top of page
 • Qendra e Shëndetit

Ushqimi i shëndetshëm: 25 rregullat

Aktualisiert: 23. März 2022

Mund të shkruhet shumë për ushqimin e shëndetshëm. Sidoqoftë, ky artikull ka për qëllim të gjithë ata që nuk kanë prirje ose kohë për të lexuar, por gjithsesi duan të njihen shkurtimisht me rregullat më të rëndësishme të një diete të shëndetshme. Këto janë rregulla që nuk kërkojnë shumë përpjekje, zakonisht nuk kushtojnë asgjë, mund të praktikohen për pothuajse çdo sëmundje dhe mund të çojnë në rezultate mahnitëse me mirëqenie të madhe.

Ushqimi i shëndetshëm - 25 rregulla - ia vlen të zbatohen!

Një dietë e shëndetshme është jashtëzakonisht e vlefshme. Ai jo vetëm që ju siguron të gjithë lëndët ushqyese që ju nevojiten për të pasur energji të mjaftueshme për ditën, por edhe një sërë substancash vitale që ju ndihmojnë të qëndroni të shëndetshëm ose - nëse jeni të sëmurë - të shëroheni përsëri.


Tek ne do të gjeni shumë informacione se si një dietë e shëndetshme mund të parandalojë sëmundjet ose të përshpejtojë dhe mbështesë shërimin në rast sëmundjeje.


Thjesht shkruani "ushqimin e shëndetshëm" ose sëmundjen tuaj personale në kërkimin tonë. Menjëherë do të merrni shumë këshilla se si mund të përdoret një dietë e shëndetshme për të lehtësuar simptomat.


Dhe nëse doni të filloni gatimin menjëherë, jeni shumë të mirëpritur në kanalin tonë të gatimit, ku kuzhinieri ynë Ben do t'ju tregojë se sa e lehtë dhe e shijshme është të gatuash në mënyrë të shëndetshme.


Edhe rregullat që tingëllojnë si jospektakolare kanë efekte fantastike në shëndet

Shumë nga rregullat e një diete të shëndetshme tingëllojnë krejtësisht spektakolare, mund të mos i besoni dhe për këtë arsye nuk i provoni. Kjo është një turp, sepse këto rregulla - të cilat zakonisht janë plotësisht falas - shpesh kanë një efekt fantastik në shëndet.


Merrni, për shembull, rregullin e ushqimit të shëndetshëm numër 3: përtypni me kujdes. Kjo masë është aq efektive dhe ka një efekt të tillë shërues, detoksifikues dhe rigjenerues të zorrëve, saqë mjeku spa Franz-Xaver Mayr (1875-1965) krijoi kurën e tij F.-X.-Mayr, e cila është e famshme edhe sot, e cila ka të bëjë veçanërisht të plotë Mësoni të përtypni.


Sepse sa më ngadalë të hani dhe sa më shumë të përtypni çdo kafshatë,


 • aq më mirë ushqimi mund të tretet dhe aq më mirë furnizoheni me lëndë ushqyese dhe substanca vitale

 • Sa më pak të ngjarë të ketë procese të fermentimit ose kalbjes së padëshiruar në zorrë dhe më pak të ngjarë të ketë fryrje dhe probleme të tjera të tretjes

 • Mukoza e zorrëve është më e shëndetshme dhe më të rralla janë sëmundjet kronike, pothuajse të gjitha janë të lidhura me një çrregullim të mukozës së zorrëve dhe florës së zorrëve, siç shpjegohet këtu: Sindroma e zorrëve të rrjedhshme

 • sa më e shëndetshme të jetë flora e zorrëve - dhe vetëm një florë e shëndetshme e zorrëve është një çelës i rëndësishëm për shëndetin, siç e kemi përshkruar këtu: Struktura e florës së zorrëve


Kështu që ju shihni se sa jashtëzakonisht pozitiv mund të jetë ky rregull i vogël i të ushqyerit të shëndetshëm për shëndetin tuaj të përgjithshëm. Isshtë shumë e ngjashme me të gjitha rregullat e tjera. Provoje!


Rregullat e një diete të shëndetshme

Mësohuni me një dietë të shëndetshme dhe zbatoni një rregull në të njëjtën kohë. Prandaj, është mirë që papritmas të mos ndryshoni dietën tuaj dhe papritmas të mos përmbysni plotësisht zakonet tuaja të mëparshme të të ngrënit. Trupit tuaj i duhet kohë të mësohet me të. Prandaj merreni hap pas hapi! do të jeni më të suksesshëm! Argëtohuni shumë me të!


1. Hani vetëm kur jeni të uritur

Një dietë e shëndetshme nuk ka të bëjë vetëm me atë që hani, por edhe si dhe kur hani. Në çdo rast, hani vetëm kur jeni vërtet të uritur. Dhe ndaloni së ngrëni kur jeni të ngopur - kështu që mos vazhdoni të hani vetëm sepse ka shije kaq të shijshme. Duhet patjetër të shmangni ngrënien e tepërt. Është më mirë të përgatitni vetëm një pjesë më të vogël paraprakisht.


Nëse keni një sëmundje akute (p.sh. ftohja, gripi, infeksioni gastrointestinal, etj.) ju humbni oreksin tuaj, pastaj agjëroni derisa të keni oreks përsëri. Ju nuk do të vdisni nga uria. Ne te kunderten! Trupi juaj ka nevojë për energjinë e tij që të shërohet përsëri dhe nuk mund të kujdeset për tretjen gjithashtu. Dëgjoni trupin tuaj!


Shënim nga 15 Prill 2020: Kjo nuk është një thirrje për të agjëruar në rast të një infeksioni me virus, siç u akuzuam sot. Për shkak se studimet e miut (1) tregojnë se, megjithëse agjërimi mund të nxisë procesin e shërimit në infeksionet bakteriale, në infeksionet virale furnizimi me glukozë ishte i rëndësishëm sipas këtyre studimeve të miut. Por vetëm kur dëgjoni trupin tuaj - dhe ky është mesazhi i vetëm këtu (dëgjoni trupin tuaj!) - atëherë mund t'ju sinjalizojë që të hani vetëm ushqime të caktuara. Pra ju keni p.sh vetëm oreks për fruta ose lëngje të tyre, gjë që ndodh shpesh me infeksionet nga viruset (ftohjet, gripi), por asnjë dëshirë për ushqime të pasura me yndyrë ose proteina. Sidoqoftë, janë pikërisht frutat që sigurojnë substancat vitale të nevojshme për shërim, përfshirë glukozën (në një përbërje natyrore), pa e ngarkuar sistemin tretës.


2. Merrni kohën tuaj për të ngrënë!

Hani gjithmonë ngadalë! Nëse jeni të nxituar dhe jeni jashtëzakonisht të uritur në të njëjtën kohë, atëherë hani vetëm disa kafshata, kurrë një vakt kryesor. Vetëm kur të jenë bërë të gjitha takimet, hani në paqe.


Ky rregull nuk vlen vetëm për një dietë të shëndetshme të bërë nga ushqime të shëndetshme. Edhe nëse jeni jashtë dhe nuk gjeni asgjë të shëndetshme, hani ngadalë dhe pa stres!


3. Përtypni plotësisht dietën tuaj të shëndetshme!

Përtypni çdo kafshatë me kujdes - në mënyrë ideale 30 deri në 40 herë - para se ta gëlltisni. Ne përmendëm përparësitë në hyrjen e mësipërme. Nëse e kuptoni mirë, do të keni të paktën pjatën tuaj gjysmë të mbushur derisa të gjithë të tjerët të kenë mbaruar së ngrëni.4. Shmangni desertet pas vakteve kryesore

Ëmbëlsirat pas ngrënies pengojnë tretjen (kjo shpesh vlen edhe për ëmbëlsirat e shëndetshme, të tilla si bare frutash, mous çokollatë vegane, etj.).


Ëmbëlsirat konvencionale janë natyrisht jo të shëndetshme më vete, veçanërisht pasi ato zakonisht përbëhen nga sheqer, karbohidrate të izoluara dhe / ose produkte të qumështit.


Bëni zakon të prisni për ëmbëlsirë të paktën gjysmë ore pas vaktit tuaj. Avantazhi: Gjatë kësaj kohe, ju zakonisht humbni oreksin tuaj për ëmbëlsira. Nëse akoma dëshironi të hani ëmbëlsirën tuaj, të paktën ajo nuk e pengon më tretjen e vaktit kryesor. Ndjenja e ngopjes është rritur gjithashtu dhe ju nuk hani më aq ëmbëlsirë sa mund të kishit bërë menjëherë pas ngrënies.


5. Mëngjesi - po apo jo?

Mos e detyroni veten të hani mëngjes në mëngjes (shihni rregullin 1: Hani vetëm kur jeni të uritur). Nëse e dini që nuk do të jeni të uritur në 7 të mëngjesit, por në 9 të mëngjesit ose më vonë, kështu që nëse jeni tashmë në rrugë, atëherë mund të përgatitni me qetësi një meze të lehtë të shëndetshme në shtëpi, të cilën mund ta hani në orën 9 të mëngjesit ose më vonë të jeni në gjendje të hani mëngjes sa herë që ndiheni të uritur. Në këtë mënyrë ju shmangni ushqimet jo të shëndetshme në mensë ose në furrë.


6. Hani deri në orën 6 pasdite më së voni në mbrëmje

Nëse keni darkë më vonë se ora 6 pasdite, ngrënia gjatë natës vë stres në sistemin tuaj tretës. Fuqia tretëse është zakonisht e dobët në mbrëmjen e vonë apo edhe gjatë natës. Ushqimi mbetet në stomak dhe zorrët për një kohë të gjatë dhe përkeqëson cilësinë e gjumit.


7. Disa vakte të vogla apo disa të mëdha?

Nëse preferoni të keni disa vakte të vogla ose, edhe më mirë, vetëm dy ose tre vakte të mëdha, varet nga ju, preferencat tuaja dhe ankesat e mundshme. Ata që kanë probleme me nivelet e sheqerit në gjak i përmbahen disa vakteve të vogla në ditë. Njerëzit e shëndetshëm gjithashtu mund të provojnë agjërimin me ndërprerje. Ju hani dy vakte të mëdha në ditë - dhe së shpejti ndiheni fantastik. Provojeni këtë ritëm të ngrënies: Ritmi i të ushqyerit të shëndetshëm. Në thelb, megjithatë, ngrënia e disa vakteve të vogla në ditë nuk ka përfitime shëndetësore. Ju nuk mund të humbni peshë më mirë me të, siç e kemi përshkruar tashmë këtu: Disa vakte të vogla ose disa të mëdha


8. Pija e duhur në një dietë të shëndetshme

Nëse keni një dietë të shëndetshme të gjithanshme, është mirë të zgjidhni vetëm ujë si pije. Shmangni të gjitha pijet me sheqer ose ëmbëlsuar, të gjitha limonadat, pijet freskuese dhe energjike, pijet me qumësht dhe pijet alkoolike.


Lëngjet dhe smoothit nuk janë pije, por meshujte ose paragjella. Ju nuk duhet të blini lëngje frutash dhe smoothie, por gjithmonë t'i bëni ato të freskëta vetë. Lëngjet e perimeve mund të blihen me cilësi organike në supermarketin organik. Lëngjet e freskëta, të shtrydhura vetë janë gjithashtu më të mira këtu.


Kur bëhet fjalë për ujin, zgjidhni ose një ujë të mirë burimi nga rajoni juaj ose ujin tuaj të filtruar të rubinetit. Ne përdorim IVY-Bio-Filter për trajtimin e ujit të pijshëm vetë dhe jemi të lumtur t'ua rekomandojmë atë të tjerëve. Uji pastrohet dhe mineralizohet paksa në këtë filtër të lëvizshëm të ujit të pijshëm. Bëhet dobët alkaline dhe ka shije të shkëlqyeshme - si uji i freskët i burimit.


Shumë njerëz mbipeshë humbin peshë thjesht duke zbatuar këtë rregull - veçanërisht nëse kanë konsumuar më parë pije me sheqer. Ata që ndihen të sëmurë shpesh përjetojnë një përmirësim të gjendjes së tyre kur shkëmbejnë të gjitha pijet e tjera të mëparshme me ujë të pa gazuar.


Çajrat duhet të shihen si një ilaç ose një shtesë dietike, jo një lëng. Çajrat sigurojnë antioksidantë, substanca të hidhura dhe shumë substanca të tjera shëruese. Ato zgjidhen sipas situatës dhe nevojave aktuale.


9. Filloni ditën me një gotë ujë

Nëse nuk ju pëlqejnë pijet e ftohta në mëngjes, atëherë pini ujin pak të ngrohur ose të nxehtë në gllënjka. Nëse keni nevojë për shije, shtoni pak lëng limoni të shtrydhur. Prisni të paktën dhjetë minuta para se të hani mëngjes. Uji stimulon tretjen dhe ndihmon në hudhjen e shpejtë të mbetjeve (toksinave) të grumbulluara gjatë natës.


10. Ushqimi i plotë në vend të ushimit pa vlerë karakterizon një dietë të shëndetshme

Zgjidhni ushqime të plota (integrale)! Buka me drithëra në vend të bukës së bardhë, makarona me drithëra në vend të makaronave konvencionale, oriz ngjyrë kafe në vend të orizit të bardhë, etj. efekt pozitiv në shëndetin e zorrëve dhe kështu në shëndetin e përgjithshëm.


11. Shmangni grurin dhe produktet e grurit

Më mirë të përdorni makarona dhe produkte të pjekura të bëra nga mielli integral i shkruar, thekra, tërshëra, elbi ose kokrrat e lashta einkorn dhe zmerile. Shumë njerëz reagojnë ndaj grurit me ankesa, por rrallë e lidhin me grurin. Nëse lini grurin, shëndeti juaj shpesh do të përmirësohet:


 • Përmbledhje per grurin - Problemi nuk është vetëm gluteni

 • Proteina e grurit, por jo gjithmonë gluteni, shkakton inflamacion


12. Bëni testin e glutenit

Situata është e ngjashme me glutenin, një proteinë që gjendet në shumë lloje drithërash (grurë, spelë, thekër, tërshërë, elb, kamut, einkorn, zmerile). Shumë njerëz jo vetëm që reagojnë ndaj grurit, por edhe ndaj glutenit në përgjithësi me ankesa. Nëse ushqimet që përmbajnë gluten shmangen në këto raste, gjërat shpesh janë më të mira. Drithërat pa gluten janë meli dhe misri. Pseudodritherat pa gluten janë quinoa, amaranth, teff, canihua dhe hikërror.


Merrni testin e glutenit, provojeni një herë për 60 ditë pa gluten dhe prisni dhe shihni se si jeni. Megjithatë, kokrrat e lashta - einkorn, emmer - shpesh tolerohen më mirë sesa kokrrat "normale" të pasura me gluten siç janë gruri dhe spelja. Këtu ju testoni ndjeshmërinë tuaj personale ndaj glutenit dhe e lini trupin tuaj të vendosë se çfarë është e mirë për të dhe çfarë jo.


13. Sheqeri në një dietë të shëndetshme? Jo faleminderit!

Natyrisht, sheqeri dhe produktet që përmbajnë sheqer (ëmbëlsirat, jogurtët e frutave, pudingat, ëmbëlsirat, etj.) Nuk i përkasin një diete të shëndetshme. Ato kontribuojnë jashtëzakonisht në keqtrajtimin dhe zhvillimin e sëmundjeve.


Ata që arrijnë të tërhiqen nga sheqeri do të vënë re se sa mirë është të jetosh pa sheqer. Mund të përqendroheni më mirë, ankesat kronike përmirësohen, kaloni më pak kohë tek dentisti dhe jeni shumë më produktiv në sport.


Sidoqoftë, siç besohet shpesh, askush nuk duhet të bëjë pa ëmbëlsira. Ka ushqime të shijshme, të shëndetshme, të ëmbla, ëmbëlsira të shëndetshme, dhe çokollata gjithashtu mund të bëhet nga përbërës të shëndetshëm: Çokollata ia vlen të joshësh


14. Hani perime të shëndetshme të papërpunuara çdo ditë

Ushqimi i papërpunuar është ushqimi me të cilin njerëzimi është zhvilluar gjatë miliona viteve. Ai siguron lëndë ushqyese të papërlyera dhe substanca vitale në formën që trupi ynë e njeh më së miri.


Prandaj, sigurohuni që të hani një pjesë të madhe të perimeve të papërpunuara të paktën në një vakt çdo ditë - ose për mëngjes (sallatë frutash, gojëmjaltë, tërshëra dhe muesli frutash), si rostiçeri (shkopinj perimesh, smoothie jeshile) ose për drekë (të shëndetshme ushqim, sallata, lakër) etj).


Mos harroni: Gjithmonë hani perime të papërpunuara para gatimit, p.sh. B. së pari sallatën, pastaj vaktin kryesor. "Sallatë" nuk do të thotë vetëm një sallatë me gjethe. Përfshihen gjithashtu kohlrabi të grirë, panxhar, rrepkë, karrota, selino, etj.


Jo të gjithë mund të tolerojnë ushqimin e papërpunuar në mbrëmje. Pra, nëse keni një sistem tretës mjaft të dobët dhe / ose nuk jeni mësuar me perimet e papërpunuara, hani perimet e papërpunuara deri rreth orës 2 pasdite dhe në mbrëmje është më mirë të hani një pjatë me perime të avulluara. Dhe mos harroni rregullin numër 3, veçanërisht kur bëhet fjalë për ushqimin e papërpunuar! Përtypni tërësisht!


Në seksionin tonë të recetave do të gjeni shumë receta të shijshme dhe të thjeshta të ushqimit të papërpunuar për jetën e përditshme.


15. Pjesa kryesore e një diete të shëndetshme janë perimet

Ushqimi kryesor në një dietë të shëndetshme janë perimet. Përbërësi kryesor në vaktet tuaja janë perimet. Ekzistojnë gjithashtu bishtajore, oriz me kokërr, makarona integrale, kuskus, drithëra, polenta, quinoa, hikërror etj. Dhe / ose tofu / tempeh (si hamburger, patë, pjekje fetë, etj.). Tema e shijshme e bërë nga qiqrat tani është gjithashtu në dispozicion.


Kur bëhet fjalë për perimet dhe frutat, blini sa herë që është e mundur në mënyrë sezonale dhe rajonale - dhe gjithmonë jepni përparësi produkteve organike.


Perimet mund të përgatiten të papërpunuara ose të gatuara me avull. Metodat e skuqjes pikante ose gatimit me shumë yndyrë duhet të shmangen.

16. Ushqimi i shëndetshëm: Është mirë që frutat të hahen të papërpunuara

Frutat duhet të hahen të papërpunuara, jo të gatuara. Frutat e papërpunuara kanë një efekt pastrues - kur hahen vetë dhe në stomak bosh. Nëse hani fruta së bashku me ushqime të tjera, mund të ndiheni keq dhe dispepsi. Sidoqoftë, kjo nuk është për shkak të frutave, por për shkak të kombinimit të pafavorshëm (shih gjithashtu pikën 24).


Sepse frutat treten më shpejt se çdo grup tjetër ushqimor. Nëse i hani së bashku me grupet e tjera ushqimore, atëherë këto pengojnë kalimin e shpejtë nëpër zorrët e frutave. Prandaj frutat qëndrojnë në sistemin tretës për një kohë të panatyrshme të gjatë dhe tani fillojnë të fermentohen atje. Mund të rezultojë fryrje, dhimbje stomaku dhe ngërçe në stomak.


Nëse nuk jeni mësuar me fruta të papërpunuara, shpesh mendoni se mund ta bëni më të lehtë për tu tretur duke gatuar. Sidoqoftë, shpesh është e kundërta. Për shumë njerëz, frutat e gatuara mbeten në sistemin tretës për më gjatë, ku çojnë në gaz, urth dhe keqtrajtim, por frutat e freskëta të papërpunuara jo (me kusht që të përtypen mirë dhe të hahen vetë!). Lë një ndjenjë butësie. Fruti i freskët, i papërpunuar gjithashtu konsiderohet të jetë alkalik, fruti i gatuar ka më shumë të ngjarë të jetë acid.


Në të vërtetë nuk ka asnjë arsye të vërtetë për të gatuar fruta, sepse ka shije kaq të shijshme të papërpunuara saqë - ndryshe nga disa perime - nuk keni pse t'i gatuani për ta bërë atë më të shijshëm. Ju nuk keni pse ta vloni - si fasulet, për shembull - për të neutralizuar toksina të caktuara në të. Vetëm alergjenët shkatërrohen në një masë të caktuar gjatë gatimit, por këto substanca nuk shqetësojnë aspak ata që nuk janë alergjikë. Dhe meqenëse substancat e vlefshme jetësore në fruta zvogëlohen në sasi gjatë gatimit, gatimi çon qartë në një humbje të cilësisë që nuk ia vlen.


17. Mishi, peshku, vezët dhe produktet e qumështit rrallë përshtaten në një dietë të shëndetshme

Mishi në sasi të menaxhueshme (dy racione në javë) zakonisht nuk ju bën të sëmurë. Por mishi (dhe produktet e bëra prej tij) nuk përshtaten në një dietë të shëndetshme. Sepse një dietë duhet të përshkruhet si e shëndetshme vetëm nëse nuk është e mirë vetëm për njerëzit, por edhe për pjesën tjetër të botës. Dhe një dietë me mish nuk është as e shëndetshme për mjedisin dhe as për kafshët në fjalë. Për ta, zgjedhja njerëzore për një dietë të pasur me mish nuk është vetëm e pashëndetshme, por torturuese dhe përfundimisht fatale.


Nëse dëshironi të hani mish ose peshk, nuk duhet ta bëni atë më shumë se dy herë në javë dhe të blini mish direkt nga ferma organike. Në këtë mënyrë dikush është kaq i vëmendshëm, nëse dëshiron ta përdorë fjalën në lidhje me konsumin e mishit fare, për të kursyer kafshën nga transporti dhe funksionimi i thertores.


Salcice dhe produkte të tjera të përpunuara të mishit nuk duhet të hahen. Shumica e këtyre produkteve përmbajnë aditivë të shumtë si p.sh B. kripë shëruese nitrite dhe shoqërohen me një rrezik në rritje të sëmundjes.


Duke pasur parasysh peshkimin e tepërt të oqeaneve dhe ndotjen me metale të rënda dhe toksina të tjera mjedisore ose kushtet në bujqësinë e fabrikës së akuakulturave konvencionale, peshku nuk është një alternativë.


Nëse vezët hahen, vetëm vezë organike! Për më tepër, blini vezë organike mundësisht nga supermarketi organik nga Bioland, Naturland ose Demeter. Rregullorja organike e BE -së (vezët organike "normale"), nga ana tjetër, i bën kushtet e jetesës më pak të këndshme për pulat.


Këtu p.sh. 230 pula hedhëse mbahen në të njëjtin vend ku vetëm 140 pula mbahen në një fermë Bioland. Nuk ka rregullore për rritjen e pullets në sektorin organik "normal", dhe as nuk ka rregullore për përdorimin e produkteve mjekësore veterinare. Një fermë Bioland, nga ana tjetër, i përmbahet rregullave dhe udhëzimeve të rrepta. Shumë ilaçe lejohen vetëm në një masë të kufizuar këtu ose janë të ndaluara plotësisht.


Nga pikëpamja jonë, produktet e qumështit nuk janë ushqim për të rriturit dhe shumë shpesh çojnë në ankesa që për fat të keq nuk lidhen me produktet e qumështit. Këto përfshijnë infeksione të shpeshta të frymëmarrjes, pastrim të vazhdueshëm të fytit, tendencë për alergji, probleme kronike të kokës dhe / ose tretjes, probleme kronike të lëkurës dhe, tek fëmijët, bajamet dhe otit media të vazhdueshme.


Në vend të qumështit të lopës, mund të përdorni qumësht orizi, tërshëre, qumësht bajame ose - nëse është i pajtueshëm - qumësht soje. Mund të gjeni më shumë sugjerime këtu: zëvendësues i qumështit në vend të qumështit


18. Nëse Snack , atëherë Snack të shëndetshme

Zgjidhni Snacks të shëndetshme - mundësisht të bëra vetë, p.sh. patate të skuqura lakër jeshile, patate të skuqura, smoothie jeshile, shake, shkopinj perimesh, topa arrash, përzierje gjurmë, fruta të thata, fruta të freskëta, krisur drithërash me dips të shijshme dhe shumë më tepër.


Hidhni një sy në pjesën tonë të recetave për sugjerime të shijshme, p.sh këtu: Snack të shëndetshme ose vizitoni kanalin tonë të gatimit në YouTube.


19. Cila kripë në vend të kripës së tryezës së zakonshme?

Në vend të kripës së tryezës, është mirë të përdorni kripë bimore, kripë guri ose kripë kristali. Këto janë kripëra natyrale pa aditivë. Përdorni kripën me masë, e cila funksionon mirë me përdorimin e kripës bimore, pasi një pjesë e madhe e saj përbëhet nga barëra.


Më shumë se një total prej 3 - 5 gram kripë në ditë nuk rekomandohet. Gjithashtu merrni parasysh kripën në produktet e gatshme, sepse ato janë shumë të kripura! Po, deri në 80 përqind të sasisë ditore të kripës konsumohet përmes produkteve të gatshme. Për shembull, 50 gram sallam tashmë përmban 1.5 gram kripë. Një simit për çdo 100 gram 2 gram kripë.


20. Kini kujdes kur blini erëza!

Kur blini përzierje erëzash, shikoni për nivelet e mundshme të përmirësuesve të aromës (glutamat monosodium) dhe aditivëve të tjerë të padëshirueshëm. Është më mirë të përdorni përzierje erëzash nga supermarketi organik ose tregtia organike online, përdorni erëza natyrale që gjithashtu kanë një efekt shërues, p.sh. B. xhenxhefil, kurkuma, qimnon, kanellë, piper nga mulli, vanilje, kardamom, kerri etj. Ose mund të bëni përzierjen tuaj të erëzave.


Edhe këtu zgjidhni produktet organike, pasi ato nuk janë të kontaminuara me mbetje pesticidesh dhe mund të ruhen më butësisht.21. Me një dietë të shëndetshme: shmangni produktet e gatshme

Produktet e gatshme konvencionale shpesh përmbajnë aditivë të panevojshëm dhe të dëmshëm. Gjithmonë blini produkte të gatshme nga prodhuesi / prodhuesi, p.sh. Bukë në furrën organike (jo në supermarket), produktet e qumështit dhe produktet e mishit nga ferma, produktet e qumështit në supermarketin organik.


Blini hamburgerë vegjetarë, produkte tofu, supa të gatshme ose të ngjashme edhe në supermarketet organike - ose zgjidhni ato produkte në supermarketin konvencional që nuk përmbajnë asnjë shtesë dhe përbërës të dyshimtë ose të tepërt, domethënë pa përforcues të shijes, pa sheqer, pa ëmbëlsues , ruajtës, ngjyra, emulsifikues etj.


Është më mirë të blini uthull, mustardë, ketchup dhe produkte të ngjashme të gatshme vetëm në supermarkete organike ose dyqane organike në internet, sepse produktet ofrohen atje në një cilësi sa më natyrale, përdoren lëndë të para me cilësi të lartë dhe asnjë ushqim të tepërt përdoren aditivë. Është ideale nëse shmangni produktet e gatshme sa më shumë që të jetë e mundur ose edhe më mirë nëse përpiqeni t’i bëni vetë produktet përkatëse, p.sh.


Shumë receta të tjera për ushqimet që normalisht i blini të gatshme mund të gjenden këtu në një version vegan: Ndryshimi i dietës vegane


22. Hani mundësisht me pak yndyrë

Sasia e yndyrës së konsumuar çdo ditë mund të arrijë në 10-30 përqind të sasisë totale të kalorive. Pra, nëse hani 2400 kcal në ditë, atëherë mund të konsumoni midis 240 dhe 720 kcal në formën e yndyrës, me 10 gram yndyrë të pastër (vajra vegjetale, gjalpë) duke sjellë me vete 75 deri në 90 kcal.


Në çdo rast, ju zgjidhni yndyrna të shëndetshme dhe vajra me cilësi organike të prodhuara me kujdes (ekstra të virgjër) dhe i kushtoni vëmendje një raporti të balancuar midis yndyrave të ngopura, të pangopura dhe të pangopura (omega-3 dhe omega-6), ku dikush duhet kjo e fundit gjithashtu duhet t'i kushtojë vëmendje një raporti të mirë prej rreth 5 me 1 (omega-6 me omega-3). Shpjegimet dhe detajet se si të përmbushni kërkesën tuaj për omega-3 mund të gjenden këtu: Mbulimi i kërkesës tuaj omega-3 vegan


Në praktikë duket kështu:

 • Ju gjithashtu mund të përdorni gjalpë (nëse akoma konsumoni produkte të qumështit) ose një margarinë perimesh me cilësi të lartë për ngrohje dhe pjekje të lartë - këtu kemi shpjeguar se si mund ta bëni vetë margarinë

 • një vaj ulliri ekstra i virgjër për zierjen e perimeve gjatë përgatitjes së perimeve dhe për sallata

 • vaji i linit dhe vaji i kërpit përdoren vetëm për enët me ushqim të papërpunuar

 • Një margarinë organike me cilësi të lartë ose gjalpë organik mund të përdoret në bukë, natyrisht - nëse ju pëlqen - vaj kokosi, gjalpë kokosi, gjalpë arre, gjalpë kikiriku, gjalpë ulliri (shtoni pak kripë në vajin e ullirit dhe vendoseni në frigorifer për rreth 1 orë) ose të ngjashme.

 • Herë pas here sigurisht që mund të përdorni edhe vajin e farës së kungullit, vajin e lulediellit ose vajra të tjerë me cilësi të lartë, por këto vajra të pasura me omega-6 nuk duhet të përdoren rregullisht.


Nëse dëshironi të hani një dietë ketogjenike, atëherë sigurisht që ky rregull nuk vlen për ju, pasi dieta ketogjene natyrisht ka një përqindje të lartë të yndyrës. Prandaj, rregulla të ndryshme zbatohen në disa vende për dietën ketogjene.


23. Hani më shumë barëra të egra dhe substanca të hidhura

Nëse dëshironi të hani veçanërisht shëndetshëm, atëherë përfshini bimë të egra në dietën tuaj. Në shëtitjen tjetër ose barërat e këqija në kopsht, thjesht mblidhni luleradhiqe, gjethe delli, trungje, barëra të thata etj., Pastaj i prisni në copa të vogla dhe i shtoni në sallatë ose gojëmjaltë.


Bimët e egra janë jashtëzakonisht superiore ndaj perimeve të kultivuara për sa i përket substancave vitale dhe përmbajtjes së proteinave. Ato gjithashtu sigurojnë shumë antioksidantë dhe substanca të tjera në sasi të mëdha, të cilat shumë mirë mund të mbrojnë kundër sëmundjeve, të mbështesin detoksifikimin e trupit dhe të zvogëlojnë stresin oksidativ.


Bimët e egra përfshijnë Aq e shëndetshme sepse ato ende përmbajnë substanca të hidhura natyrore që janë rritur prej kohësh nga perimet e kultivuara. Sepse sallata endive, çikorja dhe lakra jeshile nuk kanë shijuar hidhërim për një kohë të gjatë. Disa dekada më parë, megjithatë, ata ende e bënë. Substancat e hidhura në veçanti mbrojnë sistemin tretës dhe përmirësojnë funksionet e mëlçisë dhe tëmthit - dhe në këtë mënyrë parandalojnë shumë sëmundje.


Substancat e hidhura promovojnë gjithashtu formimin e bazës së trupit, zvogëlojnë dëshirën për ëmbëlsira dhe ndihmojnë në rigjenerimin e mëlçisë, biliare dhe të gjithë sistemit tretës. Është mirë të hani substanca të hidhura çdo ditë, qoftë në formën e barërave të egra, barërave, erëzave, çajrave ose në formën e shtojcave të veçanta ushqimore me substanca të hidhura.


24. Rregullat e kombinuara të të ushqyerit të shëndetshëm

Nëse keni probleme me tretjen pas ngrënies ose nëse vuani nga sëmundje kronike, duhet të lehtësoni trupin tuaj kudo që të jetë e mundur. Në këtë rast, kushtojini vëmendje një kombinimi të caktuar të ushqimeve kur kompozoni ushqimet tuaja dhe shikoni nëse ndiheni më mirë me të.


 • Gjithmonë hani fruta vetë, mos i përzieni me grupet e tjera ushqimore (veçanërisht jo me drithëra, arra, uthulla dhe perime me niseshte). Shembuj tipikë të këtyre kombinimeve janë nga dieta "normale": ëmbëlsira me fruta, bukë me reçel, muesli me fruta, sallatë orizi me rrush të thatë, karrota me mollë, etj. Ekziston vetëm një grup ushqimor që mund të përzihet me fruta pa asnjë probleme (nëse Përzierja përtypet mirë!) - dhe këto janë perimet me gjethe jeshile (p.sh. në gojëmjaltën e gjelbër origjinale).

 • Gjithmonë hani ushqim të papërpunuar së pari, pastaj enët e gatuara.

 • Shihni nëse ndiheni më mirë nëse nuk hani enët me niseshte (patate, bukë, makarona, oriz) së bashku me ushqime të pasura me proteina (mish, peshk, produkte të qumështit, djathë, vezë).

 • Hani atë që tretet lehtë së pari, pastaj atë që është më e vështirë për tu tretur. Informacione të mëtejshme mund të gjenden këtu: Tretje e shëndetshme

25. Hani në mënyrë rajonale dhe sezonale

Gjithmonë blini në mënyrë rajonale dhe sezonale kur është e mundur. Në mënyrë ideale, kërkoni një dyqan fermash në zonën tuaj, ku produktet e fermerit përkatës shiten në fermë. Kutitë e abonimit janë gjithashtu një mënyrë e shkëlqyeshme për të mbështetur prodhuesit rajonalë dhe për të marrë ushqim sezonal. Në këtë mënyrë, ju merrni ushqimin më të freskët të mundshëm, i cili shpesh vilej vetëm në mëngjes dhe tashmë është në pjatën tuaj gjatë drekës.


Humbja e lëndëve ushqyese dhe substancave vitale është minimale në këtë mënyrë. Alsoshtë gjithashtu mënyra më miqësore me mjedisin për të blerë dhe ngrënë. Për shkak se ushqimi rajonal dhe sezonal nuk ka nevojë për rrugë të gjata transporti, pa serra me energji intensive dhe pothuajse asnjë magazinë.


Në dyqanin lokal të ushqimit të shëndetshëm ose supermarketin organik shpesh mund të merrni ushqim nga prodhuesit rajonalë. Shtë më mirë të pyesni në dyqan!


Ushqimi i shëndetshëm, por vegan!

Meqenëse - siç e keni parë më lart - ne mbrojmë një dietë vegane, do të gjeni informacione të mëtejshme në lidhjen e mëposhtme që do t'ju tregojë se një dietë vegane nuk është aspak - siç pretendohet shpesh - e lidhur me mangësi ushqyese, por është shumë dietë e shëndetshme, po një nga format më të shëndetshme të të ushqyerit ndonjëherë! Rregullat për një dietë të shëndetshme vegane mund të gjenden këtu: Rregullat për një dietë të shëndetshme vegane.


Këshilla ushqyese për një dietë të shëndetshme

Nëse ndiheni të tronditur nga kalimi në një dietë të shëndetshme dhe preferoni të konsultoheni me një nutricionist, ju rekomandojmë që të kërkoni këshilla ushqyese nga një nutricionist holistik. Ai ose ajo mund të punojë me ju për të gjetur ushqimin e duhur për ju dhe të krijojë një plan individual të të ushqyerit për ju.


Nutricionisti juaj do t'ju përgjigjet nevojave tuaja, mirëqenies tuaj dhe, natyrisht, qëllimeve dhe dëshirave tuaja dhe do t'ju shoqërojë gjatë ndryshimit të dietës suaj ose derisa të arrini qëllimet tuaja. Përveç një ndryshimi në dietë, këto qëllime mund të përfshijnë gjithashtu arritjen e një peshe të caktuar trupore ose përmirësimin e gjendjes tuaj shëndetësore.


Nëse dëshironi, trajneri juaj i të ushqyerit gjithashtu do t'ju shoqërojë kur blini sende ushqimore, sepse nuk është gjithmonë e lehtë të dalloni ushqimet me cilësi të lartë nga produktet më pak të rekomandueshme. Ne kemi shpjeguar këtu se si mund të gjeni nutricionistin e duhur për ju: Gjetja e këshillave të duhura ushqyese


Mirë se vini në kanalin tonë të gatimit në YouTube. Aty do të gjeni shumë receta të shijshme - të gjitha ato janë shumë të shëndetshme, vegane dhe kanë një tepricë alkaline, dhe shumë prej tyre janë gjithashtu alkaline. Kuzhinieret tane ju tregon se si mund të gatuani shëndetshme dhe shijshëm në të njëjtën kohë.

 

Burimet e artikullit:

 • Gesunde Ernährung: Die 25 Regeln - Zentrum der Gesundheit

604 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page