top of page
 • Qendra e Shëndetit

Vajra esenciale për depresionin

Aktualisiert: 22. Feb. 2023

Vajrat esenciale mund të përdoren për shumë sëmundje. Ato lehtësojnë stresin dhe nervozizmin, përmirësojnë çrregullimet e gjumit dhe simptomat e shtatzënisë dhe përdoren për dhimbjet e shpinës dhe qafës. Po, ata madje mund të ndihmojnë fëmijët me ADHD. Studime të shumta ndërkohë tregojnë se vajrat esencialë gjithashtu mund të mbështesin terapinë e depresionit në mënyrë të konsiderueshme dhe në mënyrë të natyrshme.


Vajra esenciale për depresionin

Sigurisht, vetëm vajrat esencialë nuk do të shërojnë depresionin. Pra, ata nuk janë një alternativë ndaj psikoterapisë dhe një koncept gjithëpërfshirës gjithëpërfshirës, ​​por ato mund të integrohen shumë mirë në këtë dhe të forcojnë efektin e tij. Sepse disa vajra esencialë mund të lehtësojnë simptoma të caktuara psikologjike dhe fizike që shpesh lidhen me depresionin. Për shembull, vajrat esenciale mund të zvogëlojnë çrregullimet e gjumit, të ngrenë humorin dhe të përmirësojnë cilësinë e përgjithshme të jetës për njerëzit.


Vajrat esenciale gjithashtu mund të zvogëlojnë ndjeshëm ndjenjën e frikës, e cila gjithashtu mund të ndodhë shpesh në gjendje depresive. Nuk është çudi që 43 përqind e të gjithë njerëzve me simptoma ankthi dhe stresi përdorin një formë terapie alternative për të përmirësuar mirëqenien e tyre.


Vajrat esenciale në aromaterapi

Vajrat esenciale janë përbërës të bimëve. Ato nxirren nga lëvorja, lulet, gjethet, rrjedhjet, rrënjët ose pjesë të tjera të bimëve, kryesisht me ndihmën e distilimit (avullit). Në disa raste, vajrat esencialë mund të merren edhe përmes shtypjes së ftohtë.


Në aromaterapi, vajrat esenciale thithen ose masazhohen në lëkurë. Meqenëse vajrat esencialë nuk aplikohen kurrë në lëkurë në formën e tyre të pastër - përndryshe mund të ndodhin acarime të lëkurës - vajrat përzihen me një të ashtuquajtur vaj bazë. Ky mund të jetë, për shembull, një vaj kokosi, një vaj bajame, një vaj avokado ose një vaj ulliri me cilësi të lartë. Nëse keni alergji, së pari duhet të testoni vajin esencial të zgjedhur me shumë kujdes.


Vajrat esenciale - Mekanizmi i veprimit në depresion

Përbërësit aktivë të vajrave thelbësorë thithen tani përmes lëkurës dhe futen në qarkullimin e gjakut ose stimulojnë zona të caktuara të trurit përmes hundës sepse thithen vazhdimisht për shkak të pranisë së tyre të vazhdueshme në lëkurë.


Kur qelizat nervore të specializuara në pjesën e sipërme të hundës perceptojnë një aromë, ata dërgojnë një impuls në të ashtuquajturën llambë nuhatëse (llambë nuhatëse) në tru. Llamba e nuhatjes nga ana tjetër dërgon informacionin përkatës në lidhje me aromën përkatëse në një zonë tjetër në tru, sistemin limbik. Kjo zonë e trurit është një ekspert mbi emocionet. Këtu lëshohen endorfina, opioidet e trupit, domethënë ato substanca që - në varësi të dozës - na japin gëzim, entuziazëm, mirëqenie dhe ekstazë.


Sistemi limbik është prandaj kontakti kur bëhet fjalë për humorin, por edhe për kujtimet.


Pse vajrat esenciale mund të veprojnë ndryshe për të gjithë

Jam i sigurt që e dini këtë: ju e perceptoni një aromë dhe papritmas jeni mirë - ose jo aq mirë - në varësi të kujtimeve me të cilat e shoqëroni aromën. Ndoshta është një aromë lulesh që ju kujton kopshtin e gjyshërve tuaj, ku keni kaluar gjithmonë orë të mrekullueshme. Kjo aromë ju jep një ndjenjë të relaksuar të mirëqenies.


Ose është aroma e rruajtjes së mëvonshme të një kolegu që argëtohet shumë duke menduar gjithmonë intriga të vogla. Kjo aromë ju vë në gatishmëri dhe sigurisht nuk ju përmirëson gjendjen shpirtërore. Nëse dikush tjetër është i veshur me të njëjtën pas rruajtjes, nuk do t'i gjeni aq të pëlqyeshëm në fillim, edhe nëse nuk i njihni fare.


Njerëzit janë aq të ndjeshëm ndaj aromave saqë të gjithë mund të njohin miliona aroma të ndryshme dhe t'i ruajnë ato me informacionin përkatës.


Prandaj, vajrat esenciale nuk mund të veprojnë në të njëjtën mënyrë për të gjithë. Sepse çdo person ka kujtime të ndryshme në lidhje me aromat dhe, natyrisht, parfume krejtësisht të ndryshme të ruajtura. Kështu që gjithmonë mund të ketë aroma që as nuk i njihni dhe për këtë arsye nuk i lidhni me kujtimet - as me të mirat as me të këqijat.


Vajrat esenciale që mund të ndihmojnë me depresionin

Në rastin e depresionit, nga njëra anë ato aroma mund të ndihmojnë që ju kujtojnë përvoja të bukura dhe njerëz të dashur, nga ana tjetër aromat ndihmojnë që ende nuk janë ruajtur për personin përkatës, por që janë vërtetuar në studime si antidepresivë, nxitjen e gjumit, lehtësimin e ankthit dhe rritjen e humorit.


Sigurisht, përdorni vetëm vajrat esenciale të paraqitura më poshtë që ju personalisht ju pëlqejnë dhe i gjeni të këndshme. Sepse kush z. Për shembull, kur ishit të sëmurë si fëmijë ju duhej të pini gjithmonë çaj kamomili, aroma e kamomilit mund të mos ju bëjë me humor të mirë.


Basili, nga ana tjetër, nxjerr një aromë që u kujton shumicës së njerëzve verën, diellin, pushimet dhe ushqimin e shijshëm dhe prandaj shpesh mund të përhapë një humor jashtëzakonisht të mirë.


Vajrat esenciale për depresionin - Lista


Provat shkencore janë në dispozicion për secilin vaj esencial individual ose përzierjet përkatëse të vajrave esencialë, gjë që tregon një efekt antidepresiv.


 • Bergamot mund të zvogëlojë ankthin dhe stresin.

 • Bergamot, livando dhe temjan u treguan se lehtësojnë dhimbjen dhe gjithashtu janë antidepresantë te njerëzit me kancer të pashërueshëm. Të tre vajrat u përzien në një raport 1: 1: 1 në një vaj bajame (50 ml) me një përqendrim 1.5%. Vaji u masazhua në duart e pacientit për 5 minuta çdo ditë për shtatë ditë.

 • Në një studim të 150 pacientëve në grupin e testit, Lavandin uli qartë frikën e një operacioni të ardhshëm. Grupi i kontrollit, i cili mori vetëm një vaj jojoba, mbeti i shqetësuar. Studimi u shfaq në Journal of Perianesthesia Nursing në 2009.

 • Lavender mund të lehtësojë ankthin tek njerëzit me ankth dentar - sipas një studimi të 340 pacientëve nga 2010 - dhe të zvogëlojë simptomat e stresit dhe ankthit tek studentët (Praktika Holistike e Infermierisë, 2009)

 • Livando, temjani dhe trëndafili lehtësojnë ankthin tek nënat në pritje gjatë dhe para lindjes së fëmijës - sipas një studimi të botuar në 2004 në Gazetën e Shoqatës Mjekësore të Tajlandës.

 • Trëndafili gjithashtu ndihmon në lehtësimin e ankthit, depresionit dhe stresit si një vaj i vetëm.

 • Livando, kamomili romak dhe neroli (në një raport përzierës prej 6: 2: 0.5) ulën frikën e pacientëve nga një e ashtuquajtur ndërhyrje koronare perkutane në një studim në 2013. Kjo është një teknikë për zgjerimin e një arterie koronare të ngushtuar ose të bllokuar pa kirurgji të hapur. Në vend të kësaj, një kateter futet përmes arteries inguinale ose parakrahut, e cila më pas sillet në zemër dhe zgjeron ngushtimin atje. Pacientët thithën përzierjen e vajit esencial nga një gur aromë me 10 frymë thellë secila para dhe pas procedurës. Krahasuar me grupin e kontrollit, grupi i vajrave esenciale kishte më pak ankth dhe ishte në gjendje të flinte shumë më mirë pas procedurës.

 • Lavender promovon një gjumë të mirë dhe për këtë arsye është një aromë e mirë për njerëzit me pagjumësi.

 • Rozmarina gjithashtu ka një efekt antidepresiv.

 • Portokalli zvogëlon frikën dhe i parandalon ato - siç tregoi një studim në vitin 2012. Studimi u botua në Journal of Alternative and Complementary Medicine. Falë vajit esencial të portokallit (duke thithur aromën prej 2.5 pikash), pjesëmarrësit kishin shumë më pak frikë se grupet e kontrollit, të cilët thithnin ose aromën e vajit të pemës së çajit ose ujit, kjo e fundit natyrisht që nuk lëshonte asnjë aromë.

 • Xhenxhefili i egër parandalon modelet depresive të sjelljes.

 • Ylang Ylang mund të ngadalësojë një rrahje zemre të stresuar, të ulë presionin e gjakut dhe të qetësojë frymëmarrjen.


Vajra të tjera esenciale për të cilat nuk ka kërkime dhe dëshmi të pamjaftueshme bindëse përfshijnë sa vijon:


 • Borziloku zvogëlon stresin, ankthin dhe depresionin.

 • Kamomili qetëson emocionet dhe tensionin nervor.

 • Sherbela Clary lehtëson frikën, zvogëlon stresin, qetëson sulmet e panikut dhe ka një efekt antidepresiv.

 • Geranium gjithashtu lehtëson ankthin, heq stresin dhe heq lodhjen e lidhur me stresin.

 • Grejpfruti ka një efekt qetësues - si në frikë ashtu edhe në situata stresuese.


Vajrat esenciale dhe dëshmitë shkencore

Nuk është e lehtë të vërtetosh në mënyrë objektive dhe shkencore efektet e vajrave esenciale te njerëzit. Sepse pjesëmarrësit do të vërejnë automatikisht nga aroma nëse i përkasin grupit verum (grupi i testit që merr vajin esencial aktual) apo grupi i kontrollit (i cili merr vetëm një placebo). Prandaj verbimi është i vështirë për tu kryer këtu dhe do të kalojë shumë kohë para se terapistët dhe mjekët të mund të përshkruajnë aromaterapinë si zgjedhja e parë për trajtimin e depresionit.


Përveç kësaj, megjithatë, aromaterapia tashmë mund të përdoret në mënyrë të shkëlqyeshme, veçanërisht nëse personi në fjalë zgjedh ato vajra esenciale që ai i percepton si shumë të këndshëm. Atëherë aromaterapia mund të mbështesë terapitë konvencionale për depresionin dhe të forcojë suksesin e konceptit të përgjithshëm të terapisë.


Efektet anësore të mundshme të vajrave esencialë për depresionin

Ashtu si çdo ilaç, vajrat esencialë natyrisht mund të dozohen shumë të larta ose të përdoren në mënyrë të gabuar - dhe më pas të kenë efekte anësore, si p.sh B. acarimet e sipërpërmendura të lëkurës.


Fëmijët e vegjël, gratë shtatzëna ose gratë që ushqehen me gji duhet të jenë të kujdesshëm me aromaterapinë dhe t'i diskutojnë ato vetëm me mjekun e tyre.

 

Burimet e artikullit:

 • Ätherische Öle gegen Depressionen - Zentrum der Gesundheit

 • Nichols, Hannah, Can Essential Oils Treat Depression?,Medical News Today. MediLexicon, Intl., 28. Januar 2017, (Können ätherische Öle Depressionen behandeln?)

 • Aromatherapy and essential oils (PDQ), PDQ Integrative, Alternative, and Complementary Therapies Editorial Board, 21. April 2016, (Aromatherapie und ätherische Öle (PDQ))

 • Braden R.et al, The use of the essential oil lavandin to reduce preoperative anxiety in surgical patients, Journal of Perianesthesia Nursing, 2009 Dec;24(6):348-55, (Der Gebrauch des ätherischen Öls Lavandin zur Reduzierung prä-operativer Ängste bei Chirurgiepatienten)

 • Bushdid C et al, Humans can discriminate more than 1 trillion olfactory stimuli, Science, 21 Mrz 2014, (Menschen können mehr als eine Billion olfaktorische Stimuli unterscheiden)

 • Chang SY, Effects of aroma hand massage on pain, state anxiety and depression in hospice patients with terminal cancer,Taehan Kanho Hakhoe Chi, 2008 Aug;38(4):493-502, (Wirkung der Aroma-Handmassage auf Schmerz, Angstzustände und Depression bei Hospizpatienten mit Krebs im Endstadium)

 • Cho MY et al, Effects of aromatherapy on the anxiety, vital signs, and sleep quality of percutaneous coronary intervention patients in intensive care units., Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2013; 2013: 381381, (Wirkung der Aromatherapie auf Angst, Vitalzeichen und Schlafqualität bei Patienten, die eine perkutane Koronarintervention bekamen und auf Intensivstationen lagen)

 • De Sousa DP et al, A systematic review of the anxiolytic-like effects of essential oils in animal models, Molecules, 2015, 20(10), 18620-18660, (Ein systematischer Review über die anxiolytisch-ähnlichen Wirkungen von ätherischen Ölen bei Tiermodellen)

 • Depression: Definition, National Institute of Mental Health, Oktober 2016, (Depression: Definition)

 • Exploring aromatherapy: Safety information, National Association for Holistic Aromatherapy, (Aromatherapie entdecken: Sicherheitsinformation)

 • Exploring aromatherapy: What are essential oils?, National Association for Holistic Aromatherapy, (Aromatherapie entdecken: Was sind ätherische Öle?)

 • Goes TC et al, Effect of sweet orange aroma on experimental anxiety in humans, Journal of Alternative and Complementary Medicine, 2012 Aug;18(8):798-804, (Wirkung von Sssorangen-Aroma auf experimentielle Angst bei Menschen),

 • Gottfried JA, Remembrance of odors past: Human olfactory cortex in cross-modal recognition memory, Neuron, 2004 May 27;42(4):687-95, (Erinnerung an vergangene Gerüche: Humaner olfaktorischer Kortex im kreuzmodalen Erinnerungsgedächtnis)

 • Habanananda, T, Non-pharmacological pain relief in labour, Journal of the Medical Association of Thailand, 2004 Oct;87 Suppl 3:S194-202, (Nichtpharmakologische Schmerzstiller bei der Niederkunft)

 • Herman A et al, Essential oils and their constituents as skin penetration enhancer for transdermal drug delivery: a review,Journal of Pharmacy and Pharmacology, 2015 Apr;67(4):473-85, (Ätherische Öle und deren Bestandteile als Hautpenetrationsverstärker zur transdermalen Medikamentengabe: Ein Überblick)

 • Kritsidima M et al, The effects of lavender scent on dental patient anxiety levels: A cluster randomised-controlled trial, Community Dentistry and Oral Epidemiology, 2010 Feb;38(1):83-7, (Die Wirkung von Lavendelduft auf Angstlevel von Zahnarztpatienten: Eine cluster randomisierte-kontrollierte Studie

 • Lee IS et al, Effects of lavender aromatherapy on insomnia and depression in women college students,Taehan Kanho Hakhoe, 2006 Feb;36(1):136-43Chi, (Wirkung von Lavendel-Aromatherapie auf Schlaflosigkeit und Depression bei Studentinnen einer Hochschule für Frauen)

 • Lee MS et al, Aromatherapy for health care: an overview of systematic reviews, Maturitas, 2012 Mar;71(3):257-60, (Aromatherapie im Gesundheitswesen: eine Übersicht von systematischen Reviews)

 • Lillehei AS, Well-being and self-assessment of change: Secondary analysis of an RCT that demonstrated benefit of inhaled lavender and sleep hygiene in college students with sleep problems, Explore, November-Dezember 2016, (Wohlbefinden und Selbsteinschätzung der Veränderung: Sekundäre Analyse eines RCT über den Nutzen von inhaliertem Lavendel und Schlafhygiene bei Studenten mit Schlafproblemen)

 • Miranda MI, Taste and odor recognition memory: the emotional flavor of life, Reviews in the Neurosciences, 2012;23(5-6):481-99, (Geschmacks- und Geruchswiedererkennungsgedächtnis: Der emotionale Geschmack des Lebens)

 • Park MK et al, The effect of aroma inhalation method on stress responses of nursing students, Taehan Kanho Hakhoe Chi, 2004 Apr;34(2):344-51, (Die Wirkung der Aromainhalationsmethode bei Stressantworten von Krankenpflegeschülern)

 • Psychology and smell, Fifth Sense, (Psychologie und Geruch)

 • Seo JY, The effects of aromatherapy on stress and stress responses in adolescents, Journal of Korean Academy of Nursing, 2009 Jun;39(3):357-65, (Die Wirkung von Aromatherapie auf Stress und Stressreaktionen bei Heranwachsenden)

 • Hwang JH, The effects of the inhalation method using essential oils on blood pressure and stress responses of clients with essential hypertension, Taehan Kanho Hakhoe Chi. 2006 Dec;36(7):1123-34, (Die Wirkung der Inhalationsmethode von ätherischen Ölen auf Blutdruck und Stressreaktionen bei Patienten mit essenzieller arterieller Hypertonie)

 • Shiina Y et al., Relaxation effects of lavender aromatherapy improve coronary flow velocity reserve in healthy men evaluated by transthoracic Doppler echocardiography, International Journal of Cardiology, 2008 Sep 26;129(2):193-7, (Entspannende Wirkung von Lavendel-Aromatherapie zur Verbesserung der koronaren Flussreserve bei gesunden Männern, bewertet durch Doppler-Echokardiographie)

 • Sayorwan W et al., The effects of lavender oil inhalation on emotional states, autonomic nervous system, and brain electrical activity, Journal of the Medical Association of Thailand, 2012 Apr;95(4):598-606, (Wirkung von Lavendelinhalation auf emotionale Zustände, vegetatives Nervensystem und Hirnaktivität)

 • Kim S et al., The effect of lavender oil on stress, bispectral index values, and needle insertion pain in volunteers, Journal of Alternative and Complementary Medicine, 2011 Sep;17(9):823-6, (Die Wirkung von Lavendel auf Stress, Werte des bispektralen Index und Schmerzempfinden durch Nadelstiche bei Freiwilligen)

 • McCaffrey R et al., The effects of lavender and rosemary essential oils on test-taking anxiety among graduate nursing students, Holistic Nursing Practice, 2009, 23(2):88-93, (Die Wirkung ätherischer Öle aus Lavendel und Rosmarin auf Prüfungsangst bei Krankenpflegeschülern)

 • Igarashi T, Physical and psychologic effects of aromatherapy inhalation on pregnant women: a randomized controlled trial, Journal of Alternative and Complementary Medicine, 2013 Oct;19(10):805-10, (Physische und psychologische Effekte der Aromatherapie-Inhalation auf schwangere Frauen: eine randomisierte kontrollierte Studie)

 • Sayorwan W et al., Effects of inhaled rosemary oil on subjective feelings and activities of the nervous system, Scientia Pharmaceutica, 2013, 81(2):531-542, (Wirkung inhalierten Rosmarinöls auf subjektive Gefühle und Aktivitäten des Nervensystems)

 • Chang KM et al., Aromatherapy benefits autonomic nervous system regulation for elementary school faculty in taiwan, Evidence-based Complementary and Alternative Medicine : eCAM, 2011, 2011:946537, (Aromatherapie begünstigt Regulierung des vegetativen Nervensystems bei Grundschülern in Taiwan)

 • Chien LW et al., The effect of lavender aromatherapy on autonomic nervous system in midlife women with insomnia, Evidence-based Complementary and Alternative Medicine - eCAM, 2012;2012:740813, (Die Wirkung von Lavendel-Aromatherapie auf das vegetative Nervensystem bei Frauen mittleren Alters mit Schlaflosigkeit)

 • Moeini M et al., Effect of aromatherapy on the quality of sleep in ischemic heart disease patients hospitalized in intensive care units of heart hospitals of the Isfahan University of Medical Sciences, Iranian Journal of Nursing and Midwifery Research, 2010, 15(4):234-239, (Wirkung von Aromatherapie auf die Qualität des Schlafs ischämischer Herzpatienten in Intensivstationen der Herzklinik der Medizinischen Universität in Isfahan)

 • Lewith GT et al., A single-blinded, randomized pilot study evaluating the aroma of Lavandula augustifolia as a treatment for mild insomnia, Journal of Alternative and Complementary Medicine, 2005, 11(4):631-637, (Eine randomisierte Pilot-Blindstudie zur Beurteilung des Aromas von Lavandula angustifolia als Behandlung für leichte Schlaflosigkeit)

14 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page