top of page
 • Qendra e Shëndetit

Testi: cili tip Ayurveda jeni ju?


Ayurveda, mjekësia e lashtë indiane është e njohur për metodat e saj të trajtimit holistik. Sipas Ayurveda, njohja e gjendjes individuale është thelbësore për një jetë të shëndetshme dhe të lumtur. Nëse e njohim natyrën tonë, ne mund të përmbushim nevojat tona fizike dhe potencialin mendor në një mënyrë pozitive. Tre të ashtuquajturat dosha (Vata, Pitta, Kapha) përcaktojnë cilësitë dhe formën e shprehjes së trupit dhe mendjes.


Ayurveda - shëndet holistik për trupin dhe mendjen

Mjekësia Ayurvedike e përshkruan shëndetin si ekuilibër i forcave fizike, mendore dhe shpirtërore. Në Ayurveda, shëndeti i të shëndoshëve forcohet dhe sëmundja e të sëmurëve trajtohet me ndihmën e një diete specifike të tipit, masazheve vitalizuese me vaj, si dhe procedurave efektive të kullimit dhe barërave medicinale.


Trupi dhe psikika nga perspektiva e doshas

Në Ayurveda, çdo person ka një përbërje individuale të tre doshave (energjive të jetës) nga të cilat dalin kushtet dhe personaliteti i tyre. Doshas quhen Vata, Pitta dhe Kapha. Ato formojnë pamjen fizike, format e sjelljes dhe ndjeshmërinë ndaj sëmundjeve.


Nëse struktura origjinale Dosha është në ekuilibrin e saj harmonik dhe gjendjen normale, atëherë personi është i shëndetshëm, elastik dhe i lumtur. Megjithatë, nëse doshat janë të shqetësuara, dmth nëse mbizotëron një dosha ose nëse një dosha nuk merret parasysh, ky është shkaku i ankesave fizike dhe psikologjike të të gjitha llojeve: duke filluar nga problemet e përditshme si shqetësimi i brendshëm, dhimbje koke ose plogështia deri tek ato serioze. sëmundje të tilla si reumatizma, diabeti ose kanceri. Në Ayurveda, të gjitha këto ankesa shihen si shprehje të ndryshme të doshave të akumuluara në indet e trupit tonë (dhatus) dhe kanalet (srotas).


Tre dosha - Vata, Pitta dhe Kapha

Vata do të thotë diçka si "erë" dhe është formuar nga ajri dhe eteri. Ajo simbolizon parimin e lëvizjes në trupin tonë. Funksionet e rëndësishme të Vata përfshijnë lëvizjet e frymëmarrjes, zemrës dhe tretjes që janë të nevojshme për jetën. Sistemi nervor, sistemi musculoskeletal dhe imuniteti janë ndër aspektet më të rëndësishme të Vata.


Pitta do të thotë biliare dhe krijohet nga elementi i zjarrit me një sasi të vogël uji. Pitta qëndron për parimin e zbatimit në nivel fizik dhe mendor. Ai është përgjegjës për të gjitha proceset metabolike dhe të tretjes, si dhe për inteligjencën dhe aftësitë mendore të qenies njerëzore.


Kapha përkthehet si "zhul" dhe qëndron për parimin e stabilitetit në organizëm. Formohet nga uji dhe toka dhe i jep trupit pushim, qëndrueshmëri dhe forcë imune.


Një familje tipike tri-dosha

Familja Reinhard është një familje tipike tri-dosha. Z. Reinhard është një person i paqëndrueshëm dhe i ndjeshëm me shumë pjesë Vata. Zonja Lehmann është një grua tipike Kapha-Pitta me forma sportive, femërore, shumë energji dhe vetëdije për performancën dhe një temperament të lumtur. Dy fëmijët janë 9 dhe 13 vjeç dhe përfaqësojnë gjithashtu tipa të ndryshëm kushtetues. Vajza Maria është 13 vjeç dhe tashmë është në pubertet. Ajo është e hollë, atletike dhe ka probleme të rënda me lëkurën. E gjithë kjo flet për kushtetutën tuaj Pitta. Djali Michael është 9 vjeç dhe një person tipik Kafa. Ai është pak flegmatik, i pëlqen të lexojë, është i ndërtuar mirë dhe e shijon çdo vakt.


Nëse zonja Reinhard dëshiron të përgatisë një menu të këndshme Ayurveda për të gjithë në fundjavë, ajo merr parasysh nevojat e çdo anëtari të familjes.


Z. Reinhard është shumë i ndërgjegjshëm për shëndetin dhe i kushton shumë rëndësi ushqimit të freskët të cilësisë së mirë. Zonja Reinhard kujdeset të përdorë gjithmonë perime të freskëta nga rajoni dhe përgatit perime karrota lehtësisht të tretshme në një salcë kremi aromatike me xhenxhefil, qimnon, karafil dhe borzilok të freskët për bashkëshortin e saj Vata. Por është gjithashtu e rëndësishme që ata dhe fëmijët e tyre të marrin substancat e hidhura që u nevojiten për të balancuar doshën Pitta ose Kapha. Kjo është arsyeja pse ajo bën edhe pak chard zvicerane të kalitur vetëm me arrëmyshk dhe kripë, pasi fëmijët e saj nuk i pëlqejnë aq shumë erëzat Ayurvedic. Për të përmbyllur menunë Ayurvedic, znj. Reinhard përgatit një sallatë të këndshme, të përzier dhe pene me një salcë pesto të bërë nga raketa, majdanoz, vaj, hudhër të gatuar dhe arra pishe. Ëmbëlsira përbëhet nga një krem ​​bajamesh dhe përgatitet lehtë dhe shpejt.


Çfarë lloji jeni ju - Testi Dosha

Me ndihmën e pyetjeve të mëposhtme në lidhje me karakteristikat tuaja fizike dhe problemet shëndetësore, mund të shihni se sa fort është zhvilluar tek ju secila nga tre kushtetutat. Përgjigjuni pyetjeve sa më spontane të jetë e mundur me po ose jo. Për çdo po, shkruani një pikë. Në fund, thjesht shtoni numrin e pikëve ose përgjigjet po për secilën nga tre doshat.


Lloji Ayurveda: Vata

 • A është fiziku juaj i hollë, i pazhvilluar, i hollë, i shkurtër apo i gjatë?

 • Jeni të lehtë dhe të vështirë për të fituar peshë?

 • A është fytyra juaj mjaft e ngushtë, e vogël, e dobët apo e zhveshur?

 • A është lëkura juaj shpesh e thatë, e shurdhër dhe gjithashtu shfaq njolla të vrazhda dhe të krisura?

 • A janë flokët tuaj të hollë, të thatë dhe shpesh me zbokth?

 • A janë duart tuaja të ngushta, të vogla, të çara, shpesh të ftohta në prekje, kanë nyje të ngushta të zgjatura dhe vena të zgjatura?


Lloji Ayurveda: Pitta

 • Jeni sportist dhe me gjatësi mesatare?

 • Keni një peshë ideale me muskuj të mirë?

 • A është fytyra juaj me madhësi mesatare, të kuqërremtë, këndore dhe ka tipare më të mprehta?

 • Lëkura juaj skuqet lehtë, është me faqe të kuqe, ka njolla, a është e butë, e yndyrshme dhe e prirur për njolla?

 • A janë flokët tuaj të hollë, të butë, të kuqërremtë dhe të thinjur para kohe?

 • A janë duart tuaja të ngrohta, rozë, të buta dhe me përmasa mesatare?


Lloji Ayurveda: Kapha

 • A është fiziku juaj trupor, mjaft i madh dhe i zhvilluar mirë?

 • A është pesha juaj e rëndë me tendencë obeziteti?

 • A është fytyra juaj mjaft e rrumbullakët, e zbehtë dhe ka tipare të buta?

 • A keni lëkurë relativisht të trashë dhe të fortë që është e prirur për mbajtjen e ujit?

 • A janë flokët tuaj të fortë, të bollshëm dhe të yndyrshëm shpejt?

 • A janë duart tuaja të forta, të forta dhe kanë pak linja?


Pyetje për të identifikuar ankesat dhe nevojat që lidhen me llojin:


Llojet Vata në Ayurveda

 • Jeni shpesh nervoz, të çorganizuar, të shqetësuar dhe/ose të dërrmuar?

 • Keni lëkurë të thatë dhe të ndjeshme?

 • A jeni harrues dhe i vështirë për t'u mësuar përmendësh?

 • Vuani nga luhatjet e humorit dhe të energjisë dhe a ndiheni shpesh bosh dhe të kulluar?

 • A është e vështirë të biesh në gjumë në mbrëmje apo zgjohesh shpesh gjatë natës?

 • A vuani shpesh nga tretja e dobët dhe/ose gazrat?

 • Keni shumë shpesh duar dhe këmbë të ftohta?


A vuani shpesh ose rregullisht nga një ose më shumë nga ankesat e lartpërmendura:


 • Nënpeshë, dobësi, dridhje, dridhje, marramendje

 • Fryrje, kapsllëk

 • Probleme me gjumin, pagjumësi

 • Frika, nervozizmi, paqëndrueshmëria mendore

 • Humbje e fuqisë fizike, dobësim i sistemit imunitar

 • Zhurmë në vesh ose tringëllimë në veshët

 • Dhimbje të shpeshta, mpirje, ngurtësi dhe ngërçe (p.sh., dhimbje menstruale)

 • çdo lloj lirshmërie në kyçe, ligamente ose muskuj ose çrregullime të sistemit muskuloskeletor (p.sh. reumatizma, osteoporoza)


Llojet e Pitta në Ayurveda

 • A ndiheni shpesh të tensionuar, nervoz, të paduruar dhe/ose të zemëruar?

 • Keni lëkurë të ndjeshme, pak të skuqur dhe të ngrohtë?

 • A djersitni lehtë dhe a keni shpesh kokën të nxehtë?

 • A i përshkruani disa njerëz si kokëfortë, me temperament të shpejtë dhe/ose argumentues?

 • Keni oreks shumë të mirë dhe reagoni me zemërim dhe padurim kur jeni të uritur?

 • A jeni një perfeksionist dhe po e vendosni veten ose të tjerët nën presion për të performuar?

 • A janë sytë tuaj shumë të ndjeshëm, digjen lehtë apo keni shikim të dobët?


A vuani shpesh ose rregullisht nga një ose më shumë nga ankesat e lartpërmendura:


 • Lëkurë me njolla dhe/ose sëmundje të lëkurës

 • Rënia e parakohshme e flokëve dhe/ose thinja e flokëve

 • Ethe, temperaturë të lartë, djersitje të tepërt

 • Diarre ose njollë e kuqe, e verdhë ose e gjelbër e urinës ose jashtëqitjes

 • Inflamacion dhe mbytje

 • Dhimbje koke dhe/ose migrenë

 • Urthi, shije e thartë, belching, ose parehati në stomak

 • Dëmtimi i shikimit


Llojet e Kapha në Ayurveda

 • A ndiheni shpesh të lodhur, të lodhur dhe të rëndë?

 • A shtoheni lehtë në peshë dhe jeni akoma mbipeshë?

 • A ftoheni shpesh dhe/ose keni mukozë?

 • A nuk jeni veçanërisht ambicioz, por më tepër të pakujdesshëm dhe/ose dembel?

 • Jeni shumë i dashur dhe e keni të vështirë të ndaheni nga gjërat e vjetra?

 • A hani shpesh shumë dhe jashtë kontrollit?

 • A shmangni aktivitetin fizik dhe/ose sportet sa herë që është e mundur?


A vuani shpesh ose rregullisht nga një ose më shumë nga ankesat e lartpërmendura:


 • Rëndim në trup, rritje të peshës trupore, obezitet

 • Mbajtja e ujit dhe/ose edemë

 • formimi i tepërt i mukusit në bronke, ballë dhe / ose sinuse

 • tretje e ngadaltë, humbje e oreksit

 • Përgjumje, gjumë i tepruar

 • diabetit

 • Humbje e forcës dhe elasticitetit

 • Formimi i tumorit


Rezultatet:

A iu përgjigjët të gjitha pyetjeve? Më pas shtoni numrin e pikëve tuaja ose përgjigjet po për secilën nga tre doshat. Lloji me më shumë pikë korrespondon me doshën tuaj dominuese. Për shembull, nëse keni pasur më shumë përgjigje po për Vata-n, atëherë për ju zbatohen përshkrimet e tipit Vata dhe rekomandimet përkatëse. Në paragrafin e mëposhtëm do të gjeni vlerësimet për të tre llojet Dosha.


Meqenëse secili prej nesh përmban Vata, Pitta dhe Kapha në një raport të caktuar përzierjeje, është gjithashtu e mundur që të keni arritur afërsisht të njëjtin numër pikësh në test me disa dosha. Më pas lexoni të gjitha përshkrimet përkatëse.


Vlerësimi Ayurveda


Jeni tip Vata?

Vata është "parimi kinetik" në trup dhe është përgjegjës për çdo formë lëvizjeje. Vetitë e Vata janë butësia, thatësia, vrazhdësia, jo hollësia, ftohtësia, shkathtësia dhe delikatesa. Këto veti krijohen, ruhen dhe, nëse është e nevojshme, ruhen në trup nga Vata.


Megjithatë, nëse Vata është e shqetësuar (dikush thotë se është rritur 'ose e rënduar'), ajo prodhon prona të tilla me tepricë. B. Lëkura e thatë, çrregullimet e gjumit, nervozizmi, ankesat në sistemin muskuloskeletor apo proceset e plakjes së parakohshme shprehen.


Rekomandime për llojet Vata

Për llojet Vata, rekomandohen shumë ushqime të ngrohta dhe hidratuese si supat dhe zierjet për të kompensuar tendencën natyrale ndaj të ftohtit dhe thatësisë. Është po aq e rëndësishme t'i kushtoni vëmendje rregullsisë, relaksimit dhe gjumit të mjaftueshëm, pasi tipat Vata janë përgjithësisht shumë të ndjeshëm ndaj stresit dhe mbisforcimit.


Jeni tip Pitta?

Pitta është "parimi termik" dhe është përgjegjës për të gjitha proceset e transformimit në trup. Vetitë e Pitta janë të lëngshme, të athëta, të tharta, disi të yndyrshme, fleksibël si lëng (rrjedhshëm), me shije të athët dhe depërtuese. Kur Pitta është në gjendjen e saj normale, ajo krijon dhe ruan këto veti në trup. Megjithatë, nëse Pitta është e shqetësuar, ato zhvillohen me tepricë dhe lindin sëmundje në të cilat këto veti formojnë simptomat kryesore, siç ne p.sh. B. në sëmundjet e lëkurës mund të vërehet nervozizëm emocional, gastrit ose migrenë. Këtu teprica e zjarrit çon në djegie, skuqje të lëkurës, aciditet në traktin tretës ose nxehtësi e akumuluar dhe mbingarkesë në kokë.


Rekomandime për llojet Pitta

Për të kompensuar sasinë e tepërt të Pitta-s, këshillohet të shmangni çdo gjë acide dhe të nxehtë - si agrumet, domatet, produktet e qumështit, mishi i kuq, alkooli, erëzat e nxehta dhe shumë kripë - në mënyrë që të rivendosni ekuilibrin acido-bazik. ekuilibër. Për të reduktuar stresin mendor, sporti është një nga metodat më të thjeshta që i përshtatet shumë tipit Pitta.


Jeni tip Kapha?

Kapha është parimi i qëndrueshmërisë së trupit. Karakteristikat e Kapha janë të yndyrshme, të ftohta, të rënda, të ëmbla, të qëndrueshme, rrëshqitëse ose ngjitëse dhe të buta. Nëse Kapha është në gjendje normale, ai i prodhon këto veti dhe - aty ku është e nevojshme - i ruan ato. Ai i jep trupit forcë dhe strukturë dhe formon bazën për një sistem të fortë imunitar dhe një sistem limfatik aktiv. Megjithatë, nëse Kapha është i shqetësuar, vetitë e Kapha krijohen me tepricë në trup, gjë që mund të çojë në sëmundje serioze si diabeti ose formimi i tumoreve. Në raste më të lehta, një akumulim i Kapha mund të çojë në obezitet, plogështi ose mukozë në zonën e gjoksit dhe kokës.


Rekomandime për llojet Kapha

Kushdo që është tip Kapha duhet t'i kushtojë vëmendje lehtësisë së tyre fizike dhe mendore. Konsumimi i rregullt i erëzave të nxehta dhe perimeve me gjethe, si dhe ushtrimet e mjaftueshme ndihmojnë. Ushqimet e rënda dhe rrëshqitëse – si kremi, djathi apo ëmbëlsirat – duhet të shmangen patjetër. Gjumi i ditës dhe të ngrënit shumë ose shumë shpesh janë po aq të pafavorshme.


Testi Dosha u zhvillua nga Kerstin Rosenberg, specialiste e Ayurveda, autore librash dhe pedagoge në Akademinë Evropiane për Ayurveda. Informacione të mëtejshme për Ayurveda mund të gjenden këtu.

 

Burimet e artikullit:

16 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Kommentare


bottom of page