top of page

Biskota me susam dhe borzilok

Këto biskota të freskëta shtëpei të bërë nga fara liri, susami dhe borziloku janë mrekullisht aromatikë - një messhujtë e shijshme dhe e shëndetshme! Përbërësit për 6 biskota: 80 g + 60 g fara liri ari 60 ml qumësht kokosi 20 g borzilok 2 lugë paste domate 50 g fjollëza bajamesh 20 g fara susami, te bardha 1 lugë çaji kripë kristali Përgatitja: Koha e parapërgatitjes: 20 minuta Koha e gatimit / pjekjes: 15 minutë Hapi i parë Ngrohni furrën në 160 ° C; Përgatitni dy tepsi dhe 2 copë letër pjekjeje. Hapi i 2 -të Grini imët 80 g farë liri në një blender. Pastaj shtoni 60 ml qumësht kokosi dhe 20 g borzilok, bëni pure dhe hidhini në një tas. Shtoni të gjithë përbërësit e mbetur, përzieni mirë dhe rregullojeni me 1 lugë çaji kripë. Hapi i 3 -të Vendosni 1 letër pjekjeje para dhe vendosni gjysmën e përzierjes në anën e majtë të letrës së pjekjes. Pastaj palosni gjysmën e djathtë dhe shpërndani afërsisht përzierjen me dorë. Pastaj palosni 3 anët e hapura të letrës së pjekjes mbi masën, në mënyrë që të krijohet një drejtkëndësh i barabartë. Kthejeni gjithçka në mënyrë që ana e mbylljes të jetë në sipërfaqen e punës. Pastaj hapeni 2 mm të hollë me një kunj, transportojeni në një tepsi pjekje dhe shpaloseni përsëri. Hapi i 4 -të Bëni të njëjtën gjë me pjesën tjetër të përzierjes dhe letrën e dytë të pjekjes. Hapi i 5 -të Në fund priteni në katrorë ose drejtkëndësha të së njëjtës madhësi me një rul picash, futeni në furrë dhe piqni për 18-20 minuta. Hapi i 6 -të Hiqni biskotat nga furra. Për konsum të menjëhershëm lëreni të ftohet pak dhe prisni në copa. Për ruajtje, lërini copat të thahen për disa orë dhe ruani në një kanaçe kallaji. Biskotat qëndrojnë rreth 2 javë.

Biskota me susam dhe borzilok
bottom of page