top of page
  • Qendra e Shëndetit

Tërshëra - Një nga drithërat më të shëndetshëm

Nga të gjitha llojet e zakonshme të grurit, tërshëra është ndoshta më e mira dhe e shëndetshme deri tani. Tërshëra dhe, natyrisht, thekon tërshëre janë të ulëta në gluten dhe në të njëjtën kohë dukshëm më të pasura me lëndë ushqyese sesa të gjitha llojet e tjera të grurit. Kështu që nuk është çudi që fjollat e tërshërës janë një nga ushqimet më të dashura.


Tërshëra - kokrra më e re, por më e fortë Me sa duket ishte edhe tërshëra, farat e të cilave njerëzit shpesh mblidheshin në të kaluarën e largët dhe integroheshin në dietën e tyre pa i kultivuar posaçërisht ato. Arsyeja kryesore pse tërshëra u mblodh më mirë se drithërat e tjerë antikë ishte sigurisht jo vetëm shija e tyre e jashtëzakonshme. Tërshëra ka shije më të mirë nga të gjitha llojet e drithërave - të paktën nëse doni të hani musli të freskët kokërr, thekon ose qull. Meqenëse tërshëra nuk është aq produktive dhe jo aq e lehtë për tu korrur sa drithwrat tjerw, pak vëmendje i është kushtuar tërshërës për mijëvjeçarë. Kjo është arsyeja pse tërshëra është kokrra që ishte viktima e fundit e mbarështimit njerëzor, kështu që ajo është ende një nga farat më të pacenuara të barit sot. Ndërsa gruri dhe elbi ishin fokusi i aktiviteteve të mbarështimit me fillimin e bujqësisë së punueshme më shumë se 10,000 vjet më parë, mbarështimi i tërshërës filloi vetëm 3,000 vjet më parë - sepse vlera reale e tërshërës ishte njohur më në fund: Elasticiteti i saj, për këtë arsye ajo lulëzon edhe në toka të varfra dhe pasuria e njëkohshme e lëndëve ushqyese, e cila tejkalon shumë përmbajtjen e lëndëve ushqyese dhe substancave vitale të llojeve të tjera të drithërave, e bëjnë atë kaq të veçantë. Tërshëra dhe fjollat e tërshërës - sasi të vogla janë të mjaftueshme Tërshëra është një furnizues i shkëlqyeshëm i lëndëve ushqyese dhe, në kontrast me orizin ose shumë lloje të tjera të grurit, sigurojnë një numër të madh dhe sasi interesante të disa lëndëve ushqyese të rëndësishme dhe substancave vitale edhe përmes sasive të vogla: Tërshëra dhe fjollat e tërshërës për lëkurën, flokët dhe nervat Vetëm 40 gramë fjolla tërshëre tashmë përmbajnë 7.8 mikrogramë biotinë, që është një e katërta e dozës së rekomanduar ditore. Biotina siguron flokë të bukur, lëkurë të shëndetshme dhe thonj të fortë. Në rastin e rënies së flokëve ose thonjve të brishtë, marrja e shtuar e biotinës duhet të merret gjithmonë në konsideratë së bashku me zinkun. Dhe siç do ta kishte fati, ose më mirë tërshëra, ky nuk është vetëm një burim i mrekullueshëm i biotinës, por edhe burimi më i mirë i zinkut që dikush mund të dëshirojë. Tërshëra përmban të paktën aq shumë zink (4.3 mg) për 100 g sa një biftek, nëse jo më shumë. Sistemi nervor gjithashtu përfiton nga një furnizim i mirë i biotinës, pasi mungesa e biotinës madje shoqërohet me depresion. Tërshëra dhe fjollat e tërshërës për nerva të forta 40 gramë tërshërë përmbajnë 0.3 mg të vitaminës B1, e cila do të mbulonte një të katërtën e kërkesës ditore. Asnjë kokërr tjetër nuk ka një përmbajtje kaq të lartë B1 si tërshëra. Dhe madje edhe midis pseudograins, vetëm amaranth mund të gjendet, i cili mund - por vetëm mezi - të tejkalojë tërshërën për sa i përket B1. Së bashku me B6, vitamina B1 është vitamina nervore par ekselencë, kështu që një mungesë mund të shfaqet në marramendje, pagjumësi, lodhje dhe çrregullime neurologjike (p.sh. inflamacion nervor). B1 përfshihet gjithashtu në përdorimin e karbohidrateve, gjë që çoi në përshkrimin e sheqerit si një grabitës i vitaminave. Kjo sepse B1 kërkohet për përpunimin e tij, megjithëse nuk siguron B1 vetë. Nga ana tjetër, tërshëra i jep organizmit shumë më shumë B1 sesa nevojitet për përdorimin e karbohidrateve të tij.

Tërshëra dhe fjollat e tërshërës për një psikikë të ekuilibruar Kur bëhet fjalë për vitaminën B6, tërshëra - ashtu si vitamina B1 - janë në ballë dhe, me gati 1 mg për 100 g të kësaj substance jetike, sigurojnë të paktën dyfishin e sasisë së vitaminës B6 sesa drithërat e tjerë. Siç u përmend më lart, vitamina B6 kujdeset për sistemin nervor, por gjithashtu kujdeset për shëndetin e gjakut (pasi ajo është e përfshirë në formimin e hemoglobinës) dhe prodhimin e serotoninës. Kjo e fundit do të thotë që nëse nuk jeni mirë mendor ose keni gjumë të dobët, gjithmonë duhet të mendoni për B6 ose më mirë për tërshërën. Një mungesë e B6 nuk është aq e rrallë, pasi ka tendencë të ndodhë me një dietë të njëanshme, e cila praktikohet shpesh nga adoleshentët dhe të moshuarit. Diarreja kronike shpesh shoqërohet me një mungesë të B6. Pilula dhe disa antibiotikë gjithashtu mund të shkaktojnë një mungesë të B6. Simptomat e mungesës së B6 përfshijnë: B. gjithashtu makthe, një tendencë e rritur ndaj infeksionit ose ndryshimeve të lëkurës (p.sh. cepat e shqyer të gojës) si dhe nivelet e rritura të homocisteinës. Këto të fundit aktualisht janë një nga faktorët më seriozë të rrezikut për çështje të padëshirueshme kardiovaskulare. Hekuri në tërshër dhe fjollat e tërshërës: nuk ka nevojë për mish 40 gram tërshëra gjithashtu sigurojnë 2.4 mg hekur. Edhe këtu është e vështirë për drithërat e tjerë të arrijnë vlera kaq të larta. Vetëm mel dhe pseudo-kokrra amaranth dhe quinoa mund të mposhtin tërshërën për nga përmbajtja e hekurit. Mishi vështirë se mund të tejkalojë tërshërën si burim hekuri. Kjo sepse tërshëra përmban të paktën dy herë më shumë hekur sesa mishi. Dhe nëse kombinoni një pjatë tërshëre me një burim të vitaminës C (të tilla si muesli i përmendur më poshtë), atëherë hekuri nga tërshëra përdoret pothuajse po aq sa ai i mishit. Në rastin e anemisë, rekomandohet shumë të konsumoni tërshërë ose mel në vend të drithërave të tjerë. Tërshëra dhe fjollat e tërshërës - dhe problemi i magnezit (pothuajse) është zgjidhur 40 gramë tërshërë ose thekon tërshëre përmbajnë rreth 60 miligramë magnez. Pra, nëse hani musli ose qull, për shembull, që përbëhet nga përbërësit e mëposhtëm, atëherë tashmë keni mbuluar gjysmën e kërkesës suaj ditore për magnez (300 - 400 mg):

  • 40 gram tërshëra (të bluara imët dhe të lagura në ujë për 20 minuta (uji nuk derdhet)) ose miell bollgur

  • 1 banane

  • ½ - 1 mollë, të grira imët

  • 2 hurma, të prera në copa të vogla ose rrush të thatë ose kajsi të thata në copa

  • 20 g fara luledielli ose lajthi / bajame të bluara

Nuk ju pëlqen muesli? Nuk ka problem: pjata të përzemërta tërshëre - të shërbyera me perime ose sallata të pasura me vitaminë C - gjithashtu ju japin përfitimet shëndetësore tipike të tërshërës, p.sh. B. fjolla të skuqura tërshëre me perime, qofte të shijshme me patate e tërshërë ose një bukë të shpejtë tërshëre. Tërshëra dhe thekon tërshëre janë burime ideale të silicit Shumë burime tregojnë se tërshëra dhe meli përmbajnë afërsisht të njëjtën sasi të silicës dhe për këtë arsye janë ndër burimet më të mira të perimeve të silicit midis ushqimeve. Sidoqoftë, shpesh nuk përmendet se silici është fshehur kryesisht në shtresat e jashtme të kokrrave. Meqenëse mel duhet të qërohet në mënyrë që të jetë i përshtatshëm si ushqim, pjesa më e madhe e silicit hiqet gjithashtu. Kjo do të thotë që vetëm rreth 0.36 miligramë silicë mbeten në 100 gram mel të artë. Në të kundërt, tërshëra duhet të hiqet nga lëvoret, ndërsa kokrra e pasur me silikon mbetet e paprekur. Me 11 miligramë silic për 100 gram, tërshëra dhe thekon tërshëre janë furnizues shumë më të mirë të silicit sesa mel. Një përjashtim është mel kafe, i cili përpunohet në miell të imët së bashku me lëvozhgat. Përmbajtja e tyre e silikonit duhet të jetë rreth 500 miligramë. Sidoqoftë, duhet të hahen vetëm sasi të vogla të melit kafe (rreth 1 deri në 4 lugë gjelle në ditë). Silici është i rëndësishëm për lëkurën, thonjtë, flokët dhe kockat Silici është një substancë e jashtëzakonshme sepse promovon shëndetin e indit lidhës, mban celulitin jashtë trupit tuaj dhe e bën lëkurën tuaj të fortë dhe elastike. Flokët dhe thonjtë gjithashtu përfitojnë shumë kur trupi furnizohet në mënyrë adekuate me silic. Sidoqoftë, silici është gjithashtu thelbësor për shëndetin e kockave dhe kërcit. Sipas një studimi në Spitalin St Thomas 'në Londër me më shumë se 2,847 subjekte, ngrënia e ushqimeve të pasura me silic, të tilla si tërshëra, rrit dendësinë minerale të kockave dhe kështu ka një efekt pozitiv në shëndetin e kockave. Në rastin e sëmundjeve të tilla si osteoporoza dhe artroza, furnizimi me silic duhet gjithmonë të optimizohet, gjë që mund të arrihet shumë mirë dhe shumë lehtë me bollgur ose, natyrisht, me një shtesë dietike, p.sh. B. me njërin nga këto produkte *. Silici zvogëlon rrezikun e sëmundjes Alzheimer Përveç kësaj, organizmi përdor silic për të hequr aluminin dhe në këtë mënyrë mbron, ndër të tjera. sidomos truri. Alumini thuhet se përfshin përfshihen në formimin e pllakave shkatërruese në trurin e pacientëve me Alzheimer. Në naturopatinë tradicionale, tërshëra është përdorur për çrregullime të kujtesës për një kohë shumë të gjatë. Në ndërkohë, një numër studimesh kanë treguar se silici mund të përfshihet në këtë efekt. Studimet nga studiuesit francezë nga Instituti Kombëtar i la Santé et de la Recherche Médicale kanë treguar se marrja e lartë ditore e aluminit rrit rrezikun e sëmundjes Alzheimer dhe përkeqësimin e aftësive njohëse, ndërsa rritja e marrjes së silikonit zvogëlon këtë rrezik. Tërshëra dhe fjollat e tërshërës sigurojnë fibrat më të mira Për më tepër, 40 gramë tërshërë ose fjolla tërshëre përmbajnë 2 deri në 4 gramë fibra (në varësi të burimit), e cila është ekuilibruar mrekullisht, gjysmë e tretshme dhe gjysmë e fibrave të patretshme. Në grurë, thekër, elb dhe misër, nga ana tjetër, mbizotëron fibra e patretshme. Këto drithëra përmbajnë pak fibra të tretshme. Por ndërsa fibra e patretshme është më e specializuar në luftën kundër kapsllëkut, fibra e tretshme mund të ulë nivelin e yndyrës dhe kolesterolit në gjak dhe kështu të ndihmojë në parandalimin e sulmeve në zemër, arteriosklerozës dhe gurëve të tëmthit. Fjollat e tërshërës: Në tre ditë kundër diabetit dhe rezistencës ndaj insulinës Fibra e tretshme në tërshërë (së bashku me përmbajtjen e saj të lartë të magnezit) rregullon gjithashtu nivelin e sheqerit në gjak në mënyrë mbresëlënëse sa që ka edhe kura për bollgur për diabetikët ose njerëzit me rezistencë ndaj insulinës. Gjatë kësaj, ju konsumoni sasi jashtëzakonisht të mëdha të bollgur për tre ditë - e cila, përkundër kësaj periudhe tepër të shkurtër kohe, mund të përmirësojë dukshëm rezistencën tuaj ndaj insulinës dhe kështu nivelet e sheqerit në gjak. (Sigurisht, një konsum ditor afatgjatë i sasive të vogla të tërshërës si pjesë e një diete të përgjithshme të shëndetshme do të kishte më kuptim.) Në një studim amerikan të 40,000 pjesëmarrësve, vetëm një shtesë ushqimore me magnez uli rrezikun e diabetit me 19 përqind. Sidoqoftë, nëse qulli konsumohej rregullisht, rreziku i diabetit u zvogëlua me një të tretën, gjë që përsëri tregon se sa më efektiv mund të krahasohet ushqimi i plotë me një mineral të izoluar. Për shembull, tërshëra përmban edhe të ashtuquajturat saponina. Këto janë substanca dytësore të bimëve që mund të ulin nivelin e sheqerit në gjak në prani të hiperglicemisë (sheqer tepër i lartë në gjak) dhe të rrisin sekretimin e insulinës. Tërshëra dhe beta-glukani i tij Një pjesë e madhe e fibrave të dobishme të tretshme që përmbahen në tërshëra përmenden më lart quhet beta-glukan. Beta-glukani mbështet aktivitetin e qelizave të veçanta imune, të ashtuquajturat neutrofile. Këto izolojnë, ndër të tjera. Vatrat e inflamacionit në trup, në mënyrë që beta-glukani dhe kështu edhe tërshëra të ketë efekte anti-inflamatore. Sidoqoftë, beta-glukani është gjithashtu arsyeja kryesore pse shumë njerëz me kolesterol të lartë këshillohen të konsumojnë krunde tërshëre. Krundet e tërshërës i referohen shtresave të jashtme të tërshërës pa endospermë. Krundet e tërshërës sigurisht që janë veçanërisht të pasura me fibra. Konkretisht, kjo do të thotë që krundet e tërshërës përmbajnë dy herë më shumë beta-glukan sesa bollgur. Dhe kështu 40 g krunde tërshëre sigurojnë një sasi beta-glukani (3 g) që ul nivelin e kolesterolit - kur merret çdo ditë për tre javë - me 8 deri në 23 përqind. (Mos harroni të pini shumë ujë me krunde tërshëre.) Nga krundet e grurit nuk ka këtë efekt jashtëzakonisht pozitiv në nivelin e kolesterolit. Nëse e konsideroni që një për qind e nivelit të ulët të kolesterolit korrespondon me një rrezik prej dy për qind më të ulët të sëmundjeve kardiovaskulare, atëherë vetëm një tas me qull në ditë mund të zvogëlojë rrezikun kardiovaskular me gati gjysmën. Por si e ul beta-glukanin në tërshërë nivelin e kolesterolit? Beta-glukani lidh më shumë bilën në zorrë. Kjo biliare përmban një sasi të madhe të kolesterolit, i cili - i lidhur me beta-glukanin - tani mund të excretohet me jashtëqitje në vend që të hyjë sërish në qarkullimin e gjakut. Sigurisht, tërshëra ul vetëm kolesterolin LDL dhe kolesterolin total. Kolesteroli HDL, i njohur si kolesteroli “i mirë”, mbetet i paprekur. Por tërshëra gjithashtu kundërvepron me nivelet e larta të kolesterolit në një mënyrë tjetër - domethënë përmes një antioksiduesi specifik të tërshërës të quajtur avenanthramide. Tërshëra dhe fjollat e tersheres përmbajnë antioksidantë Efekti i drithërave si një burim i antioksidantëve është nënvlerësuar shumë kohë. Arsyeja për këtë ishte shumë e thjeshtë: studiuesit përdorën metoda të gabuara për të përcaktuar nivelet e antioksidantëve në grurë. Shkencëtarët në Universitetin Cornell në Shtetet e Bashkuara zbuluan se shumica e antioksidantëve që gjenden në fruta dhe perime janë në formë të lirë, por 99 përqind në drithëra janë në formë të lidhur. Nëse antioksidantët janë të lirë apo të lidhur është krejtësisht e parëndësishme për efektin e tyre. Sidoqoftë, antioksidantët e lidhur nuk mund të zbulohen duke përdorur të njëjtat metoda si ato falas. Kjo është arsyeja pse besohej prej kohësh se drithërat vështirë se sigurojnë ndonjë antioksidantë. Kur përpunohet drithi në miell të bardhë, një pjesë e madhe e potencialit antioksidant humbet, sepse 83 përqind e antioksidantëve ndodhen në shtresat e kokrrave të jashtme, të cilat hiqen gjatë përpunimit në miell ekstrakt.

Dr. Rui Hai Liu dhe ekipi i tij shpjegojnë se bakteret e zorrëve janë të shkëlqyera në tretjen e antioksidantëve nga produktet e drithërave dhe vënien e tyre në dispozicion të organizmit për përdorim. Parakushti për këtë është sigurisht një florë e shëndetshme e zorrëve. Antioksiduesi shumë efektiv nga grupi i polifenoleve që përmbahen në tërshërë dhe thekon tërshëre quhet avenanthramide. Avenanthramide nga tërshëra dhe bollgur parandalon, ndër të tjera. oksidimi i kolesterolit LDL - dhe kolesteroli i oksiduar dihet se është pikërisht kolesteroli që shkakton probleme dhe çon në depozitat e tmerrshme në muret e enëve të gjakut. Funksioni mbrojtës i avenanthramide është veçanërisht efektiv kur absorbohet së bashku me vitaminën C, sepse atëherë zgjat më shumë. Kështu që këtu rekomandohet edhe mëngjesi i lartpërmendur, i cili natyrisht mund të përgatitet edhe me fruta agrumesh, gjë që rrit më tej vlerën e saj të vitaminës C. Fjollat e tërshërës janë integrale Sigurisht, të gjitha substancat e vlefshme të lartpërmendura përmbahen vetëm në sasi përkatëse në tërshëra e drithërave. Në mënyrë të përshtatshme, thekon tërshëre bëhen pothuajse gjithmonë nga tërshëra e drithërave - pa marrë parasysh nëse janë thekon tërshërë kokërr, thekon tërshërë të imët ose thekon tërshërë për foshnjat. Sidoqoftë, nëse z. B. Blini biskota tërshëre, atëherë rrallë kjo përbëhet ekskluzivisht nga thekon tërshëre, por shpesh përmban edhe drithëra të tjerë, të cilët më pas shpesh shtohen si miell të bardhë. Prandaj, kushtojini vëmendje listës së përbërësve Qull i freskët me tërshërë Sigurisht, tërshëra jo vetëm që ka veçoritë specifike të tërshërës të përmendura, por edhe të gjitha avantazhet e tjera që përgjithësisht janë të natyrshme në produktet e drithërave. Burrat mund të zvogëlojnë rrezikun e tyre për të vdekur nga vdekja kardiake e papritur me pothuajse një të tretën nëse hanë qull drithëra për mëngjes çdo ditë - siç u gjet një studim i Harvardit me më shumë se 20,000 pjesëmarrës. Dhe gratë mund të zvogëlojnë rrezikun e tyre të kancerit të gjirit me 40 përqind me qull të freskët të drithërave - siç tregoi një studim shkencor nga Britania e Madhe me më shumë se 35,000 pjesëmarrës - nëse konsumojnë 13 g ose më shumë fibra nga drithërat çdo ditë para menopauzës. Çfarë mund të jetë më e natyrshme sesa të zgjedhësh tërshërë për këtë qëllim, të cilat në fund të fundit janë një nga drithërat më të shijshëm dhe - siç e dini tani - nga më të shëndetshmet që mund të zgjedhim, dhe të gjitha ato ku tërshëra përmban gjithashtu jashtëzakonisht pak gluten. Ne e shpjeguam përgatitjen e qullit të grurit të freskët më lart. Sigurisht, mund të përgatisni edhe qull të freskët të kokrrës me thekon tërshëre që i keni bërë vetë në flaker. Nëse përdorni thekon tërshëre të blera në dyqan, mund ta bëni edhe ju, por atëherë nuk është më një qull "kokërr i freskët", pasi thekon tërshëre nuk janë më kokërr të freskët, por janë ngrohur. Fjolla e trashë ose imët e tersheres? Edhe pse thekon të trashë dhe të imët të tërshërës janë produkte të drithërave, ato padyshim që ndryshojnë në efektin e tyre në organizëm - siç sugjeron një studim nga 2010. Kjo tregoi që thekon të trashë të tërshërës mund të ndikojë në florën e zorrëve më të favorshme sesa thekon e imët e tërshërës. Supozohet se përmbajtja e niseshtesë rezistente në thekon të trashë të tërshërës është më e lartë se në thekon të imët të tërshërës. Amidoni rezistent është një lloj i fibrave që përdoret nga flora e zorrëve si ushqim, d.m.th. ka një efekt prebiotik. Pas konsumimit të thekrave të trashë të tërshërës - sipas një modeli përkatës në studimin e sipërpërmendur - numri i bifidobaktereve të dobishme u rrit më shumë sesa pas konsumimit të thekrave të imëta të tërshërës. Gluteni në tërshërë? Tërshëra nuk është plotësisht pa gluten, por ka pak gluten, e cila vlen edhe për fjollat e tersheres. Prova e pagabueshme e mungesës së glutenit është fakti që nuk mund të pjekni bukë nga tershera e pastër, të paktën jo në formën e zakonshme. Për shkak se gluteni mban brumin së bashku dhe siguron që ajo të rritet nën ndikimin e majasë ose brumit të thartë. Një bukë e bërë nga bollgur, megjithatë, nuk rritet dhe më së shumti zhvillohet në një bukë të kuqe të sheshtë. Sidoqoftë, mielli i tërshërës mund të përzihet në sasi deri në 30 për qind në recetat e bukës që përmbajnë drithëra që përmbajnë gluten përveç tërshërës. Edhe pse tërshëra përmban sasi të vogla gluteni (por një formë tjetër e glutenit sesa gruri), tërshëra e ndjeshme ndaj glutenit zakonisht tolerohet shumë më mirë sesa drithërat e pasur me gluten si gruri, thekra dhe shqiptimi. Më shumë gjasa, edhe disa njerëz me sëmundje celiake mund të konsumojnë tërshërë - natyrisht vetëm në sasi të kufizuara (p.sh. jo më shumë se 50 g në ditë) dhe vetëm të ashtuquajturat tërshëra pa gluten. Tërshëra pa gluten dhe thekon tërshëre pa gluten përmbajnë gluten specifik për tërshërën, por kontrollet e rrepta të kultivimit dhe përpunimit sigurojnë që ato të jenë të pastra nga ndotja nga gruri, elbi ose shqiptimi. Këto "papastërti" mund të futen në tërshërë nëse z. B. një fushë gruri kufizohet drejtpërdrejt me një fushë tërshëre dhe disa kokrra gruri gjithashtu korren gjatë korrjes së tërshërës ose nëse shumë kokrra të ndryshme mbushen dhe përpunohen në një kompani, ku gjithmonë mund të ndodhë që disa kokrra gruri të humbasin në paketimin e tërshërës . Këto sasi të vogla gruri mund të bëhen tashmë një problem për njerëzit me sëmundje celiake, prandaj duhet patjetër t'i kushtoni vëmendje produkteve tërshëre që deklarohen "pa gluten" kur blini tërshërë dhe bollgur. Këto janë të garantuara që përmbajnë më pak se 20 ppm * gluten dhe për këtë arsye janë në një gamë të pranueshme për njerëzit me sëmundje celiake. * 20 ppm = 2 miligram gluten për 100 gram ushqim Rezultatet e një studimi shkencor me 116 fëmijë që vuanin nga sëmundja celiake konfirmojnë se tërshëra dhe bollgur shpesh tolerohen nëse njerëzit nuk durojnë glutenin.

Ndërsa gjysma e fëmijëve morën një dietë klasike pa gluten për një vit, grupi tjetër u lejua të konsumonte produkte tërshëre pa grurë. Në fund të studimit, mukozat e zorrëve dhe sistemet imune të të gjithë fëmijëve ishin shëruar plotësisht.

Sidoqoftë, kushdo që preket nga intoleranca ndaj glutenit ose ndjeshmëria ndaj glutenit duhet të provojë vetë nëse dhe në çfarë sasie mund të tolerojë tërshërën duke filluar së pari me sasi minimale të tërshërës (flakës) dhe duke vëzhguar me kujdes reagimet e trupit të tij. Kështu mund të identifikoni tërshërën me cilësi më të mirë Tërshëra ka cilësi të ndryshme. Shumica e njerëzve e dinë që mielli i tërshërës nxehet (shih pjesën tjetër). Por vështirë se dikush e di se kokrra e tërshërës shitet pothuajse gjithmonë në një gjendje të nxehtë, e cila është për shkak të faktit se tërshëra është e rrethuar nga një lëvore e fortë që duhet të hiqet me mundim para se të hahet tërshëra. Në mënyrë që të lehtësohet procesi i qërimit, tërshëra nxehet paraprakisht dhe humbet vitalitetin dhe aftësinë e mbirjes. Vetëm të ashtuquajturat tërshërë e zhveshur, të cilat preferohen të blihen në dyqanet organike, nuk nxehen, pasi ky lloj i tërshërës nuk ka pse të qërohet.


Fjollat e tersheres shijojne keshtu më së miri Nëse edhe ju dëshironi të përfitoni edhe nga efektet shëndetësore të tërshërës, këtu do të gjeni këshilla dhe receta:

  • Përgatitni qull për mëngjes. Ju mund ta përsosni këtë me frutat dhe arrat tuaja të preferuara. Recepte me qull tershere mund ti gjeni duke klikuar ketu!

  • Fjollat konvencionale të tërshërës nxehen GJITHMON dhe për këtë arsye nuk janë më me cilësi të ushqimit të papërpunuar. Për ata që e vlerësojnë këtë tipar të cilësisë, megjithatë, tani ka edhe thekon tërshëre të papërpunuar të bëra nga tërshëra të para-mbirë. Procesi i mbirjes i bën fjollat e tërshëreës më të tretshme dhe rrit bio-disponueshmërinë e përbërësve të tyre të vlefshëm.

  • Nëse dëshironi të përgatitni një qull origjinal, atëherë fjollat e tërshëreës zihen me katër deri në dhjetë herë sasinë e ujit ose qumshteve të tersheres, bajameve apo orizit (në varësi të preferencës suaj personale të qëndrueshmërisë) për një maksimum prej tre minutash me trazime të shpeshta. Në minutën e fundit, shtoni një majë të kripës. Normalisht, një qull gatuhet më gjatë, por përbërësit e tërshërës duhet të ruhen kryesisht pas një kohe gatimi tre-minutëshe. Tani qulli mund të përzihet me fruta, fruta të thata, mjaltë ose ëmbëlsues të tjerë dhe erëza të tilla si kanellë, vanilje ose erëza tjera.

  • Piqni biskota tërshëre dhe përdorni një pjesë të miellit ose fjolla tërshëre në vend të grurit ose miellit të shkruar për ëmbëlsira dhe biskota.

488 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentários


bottom of page