top of page
  • Qendra e Shëndetit

Yndyrnat e përpunuara (trans) shkaktojnë depresion

Një studim mbi depresionin e lidhur me dietën paralajmëron kundër yndyrave trans-inflamatore, të cilat shkaktohen nga ngurtësimi i vajrave vegjetale dhe mund të gjenden në shumë ushqime të prodhuara në mënyrë industriale.


Depresioni: Blues i ushqimit të shpejtë

Edhe ngrënësit më të shëndetshëm mes nesh kanë pasur takime me ushqim të shpejtë gjatë jetës sonë.


Shumë mund të kujtojnë me tmerr ndjenjën e shurdhër që picat e gatshme, patatet e skuqura, donuts dhe Co lanë pas. Asnjë krahasim me energjinë e dukshme që liron një sallatë e pasur me substanca vitale tek ne!


E vërteta e trishtë është se gjithnjë e më shumë njerëz në botën perëndimore po ushqehen me këto ushqime inferiore, të përpunuara çdo ditë.


Nuk duhet të jetë surprizë që organizmi njerëzor herët a vonë i nënshtrohet bombardimeve të rregullta me përbërës kimikë të tillë si ruajtës, përforcues shije, aroma artificiale, ngjyra dhe ëmbëlsues, acide yndyrore të ngopura dhe yndyrna trans. "Blues -i i ushqimit junk" duket se rritet në depresion në shumë konsumatorë.


Me rreth 120 milionë njerëz në depresion në të gjithë botën, shkencëtarët po hetojnë lidhjen midis zakoneve të të ngrënit dhe çrregullimeve mendore.


Një studim mbi depresionin e lidhur me dietën paralajmëron kundër yndyrnave trans që nxisin inflamacionin, të cilat shkaktohen nga ngurtësimi i vajrave vegjetale dhe mund të gjenden në shumë ushqime të prodhuara në mënyrë industriale.


Depresioni nga yndyrnat trans

Shkencëtarët nga universitetet e Las Palmas de Gran Canaria dhe Granada konfirmuan rritjen e rrezikut të depresionit nga konsumimi i ushqimit të shpejtë dhe produkteve të pjekura komerciale. Gati 9,000 subjekte testues morën pjesë në studimin gjashtëmujor, i cili u botua në revistën Public Health Nutrition në pranverën e vitit 2012 (1, 2).


U zbulua se subjektet që hëngrën ushqime shumë të përpunuara gjatë rrjedhës së studimit kishin 51 përqind më shumë gjasa të zhvillonin depresion.


Udhëheqësja e studimit Almudena Sanchez-Villegas lëshoi ​​një paralajmërim urgjent kundër konsumimit të hamburgerëve, patateve të skuqura, briosh, donuts dhe produkteve të ngjashme industriale. Sa më shumë që do të konsumohej, aq më e madhe ishte gjasat për sëmundje.


"Edhe ngrënia e sasive të vogla të këtyre ushqimeve shoqërohet me një rrezik shumë më të lartë të zhvillimit të depresionit,"


sipas studiueses.


Jashtë gamës së përbërësve shumë të përpunuar dhe aditivëve që ushqimi junk përmban zakonisht, studiuesit po fajësojnë yndyrnat trans në veçanti për depresionin. Për shkak se këto yndyrna industriale do të nxisin substanca të caktuara inflamatore në trup (interleukina 6 dhe proteina reaktive C) dhe do të prishin neurotransmetuesit në tru, gjë që përfundimisht ndikon në disponimin tonë (3).


Mjeku i njohur amerikan Dr. Andrew Weil është i bindur se depresioni është rezultat i inflamacionit në trup, i cili mund të shkaktohet, ndër të tjera, nga acidet yndyrore trans (4):


"Yndyrnat që përmbahen në ushqimin junk sigurisht që mund të kontribuojnë në depresion sepse janë inflamatore."


Yndyrnat Trans - Një sulm i fshehur mbi shëndetin

Përveç vetive të tyre që nxisin inflamacionin dhe kështu nxisin depresionin, pesë gram yndyrna trans në ditë duhet të përcaktojnë rrugën për sëmundjet e ardhshme të zemrës.


Yndyrnat industriale kanë një efekt të dyfishtë negativ në nivelin e kolesterolit, sepse ato jo vetëm që rrisin kolesterolin "të keq" LDL, por gjithashtu ulin kolesterolin "të mirë" HDL. Studime të tjera shkencore tërheqin paralele midis yndyrave trans dhe pacientëve me kancer kolorektal, diabetit të tipit 2 dhe alergjive (5).


Dhe kjo nuk është e gjitha! Sipas hulumtimit nga Universiteti i Harvardit, yndyrnat trans ndërhyjnë në ekuilibrin hormonal tek gratë. Vetëm dy përqind yndyrna trans në dietë mund të dyfishojnë rrezikun e infertilitetit femëror (6).


Ky vëzhgim çoi Dr. Jorge Chavarro kthehet në efektin bllokues të yndyrave trans në një molekulë që është e rëndësishme për ovulimin dhe fekondimin. Por edhe nëse dëshira për të pasur fëmijë përmbushet, rreziku i shëndetit nga yndyrnat trans në mitër nuk shmanget. Kjo ndodh sepse zhvillimi i fëmijës së palindur mund të shqetësohet përmes ushqyerjes para lindjes. Aftësitë motorike dhe qendra e të mësuarit në tru janë veçanërisht të prekura.


Në veçanti, produktet e skuqura si patatet e skuqura, patatet e skuqura dhe donuts duhet të shmangen sepse yndyrnat trans gjenden kryesisht në yndyrna pjesërisht të hidrogjenizuara në produkte të tilla. Por produktet e qumështit, produktet e sallamit, margarina, supat e menjëhershme, biskotat, baret me muesli dhe drithërat e mëngjesit gjithashtu mund të përmbajnë yndyrna trans.


Acidet yndyrore Omega-3 në vend të acideve yndyrore trans

Ndërsa yndyrnat trans mund të kontribuojnë në depresion, omega-3 konsiderohen si antidepresantë natyralë. Studiuesit në Universitetin e Illinois në Çikago kanë konfirmuar se acidet yndyrore omega-3 përmbajnë përbërës të fuqishëm kundër depresionit dhe mund të përmirësojnë performancën e trurit (7, 8).


Nga klasa e acideve yndyrore omega-3, ekipi kërkimor i udhëhequr nga Dr. John M. Davis përdor acidin yndyror të pangopur eicosapentaenoic (EPA) si përbërësin më efektiv aktiv kundër disponimit, i cili madje mund t'i bëjë ilaçet psikotrope të tepërta.


"Analiza jonë e bën të qartë pse ky acid yndyror omega-3 i veçantë punon tek njerëzit me depresion. Formula speciale e EPA është vendimtare për masat terapeutike ",


shpjegoi Davis.


Njerëzit me mungesë të omega-3 rrezikojnë të zhvillojnë depresion. Davis e shpjegoi këtë fakt me faktin se rreth një e katërta e lëndës së thatë të trurit tonë përbëhet nga acide yndyrore omega-3 dhe mangësitë përkatëse çojnë në keqfunksionime të qelizave të trurit, të cilat mund të shkaktojnë depresion. Studimet kanë treguar, për shembull, se gratë me mangësi omega-3 janë të prirura për depresion gjatë dhe pas shtatzënisë.


Dieta si një antidepresant

Bëhuni të fortë kundër depresionit duke shmangur yndyrnat trans dhe kështu të gjitha ushqimet e përpunuara dhe në vend të kësaj përfshini acidet yndyrore omega-3 në dietën tuaj.


Burimet vegjetale omega-3 si vaji i kërpit, vaji i lirit dhe vaji i ullirit janë më të preferueshëm se peshqit detarë të kontaminuar me substanca të dëmshme (p.sh. salmon, skumbri, harengë). Këto vajra vegjetale përmbajnë shumë acid alfa-linolenik, i cili shndërrohet në acide yndyrore omega-3 efektive në trup.


Por nuk janë vetëm yndyrnat e duhura ato që kanë ndikim në shëndetin tonë mendor. Në përgjithësi, merrni natyrën si shembull kur bëhet fjalë për çështjet ushqyese. Sepse sa më natyral të jetë një ushqim, aq më pak ka të ngjarë që ai të paraqesë rreziqe për shëndetin.


Ushqimet e plota, të prodhuara organikisht si frutat dhe perimet e freskëta, arrat, farat dhe drithërat që janë të pasura me antioksidantë dhe vitamina B mund të përdoren si ushqime anti-inflamatore për të ndihmuar në parandalimin e depresionit.


Përveç efektit mbrojtës të disa substancave vitale, një mënyrë jetese e ekuilibruar është natyrisht vendimtare për psikikën: Shijoni anën me diell të jetës me një dietë natyrore, stërvitje të mjaftueshme në ajër të pastër dhe lidhje pozitive shoqërore! Këtu mund të gjeni recetat tek ne.


Nëse doni të gatuani me një humor të mirë, merrni një shembull nga kuzhineret tane në kanalin tonë të gatimit. Ne botojmë rregullisht video atje me receta të shijshme.

 

Burimet e artikullit:

  • Transfette verursachen Depressionen - Zentrum der Gesundheit

  • (1) Snchez-Villegas A et al., "Fast-food and commercial baked goods consumption and the risk of depression." Public Health Nutr. 2012 Mar;15(3):424-32.

  • (2) Plataforma SINC. "Link between fast food and depression confirmed." ScienceDaily. ScienceDaily, 30 March 2012.

  • (3) Copeland WE, Shanahan L, Worthman C, Angold A, Costello EJ. Cumulative depression episodes predict later C-reactive protein levels: a prospective analysis. Biol Psychiatry. 2012 Jan 1;71(1):15-21. doi: 10.1016/j.biopsych.2011.09.023. Epub 2011 Nov 1. PMID: 22047718; PMCID: PMC3586231.

  • (4) Andrew Weil, M.D. “Can Junk Food Cause Depression?” Stand: 05.04.2011.

  • (5) Stender S, Dyerberg J. Influence of trans fatty acids on health. Ann Nutr Metab. 2004;48(2):61-6. doi: 10.1159/000075591. Epub 2003 Dec 16. PMID: 14679314.

  • (6) Chavarro JE, Rich-Edwards JW, Rosner BA, Willett WC. Dietary fatty acid intakes and the risk of ovulatory infertility. Am J Clin Nutr. 2007 Jan;85(1):231-7. doi: 10.1093/ajcn/85.1.231. PMID: 17209201.

  • (7) Freeman MP, Hibbeln JR, Wisner KL, Davis JM, Mischoulon D, Peet M, Keck PE Jr, Marangell LB, Richardson AJ, Lake J, Stoll AL. Omega-3 fatty acids: evidence basis for treatment and future research in psychiatry. J Clin Psychiatry. 2006 Dec;67(12):1954-67. doi: 10.4088/jcp.v67n1217. Erratum in: J Clin Psychiatry. 2007 Feb;68(2):338. PMID: 17194275.

  • (8) "Omega-3 Supplements Show Promise in Alleviating Depression" PR Newswire 2012.

61 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentarios


bottom of page