top of page
  • Qendra e Shëndetit

Ushqim i shëndetshëm për ata që nxitojnë

Aktualisiert: 23. März 2022

Çdokush që është vazhdimisht në nxitim dhe nuk ka kurrë kohë është zakonisht një blerës mirënjohës i të gjitha llojeve të ushqimit të shpejtë.Shumë njerëz gjithashtu besojnë se ushqimi i shpejtë dhe ushqimi i shëndetshëm nuk shkojnë së bashku. Por kjo është e gabuar. Edhe menaxherët që nxitojnë, ekziston një zgjidhje se si të përgatisim ushqim të shpejtë, por në të njëjtën kohë të shëndetshëm. Pra, nëse siguroheni që të keni gjithmonë dhjetë ushqimet e mëposhtme në shtëpi, nuk do të keni më nevojë të mbështeteni në ushqime jo të shëndetshme. Lexoni me ne se sa e lehtë është të përgatitësh ushqim të shëndetshëm për ata që nxitojnë.

Ushqim i shëndetshëm për njerëzit në munges kohe

Ushqimi i shëndetshëm për ata që nxitojnë nuk është një vepër arti. E tëra që ju nevojitet është informacioni i duhur.


Më urgjentët midis atyre që nxitojnë janë llojet e menaxherëve. Ata kurrë nuk kanë kohë dhe u pëlqen të hanë ushqim të shpejtë. Rastësisht, llojet e menaxherëve nuk përfshijnë vetëm drejtuesit e një kompanie. Shumë amvise me kohë të plotë shpesh vuajnë nga mungesa e kohës sesa një menaxhere e lartë e një korporate ndërkombëtare.


Ndërsa menaxheri industrial zakonisht ha vetëm ushqim jo të shëndetshëm gjatë pushimeve të tij, menaxheri i stresuar i familjes shpesh furnizon burrin dhe fëmijët e saj me pak ushqim të shpejtë ushqyes. Dhe kështu dollapët e qilarit të shumë familjeve janë plot me supë me qese, tortellini të thata, salca të menjëhershme, kanaçe ravioli, pica të ngrira, pluhur puding, tetra pako qumështi me jetë të gjatë dhe shumë më tepër.


Nëse furnizimet mbarojnë, shërbimi i picës thirret ose gruaja nxiton në zinxhirin më të afërt të ushqimit të shpejtë për të sjellë diçka në tryezë midis "marrjes së të vegjëlve nga kopshti ditor" dhe "marrjes së të moshuarve në mësimet e pianos" ”.


Kjo qasje nuk është e shëndetshme, veçanërisht jo në planin afatgjatë. Shpesh e vetmja gjë që mungon janë këshillat vendimtare se si të përgatitni ushqim të shëndetshëm me nxitim.


Dhjetë ushqime të ruajtshme dhe të shëndetshme

Nëse tashmë keni dhjetë ushqimet e mëposhtme të ruajtura mirë por të shëndetshme në qilarin tuaj, mund të përgatitni ushqim shumë më të shëndetshëm sesa keni bërë deri më tani - dhe ende nuk keni nevojë për shumë më tepër kohë se më parë.


Shumë nga këto vakte gjithashtu mund të merren në punë ose në shkollë pa asnjë problem, në mënyrë që pushimet e shëndetshme të mund të bëhen edhe në punën e përditshme stresuese dhe jetën shkollore.


1. Ushqimi i shëndetshëm me bishtajore


Fasulet, bizelet, qiqrat dhe thjerrëzat zakonisht nënvlerësohen mjaft. Në thelb, megjithatë, ato janë një ushqim pothuajse i përsosur për t'u përdorur për të bërë ushqim të shëndetshëm për ata që nxitojnë.


Bishtajoret sigurojnë proteina me bollëk, si dhe shumë fibra për zorrët, hekur për gjakun, magnez për nervat, kalcium për kockat dhe dhëmbët si dhe kalium për zemrën dhe deacidifikim të shpejtë.


Bishtajore - të thara ose nga kavanozi

Bishtajoret janë gjithashtu mjaft të lira - qoftë në formë të tharë apo të gatshme nga kavanoza.


Prandaj qilarja juaj duhet të përmbajë variacione të ndryshme të bishtajoreve organike: për shembull fasule të zeza, fasule të bardha, fasule adzuki, thjerrëza jeshile, thjerrëza beluga, thjerrëza malore, thjerrëza shampanjë, qiqra, bizele jeshile dhe çdo gjë tjetër që ju pëlqen nga rafti i bishtajoreve.


Gatuani bishtajoret paraprakisht

Bishtajoret e thara ngjyhen në mënyrë ideale në ujë gjatë natës dhe gatuhen ditën tjetër në jo më shumë se gjysmë ore (derdhni ujin e njomur dhe vlim në ujë të freskët, të pakripur).


Gatuani një sasi të madhe bishtajore menjëherë! Këto mund t’i mbani shumë mirë në frigorifer për disa ditë dhe më pas t’i përdorni për të përgatitur një larmi të madhe ushqimesh dhe vakte të vogla gjatë gjithë javës, p.sh. sallatë thjerrëze me perime, ose humus në katër variacione, e cila gjithashtu ka shije të shijshme në bukë, ose qoftet e thjerrëzave me pure lulelakër - vegane.Këtu mund të gjeni receta të shpejta dhe të shëndetshme me bishtajore: Ushqime alkaline ose në bazën tonë të të dhënave të recetave.


Humus me qiqra të shpejta

Ju mund të bëni humus të shijshëm të qiqrave si ky, për shembull: Thjesht vendosni qiqrat e ftohura, të ziera (ose qiqrat nga kavanoza) në blender ose në një përpunues ushqimi, derdhni gjithçka me pak ujë gatimi, shtoni vaj ulliri, pak hudhër të freskët, kripë dhe - shumë e rëndësishme - shtoni pak tahini (paste e bërë nga farat e thata të susamit të pjekur).


Nëse konsistenca e humusit është shumë e fortë pas procesit të parë të përzierjes, thjesht shtoni pak më shumë ujë ose vaj. Në fund, e shijoni me pak kripë barishtore ose shkëmbore.


Një sallatë bishtajore gjithashtu përgatitet shpejt, ka shije të shijshme dhe është një vakt ideal i shëndetshëm për ata që nxitojnë. Lexoni gjithashtu: Sekretet për qiqrinSallatë me bishtajore

Një variant shumë i thjeshtë i sallatës i bërë nga bishtajoret duket kështu: Përzieni bishtajoret e gatuara me qepë, avokado, lëng limoni të shtrydhur fllad ose uthull molle dhe vaj ulliri dhe aromatizoni me barishte kripë dhe piper - e gatshme! Dolli e thekur me yndyrë qepë kokosi ose patate xhaketë me gjalpë ose një omëletë qepë të bërë nga vezë organike ose një pjesë të quinoa ose ose….


Thjerrëzat e shpejta edhe pa u njomur

Nëse harroni të njomni, atehere përdorni thjerrëzat. Nga të gjitha bishtajoret, këto nuk duhet të njomen brenda natës. Ato mund të zihen drejtpërdrejt në ujë të mjaftueshëm, i cili zgjat rreth 30 minuta.


Gjysma thjerrëzat e kuqe janë gati për pak minuta, pse të mos provoni një supë me thjerrëza


Super të shpejta janë bishtajoret nga kavanoz

Shkon edhe më shpejt, natyrisht, nëse zgjidhni nga gota në vend të bishtajoreve të thara. Atëherë gjithçka që duhet të bëni është të hapni gotën, të përzieni me përbërësit e tjerë, ta erëzoni dhe të shkoni në tryezë.


2. Meli, kusku dhe kuinoa


Në asnjë çast, ata që nxitojnë mund të përgatisin një vakt të shëndetshëm me mel, kuskus dhe quinoa. Lërini të ziejnë në ujë të mjaftueshëm ose lëng perimesh, ziejini për 10 deri në 15 minuta, lërini të fryhen përsëri për aq kohë - dhe pjatat anësore janë gati.


Burger meli

Nëse gjithashtu i gatuani këto pjata anësore paraprakisht, gjithashtu mund t'i ruani shumë mirë në frigorifer dhe, për shembull, gjatë sulmit të ardhshëm të urisë. B. Shërbejeni së bashku me bishtajoret.


Meli i gatuar ose kuinoa e gatuar gjithashtu mund të përzihen me barishte të copëtuar, karrota të grira, arra të bluara, zëvendësues të vezëve ose vezëve dhe të shndërrohen në hamburgerë ose topa të vegjël. Ato janë të skuqura në vaj kokosi ose vaj organik të skuqjes nga të dyja anët dhe së shpejti do të bëhen të preferuarat e familjes. Ju mund ta ndryshoni recetën sipas dëshirës tuaj, p.sh patatet e milletit me lakër të bardhë me ajvar, patatet e bëra nga kuinoa, spinaqi dhe kërpudhat ose patatetat e spinaqit.


Burgerët sigurisht që mund të bëhen edhe paraprakisht dhe më pas të vendosen të ftohtë në pushimin e drekës. Një tjetër recetë e shijshme e hamburgerit mund ta gjeni këtu: Vegan Burgers


Sigurisht që ju mund të ngrohni melin - pasi të jetë gatuar - dhe ta shërbeni me gjalpë dhe kripë barishte ose ta shtoni në një supë ose të bëni një sallatë prej tij, p.sh. B. sallata quinori.


Kuinoa e shpejtë

Në tregtinë organike ka edhe quinoa (organike Inca quinoa), e cila është veçanërisht e lehtë për t'u përgatitur, domethënë në një qese të ndezshme. Një vakt i shëndetshëm për ata që nxitojnë është gati pas vetëm 15 minutash.


Quinoa-Quick Maya është po aq e shpejtë dhe mund të përdoret për të krijuar një sallatë ose zierje të mrekullueshme. Quinoa-Quick Maya përbëhet nga një përzierje e kuinoas së kuqe dhe të bardhë, qiqrave dhe orizit.


Meli dhe quinoa gjithashtu shijojnë shumë me perime. Por është pikërisht përgatitja e perimeve që është një problem pothuajse i pakapërcyeshëm për shumicën e njerëzve me mungesë kohe.


Zgjidhja këtu është:


3. Ushqim i shëndetshëm për ata që nxitojnë me perime të ngrira


Blerja e perimeve të freskëta dhe pastaj shndërrimi i tyre në pjata të shijshme kërkon vërtet kohë. Nëse keni shumë pak kohë, duhet të merrni një furnizim të mirë të perimeve të ngrira.


Kjo është në dispozicion në versione shumë të ndryshme. Sidoqoftë, mos zgjidhni enët e gatshme të perimeve që tashmë përmbajnë salcë ose përbërës të tjerë, për shembull. Duhet të jenë vetëm perimet e pastruara, të copëtuara dhe kryesisht të zbardhura.


Mënyra më e shpejtë për ta përgatitur është ta vendosni në një tenxhere me pak ujë ose lëng perimesh, ta zieni për një kohë të shkurtër, në mënyrë që të mbetet e fortë, ta kaloni dhe ta servoni me gjalpë ose vaj kokosi. Pastaj ne kombinim me mel apo kuinoa, i cili tashmë është përgatitur në frigorifer, ose një peshk i skuqur shpejt ose tofu.


Për perimet: salcë e lehtë e bërë nga gjalpi i bajames

Një salcë e lehtë vërtet e shpejte (dhe sigurisht e shëndetshme) për perimet është e lehtë me gjalpin e bajames së bardhë. Para se të vendosni perimet në tenxhere, skuqni një qepë të copëtuar në pak vaj kokosi ose gjalpe, pastaj shtoni lëngun e perimeve dhe perimet.


Pak para se perimet të jenë gati, përzieni 1 deri në 3 lugë (në varësi të sasisë së perimeve) gjalpë bajame në supë, shijoni sipas dëshirës tuaj - dhe ju keni një salcë të bardhë të shijshme dhe të shëndetshme.


4. Ushqimi i shëndetshëm me patate të ëmbla


Patatet e ëmbla janë një ushqim i shpejtë - e dini këtë? Thjesht sepse janë gati për të ngrënë kaq shpejt. Një vakt i shëndetshëm mund të krijohet në një kohë të shkurtër për ata që janë me nxitim: qërojeni, prerë në copa të vogla dhe ziejeni në pak ujë - dhe ju keni përgatitur një pure të shijshme dhe të shëndetshme të patates së ëmbël.


Së fundi, shtoni një copë gjalpë organik, një spërkatje të madhe limoni dhe - për qiellzën e ëmbël - një copë shurup panje ose - për variantin e përzemërt - kripë bimore.


Pureja e shijshme mund të mbahet në frigorifer për disa ditë dhe madje mund të shijohet e ftohtë. Por pykat e patates së ëmbël me spec djegës dhe krem ​​avokado gjithashtu mund të përgatiten në asnjë kohë fare.


5. Ushqimi i shëndetshëm me makarona dhe salcë domate


Makaronat me salcë domate janë ndoshta një nga pjatat më të njohura dhe më të shpejta të disponueshme në një kanaçe, por edhe në një komplet të gatshëm (makarona me salcë pluhur që duhet të zihen vetëm me ujë). Këto variante të ushqimit të shpejtë janë rrallë të shëndetshëm.


Salcat me pluhur në veçanti janë zakonisht një përzierje shumëngjyrëshe e përforcuesve të aromës, trashese, shije artificiale, etj. Dhe makaronat për to zakonisht bëhen nga miell gruri i lehtë. Por ka edhe makarona në një version të shëndetshëm, për shembull spageti bazë i bërë nga kungull i njomë, i cili është i prerë në formë spageti.


Sidoqoftë, varianti i kungujve të freskët të ushqimit nuk është për të gjithë (edhe pse është veçanërisht i dashur nga fëmijët!). Ata që preferojnë makaronat e zakonshme mund të blejnë spageti të shëndetshme (ose variacione të tjera makaronash me drithëra të plota) në dyqane organike, për shembull të bëra nga uthulla, kamut, mel ose hikërror ose bishtajore (thjerrëzat, qiqrat, fasulet e mungës). Një recetë e shpejtë e spagetit: Spageti Aglio e Olio


Ekzistojnë gjithashtu shumë salca të shijshme të gatshme të domates në kavanoza në tregtinë organike. Ato janë të lira nga përbërësit e ushqimit artificial të përmendur më sipër, por gjithashtu mund të blihen paraprakisht dhe të ruhen për një kohë të gjatë. Alsoshtë gjithashtu e mundur të gatuani një salcë domate në magazinë. Këtu është receta jonë për një salcë domate të thjeshtë.


Makaronat One Pot janë një mënyrë e shkëlqyer për të gatuar një vakt të shpejtë dhe të shëndetshëm. Makaronat gatuhen me perime në një tenxhere për 10 minuta dhe më pas kaliten.


Ekzistojnë gjithashtu variacione të ndryshme pesto që sjellin larmi në spageti të përditshme, të cilat mund të mbahen të mbyllura mirë në një kavanoz dhe për këtë arsye janë gjithmonë në dispozicion kur dëshirohen makarona.


6. Ushqim i shëndetshëm për ata që nxitojnë me tërshër dhe fara chia


Fëmijëve u pëlqen veçanërisht një drekë e ëmbël. Një qull me banane, pak sheqer me lule kokosit ose mjaltë dhe kanellë është shumë e shijshme. Sigurisht, ju gjithashtu mund të lini jashtë ëmbëlsuesin ose të shtoni pak gjalpë hurme (hurma të pastruara në ujë).


Për tersheren, 4 lugë të mëdha të thekon tërshërë organike (ato të imëta) zihen me 2 gota qumësht bajame. Pastaj hiqeni nga shporeti, vendosni kapakun dhe lëreni të thithë për të paktën 5 minuta. Pastaj shtoni ëmbëlsuesin e dëshiruar (sheqeri i luleve të kokosit mund të gatuhet në të njëjtën kohë) si dhe një banane të shtypur dhe / ose, nëse është e nevojshme, një mollë të grirë hollë. Spërkateni me kanellë para se ta shërbeni. Një qull i shijshëm vanilje me një salcë kokrra të kuqe të nxehtë është gjithashtu e shpejtë dhe e lehtë.


Një variant më modern i një qull që mund të pasurohet me fruta, gjalpë bajame, kanellë, etj është xia chia. Sigurisht, xhel chia është vetëm modern në gjerësitë tona evropiane. Në Amerikën Qendrore dhe Jugore, nga ana tjetër, farat chia janë të njohura për një kohë shumë të gjatë dhe janë përdorur si ushqim i shëndetshëm për aq kohë, megjithëse Maya e lashtë sigurisht nuk kishte aq shumë njerëz me nxitim dhe po aq kufizim kohor sa në epokën tonë.


Farat Chia mund të ruhen jashtëzakonisht mirë (shumë më mirë se, për shembull, fara e lirit) dhe për këtë arsye mund të ruhen edhe në sasi më të mëdha. Ju mund të gjeni receta me xia chia nën lidhjen e sipërme të farës chia (bukë me filiz "paprika" (e përzemërt) dhe puding çia çokollate (e ëmbël)) - mund të gjeni më shumë receta chia këtu. Lexoni gjithashtu: Tërshëra - Një nga kokrrat më të shëndetshme7. Ushqimi i shëndetshëm për ata që nxitojnë me mollë dhe banane


Qullja e mësipërme (ose xhel chia) është gjithashtu një messhujte e lehtë për ata qe jane të etur pas ëmbëlsirave. Si rezultat, gjithmonë duhet të keni mjaft banane dhe mollë organike në magazinë.


Përveç përdorimit të tyre në qull, mueslis dhe sallata me fruta, bananet dhe mollët gjithashtu mund të hahen nga dora ose si rostiçeri në shkollë dhe kopsht.


Meqenëse vështirë se ka një frut më të mirë për ruajtje sesa bananet dhe mollët, këto fruta janë ideale për njerëzit me nxitim, pasi ato mund të blihen paraprakisht dhe janë gjithmonë në dispozicion për një vakt të shëndetshëm - për shembull për një qumësht të shpejtë banane -bajame. Për këtë, qumështi i bajames thjesht përzihet me një banane.


Nese nuk deshironi ta pergatitni vete qumshtin e bajames atehere ju mund ta bleni ate te gatshem ne dyqanet organike. Ju poashtu mund te perdorni qumshtje tjera me baze bimore, si terashere, orizi etj.


8. Ushqim i shëndetshëm për ata që nxitojnë me fruta të thata


Sigurisht, variantet e thara janë edhe më të qëndrueshme se frutat e freskëta. Frutat e thata janë gjithashtu jashtëzakonisht të pasura me kalcium, magnez dhe hekur. Pra, këtu mund të mbështeteni në burime të pakufizuara:


Hurmat duhet të jenë gjithmonë në magazinë, pasi mund t'i përdorni për të krijuar shumë ëmbëlsira të shëndetshme.


Unazat e mollës janë gjithashtu të shkëlqyera dhe veçanërisht të njohura me fëmijët. Fëmijët gjithashtu duan manit, mango, ananas dhe banane.


Frutat e thata mund të hahen në vend të ëmbëlsirave. Sigurisht, ato gjithashtu i japin vlerë çdo muesli ose qull. Sidoqoftë, sigurohuni që të pini mjaft ujë gjatë gjithë ditës nëse hani fruta të thata.


Rastësisht, ëmbëlsira alkaline ose bare muesli mund të bëhen shumë shpejt nga frutat e thata dhe arrat, gjë që na çon në pikën tjetër.


9. Ushqim i shëndetshëm për ata që nxitojnë me arra dhe gjalpë arrash


Ushqimi i shëndetshëm për ata që nxitojnë mund të shoqërohet me arra. Arrat mund të mbahen për një kohë shumë të gjatë në enë qelqi të mbyllura - dhe dihet gjithashtu se janë shumë të shëndetshme.


Arrat, për shembull, janë shumë të pasura me acide yndyrore omega-3 dhe madje njihen zyrtarisht si personel mbrojtës për shëndetin e zemrës.


Arrat braziliane janë gjithashtu gjithmonë një meze të lehtë, pasi dy ose tre arra braziliane në ditë duhet të sigurojnë selen të mjaftueshëm për të përmbushur kërkesat ditore për këtë element gjurmë. Seleni përdoret shpesh në mënyrë profilaktike kundër kancerit ose në tiroiditin kronik të Hashimotos.


Arrat shqeme (Cashew) gjithashtu kanë një efekt qetësues për shkak të përmbajtjes së tyre në triptofan. Ata kanë shije shumë të butë në të njëjtën kohë, kjo është arsyeja pse ato mund të përdoren në mënyra të ndryshme, p.sh. B. për prodhimin e djathit arror ose o. G. tortë bazë. Po një tortë Matcha ose një tortë boronica?


Sigurisht, arrat gjithashtu mund të hahen direkt. Dhe së bashku me frutat e thata mund të vendosni së bashku përzierjen tuaj në pak kohë. Sigurohuni, megjithatë, që të hani përzierjen e arrave shumë ngadalë dhe ta përtypni plotësisht në mënyrë që të tretet shpejt dhe të mos ndihet e rëndë në stomakun tuaj.


Sidoqoftë, gjalpi i bajames (ose gjalpët e tjerë të arrave) është veçanërisht i rëndësishëm, pasi mund të krijoni një larmi të jashtëzakonshme ushqimesh të shpejta dhe të shëndetshme me të - nëse është gjalpë me bazë bimore, djathë krem, salcë (shiko pikën 3 sipër), një akullore alkaline, Pirja e çokollatës ose qumështi i shijshëm i bajames. E gjithë kjo është e vështirë të arrihet pa gjalpë bajame.


10. Smoothie të shëndetshme të gatshme për ata që nxitojnë


"Unë nuk kam kohë për një smoothie" tingëllon shpesh nga kati i menaxherit. E kuptueshme kur mendoni për përpjekjen e përfshirë për të bërë një smoothie origjinal jeshil. Smoothies nga shishja a gatshme nuk bëjnë fjalë, pasi ato kryesisht përbëhen nga koncentrat, lëngje të pasterizuar, shumë sheqer, shumë fruta, shumë pak fibra, shumë pak jeshile, etj.


Por tani ka dy mundësi në dispozicionin tuaj për të marrë një smoothie të shkëlqyeshëm shpejt dhe në të njëjtën kohë të shëndetshme, e cila gjithashtu ka shije të klasit të parë. Nga njëra anë, ka smoothie të gatshme në formë pluhuri, të cilat mund t’i përzieni gati për t’u pirë në sekonda me ujë në një shaker, blender ose mikser. Ekziston një smoothiee gatshme për çdo shije: smoothie balancues me manaferrat, smoothie jeshil detox, smoothie energjie dhe madje edhe një smoothie me çokollatë.


Nga ana tjetër, mund të jetë që një menaxher të shtrydh një lëng portokalli ose të blejë një lëng në një dyqan ushqimesh të shëndetshme. Ai tani mund të përziejë pluhura të ndryshëm jeshilë në këtë lëng, p.sh. B. pluhur gjethe hithre, pluhur gjethe luleradhiqe, pluhur spinaqi, pluhur gjethe majdanozi, etj., Të cilat janë gjithashtu të disponueshme në dyqanet përkatëse. Në këtë mënyrë, ai kursen pazaret apo edhe duke zgjedhur dhe pastruar perimet me gjethe jeshile dhe ende mund të shijojë një smoothie të mrekullueshme të gjelbër.


Dhe nëse kjo është akoma shumë punë për ju, si thoni për kubin e smoothies jeshile? Shpaketojeni, pini një kafshatë - edhe ju duhet të keni kohë për këtë ;-)


Do të shihni se sa e lehtë është të krijoni një vakt të përsosur dhe të shëndetshëm për ata që nxitojnë me vetëm disa ndryshime në zakonet. Në këtë mënyrë, ju mund të vazhdoni të ndiqni rutinën tuaj të përditshme të vrullshme menaxheriale dhe akoma të hani dietën më të mirë të mundshme. Do të ishte edhe më mirë dhe më e shëndetshme, natyrisht, nëse do të mundeshit që herë pas here të lini pak më shumë relaks dhe qetësi të gjejnë rrugën e tyre në jetën tuaj ;-)


Ju mund të lexoni se çfarë mund të bëni në mënyrë ushqyese për nervat tuaj të stresuar në 9 këshillat tona kundër stresit.

 

Burimet e artikullit:

  • Gesundes Essen für Eilige - Zentrum der Gesundheit

152 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page