top of page
 • Qendra e Shëndetit

Vetë -masazhi i barkut - efektet dhe udhëzimet

Aktualisiert: 5. Nov. 2021


Vetë-masazhi i barkut është një masë vetë-ndihme me cilësi të lartë por shumë e thjeshtë. Gjithçka që ju nevojitet janë duart tuaja dhe disa minuta në ditë. Por këto pak minuta janë vërtet të vështira! Vetë-masazhi i barkut aktivizon sistemin tuaj tretës, mbështet ndjeshëm çdo pastrim të zorrës së trashë, ndihmon në humbjen e peshës dhe promovon deacidifikimin në një afat të gjatë. Rezultati? Jo vetëm që do të ndiheni më mirë, por edhe do të dukeni më mirë! Vetë-masazhi i barkut përmirëson qëndrimin tuaj, lëkurën tuaj dhe, së fundi, por jo më pak, disponimin tuaj. Provoje!


Vetë-masazh i barkut në vend të pushimeve?

"A ishit me pushime?" "A keni humbur peshë?" Kur ishte hera e fundit që keni dëgjuar fjali si këto? Dhe pa qenë me pushime dhe pa qenë në dietë të veçantë?


Vetë-masazhi i barkut mund të çojë në reagime të tilla tek njerëzit e tjerë. Kjo mund të duket e pabesueshme në shikim të parë. Sidoqoftë, kur dëgjoni për efektet e thella të vetë-masazhit të barkut, edhe ju do të mendoni ndryshe.


Avantazhi i parë i vetë-masazhit, megjithatë, është se nuk keni nevojë për askënd për të!


Masazh i barkut pa masazhues

Një masazh zakonisht kërkon një masazhues, një person miqësor që bën punën e tij, ose të paktën një karrige masazhi. Kjo është ndryshe me këtë masazh të barkut.


Ju nuk keni nevojë për askënd, vetëm për veten tuaj. Ju nuk keni pse të prisni për recetën e mjekut ose takimin. Ju nuk keni pse të vozisni drejt praktikës së masazhit. Po, ju në thelb as nuk keni nevojë për ndonjë mjet të veçantë - as vaj masazhi as furçë masazhi.


Sidoqoftë, ajo që ju nevojitet për masazhin tuaj të barkut janë disa minuta dhe duart tuaja. Jo më.


A është vetë-masazhi i barkut i përshtatshëm për ju?

Vetë-masazhi i barkut është para së gjithash i përshtatshëm për njerëzit me probleme të tretjes të të gjitha llojeve. Kapsllëku dhe fryrja e gazit në veçanti përmirësohen shumë shpejt me vetë-masazh të barkut.


Por meqenëse tretja optimale dhe një zorrë funksionale siç duhet janë baza për një shëndet të përsosur të gjithanshëm nga koka te këmbët, vetë-masazhi i barkut natyrisht gjithashtu ka një efekt jashtëzakonisht pozitiv në çdo problem tjetër shëndetësor-qoftë dhimbje koke, dhimbje shpine apo bark problemeve.


Vetë-masazhi i barkut gjithashtu mbështet detoksifikimin, pastrimin dhe humbjen e peshës, kështu që duhet të shoqërojë patjetër çdo deacidifikim, kurë pastrimi, pastrim të zorrës së trashë apo edhe një dietë të thjeshtë.


Si mund të ketë vetë-masazh të barkut efekte kaq të mëdha?


Efektet e vetë-masazhit të barkut

Vetë masazh i barkut


 • përmirëson qarkullimin e gjakut në bark, gjë që çon në një furnizim më të mirë të ushqyesve dhe oksigjenit në organet e vendosura atje.

 • relakson muskujt rreth zorrëve. Fryrja largohet lehtë dhe stomaku bëhet i butë.

 • promovon peristaltikën (vetë-dinamikën) e zorrëve, në këtë mënyrë pastron kapsllëkun dhe ndihmon në rregullimin e lëvizjeve të zorrëve.

 • siguron që produktet dhe depozitat e mbeturinave mund të shkëputen më lehtë nga muret e zorrëve.

 • çon në ngrohtësi të këndshme dhe një ndjenjë të relaksuar të mirëqenies.

 • ndihmon në zvogëlimin e tensionit emocional dhe për këtë arsye përmirëson gjendjen shpirtërore personale.

 • përmirëson qëndrimin dhe dhimbjen e shpinës.

 • lehtëson shqetësimet e shkaktuara nga hemorroidet.

 • në gratë gjithashtu përfshin organet e barkut (mitra dhe vezoret), në mënyrë që simptomat në këtë zonë të përmirësohen gjithashtu.


Masazh i barkut dhe paaftësia e shumë njerëzve për të prekur veten

Le të themi se keni kapsllëk kronik. Çfarë po bëni për këtë? Me siguri keni provuar një sërë laksativësh.


Laksativët kryesisht pihen ose gëlltiten. Kështu që ju gjithmonë përpiqeni që trupi të funksionojë siç duhet duke marrë çfarëdo mjeti. Por pse të mos prekni dhe masazhoni zorrët tuaja?


Ndoshta kjo ide shumë e thjeshtë që tingëllon nuk ju ka shkuar në mendje. Sidoqoftë, shpesh janë frenimet e forta që parandalojnë shumë njerëz të prekin dhe përkëdhelin veten dhe të bëjnë mirë me ta.


Mësuesja shpirtërore Sabrina Fox prezantoi librin e saj të ri atëherë Bekimi i Trupit në një talk show në 2011. Në të ajo përshkruan një koncept që mund të çojë në një trajtim më të ndërgjegjshëm të trupit të vet, si dhe më shumë gëzim dhe mirënjohje. Pjesë e këtij koncepti është që ju të përqafoni veten, të mbani veten dhe kështu t’i jepni vetes dashuri dhe siguri.


Kur ajo sugjeroi që të gjithë në panel të përqafoheshin, të gjithë mysafirët e tjerë - me përjashtim të një pjesëmarrësi - me sa duket u ndien shumë në siklet dhe nuk mund ta detyronin veten vetëm për t’i dhënë një përqafim të shpejtë njëri -tjetrit.


Kjo është për të ardhur keq. Sepse prekja e dashur e trupit tonë ka një fuqi jashtëzakonisht të fortë dhe shëruese - siç do ta vini re kur ta provoni vetë këtë masazh të barkut.


Stomaku: ideal për vetë-masazh

Stomaku ose zorra është ajo pjesë e trupit që është veçanërisht e lehtë për tu masazhuar dhe punuar me dorë. Zorra nuk është e mbyllur nga brinjët si mushkëritë dhe nuk është e vështirë të arrihet si veshkat në zonën e shpinës.


Në vend të kësaj, zorrët jetojnë në zgavrën e butë të barkut - lehtësisht të arritshme për duart tona.


Sigurisht, muri i barkut do të jetë gjithmonë në mes. Por është vetëm disa milimetra. Kur vendosim duart mbi barkun tonë, ka vetëm pak ind lidhës dhe - në varësi të madhësisë suaj personale - disa qeliza yndyrore që qëndrojnë në rrugën e kontaktit të drejtpërdrejtë me zorrët.


Pra, është si të veshësh dorashka. Me doreza, megjithatë, mund të masazhohet shumë mirë.


Kjo do të thotë që edhe kur lëkura, indi lidhës dhe indi yndyror ndodhen midis duarve dhe zorrëve, zorra mund të ndiejë çdo prekje të vetme dhe për këtë arsye mund të masazhohet, motivohet, mbështetet në të gjitha funksionet e saj dhe madje të zhvendoset në mënyrë të veçantë nga jashtë Me


Vetë-masazh i barkut: zorrët tuaja janë të lumtura!

Kthehu te kapsllëku. Ndërsa mjetet juridike konvencionale kanë një efekt habiti dhe disa ilaçe bimore mund të çojnë në ngërçe abdominale, vetë-masazhi i barkut ndihmon falas dhe nga jashtë. Sistemi tretës nuk trajtohet me asnjë laksativ, i cili zakonisht e dobëson dhe e irriton atë.


Në vend të kësaj, vetë-masazhi i barkut stimulon lëvizjet e zorrëve me lëvizje të ndryshme të synuara dhe shumë të buta në kombinim me presionin e lehtë, i cili shkurton kohën e kalimit të jashtëqitjes dhe mund të shpërndajë kapsllëkun pa asnjë efekt anësor.


Kapsllëku kronik afatgjatë dhe një zorrë që tashmë mund të përdoret për laksativët natyrisht që nuk mund të shërohen ose shërohen me një vetë-masazh të vetëm të barkut. Kjo kërkon masazh të përditshëm për disa javë, siç tregoi një studim rasti nga viti 2006:


Vetë-masazh i barkut në vend të laksativëve

Revista Physical Therapy botoi studimin nga Qendra Mjekësore e Ushtrisë Walter Reed, në të cilën mjekët e përfshirë raportojnë për një paciente 85-vjeçare e cila nuk ishte në gjendje të shërojë kapsllëkun e saj edhe me laksativë konvencionalë. Sidoqoftë, ne gjithashtu kemi hulumtuar dhe bashkuar informacion mbi laksativët natyralë.


Karrigia e saj ishte aq e ngurtësuar në vende sa ajo duhej të duronte pastrimin dixhital disa herë. Pastrimi dixhital përshkruan heqjen e jashtëqitjes së ngurtësuar nga rektumi me gishta (nga një infermiere).


Si zgjidhja e fundit, mjekët e zonjës së moshuar përshkruan një masazh dhjetë minutësh të barkut çdo ditë për t'u kryer në shtëpi. Ajo u ekzaminua përsëri pas 13 javësh.


Pacientja me kënaqësi tha se të dyja funksionet e saj të zorrëve dhe numri i lëvizjeve të zorrëve ishin kthyer në normale. Sipas pacientes, ajo nuk ka më nevojë të shtyjë fort në tualet dhe nuk duhet të përdorë pastrimin dixhital jashtëzakonisht të pakëndshëm.


Sidoqoftë, këto janë, natyrisht, raste të vështirësive të vërteta. Nuk kalon aq shumë për çdo problem shëndetësor para se të dalin në dritë rezultate të qarta me vetë-masazhin e barkut.


Diçka do të ndodhë tashmë me vetë-masazhin tuaj të parë të barkut. Do të habiteni se sa shpejt zorrët tuaja reagojnë ndaj prekjes tuaj.


Sikur të ishte i lumtur që më në fund jeni duke u kujdesur për të, duke kontaktuar me të dhe duke i dhënë prekje ndihmuese, ai u qetësua pas masazhit të parë dhe bëri zhurma të këndshme.


Shkenca konfirmon: vetë-masazhi i barkut funksionon

Përveç studimit të rastit të përmendur më lart, shkenca është marrë me efektet e masazhit të barkut në një numër studimesh të tjera në të kaluarën. Kështu që ju vendosni z. B. në një studim Korean nga 2005 zbuloi: Masazhet e barkut janë të shkëlqyera kundër kapsllëkut.


Një studim tjetër nga të njëjtët studiues koreanë tregoi se vajrat esenciale (rozmarinë, limon, mente) mund të përmirësojnë efektin e masazhit të barkut edhe më shumë.


Studiuesit brazilianë gjetën rezultate të ngjashme pozitive në vitin 2013. Studimi i tyre tregoi se masazhi i barkut në kombinim me ushtrimet e frymëmarrjes dhe një i ashtuquajtur trajnim izometrik i muskujve të barkut mund të rrisë numrin e lëvizjeve të zorrëve tek fëmijët me kapsllëk.


Vetë -masazhi i barkut - përgatitja

Vetë-masazhi i barkut kryhet gjatë shtrirjes. Ju mund të vendosni një jastëk nën gjunjë për lehtësi.


Sigurisht që ka vetë-masazhe të ndryshme abdominale. Secila ka vendin e vet. Ka vetë-masazhe abdominale që fjalë për fjalë gatuajnë dhe rrëzojnë stomakun ose zorrët. Të paktën po aq efektive, megjithatë, janë vetë-masazhet e barkut, në të cilat ju prekni butësisht murin e barkut.


Zgjidhni metodën që ju përshtatet më mirë! Në vijim, ne përshkruajmë metodën e butë, e cila - me disa ndryshime - bazohet në udhëzimet e Dr. Renate Collier dhe HP Vera Kafka orientuar.


Vetë -masazhi i barkut - udhëzimet

Vetë-masazhi i barkut funksionon veçanërisht mirë nëse e bëni një ose dy herë në ditë. Idealshtë ideale nëse lejoni që masazhi i parë i ditës të bëhet në mëngjes pasi të zgjoheni, pra kur jeni akoma në shtrat. Pastaj thjesht bëni masazhin e dytë në përputhje me orarin tuaj ditor, p.sh. B. në mbrëmje para se të flini ose gjysmë ore pas darkës.


Lëreni 10 deri në 15 minuta për një masazh.


Nëse dëshironi, mund të përdorni një vaj natyral për masazh, p.sh. B. Vaji i barit të Shën Gjonit. Vajrat esenciale të përmendura më sipër gjithashtu mund të shtohen nëse ju pëlqejnë aromat.


Hapi i parë

Vendoseni dorën e djathtë në zonën e stomakut. Rrëshqit poshtë për rreth kërthizës. Sapo dora e djathtë arrin kërthizën, godit dorën e majtë nga maja e kërthizës, pastaj përsëri të djathtën dhe kështu me radhë.


Punoni ngadalë, butësisht dhe me butësi. Do të vini re se nuk kërkohet presion i madh për të krijuar një ndjenjë të këndshme në zonën gastrointestinale.


Kujtoni veten përsëri dhe përsëri për të relaksuar muskujt e barkut dhe shtrihuni atje shumë lirshëm. Mos harroni të merrni frymë në mënyrë të barabartë dhe të thellë.


Pas dy minutash, kaloni në hapin tjetër.


Hapi i 2 -të

Tani vendosni duart në mënyrë që gishtat e mëdhenj të drejtohen drejt kofshës dhe hapësira e lirë midis duarve tuaja të ngjajë me një trekëndësh. Merrni frymë shumë ngadalë tre deri në katër herë. Mundohuni të merrni frymë ngadalë aq sa mund të numëroni deri në tetë (sekonda) kur thithni dhe numëroni deri në tetë (sekonda) kur nxjerrni frymë.


Hapi i 3 -të

Tani filloni me dorën tuaj të djathtë dhe lëvizeni në drejtim të kundërt të orës në qarqe të vogla. Dora mbetet atje, kështu që nuk ngrihet. Thjesht zhvendos lëkurën mbi të cilën shtrihet. Fillimisht ishte menduar që të mos ushtrohej asnjë presion. Sidoqoftë, nëse ndiheni mirë për ju që të bëni presion të butë gjatë masazhit, atëherë bëjeni.


Dora e majtë mbetet e qetë për momentin.


Pas 1 minutë shkoni në hapin tjetër. Nëse keni më shumë kohë, gjithashtu mund të bëni secilën nga sa vijon për 2 minuta në vend të 1.


Hapi i 4 -të

Tani dora e djathtë mbetet e qëndrueshme ndërsa dora e majtë tërheq qarqe të vogla - por në drejtim të akrepave të orës.


Shkoni në hapin 5 përsëri 1 minutë më vonë.


Hapi i 5 -të

Tani lërini të dy duart të rrotullohen në të njëjtën kohë, e djathta në drejtim të kundërt të akrepave të orës, e majta në drejtim të akrepave të orës. Në fillim kjo kërkon një trajnim të vogël koordinues, por pas disa sekondash do të jeni perfekt :-)


1 minutë më vonë, shkoni në hapin 6.


Hapi i 6 -të

Duart tani po ndryshojnë pozicionin e tyre. Dora e djathtë është mbi kërthizë, dora e majtë është poshtë kërthizës.


Hapat 3 deri në 5 tani përsëriten në këtë pozicion të ri - 1 ose 2 minuta në të njëjtën kohë.


Në fund, qëndroni në shtrat për një minutë tjetër (ose më gjatë, në varësi të kohës tuaj) dhe merrni frymë brenda dhe jashtë shumë ngadalë dhe thellë, siç shpjegohet në hapin 2.


Tani ngrihuni dhe pini një gotë ujë të ngrohtë me limon ose një çaj alkaline bimor.


Shpresojmë që të keni eksperienca argëtuese dhe emocionuese me vetë-masazhin e barkut


Ekipi juaj nga qendra e shëndetit

 

Burimet e artikullit:

 • Bauchselbstmassage selbst durchführen (zentrum-der-gesundheit.de)

 • McClurg D, Lowe-Strong A., Does abdominal massage relieve constipation?, Nurs Times. 2011 Mar 29-Apr 4;107(12):20-2. Review, (Lindert Bauchmassage Verstopfung?)

 • Jeon SY, Jung HM, The effects of abdominal meridian massage on constipation among CVA patients, Taehan Kanho Hakhoe Chi. 2005 Feb;35(1):135-42, (Die Auswirkungen der abdominalen Meridianmassage auf Verstopfung bei Schlaganfall-Patienten)

 • Gomes Silva CA, Almeida Motta ME, The use of abdominal muscle training, breathing exercises and abdominal massage to treat pediatric chronic functional constipation, Colorectal Dis. 2013 Feb 1. doi: 10.1111/codi.12160, (Der Einsatz von Bauchmuskeltraining, Atemübungen und Bauchmassagen zur Behandlung von chronisch funktioneller Verstopfung bei Kindern)

 • Kim MA, Sakong JK, Kim EJ, Kim EH, Kim EH, Effect of aromatherapy massage for the relief of constipation in the elderly, Taehan Kanho Hakhoe Chi. 2005 Feb;35(1):56-64, (Auswirkung der Aromatherapiemassage auf die Linderung von Verstopfung bei älteren Menschen)

 • Harrington KL, Haskvitz EM, Managing a patients constipation with physical therapy, Physical Therapy, 2006 Nov;86(11):1511-9, (Behandlung der Verstopfung eines Patienten mit Physiotherapie)

 • Sabrina Fox Body Blessing

228 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page