top of page

Çaj me erëza si përforcues imunitar

Ky çaj i shëndetshëm me erëza ka shije të mrekullueshme dhe është një përforcues imunitar. Kombinimi i përbërësve të shkëlqyeshëm gjithashtu siguron që ju të mund të shijoni ditën tuaj të zgjuar dhe në formë. Përbërësit për 3 porcione: 500 ml ujë 100 ml lëng portokalli, i saposhtrydhur 1/2 lugë çaji kardamom pluhur 1 lugë gjelle xhenxhefil të grirë 1 lugë çaji pluhur kurkuma 2 lugë gjelle ujë trandafili (opcionale) 1 majë piper nga mulliri (opcionale) 1 lugë gjelle mjaltë Përgatitja: Koha e parapërgatitjes: 10 minuta Koha e gatimit / pjekjes: 1 minuta Koha e pritjes: 5 minuta hapi 1 Për çajin me erëza zieni në një tenxhere 500 ml ujë. hapi i 2-të Më pas shtoni të gjithë përbërësit – përveç mjaltës dhe ujit të trandafilit – në ujin e vluar dhe lërini të ziejnë për rreth 1 minutë duke e përzier. Më pas derdhni lëngun mbi një sitë të grirë në një enë rezistente ndaj nxehtësisë dhe lëreni të ftohet për 5 minuta. Më pas shpërndani 1 lugë gjelle mjaltë dhe 2 lugë gjelle uj trandafili në të duke e trazuar. hapi i 3-të Hidheni çajin me erëza në gota dhe shijojeni sa është ende i ngrohtë.

Çaj me erëza si përforcues imunitar
bottom of page