top of page
  • Qendra e Shëndetit

Zorrët e shëndetshme - 12 këshilla efektive

Aktualisiert: 26. Okt. 2021


Ka shumë faktorë që mund të çojnë në një zorrë të sëmurë. Shumë prej tyre i keni njohur për një kohë të gjatë. Por çfarë mund të bëni pa përpjekje të mëdha për të ndryshuar problemet e zorrëve? Ne ju paraqesim dymbëdhjetë këshillat më të rëndësishme dhe efektive për një zorrë më të shëndetshme.


12 këshillat më të mira për zorrët tuaja


Zorra është e para që vjen në kontakt me mënyrën tonë të jetesës dhe të ushqyerit. Prandaj, një dietë e pafavorshme, një mënyrë jetese stresuese dhe mungesa e stërvitjes që është e zakonshme sot janë ndër faktorët më të rëndësishëm që mund të dëmtojnë të gjithë sistemin tretës në një afat të gjatë.


Pasojat e zorrëve të irrituara janë të përhapura: gazra, fryrje barku, dhimbje barku, diarre kronike ose kapsllëk po aq kronik.


Kështu që zgjidhja për një zorrë më të shëndetshme do të ishte: Hani shëndetshëm, relaksohuni rregullisht dhe lëvizni më shumë. Ju mund të lexoni dhe dëgjoni këshilla të paketave të këtij lloji në çdo cep. Por ata frymëzojnë po aq sa një ngjarje në ajër të hapur kur ka një breshër qensh dhe mace në të njëjtën kohë.


Ajo që na nevojitet në vend janë këshilla praktike dhe të përditshme që jo vetëm që furnizohen me udhëzime specifike dhe për këtë arsye janë të lehta për t'u zbatuar, por që janë gjithashtu argëtuese - veçanërisht sepse ato punojnë shpejt dhe janë plotësisht të natyrshme dhe pa efekte anësore.


Ne kemi pikërisht këshilla të tilla për ju dhe problemet tuaja të zorrëve!


Këshillat më të mira për një zorrë të shëndetshme


Zgjidhni të paktën pesë nga rekomandimet e mëposhtme që i përshtaten situatës dhe simptomave tuaja personale dhe i përfshini ato në jetën tuaj të përditshme tani e tutje! Më së voni pas tre javësh, do të jeni mësuar - jo vetëm me këshillat dhe zbatimin e rregullt të tyre, por edhe me mirëqenien që do të sjellin me vete.


Bestshtë mirë që të ndërmerrni veprime menjëherë. Argëtohuni shumë me të.


Këshilla 1 për një zorrë të shëndetshme: Shmangni glutenin!


Gluteni në produktet e drithërave është një nga ato proteina që mund të çojë në një larmi të madhe simptomash tek shumë njerëz - natyrisht pa dijeninë e tyre.


Gluteni mund të shkaktojë diarre kronike, por gjithashtu mund të shkaktojë kapsllëk kronik. Gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje koke, lodhje nga plumbi, përqendrim të dobët, dhimbje të kyçeve dhe shumë probleme të tjera.


Rastësisht, kushdo që është i ndjeshëm ndaj glutenit nuk ka pse të vuajë nga sëmundja celiac. Ndjeshmëria ndaj glutenit është shumë më e zakonshme në ditët e sotme sesa sëmundja celiac. Dhe kjo është pikërisht ajo që shkon së bashku me simptomat e përmendura.


Prandaj - ku dhe kurdo që të jetë e mundur - zvogëloni konsumin tuaj të glutenit. Gluteni mund të gjendet në shumicën e produkteve të grurit, përfshirë produktet e drithërave të plota.


Drithërat dhe pseudo-drithërat e mëposhtëm, nga ana tjetër, janë pa gluten: misri, mel, oriz, kuinoa, hikërror dhe amaranth.


Informacione të mëtejshme mbi gluten mund të gjenden këtu: Gjashtë shenja të intolerancës ndaj glutenit


Këshilla 2: pakësoni produktet e qumështit!


Për shumë njerëz, produktet e qumështit mund të shkaktojnë probleme të mëdha tretëse. Sidoqoftë, ajo që nënkuptohet këtu nuk është aq intoleranca e laktozës së sheqerit të qumështit (intoleranca e laktozës), por më tepër efekti mukozë dhe kapsllëk i proteinës së qumështit.


Njerëz të tjerë, megjithatë, reagojnë ndaj proteinave të qumështit me diarre. Pra, gjithçka është e mundur këtu.


Nëse nuk jeni të sigurt nëse produktet e qumështit përkeqësojnë edhe problemet tuaja të zorrëve, atëherë kufizoni eksperimentin tuaj pa qumësht në tre javë. Nëse përjetoni një përmirësim të ndjeshëm në simptomat tuaja gjatë këtyre tre javëve, trupi juaj do të jetë më i lumtur pa produktet e qumështit.


Ju mund të lexoni këtu se si mund të zëvendësoni produktet e qumështit: Zëvendësues të mirë të qumështit


Këshilla 3: masazhoni stomakun tuaj!


A e njihni vetë-masazhin e barkut? Jo sigurisht qe jo. Përndryshe, ka të ngjarë që të keni shumë më pak shqetësime në tretje ose madje edhe parehati tretëse fare. Në fakt, masazhi i barkut është aq efektiv sa mund të çojë në një përmirësim ekstrem në shëndetin e zorrëve për shumë njerëz pa masa të mëtejshme.


Në të ardhmen, filloni ditën tuaj me një masazh të barkut. Kur zgjoheni në mëngjes, filloni të bëni vetë-masazh të barkut menjëherë. Pas vetëm disa goditjeve të dorës do të vini re gjëra mahnitëse.


Këshilla 4: zgjidhni fibra të shijshme!


Por fibrat e duhura, ju lutem. Nëse keni zorrët e ndjeshme, shmangni krundet dhe produktet e bëra prej tij, si dhe produktet e pjekura të trasha të miellit. Të dyja janë në të vërtetë jashtëzakonisht të pasura me fibra, por gjithashtu tolerohen dobët nga shumë njerëz.


Fibrat dietike të shëndetshme dhe lehtësisht të tretshme, të cilat nuk përmbajnë gluten në të njëjtën kohë, janë si më poshtë: mielli i kokosit, arrat e tigrit (Chufas), farat chia dhe pluhuri i barit të elbit.


Një lugë miell kokosi siguron tashmë 5 gram fibra, një lugë fara chia siguron njëlloj si 1.5 lugë pluhur bari elbi me 4 gram dhe një lugë arra tigër me 3 gram fibra. Si i përdorni më së miri këto ushqime me fibra të larta?


Mund të piqni me miell kokosi, të përgatisni ëmbëlsira nga farat chia, të spërkatni arra tigri mbi muesli pa krem ​​ose kos soje dhe të përzieni pluhurin e barit të elbit në lëngun ose gojëmjaltën tuaj të preferuar.


Po aq të dobishme janë ushqimet që përmbajnë mukozë (të ngjashme me farat chia), të tilla si: B. farë liri ose bamje. Bishtajat e bamjes janë një perime që përbëhet nga 5 përqind fibra dhe lëshon mukozë kur gatuhet, e cila mund të shërbejë si një terren ushqyes për florën e dobishme të zorrëve.


Të gjitha këto ushqime ju ndihmojnë të mbani traktin tuaj tretës të pastër dhe ta mbani atë të funksionojë siç duhet. Lëvizjet e rregullta të zorrëve dhe një florë e rregulluar e zorrëve janë pasojat e këndshme.


Këshilla 5: merrni enzima natyrale!


Enzimat tretëse natyrale ndihmojnë trupin të thithë lëndët ushqyese në mënyrë më efektive. Edhe pse trupi prodhon enzima natyrshëm, sasia e enzimave të prodhuara shpesh zvogëlohet me moshën.


Enzimat e mëposhtme mund të përmbahen në përgatitjet e enzimave natyrore që mbështesin tretjen tuaj: proteazat, lipazat, amilazat, celulazat, laktazën, bromelain, etj.


Proteazat ndihmojnë me tretjen e proteinave, lipazat me tretjen e yndyrës dhe amilazat me tretjen e karbohidrateve. Laktaza nxit tretjen e sheqerit të qumështit dhe celulazat rrisin ndjeshëm tolerancën e perimeve të papërpunuara me bazë bimore (sallata, perime me gjethe, etj.), Pasi ato ndihmojnë në tretjen e celulozës në bimë.


Këshilla 6: merrni probiotikë!


Pasi flora e zorrëve është sulmuar p.sh. Nëse, për shembull, përdoret një dietë e varfër, një dietë me sheqer të lartë, pije alkoolike, marrja e antibiotikëve ose disa ilaçe të tjera (p.sh. kortizoni), është e vështirë t'i ndërtosh ato. Konsumimi vetëm i fibrave dietike nuk është më i mjaftueshëm këtu.


Në këto raste, duhet të përdoren probiotikë me cilësi të lartë. Kombinimi ideal i probiotikëve aktiv të fermentimit të lëngshëm me probiotikë në kapsula rezistente ndaj lëngut të stomakut (p.sh. Combi Flora).


Probiotiku i lëngshëm rigjeneron mukozën e zorrëve dhe optimizon mjedisin e zorrëve në mënyrë që bakteret e zorrëve të kapsulës probiotike të ndihen rehat në zorrë dhe gjithashtu mund të vendosen atje përgjithmonë.


Lejoni 1 deri në 3 muaj për këtë lloj të formimit të florës së zorrëve.


Ju mund të zbuloni se si mund ta krijoni vetë florën tuaj të zorrëve: Ndërtoni dhe rehabilitoni vetë florën tuaj të zorrëve


Këshilla 7: Pluhur lëvore Psyllium dhe bentoniti ndihmojnë


A vuani nga diarre kronike? Pastaj një përzierja e përditshme e bërë nga pluhuri i lëvores së psyllium dhe bentoniti shpesh mund të sjellë lehtësim.


Lëvorjet e psiliumit janë jashtëzakonisht të pasura me një mukus shërues dhe rigjenerues. Në të njëjtën kohë, ata kanë një kapacitet të lartë thithës të ujit, kjo është arsyeja pse ata mund të thithin lëngje të tepërta nga zorrët dhe kështu të rregullojnë qëndrueshmërinë e jashtëqitjes ose, në rast diarreje, ta ngurtësojnë atë.


Bentoniti mbështet formimin e një qëndrueshmërie të shëndetshme të jashtëqitjes dhe gjithashtu thith të gjitha toksinat, gazrat dhe bakteret e dëmshme në mënyrë që ato të mund të dëbohen me jashtëqitje.


Përzierja e bërë nga pluhuri i lëvores së psyllium dhe bentoniti është bërë si më poshtë:


Vendosni një lugë çaji bentonite me 100 ml ujë në një shaker ose në një mikser të vogël (Twister ose Personal Blender) dhe përziejeni mirë përzierjen. Pastaj shtoni një lugë çaji pluhur lëvore psyllium me 100 ml ujë të tjerë dhe përzieni përsëri, por vetëm për disa sekonda. Pini përzierjen menjëherë! Pastaj pini një gotë të madhe me ujë (250-300 ml).


Përzierja duhet të jetë rreth ½ deri në 1 orë para një vakt. B. gjatë detoksifikimit - në vend të një vakti.


Mbani mend, megjithatë, se në një moment trupi juaj duhet të jetë në gjendje të menaxhojë pa u dridhur. Pra, nëse përzierja është e mirë për ju, merrni atë për disa ditë ose javë së pari. Pastaj ngadalë zvogëloni marrjen tuaj. Pra, pini vetëm një përzierja çdo ditë të tjera, pastaj vetëm dy herë në javë derisa më në fund të keni një tretje të shëndetshme përsëri pa një përzierja.


Këshilla 8: Një klizmë e vogël për kapsllëk kronik!


Nëse vuani nga kapsllëku kronik, mos prisni ditë që diçka të kujdeset për veten!


Sa më gjatë të prisni, aq më shumë ngurtësohet jashtëqitja, aq më shumë mukoza e zorrëve vuan, aq më shumë toksina kthehen në trup nga jashtëqitja, aq më e lodhur peristaltika e zorrëve dhe aq më keq ndiheni.


Sigurisht që përpiqeni të stimuloni tretjen tuaj me një dietë të përshtatshme (fibra, shumë pije, fruta dhe perime, lëng krasitje, etj.).


Sidoqoftë, nëse doni t'i jepni fund kapsllëkut tani dhe menjëherë, atëherë mund ta bëni shumë lehtë me një mini klizmë!


Kështu që nuk keni nevojë të derdhni litra ujë në zorrët tuaja. Nuk ka nevojë. Bëhet fjalë më pak për një pastrim të plotë të zorrës së trashë, por më tepër për stimulimin e lëvizjeve të zorrëve (peristaltikën e zorrëve), zbutjen e fecesit të ngurtësuar dhe kështu fillimin e eliminimit të menjëhershëm.


Për ta bërë këtë, merrni një ujitje (pajisje klizmë) për disa euro dhe lejoni që vetëm 200 deri në 300 ml ujë të vakët të futen në zorrë.


Mundohuni të prisni të paktën 10 deri në 30 minuta. Pastaj shkoni në banjë. Nëse dëshira për të defekuar është shumë e fortë, atëherë sigurisht largohuni menjëherë. Nëse atëherë keni ndjenjën se zorra juaj nuk është ende plotësisht e zbrazët, mbushni edhe 200 ml ujë.


Nëse, nga ana tjetër, nuk ka ende nevojë për defekim pas 30 minutash, atëherë derdhni përsëri 200 ml ujë.


Pas mini klizmës do të ndiheni shumë më lehtë dhe shumë më mirë! Zorra juaj stërvitet në këtë mënyrë dhe mësohet përsëri me eliminimin e rregullt dhe të pavarur.


Këshilla 9: stërvitje!


A merreni rregullisht me sport. Zorrës nuk i pëlqen asgjë më shumë se lëvizja. Kjo me të vërtetë e bën atë të shkojë. Tretja stimulohet, zorra mund të organizohet shumë më lehtë dhe shpejt të nxjerrë jashtëqitjen që rezulton.


Nuk ju pëlqen sporti? Atëherë të paktën bëni një shëtitje çdo ditë! Ju mund të lexoni këtu se sa mirë edhe një shëtitje e përditshme mund të ndikojë në shëndetin tuaj: Nëntë arsye pse shëtitjet janë kaq të shëndetshme


Këshilla 10: pini ujë të mjaftueshëm!


Pini të paktën tetë gota ujë në ditë (200 deri në 250 ml secila)! Një furnizim i mjaftueshëm me ujë i trupit jo vetëm që e ndihmon atë të përmirësojë tretjen, por edhe të sigurojë që të gjitha organet të funksionojnë në mënyrë optimale. Në të njëjtën kohë, natyrisht, mbështetet edhe heqja e toksinave nga trupi.


Sidoqoftë, mos pini çfardo uji. Uji i burimit me cilësi të lartë, jo i gazuar ose uji i filtruar i rubinetit është ideal.


Këshilla 11: hani ngadalë dhe përtypni me kujdes!


Bëni një eksperiment: gjatë vaktit tuaj të ardhshëm, përtypni çdo pickim 40 herë. Arrat ose një fetë bukë integrale janë ideale për këtë përpjekje. Ju gjithashtu mund të praktikoni në biftekun tuaj ose me një karotë.


Do të habiteni se sa i tretshëm është një vakt i tillë i përtypur mirë. Fryrja e zakonshme nuk ndodh, stomaku mbetet i sheshtë dhe tretja është e paqartë.


Sa më mirë të përtypni ushqimin tuaj, aq më mirë dhe më lehtë mund të tretet. Me çdo pickim ju shtoni sipërfaqen e qullës së ngrënshme, e cila rrit sipërfaqen e sulmit për enzimat tretëse.


Provoje! Së bashku me masazhin e barkut, kjo masë është dhurata më e vlefshme falas që mund t'i bëni zorrët tuaja!


Këshilla 12: Vritni parazitët dhe kërpudhat në zorrët tuaja!


Ne shpesh mbajmë parazitë në zorrët tona - pa e ditur, natyrisht. Për më tepër, kërpudhat janë veçanërisht të përhapura në rastin e florës së traktuar të zorrëve, të cilat ndonjëherë mund të çojnë në ankesa ekstreme, të tilla si dëshira për ëmbëlsira, stomaku i fryrë që kujton shtatzëninë ose lodhjen kronike.


Mënyra më e mirë për të luftuar kërpudhat në zorrët është pastrimi i zorrës së trashë, i cili kombinohet me ekstraktin e farës së grejpfrutit. Ju mund të lexoni këtu se si kryhet pastrimi i zorrës së trashë: Kështu funksionon pastrimi i zorrës së trashë


Mund të gjeni më shumë informacion dhe masa natyrore për luftimin e kërpudhave në zorrët dhe trupin këtu: Luftimi i infeksioneve Candida në mënyrë natyrale


Ju mund të lexoni këtu se si mund të eliminoni parazitët e zorrëve: Fikja e parazitëve të zorrëve


Bëni ndryshimin sot me këshillat tona për një zorrë të shëndetshme


Përfundoni sot vuajtjet e zorrëve tuaja dhe bashkë me të edhe shqetësimet tuaja. Duke filluar nga sot, ndiqni pesë nga këshillat e mësipërme dhe rrisni shansin tuaj për një jetë më të shëndetshme dhe më të këndshme!


Do të mahniteni sesi trupi juaj mund të punojë në mënyrë më efektive dhe efikase vetëm me këto pak masa, se si papritmas bëheni shumë më produktiv dhe si ndiheni mirë përsëri në lëkurën tuaj.

 

Burimet e artikullit:

  • Gesunder Darm – 12 wirkungsvolle Tipps - ZDG

226 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page