top of page

Detoksifikim kundër plogështisë

Gjithnjë e më shumë njerëz ndihen dembelë dhe të plogësht. Megjithatë, ushqimi i rëndë dhe një mënyrë jetese e gabuar në të kaluarën shpesh jo vetëm që ju bëjnë fizikisht të ngadaltë dhe të rënduar. Çekuilibri psikologjik mund të jetë gjithashtu pasojë e padëshirueshme në formën e luhatjeve të humorit apo edhe depresionit. Bëni diçka për këtë dhe çlirojeni trupin tuaj nga kjo barrë! Tani është koha më e mirë për të larguar plogështinë duke pastruar dhe detoksikuar trupin tuaj. Takimi me plogështin Shumë prej nesh janë të njohur me plogështinë e përsëritur çdo vit - njeriu ndihet i plogësht, i ngathët dhe i lodhur. Një pastrim intensiv dhe detoksifikim i trupit është një mënyrë ideale për ta rikthyer trupin përsëri dhe për të larguar plogështinë shumë lehtë. Detoks kundër plogështisë Trupi ynë është në gjendje të largojë vetë toksinat dhe produktet e mbeturinave, por vetëm deri në një pikë të caktuar. Fatkeqësisht, në ditët e sotme ne njerëzit jemi çdo ditë të ekspozuar ndaj shumë ndotësve, të cilët mund të gjenden në ajër, në ujë, në agjentë pastrimi, në kozmetikë (madje edhe në buzëkuq), në ilaçe apo në ushqime. Të gjithë këta ndotës vendosin një tendosje të madhe në trupin tonë dhe kërkojnë performancë të lartë prej tij kur bëhet fjalë për detoksifikimin. Përveç kësaj, organizmi rëndohet nga ushqimi i pafavorshëm, metabolizmi i të cilit nga njëra anë rezulton në shumë skorje (mbeturinat metabolike) dhe nga ana tjetër furnizon shumë pak substanca vitale dhe antioksidantë për t'i mundësuar trupit të përballojë atë që rezulton. skorjet dhe për t'i kulluar ato. Prandaj, organizmi ynë ka nevojë për të gjithë ndihmën që mund të marrë për të hequr qafe këto toksina dhe mbetje. Mbështisni trupin në detoksifikimin Ka shumë gjëra që mund të bëhen për të ndihmuar trupin të detoksifikohet dhe të largohet nga plogështia e dimrit. Natyrisht, në radhë të parë duhet shmangur toksinat për të lehtësuar trupin. Edhe ndryshimet e vogla në jetën e përditshme mund të zvogëlojnë sasinë e ndotësve ndaj të cilëve dikush është i ekspozuar në baza ditore. Ata që nuk marrin mjekime të panevojshme, nuk pinë duhan, nuk pinë alkool dhe përdorin vetëm pastrues natyralë të trupit dhe pastrim biologjik, e lehtësojnë shumë trupin e tyre. Kushdo që praktikon edhe një dietë të shëndetshme të pasur me substanca vitale dhe baza të tepërta, siguron lehtësim shtesë dhe për më tepër furnizimin e nevojshëm të substancave jetike që i nevojiten trupit për detoksifikimin dhe kullimin. Por ka masa të tjera për të nxitur dhe përshpejtuar jashtëzakonisht detoksifikimin dhe pastrimin e dëshiruar: Kurë detoksifikimi për detoksifikimin Këto masa janë më të lehta për t'u zgjedhur nëse e dini se si funksionon vetë detoksifikimi i trupit. Sepse atëherë ju mund të ndërmerrni posaçërisht ato hapa që nxisin aftësinë detoksifikuese të trupit. Ne kemi shpjeguar këtu se cilat faza ndodhin në detoksifikimin e trupit dhe si mund të mbështesni dhe aktivizoni secilën nga këto faza me mjete natyrale: Detox - Pse detoksifikimi është kaq i rëndësishëm Pastrimi i zorrëve kundër plogështisë Zorrët luan një rol shumë të rëndësishëm në shëndetin tonë të përgjithshëm. Kushdo që ndihet i plogësht dhe i ngathët zakonisht vuan edhe nga një zorrë e ngadaltë. Një mënyrë jetese jo e shëndetshme çon në depozitimin e produkteve të mbeturinave në zorrë dhe florën e zorrëve jashtë ekuilibrit. Të dyja këto dëmtojnë funksionimin e zorrëve, pra edhe përthithjen e lëndëve ushqyese dhe mbrojtjen e vetë trupit (pasi 80 për qind e sistemit imunitar ndodhet në zorrë). Si rezultat, rreziku i infeksioneve të të gjitha llojeve tani është në rritje. Meqenëse zorra është gjithashtu e lidhur ngushtë me gjendjen tonë emocionale, një zorrë e dobësuar logjikisht do të thotë gjithashtu që disponimi ynë errësohet shumë shpejt. Një florë e trazuar e zorrëve shoqërohet madje me depresion, çrregullime autike dhe sëmundje të tjera psikologjike. Sigurisht, edhe zorrët luan një rol të rëndësishëm në kullimin dhe detoksifikimin. Nëse zorrët nuk funksionojnë siç duhet, nuk mund të bëhet asnjë detoksifikim ose pastrim. Për të gjitha këto arsye, nëse doni të shpëtoni nga plogështia e dimrit, mbajtja e zorrëve të shëndetshme është e para dhe më e rëndësishmja. Në një masë të caktuar, pastrimi i zorrës së trashë përbën bazën për një program të suksesshëm detoksifikimi. Ka shumë mënyra të ndryshme për të bërë një pastrim të zorrës së trashë. Megjithatë, në parim, të gjitha ato përfshijnë lirimin e depozitave, për shembull me ndihmën e lëvozhgave të psiliumit, thithjen dhe largimin e toksinave, për shembull me bentonitin, dhe ndërtimin e florës së zorrëve me probiotikë të ndryshëm. Disa programe të pastrimit të zorrës së trashë ofrojnë gjithashtu klizmë të rregullt. Tani ka edhe pastrime të zorrës së trashë në formë kapsule, të cilat janë veçanërisht të përshtatshme për njerëzit që kanë pak kohë, por ende duan të bëjnë diçka për zorrët e tyre. Lidhja më poshtë ofron të gjithë informacionin e rëndësishëm që mund t'ju ndihmojë të gjeni një pastrim të përshtatshëm të zorrëve: Pastrimi i zorrëve - Udhëzues falas Ngrënia e një diete të shëndetshme gjatë detoksifikimit tuaj Le të kalojmë në ushqimin e duhur gjatë detoksifikimit. Nëse dëshironi të mposhtni plogështinë e dimrit, në përgjithësi duhet të hani pak më pak dhe në çdo rast më me vetëdije. Ushqimet e vazhdueshme midis vakteve duhet të hiqen për momentin. Një kurë agjërimi afatshkurtër ose - edhe më mirë - agjërimi me ndërprerje do të ishte ideal - veçanërisht nëse jeni mbipeshë. Substancat e hidhura mund të na ndihmojnë mirë këtu, pasi ato stimulojnë tretjen, aktivizojnë prodhimin e bazës së trupit dhe gjithashtu zbusin dëshirën për ëmbëlsirat. Bitterstern® bimor i hidhur, si pluhuri bazë i hidhur, ekstrakti i luleradhiqes ose pluhuri i gjetheve të luleradhiqes, është një mënyrë e mirë për të furnizuar trupin me substanca të hidhura të vlefshme. Një dietë e shëndetshme e bazuar në shumë fruta dhe perime të freskëta, yndyrna me cilësi të lartë dhe karbohidratet e duhura dhe në të njëjtën kohë duke përjashtuar sheqerin, ushqimet e gatshme dhe yndyrnat e pashëndetshme nuk e ngarkon trupin me toksina shtesë dhe gjithashtu mund të mbështesë në mënyrë specifike detoksifikimin. Ka edhe ushqime të caktuara që kanë një efekt detoksifikues ose mbështesin disa organe kulluese. Në paragrafët e mëposhtëm renditen disa ushqime që kanë një efekt shumë pozitiv në organizëm gjatë një detoksikimi dhe mund të integrohen lehtësisht në dietën e përditshme. Uji mbështet detoksifikimin Meqenëse trupi i njeriut përbëhet nga afërsisht 70 deri në 80 për qind ujë, hidratimi adekuat është absolutisht i nevojshëm për pothuajse gjithçka që bëjmë. Mbi të gjitha, uji na ndihmon të largojmë toksinat, kështu që çdo masë detoksifikimi është e padobishme nëse trupi nuk ka ujë të mjaftueshëm në dispozicion. Është shumë e rëndësishme të pini ujë të mjaftueshëm sapo të ngriheni sepse trupi ka agjëruar deri në një masë gjatë natës dhe është gati për të nxjerrë toksinat në mëngjes. Gjysmë litër ujë të pastër burimi pasi ngriheni stimulon jashtëzakonisht detoksifikimin. Gjatë ditës duhet të pini të paktën 2 litra ujë ose 30 ml për kilogram të peshës trupore. Duhet të keni parasysh gjithashtu se kërkesa për ujë rritet kur jeni të sëmurë ose humbni shumë djersë gjatë ushtrimeve ose sauna. Rodhe e madhe mbështet detoksifikimin Rodhe është gjithashtu një barishte e shkëlqyer medicinale, e cila mund të ketë shumë efekte pozitive në shëndetin tonë. Rodhe ka një efekt pastrues dhe detoksifikues të gjakut, prandaj rekomandohet në fitoterapi për problemet e fshikëzës, tëmthit dhe mëlçisë, si dhe për përdhesin, reumatizmat dhe diabetin. Rrënja e rodhes me sa duket mund të ndihmojë gjithashtu në largimin e metaleve të rënda nga trupi. (14) Nëse dëshironi të shijoni efektin detoksifikues të rodhes së madhe, mund, për shembull, të përgatisni një çaj nga rrënja e rodhes. Për ta bërë këtë, shtoni rreth 2 lugë gjelle rrënjë të grimcuar në 0,5 litra ujë të ftohtë dhe lëreni të piqet gjatë natës (rreth 8 orë). Çaji mund të pihet i ftohtë ose i ngrohur pak (jo i nxehtë) dy deri në tre herë në ditë, ose mund të përdoret nga jashtë për larje me probleme të lëkurës. Rodhe është shpesh një komponent i preparateve të gatshme për t'u përdorur për mbrojtjen e mëlçisë. Angjinarja mbështet detoksifikimin Angjinarja gjithashtu mbështet funksionin e mëlçisë me ndihmën e përbërësve të saj. Angjinarja njihet për përmirësimin e niveleve të lipideve në gjak, stimulimin e rrjedhjes së biliare dhe gjithashtu forcimin e mëlçisë. Prandaj, ngrënia e angjinareve mund të jetë shumë e dobishme në detoksifikimin. (5) (6) (7) Një deri në dy lugë gjelle lëng të patrajtuar, të pastër angjinarjaje në ditë ose një ekstrakt angjinarja janë një mënyrë e mirë për të konsumuar substancat që mbrojnë mëlçinë. Konsumimi i rregullt i perimeve të freskëta të angjinares (jo të konservuara) gjithashtu ndihmon në forcimin e mëlçisë. Gjembaku i qumështit mbështet detoksifikimin Gjembaku i qumështit është përdorur si një ilaç natyral që nga kohërat e lashta. Gjemba e qumështit është e njohur për mbrojtjen e mëlçisë dhe mbështetjen e saj në funksionin e saj. Gjembaku i qumështit përmban përbërës aktivë që jo vetëm që ndihmojnë mëlçinë të detoksifikohet, por gjithashtu promovojnë jashtëzakonisht rigjenerimin e saj.(8) Kjo është arsyeja pse gjembaku i qumështit përdoret gjithashtu në shumë suplemente ushqimore që mbështesin mëlçinë. Nëse dëshironi të mbështesni mëlçinë dhe në këtë mënyrë edhe detoksifikimin, mund të pini një filxhan çaj gjembaku një orë para ngrënies. Për ta bërë këtë, derdhni një deri në dy lugë çaji fara gjembaku të grimcuar mbi një filxhan ujë të vluar dhe lëreni infuzionin të piqet për rreth 15 minuta. Megjithatë, preparatet që përmbajnë gjembaçin e qumështit dozohen në mënyrë specifike për të mbrojtur mëlçinë dhe për këtë arsye janë më efektive se çaji i gjembaçit të qumështit. Bentoniti dhe algat për të hequr ndotësit Megjithatë, kushdo që stimulon detoksifikimin e trupit duhet të sigurohet që toksinat e tretura gjithashtu të shkarkohen nga trupi. Siç është përmendur tashmë, kjo sigurohet kryesisht nga funksionimi i organeve të shkarkimit. Përveç pirjes së më shumë ujit, është shumë e këshillueshme që organizmit t'i shtohen agjentë ndotës, të cilët mbështesin masivisht kullimin. Bentoniti i argjilës shëruese, ashtu si algat e klorelës, ka vetinë që mund të thithë sasi të mëdha ndotësish. Bentoniti dhe algat prandaj nuk duhet të mungojnë në një detoksifikimi. Të dyja sigurojnë që toksinat e tretura të mos shpërndahen në trup, por që ato të shpërndahen në të vërtetë. Prandaj, gjatë një detoksifikimi, duhet të përzieni një lugë çaji të nivelit të bentonitit në një gotë të madhe me ujë një ose dy herë në ditë (ose, edhe më mirë, ta përzieni në një mikser ose blender) dhe ta pini. Përveç kësaj, algat mund të përfshihen në vakte (si pluhur) ose të merren si një shtesë diete (në formë kapsule ose tabletash). Silic për heqjen e aluminit Alumini është një metal i kudogjendur që mund të jetë përgjegjës për të gjitha llojet e sëmundjeve të pakëndshme shëndetësore. Sëmundja e Alzheimerit, autizmi dhe hiperaktiviteti janë në diskutim si të shkaktuara nga alumini. Me silikon, megjithatë, ne kemi në dispozicion një element gjurmë që jo vetëm forcon indin tonë lidhës, siguron flokë të bukur dhe thonj të shëndetshëm, por është gjithashtu shumë i përshtatshëm për eliminimin e ndotjes nga alumini. Si të përdorni silikonin për të hequr aluminin dhe cilat opsione të tjera ka për të detoksifikuar aluminin mund ta gjeni këtu: Heqja e aluminit Deacidifikimi për profesionistët Një kurë detoksifikimi sigurisht që mund të kombinohet edhe me deacidifikimin për të rikthyer ekuilibrin acid-bazë në një ekuilibër të shëndetshëm dhe për të reduktuar simptomat kronike të shkaktuara nga acidifikimi i tepërt. Përveç kësaj, disa programe deacidifikimi tashmë përmbajnë bentonit, substanca të hidhura dhe antioksidantë, në mënyrë që jo vetëm të deacidojnë, por edhe të detoksifikojnë, të lehtësojnë stresin e zorrëve dhe të mbrojnë florën e zorrëve. Masat shoqëruese të detoksifikimit Përveç pastrimit të zorrës së trashë dhe dietës së shëndetshme, procesi i detoksifikimit mund të nxitet edhe duke aktivizuar metabolizmin nëpërmjet masave shoqëruese, p.sh. B. paraqiten si më poshtë: Sauna dhe dushe të alternuara Marrja e një sauna dihet se stimulon pastrimin dhe detoksifikimin përmes lëkurës. Duke qenë se humbni shumë lëngje në formën e djersës kur merrni një sauna, duhet patjetër të pini shumë ujë pas saunës. Një dush me ndryshim nuk është vetëm jashtëzakonisht freskues, por gjithashtu nxit qarkullimin e gjakut. Një dush i ndërruar në mëngjes sigurisht që do të largojë lodhjen dhe do t'ju ndihmojë të filloni ditën në formë. Lëvizje dhe ushtrime të frymëmarrjes Ushtrimi i mjaftueshëm dhe frymëmarrja e duhur janë dy faktorë të tjerë të rëndësishëm që ndihmojnë trupin tonë të detoksifikohet. Ushtrimi në ajër të pastër furnizon trupin tonë me oksigjen, i mban muskujt në formë dhe në rastin më të mirë na siguron dritën e diellit, e cila kontribuon në furnizimin me vitaminë D dhe në këtë mënyrë siguron një humor të mirë. Ndoshta do të dëshironit të filloni menjëherë me një stërvitje veçanërisht efektive? Atëherë trajnimi HIIT do të ishte diçka për ju. Por edhe shëtitjet e përditshme kanë efekte jashtëzakonisht pozitive në shëndet. Frymëmarrja e duhur është gjithashtu një faktor që shpesh nënvlerësohet. Me ndihmën e frymëmarrjes nazale mund të kontrolloni ekuilibrin e energjisë, të stimuloni qarkullimin e gjakut dhe në këtë mënyrë edhe detoksifikimin. Vitamina D Sa shumë rrezet e diellit dhe vitamina D që prodhon në lëkurën tonë ndikon në mirëqenien tonë, sistemin tonë imunitar dhe disponimin tonë është njohur prej kohësh. Fatkeqësisht, dielli i dimrit në Evropën Qendrore vështirë se mund të kontribuojë në prodhimin e vitaminës D, sepse këndi i incidencës së rrezatimit shumë të rëndësishëm UV-B është shumë i cekët në muajt e dimrit. Kushdo që nuk ishte në gjendje të grumbullonte një furnizim të duhur të vitaminës D gjatë verës së kaluar, do të përballet rregullisht me mungesë të vitaminës D me të gjitha pasojat e saj në dimër. Në këtë rast, kontrolli i nivelit të vitaminës D në gjak do të ishte i përshtatshëm. Shumica e njerëzve kanë një mangësi të qartë, e cila më pas mund të korrigjohet ngadalë por me siguri me suplemente të vitaminës D. Masazhe me furçë të thatë Sistemi ynë limfatik është përgjegjës për transportimin e produkteve të mbeturinave dhe toksinave nga indet në zorrë, në mënyrë që toksinat të mund të ekskretohen atje. Por ndërsa qarkullimi i gjakut drejtohet nga zemra, sistemit limfatik i mungon një motor i tillë. Sistemi limfatik, nga ana tjetër, vazhdon të funksionojë vetëm nga lëvizja jonë dhe gjithashtu nga frymëmarrja e fuqishme. Pra, sa më pak të lëvizim dhe sa më cekët të marrim frymë, aq më ngadalë do të rrjedhë limfat dhe aq më ngadalë do të largohen mbetjet dhe toksinat. Por ka një mënyrë tjetër për të aktivizuar rrjedhën limfatike - domethënë me masazhe me furçë të thatë. Një efekt anësor shumë i këndshëm i masazheve me furça të thata është se lëkura befas është e butë, e lëmuar dhe Jo më plogështi! Lista e mëposhtme përmbledh të gjitha pikat që ndihmojnë në çlirimin e trupit nga plogështia e dimrit dhe mbetjet e dëmshme dhe toksinat: Ulja e ndotjes (pa mjekime të panevojshme; pa alkool; pa duhan; përdorni vetëm kozmetikë natyrale dhe agjentë pastrimi biologjik) Kryeni rehabilitimin e zorrëve dhe / ose klizmat Pini shumë ujë (2 deri në 3 litra ujë burimi të gazuar në ditë) Hani më pak, agjëroni me ndërprerje ose vazhdoni të agjëroni Hani një dietë të shëndetshme (shmangni sheqerin, ushqimet e gatshme dhe yndyrnat e pashëndetshme; dietë e pasur me minerale të bazuara në fruta dhe perime të freskëta; përfshini erëza të tilla si shafrani i Indisë, speci kajane, lavazhi, majdanozi, koriandër dhe hudhra; çajra detoksifikues të bërë nga hithra, jamballi, pini rodhe ose gjembaç qumështi; përfshini agrume, angjinare dhe luleradhiqe në dietën tuaj) Mbështet lidhjen dhe shkarkimin e ndotësve me bentonit dhe/ose alga Shtoni substanca të hidhura që ndihmojnë tretjen dhe lehtësojnë dëshirën për ëmbëlsirat Mundësisht të kryhet një program gjithëpërfshirës i deacidifikimit Merrni dushe dhe sauna të alternuara Lëvizni në ajër të pastër dhe bëni ushtrime të frymëmarrjes Optimizoni nivelet e vitaminës D Kryeni masazhe me furçë të thatë Kryeni një regjim detoksifikimi Filloni programin tuaj personal të detoksifikimit sot dhe prisni më shumë vitalitet dhe energji jetësore! Detoksikojeni trupin tuaj dhe i jepni fund plogështisë! Burimet e artikullit: Entgiftung gegen Trägheit (zentrum-der-gesundheit.de) - Zentrum der Gesundheit Qiang Z et al., "Artichoke Extract Lowered Plasma Cholesterol and Increased Fecal Bile Acids in Golden Syrian Hamsters." Phytother Res. 2011 Dec 20. doi: 10.1002/ptr.3698. Ksk-Kiraz Z et al., "Artichoke leaf extract reduces oxidative stress and lipoprotein dyshomeostasis in rats fed on high cholesterol diet." Phytother Res. 2010 Apr;24(4):565-70. Kkgergin C et al., "Effect of artichoke leaf extract on hepatic and cardiac oxidative stress in rats fed on high cholesterol diet." Biol Trace Elem Res. 2010 Jun;135(1-3):264-74. Ghaffari AR et al., "The effects of milk thistle on hepatic fibrosis due to methotrexate in rat." Hepat Mon. 2011 Jun 1;11(6):464-8. Chan YS et al., "A review of the pharmacological effects of Arctium lappa (burdock)." Inflammopharmacology. 2011 Oct;19(5):245-54.

Detoksifikim kundër plogështisë
bottom of page