top of page
  • Qendra e Shëndetit

Përmbledhje e grupeve individuale të ushqimit termik - sipas medicines se lashte kineze


Parimet e medicines se lashte kineze jane mjaft logjike, p.sh. në dimër të hahen më shumë ushqime, të cilat ngrohin organizmin (p.sh. mish), ndërsa në verë të hahen më shumë ushqime (p.sh fruta dhe perime), të cilat ftohin organizmin. Ushqimet neutrale duhet të përbëjnë pjesën kryesore të ushqimeve tona ditore.


Preferoni ushqime neutrale, të kombinuara me ushqime freskuese dhe ngrohëse. Hani vetëm ushqime të nxehta ose të ftohta me masë!

Ushqime të

ftohta

Ushqime

ftohëse

Ushqimet freskuese

Ushqimet neutrale

Ushqime të ngrohta

Ushqime të nxehta

​Kamomil, kivi,

luleradhiqe,

nenexhik, raven,

marigold,

domate, shalqi

​Goca deti,

birrë, rosë,

luleshtrydhe,

çaj jeshil, lepur,

mëlçi lepuri,

midhje, kuark,

kripë, sepje,

qumësht soje,

tofu

​Agar, aloe vera, amarantë,

ananas, mollë, portokall,

angjinare, patëllxhan,

avokado, valerian, banane,

dardhë, lulelakër, brokoli,

dhallë, kërpudha, lakër

kineze, qumësht i trashë

(kefir), marule akulli, marule

qengji, djathë i freskët, elb,

grejpfrut , Kastravec, mel,

barishte, pjepër, havjar, kefir

(qumësht i butë), marule,

kreshtë, kos me qumësht

lope, lovage, gëlqere, mango,

dardhë zvicerane, alga deti

arame, alga deti daruma, alga

deti dulma, alga deti nori, alga

deti wakame, balsam limoni

Mirabelles, lakër fasule

mongoze, speca, boronicë,

ftua, rrepkë, rrush pa fara,

çikoe e kuqe, raketë, slota,

rrush pa fara e zezë,

manaferra të zezë, salsifikë e

zezë, selino, sena (gjethe),

derdhje, spinaq, ribwort,

fasule , Selino, çikore të

bardhë, susam të bardhë,

shparguj të bardhë, grurë,

limona, kunguj të njomë

​Fasule Adzuki, aronia, kërpudha, patate, boronica, orizi

kafe, kokërr, hikërror, gjalpë, Cashew (arra shqeme),

kuskus, spelt, vezë - verdhë veze, vezë - proteina,

bizele, Gjalpë kikiriku, kikirikë, vaj kikiriku, fiq, djathë

feta, patë, bizele të verdha, kafe kokërr (kafe Caro),

xhinko, thjerrëza jeshile, ullinj jeshil, sojë jeshile dhe të

verdhë, shparguj jeshil, tërshëra, lajthi, pulë supë pule,

harengë, mjedra, mjaltë, mëlçia e pulës, karavidhet,

kantarioni, arra Kamerun, krap, patate, qiqra, kohrabi,

kokos, yndyrë kokosi, qumësht kokosi, djath lope,

qumësht lope, fara kungulli, salmon, livando, vaj liri, farë

liri, thjerrëza, misër, vaj misri, skumbri, mandarina ,

Bajame, gjemba qumështi, tul (i bërë nga kockat), miso,

karotë, fasule mongoze, fasule mongoze, qumësht gjiri,

vaj ulliri, papaja, arra braziliane, pastinake, kumbulla,

fëstëk, peshk i rrafshët, gjel deti, quinoa, vaj rapese,

mish dreri , Basmati oriz, mëlçi viçi, thekër, rrush të

thatë, fasule të kuqe, Thjerrëza e kuqe, panxhari, lakra e

kuqe, shafrani, sherebela, sardelet, lakra turshi, kos

deleje, qumësht deleje, fasule të zeza, ullinj të zinj, soje

e zezë, susam i zi, yndyrë derri, mish derri, vaj susami,

shiitake, soje, Vaj soje, salcë soje tamari, vaj luledielli,

jamball, peshk tuna, kallamar, verë rrushi, thëllëza, ujë,

fasule të bardha, lakër të bardhë, sheqer të bardhë, oriz

të egër,

​borzilok, lakër, fenugreek,

spec djegës, kerri, hurma, kopër,

gështenja të ëmbla, uthull,

eukalipt, fazan, kopër, troftë,

qepë pranverore, pulë, lepur, dre,

xhenxhefil (i freskët), kamomil,

qershi, hudhër, koriandër ,

Karkaleca, karavidhe, kungull,

shafran i Indisë, qengji,

karavidhe, marjoramë, malt,

melasë, qumësht gjiri, vaj nga

arra, rigon, majdanoz, lakër speci,

mish, pjeshkë, arra pishe, presh,

mish dreri, viçi, sheqer kallami,

lakër brukseli, rozmarinë, verë të

kuqe , Djathë deleje, djathë dhie,

qepë, kafe të zezë, çaj të zi, fara

sinapi, dëllinjë, arra, oriz i bardhë,

mish dreri, derri i egër,, qumësht

dhie, kanellë (degëz), qepë

​Anise (anise yll), piper

cayenne, djegës, karafil,

xhenxhefil (i tharë),

kardamom, rrikë, arrëmyshk,

piper, trumzë, kanellë të

bluar105 Ansichten0 Kommentare

Comments


bottom of page