mund të tolerohet shumë më mirë. Rhodiola gjithashtu ndihmon me gjendjet depresive dhe ankthin.


Rhodiola rosea është një ilaç natyral për ankesat psikologjike

Rhodiola (Rhodiola rosea) - e quajtur edhe rrënja e trëndafilit - rrallë shfaqet në literaturën në gjuhën gjermane. Krejt ndryshe në atë që flet anglisht. Dr. Richard P. Brown, Profesor i Psikiatrisë, i ka kushtuar një libër të tërë bimës: Revolucioni Rhodiola.


Në të ai përshkruan - përveç shumë informacioneve të mëparshme - studime të panumërta të rasteve me Rhodiola rosea nga praktika e tij dhe praktika e gruas së tij Dr. Patricia L. Gerbarg (gjithashtu psikiatër).


Dr. Gerbarg së pari përjetoi efektet e Rhodiola rosea të dorës së parë (falë Rhodiola ajo u shërua nga lodhja kronike e shkaktuar nga borrelioza), para se dy mjekët të integronin ekstraktin Rhodiola në rutinën e tyre të përditshme klinike dhe kështu të arrinin sukses të mahnitshëm shërues.


Si psikiatër, ata ishin mësuar të përshkruanin barna psikotrope me efekte të larta anësore. Ata janë akoma më entuziastë për Rhodiola, një produkt që mund të përmirësojë aq mirë jo vetëm shëndetin psikologjik, por edhe fizik të pacientit - dhe e gjithë kjo pa treguar asnjë efekt anësor.


Ju mund të kombinoni Rhodiola rosea me preparate të tjera bimore mjekësore ose me ilaçe nëse është e nevojshme. Por kjo nuk ndryshon faktin se bima ka një efekt jashtëzakonisht pozitiv në pothuajse çdo terapi - pavarësisht nëse është e përshkruar vetëm ose e kombinuar me ilaçe të tjera.


Studimet e rasteve të Rhodiola rosea nga praktika

Për shembull, Rhodiola ndihmoi në kapërcimin e çrregullimit të stresit post-traumatik me një mjek që kishte shërbyer në Afganistan.


Një mësuese 45-vjeçare vuante nga çrregullime të gjetjes së fjalëve dhe tashmë kishte frikë se mos diagnostikohej me Alzheimer dhe mos e humbte punën. Rhodiola përmirësoi kujtesën e gruas dhe e ndihmoi atë të rimarrë guximin e ri për t'u përballur me jetën. Që atëherë ajo nuk mendoi më për Alzheimer.


Një 79-vjeçar, një biznesmen i mëparshëm shumë i suksesshëm, i cili gjithashtu vuajti nga sëmundja e Parkinsonit pas disa goditjeve, mezi ishte në gjendje të ecte dhe ishte pothuajse plotësisht i varur nga gruaja e tij. Ilaçet e tij gjithashtu e lodhën ditën, por e mbajtën zgjuar natën.


Kur ai merrte 200 mg rodiola rosea në ditë, energjia dhe lëvizshmëria e tij ktheheshin. Çrregullimet e tij të gjumit ishin gjithashtu një gjë e së kaluarës.


Alice 14 vjeç vuante nga ADHD. Me 300 mg rodiola në ditë, performanca e saj në shkollë u përmirësua. Ajo ishte në gjendje të bënte miq dhe ndaloi së vrapuari gjatë gjithë kohës.


Të rriturit gjithashtu mund të preken nga ADHD. Sepse problemi nuk rritet gjithmonë pas fëmijërisë. Kjo është ajo që ndodhi me Jeremy 27 vjeç. Ai u hutua lehtë, nuk ishte në gjendje të mbaronte një punë dhe nuk ishte në gjendje të mbante një marrëdhënie. Ndërkohë, i dëshpëruar, ai kërkoi Dr. Kafe lart. Pastaj ai mori Rhodiola së bashku me SAM-e (shiko këtu, pika 7) dhe shpejt u përmirësua, ai gjeti punë dhe lumturinë e një marrëdhënieje afatgjatë.


Një vrapues maratonë 45 vjeç po kërkonte një shtesë që natyrisht do të rriste qëndrueshmërinë dhe shpejtësinë. Ai provoi rhodiola dhe - pasi e mori atë për një kohë - ishte në gjendje të përmirësonte kohën e tij me 20 minuta.


Jack, një alpinist i apasionuar, donte të ngjitej në Cerro Aconcagua, mali më i lartë në Amerikën e Jugut me gati 7.000 metra. Meqenëse kishte dëgjuar se Rhodiola rosea mund të mbronte nga sëmundjet në lartësi, ai merrte 300 mg të tij në ditë për javë të tëra.


Pas vetëm një jave, ai vuri re se ishte pesë minuta më i shpejtë në vrapimin e tij të përditshëm 5 milje, dhe ndërsa zakonisht i duhej të luftonte për frymë për minuta pas vrapimit, ai tani ishte në gjendje të merrte frymë normalisht pas vetëm 60 sekondash. Kështu që ai ishte në gjendje të mirë kur u nis për në Aconcagua.


1200 metra para majës, Jack e kuptoi që ai nuk do të arrinte. I zhgënjyer rëndë, ai hoqi dorë.


Një muaj më vonë ai u diagnostikua me kancer të gjëndrës limfatike të fazës IV dhe - sipas prognozës së mjekëve - kishte vetëm një deri në tre vjet jetë. Kur e kuptoi se me këtë sëmundje të tmerrshme në trupin e tij ai pothuajse kishte pushtuar Aconcagua, ai nuk e ndjente më kthimin e tij të parakohshëm si një humbje. Përkundrazi, ai ndjeu forcën në trupin e tij dhe u nis për të mposhtur kancerin.


Jack mori mega doza antioksidantësh, barëra për forcimin e imunitetit, përzierje bimore kineze kundër kancerit dhe Rhodiola rosea për ta bërë trupin e tij të fortë për terapinë mjekësore konvencionale që po lulëzonte në të. Ai mori kimioterapinë, rrezatim në të gjithë trupin dhe transplantin e palcës së eshtrave.


Gjatë kësaj sprove, Jack theu të gjitha rekordet. Trupi i tij prodhoi numrin më të madh të qelizave burimore që mjekët kishin parë ndonjëherë tek një pacient dhe u shkarkua më shpejt se çdo shok tjetër para tij. Më shumë se tre vjet më vonë - edhe pse ai duhej të kishte vdekur deri më tani - ai ishte ende duke ecur dhe duke u ngjitur dhe ende duke gëlltitur Rhodiola rosea. Nuk kishte më shenja të kancerit në Jack.


Me Marian nuk ishte aq dramatike, por ishte akoma mjaft keq. Amvisja kishte vuajtur nga depresioni për 20 vjet. Në një moment detyrat më të thjeshta u shndërruan në një luftë. Ajo shmang njerëzit e tjerë, u izolua dhe shpejt kaloi gjysmën e ditës duke fjetur në divan. Ajo provoi një sërë ilaçesh kundër depresionit, por ato nuk funksionuan.


Vetëm kur burri i saj e la atë, ajo filloi të kërkonte alternativa. Ajo hasi në Rhodiola rosea, merrte 100 mg tri herë në ditë - dhe pas disa javësh errësira e depresionit të saj filloi të pastrohej.


Po, edhe Dr. Brown u përpoq - edhe pse plotësisht i shëndetshëm - dhe mori Rhodiola rosea. Ai vëzhgoi një kokë më të qartë, një potencial më të lartë energjetik dhe ndjenjën e të qenit më pak të stresuar pothuajse menjëherë. Pas disa ditësh, ai vuri re se ai u shërua shumë më shpejt pas stërvitjes. Me Rhodiola, ai mund të punojë shumë më tepër pa u ndjerë i rraskapitur.


Dhe është pikërisht ky efekt mbrojtës nga stresi që është specialiteti i Rhodiola rosea. Shtë një bimë që siguron që stresi të mos jetë më stresues dhe që organizmi të mos pushtohet nga stresi. Bimët mjekësore që e bëjnë rezistente stresin në këtë mënyrë quhen adaptogjenë.


Kriteret për një adaptogjen efektiv

Si duhet të dizajnohet një bimë që të përfshihet në rrethin e adaptogjenëve?


 1. Dr. Lazarev dhe Dr. Brekhman e vendosi këtë që në vitet 1950 kur, së bashku me një ekip studiuesish nga Akademia e Shkencave Siberiane, ata ekzaminuan afërsisht 160 bimë mjekësore nga Bashkimi Sovjetik, Evropë dhe Azi në mënyrë që përfundimisht të ishin në gjendje të emërtonin katër kriteret që adaptogjeni bimor duhet të plotësojë:

 2. Bima jep një rezistencë jo specifike: Kjo do të thotë që bima rrit rezistencën e trupit ndaj shumë stresorëve të ndryshëm - pavarësisht nëse është nxehtësia, të ftohtit dhe stresi fizik, qoftë kimikatet (helmet dhe metalet e rënda), qoftë sulmet nga qelizat e kancerit apo patogjenët e tillë si baktere dhe viruse.

 3. Bima normalizon funksionet e trupit që janë jashtë ekuilibrit gjatë periudhave të stresit: Le të marrim si shembull gjëndrën tiroide: Pavarësisht nëse është e përkohshme (!) Joaktive ose tepër aktive, një adaptogjen i vërtetë do të ndihmojë që funksioni i tiroides të rregullohet përsëri dhe në e drejta e tij gjen një qendër të shëndetshme.

 4. Bima siguron që trupi të reagojë në mënyrë të përshtatshme ndaj situatës stresuese, domethënë të mos reagojë tepër, gjë që do të konsumonte shumë energji, do të zvogëlonte nivelin e energjisë të qelizave dhe do t'i bënte njerëzit të sëmurë në një afat të gjatë.

 5. Bima në vetvete duhet të jetë plotësisht e padëmshme dhe nuk duhet të ketë asnjë ose vetëm efekte anësore minimale.


Vetëm katër nga 160 bimë të ekzaminuara arritën të plotësojnë këto kritere:


Adaptogjenët më të mirë

 • Xhensen siberian (Eleutherococcus senticosus)

 • Xhensen aziatik ose korean (xhensen Panax)

 • Rrënja Maral (Rhaponticum carthamoides)

 • Rhodiola rosea

Pak më vonë, dy bimët mjekësore të mëposhtme u shtuan në listën e adaptogjenëve të vërtetë:

 • Schizandra (Schizandra chinensis)

 • Ashwagandha ose kokrra të kuqe të fjetura (Withania somnifera)


Rhodiola rosea është më e mira nga të gjithë adaptogjenët

Pas rishikimit të njohurive shkencore të disponueshme aktualisht, Dr. Sidoqoftë, Brown përfundon se jo të gjithë këta adaptogjenë janë në të vërtetë ekuivalentë ose po aq efektivë.


Për efektin adaptogjenik, domethënë për efektin kundër stresit, kishte vetëm studime mjaft bindëse me cilësi të lartë për Rhodiola dhe Eleutherococcus.


Kur bëhet fjalë për promovimin e performancës mendore dhe fizike, shumica e studimeve pozitive u gjetën për Rhodiola, ndërsa numri i studimeve për adaptogjenët e tjerë ishte mjaft i rrallë.


Efekti i Rhodiola rosea


Por si funksionon një bimë adaptogjene? Si arrin Rhodiola rosea t’i bëjë njerëzit rezistentë ndaj stresit?


Rhodiola rosea


 • rrit prodhimin e energjisë drejtpërdrejt në qelizë.

 • rrit nivelin e serotoninës dhe dopaminës.

 • promovon riparimin e ADN -së (parandalon mutacionet e qelizës dhe kështu zvogëlon rrezikun e kancerit).

 • ka një efekt antioksidues, pra mbron membranat qelizore, por edhe mitokondri kundër stresit oksidativ dhe radikalëve të lirë, i cili mbron nga inflamacioni kronik dhe kështu nga sëmundjet kronike.

 • ka një efekt anti-kancerogjen.

 • përmirëson furnizimin me oksigjen të trupit


Rhodiola rosea i bën të gjitha këto pa ndikuar negativisht në proceset e vetë trupit. Të gjitha këto prona tani çojnë në efektet e mëposhtme shëndetësore te njerëzit:


 • Rhodiola rosea lehtëson të gjitha llojet e reaksioneve të stresit, kështu që stresi nuk e dëmton më trupin.

 • Rhodiola rosea përmirëson performancën në punë dhe në sport.

 • Rhodiola rosea nxit përqendrimin dhe koordinimin.

 • Rhodiola rosea përmirëson kujtesën.

 • Rhodiola rosea lufton pagjumësinë.

 • Rhodiola rosea lehtëson dhimbjen e kokës dhe lodhjen.

 • Rhodiola rosea ka një efekt antidepresiv dhe përmirëson gjendjen shpirtërore.

 • Rhodiola rosea lehtëson ankthin.

 • Rhodiola rosea rrit vitalitetin seksual.

 • Rhodiola rosea mbështet humbjen e peshës.

 • Rhodiola rosea forcon sistemin imunitar.Përbërësit kryesorë aktivë në Rhodiola rosea

Rhodiola rosea funksionon aq mirë sepse përmban përbërës aktivë shumë të veçantë, duke përfshirë:


 • Rosavine: Rosavin, Rosin dhe Rosarin

 • Salidrosid

 • Flavonoidet, monoterpenet dhe shumë më tepër.


Dikur mendohej se salidrosidi ishte e vetmja substancë bioaktive në Rhodiola që është përgjegjëse për të gjitha efektet përrallore të bimës. Sidoqoftë, studimet e fundit kanë treguar se jo vetëm salidrosidi në Rhodiola funksionon, por se rosavins janë gjithashtu ndër përbërësit kryesorë aktivë.


Rhodiola, cilësia e duhur është ajo që ka rëndësi

Përgatitjet Rhodiola rosea janë zakonisht në formë kapsule dhe gjithmonë duhet të standardizohen. Kjo do të thotë se ato përmbajnë sasi të garantuara të përbërësit aktiv. Përndryshe mund të jetë i falsifikuar (p.sh. specie të tjera Rhodiola), të cilat atëherë natyrisht që nuk funksionojnë siç pritej.


Përgatitjet me cilësi të lartë rhodiola përbëhen nga ekstrakte rrënjë, jo vetëm pluhuri i rrënjës së bluar. Ato duhet të standardizohen në 0.8 deri në 1 përqind salidroside dhe të paktën 3 përqind rozavina. Raporti salidroside / rosavin duhet të jetë së paku 1: 3 nëse doni të arrini efektet e përmendura me Rhodiola rosea.


Marrja e Rhodiola rosea

Doza e rekomanduar ditore është midis 200 dhe 600 mg ekstrakt të standardizuar të Rhodiola, i cili mund të ndahet në dy doza / kapsula në ditë. Doza e parë duhet të merret në mëngjes para mëngjesit dhe tjetra para drekës.


Rhodiola mund të merret me ushqim, por thithja dhe efektiviteti duket të jetë më mirë nëse merret 20 deri në 30 minuta para ngrënies.


Meqenëse rhodiola ka një efekt stimulues dhe ngritës, mund të çojë në pagjumësi nëse merret në mbrëmje.


Këshillohet që të filloni me doza të vogla (p.sh. 100 mg). Në këtë mënyrë, nga njëra anë, trupi ngadalë mund të mësohet me rhodiola. Nga ana tjetër, kjo është mënyra më e mirë për të njohur dozën e përshtatshme individualisht. Sepse vetëm shumë pak njerëz kanë nevojë për 600 mg. Zakonisht ju tashmë jeni furnizuar mirë me 300 deri në 400 mg.


Për të parandaluar lodhjen dhe lodhjen e parakohshme në jetën e përditshme, 50 mg në ditë duhet të jenë të mjaftueshme.


Rekomandohen 300 deri në 600 mg për trajtimin e shenjave të lodhjes dhe rraskapitjes që tashmë kanë ndodhur. Nuk duhet të merren më shumë se 680 mg.


Për atletët, Dr. Kafe 100 deri në 200 mg ekstrakt Rhodiola rosea dy herë në ditë.


Efektet anësore të Rhodiola rosea

Ekstrakti i Rhodiola konsiderohet të jetë absolutisht i sigurt dhe - në kontrast me shumë ilaçe stimuluese ose antidepresive dhe në kontrast me nikotinën dhe kafeinën - nuk ka potencial varësie.


Efektet anësore të vërejtura në disa raste (nauze, nervozizëm, pagjumësi, ëndrra intensive) janë kryesisht për shkak të një doze shumë të lartë ose një kombinimi të pafavorshëm me barëra të tjera apo edhe ilaçe.


Gjithashtu nuk duhet të konsumoni sheqer, kafe ose pije të tjera që përmbajnë kafeinë para, gjatë ose pas marrjes së ekstraktit të rodiolas. Kjo mund të çojë në hiperaktivitet ose ndjenja ankthi. Kafeina shtyn efektin stimulues të Rhodiola shumë fuqishëm. Rritjet e papritura të sheqerit në gjak sillen në një mënyrë të ngjashme.


Dhimbja e kokës mund të ndodhë rrallë.


Rhodiola rosea nuk duhet të kombinohet me ilaqet kundër depresionit (SSRIs) pa pëlqimin e mjekut tuaj. Kjo mund të çojë në sindromën e rrezikshme të serotoninës.


Gratë shtatzëna dhe ato që ushqejnë fëmijën me gji nuk duhet të marrin Rhodiola derisa të jenë në dispozicion studimet e duhura të sigurisë.


Receta kundër stresit: sauna, hani më pak dhe rhodiola

Sigurisht, Rhodiola rosea nuk është mjeti i vetëm për t'u përgatitur më mirë kundër stresit në të ardhmen. Dr. Brown gjithashtu përshkruan saunën e ndjekur nga një dush i ftohtë si një mënyrë për të harmonizuar sistemin e reagimit ndaj stresit të vetë trupit dhe për të mbrojtur më mirë trupin nga stresi.


Reduktimi i marrjes ditore të kalorive në jo më shumë se 1600 deri në 1900 kilokalori me një furnizim optimal të substancave vitale forcon organizmin në mënyrë që të mund të përballojë më mirë stresorët, të bëhet më pak i ndjeshëm ndaj sëmundjeve dhe në fund të fundit të jetojë më gjatë - siç bëjnë studime të ndryshme p.sh. B. të Institutit Kombëtar të Plakjes kanë treguar prej kohësh.


Dhe Rhodiola rosea ndihmon. Bima është një "antidot" i fuqishëm në botën e sotme shpesh stresuese, plot tension dhe shpesh të frikshme.


Nëse gjithashtu mund të lejoni që organizmi juaj të shërohet midis fazave të stresit, do të jeni në gjendje të përballoni stresin shumë mirë. Nga ana tjetër, stresi kronik, i cili nuk i jep më mundësi trupit të rimbushë bateritë e tij në mes, është vdekjeprurës.


Pra, receta kundër stresit është:


 • Hani më pak,

 • kujdesuni për furnizimin optimal të substancave vitale, përfshirë acidet yndyrore omega-3,

 • shkoni në sauna më shpesh,

 • Kushtojini vëmendje pushimeve të rregullta dhe

 • adaptogjenet bimore si p.sh B. përdorni Rhodiola.


Provat shkencore mbi Rhodiola rosea mund të gjenden më poshtë në referencë ose më hollësisht këtu: Rhodiola rosea - mbrojtja bimore kundër stresit


Ne kemi përshkruar këtu se cilat ushqime dhe substanca jetike ndihmojnë gjithashtu kundër stresit ose forcojnë nervat: Ushqimi nervor kundër stresit.

 

Burimet e artikullit:

 • Rhodiola rosea – Stresskiller und natürliches Antidepressivum – Die neue Stress-Erscheinung - Zentrum der Gesundheit

 • Rhodiola rosea, Summary - All Essential Benefits/Effects/Facts & Information, (Zusammenfassung Alle wichtigen Vorteile, Wirkungen, Fakten und Informationen)

 • Gensthaler G, Rhodiola rosea Ein Adaptogen aus Sibirien, 21/2005, Pharmazeutische Zeitung

 • Plants for a future, Rhodiola rosea L., (Pflanzen für die Zukunft)

 • Brown RP et al., American Botancial Council, Rhodiola rosea a phytomedicinal overview, 2002, HerbalGram, (Rhodiola rosea: Ein phytomedizinischer Überblick)

 • Amsterdam JD et al., Rhodiola roseaL. as a putative botanical antidepressant., Juni 2016, Phytomedicine, (Rhodiola rosea L. als mögliches pflanzliches Antidepressivum)

 • Panossian A et al., Rosenroot (Rhodiola rosea): traditional use, chemical composition, pharmacology and clinical efficacy., Phytomedicine, Juni 2010, (Rhodiola rosea: traditioneller Einsatz, chemische Zusammensetzung, Pharmakologie und klinische Wirksamkeit)

 • Brown RP, Gerbarg PL et al., The Rhodiola Revolution, Transform your health with the herbal breakthrough of the 21th century, (Die Rhodiola Revolution: Transformiere deine Gesundheit mit der bahnbrechenden pflanzlichen Entdeckung des 21. Jahrhunderts)

Tags:

62 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentários


bottom of page