top of page

Bota magjepsëse e xhenxhefilit: Nga përfitimet shëndetësore te kënaqësitë e kuzhinës

Xhenxhefili është një rrënjë e gjithanshme me përfitime mbresëlënëse shëndetësore. Fillimisht vendas në Azinë Jugore, xhenxhefili vlerësohet si erëz dhe ilaç në shumë kultura. Shija e tij intensive i shton një notë pikante ushqimeve dhe pijeve, ndërsa vetitë anti-inflamatore dhe tretëse i kanë dhënë një vend të përhershëm në mjekësinë tradicionale. Nga lehtësimi i të përzierave deri tek rritja e sistemit imunitar, xhenxhefili është një rrënjë e vogël me një ndikim të madh. Rrënja e xhenxhefilit është një erëz dhe ilaç tipik Ayurvedic. Tekstet e shumta të vjetra indiane dhe kineze përmbajnë shumë informacion rreth vetive mjekësore të rrënjës së xhenxhefilit. Për mua, kjo rrënjë është guri filozofik në kuzhinën më të mirë në botë, kuzhinën Vedike. Është mirë të përdorni rrënjë të freskëta. Ju duhet të blini xhenxhefil të freskët kur është i freskët dhe me lëkurë të lehtë dhe një shkëlqim të mëndafshtë. Sigurisht që mund të përdorni edhe pluhur të thatë ose. Megjithatë, pluhuri i bluar është më i mprehtë dhe natyrisht i mungon freskia veçanërisht gjallëruese. Xhenxhefili mund të përdoret pothuajse në çdo ëmbëlsirë, komposto dhe lëng. Xhenxhefili është gjithashtu një komponent i rëndësishëm i limonadës së xhenxhefilit. Ju gjithashtu mund ta grisni xhenxhefilin në shurup ose ta shijoni si ëmbëlsirë. Përveç ëmbëlsirave, unë përdor xhenxhefil të freskët me të gjitha chutneyt. Gjithashtu shkon shkëlqyeshëm me pjatat me perime, kerri me perime dhe zierjet me dalein. Efekti më i rëndësishëm shëndetësor i xhenxhefilit është forcimi i sistemit imunitar. Në të njëjtën kohë, xhenxhefili është një tonik i shkëlqyer që stimulon oreksin dhe tretjen. Marrja e xhenxhefilit të freskët ofron lehtësim të konsiderueshëm nga fryrjet dhe dhimbjet e zorrëve. Këshillë: Lëreni 1 lugë çaji xhenxhefil të freskët, të qëruar dhe të grirë imët, të ziejë me ujë të valuar për 10 minuta. Më pas pini ujin e nxehtë me gllënjka. Hulumtimet moderne plotësojnë dhe konfirmojnë efektet shëruese të rrënjës vërtet të mrekullueshme. Xhenxhefili në mënyrë natyrale hollon gjakun dhe ndihmon në luftimin e trombozës. Gjithashtu ka një efekt të dobishëm në ftohjet dhe sëmundjet e mushkërive. Ajo gjithashtu ka një efekt forcues në zemrën në tërësi. Këtu është një listë e shkurtër e efekteve të xhenxhefilit të freskët: Reduktimi i niveleve të larta të kolesterolit të lidhura me dietën; uljen e presionit të gjakut; lehtëson dhimbjen; ulje e sekretimit të stomakut; Përmirësimi i florës së zorrëve dhe ndihmë në sëmundjet diarreike. Xhenxhefili ndihmon në largimin e toksinave nga zorrët. Ajo gjithashtu ka një efekt antiseptik dhe pengon rritjen e qelizave të kancerit. Këshillë: Xhenxhefili parandalon ftohjet: prandaj përdorni më shumë në stinën e ftohtë. (shih gjithashtu ujin e xhenxhefilit) Këshillë: Për "problemet gjate udhetimit" lërini 3-4 feta në ujë të valuar (5 minuta). Më pas pijeni të ngrohtë. Gjitha artikujt rreth medicines se lashte Ayurveda i gjeni ketu - kliko ketu: Shneta jote është puna jote! Merre atë n’dorën tënde - këtu. I juaji Fisnik Komoni, Konsulent i të ushqyerit dhe shëndetit holistik - Ideator dhe themelues i Qendrës së Shëndetit Burimet e artikullit: -

Bota magjepsëse e xhenxhefilit: Nga përfitimet shëndetësore te kënaqësitë e kuzhinës
bottom of page