top of page

Detoksifikohuni me barishta

Disa barishte dhe bimë të egra janë të përshtatshme për të pasuruar menunë e përditshme. Nëse me vetëdije zgjidhni ato që shijojnë mirë, përgatiten lehtë dhe gjithashtu kanë një efekt detoksifikues dhe pastrues, atëherë do të përfitoni shumë më tepër nga konsumimi i rregullt i tyre sesa nga një detoksifikim afatshkurtër ose kurë agjërimi. Ne ju prezantojmë me bimët e shkëlqyera detoksike dhe shpjegojmë se si t'i përgatisni ato. Bimët për detoksifikimin Shumë njerëz janë të mendimit se një detoks mund të kryhet për një periudhë të menaxhueshme ndoshta një ose dy javë dhe më pas të vazhdojë me festën që çoi në nevojën për detoksifikim në radhë të parë. Një pushim i shkurtër është sigurisht më mirë se asgjë për trupin, por sigurisht që do të preferonte shumë një ndryshim të përhershëm në disa zakone. Sugjerimi ynë për një zakon të ri jashtëzakonisht të shëndetshëm do të ishte: Integroni lehtësisht barishtet detoksifikuese dhe perimet e egra në menunë tuaj të përditshme. Bimët janë ushqimi ynë origjinal Bimët e egra – si p.sh B. Luleradhiqe, hithra, delli, zogjtë, gjethet e blirit, rrënjët e rodheve dhe shumë të tjera - janë ushqimi ynë origjinal. Ata ushqejnë dhe parandalojnë sëmundjet në të njëjtën kohë. Nëse ka një sëmundje, këto bimë shërojnë dhe lehtësojnë. Pra sigurojnë gjithmonë harmoni të shëndetshme në organizmin tonë. Nëse bimët e egra kanë një efekt të caktuar shërues në trupin e njeriut, atëherë kjo nuk do të thotë se ato janë bimë të pastra MJEKËSORE që mund të konsumohen vetëm për një qëllim të veçantë shërues në rastin e disa sëmundjeve. Bimët e egra nuk janë ilaçe që dihet se kanë gjithmonë efekte anësore të dëmshme. Bimët e egra janë kryesisht ushqim. Dendësia e tyre ushqyese është shumë më e lartë se ajo e perimeve të kultivuara. Vetitë medicinale të bimëve të egra janë vetëm një bonus shtesë. Megjithatë, nuk ka efekte anësore. (Përjashtim: bimët helmuese). Bimë mjekësore apo bimë ushqimore? Nëse në trup lindin deficite për shkak të një diete të pafavorshme, grumbullohen toksina apo edhe shkaktohet dëmtim dhe personi në fjalë fillon përsëri të hajë bimë të egra të fuqishme, atëherë këto janë të kuptueshme që funksionojnë siç kanë funksionuar gjithmonë: ushqyes, detoksifikues, pastrim, shërim, riparim. . Megjithatë, duke qenë se një person ndjen diçka nga të gjitha këto efekte vetëm me vetëdije kur është i sëmurë ose nuk ndihet mirë, ndodhi që shumë bimë u quajtën bimë SHËRUESE. Megjithatë, në realitet, këto bimë janë ushqimet tona të siguruara nga natyra. Këtë donte të thoshte edhe Hipokrati disa kohë më parë kur shqiptoi fjalinë e mëposhtme: Lëreni ushqimin të jetë ilaçi juaj dhe ilaçi ushqimi juaj Natyrisht, kjo nuk do të thotë bimë të tilla si doreza e dhelprës, çika, çika apo zambaku i luginës, të cilat patjetër i përkasin bimëve helmuese dhe nuk do të haheshin vullnetarisht nga askush për shkak të shijes së tyre të tmerrshme. Por cilat bimë të egra janë veçanërisht të përshtatshme për detoksifikim? Detoksifikohu me rodhe të madhe Rodhe është një bimë shumë e gjithanshme. Ai është jashtëzakonisht i fortë dhe rritet në anë të rrugëve, në brigje ose në vendet e mëparshme të rrënojave. Rrënja e rodhes ofrohet shpesh në formën e preparateve të ndryshme për problemet e flokëve dhe lëkurës. Në vjeshtë, rrënja, shija e së cilës të kujton salsifyin e zi, gjendet gjithashtu si perime në disa dyqane ushqimore të shëndetshme ose në tregjet e fermerëve. Megjithatë, në realitet, kërcelli i gjetheve, gjethet e reja (të vjetrat janë shumë të hidhura), lastarët dhe kërcellet e luleve janë gjithashtu të ngrënshme. Ju i hani pjesët e bimës ose të papërpunuara në një sallatë (të përziera me sallata të tjera me gjethe) ose të ziera në avull si perime. Pastroni, hiqni dhe pastroni gjakun me Rodhe të Madhe Efektet e rodhes së madhe, të njohur nga mjekësia popullore, janë jashtëzakonisht të shumta. Thuhet se ekstraktet e rrënjëve kanë një efekt antibiotik dhe reduktues të sheqerit në gjak. Në formën e një vaji, bima me gjethe të mëdha është efektive kundër një sërë sëmundjesh të lëkurës, përfshirë zbokthin. Megjithatë, një aftësi veçanërisht shumë e vlerësuar e rodhes është efekti i tij pastrues dhe detoksifikues i gjakut. Për këtë arsye, rekomandohet nga mjekët fitoterapeutikë dhe mjekët alternativë për problemet e fshikëzës dhe gurëve të tëmthit, sëmundjet e mëlçisë, përdhes, reumatizma dhe diabeti. Lexo edhe: Ushqimi kundër diabetit. Rrënja e rodheve në fakt duhet të jetë në gjendje të zvogëlojë akumulimin e metaleve të rënda në trup. Rodhe rekomandohet gjithashtu si një shoqërues i dietave me synimin për të humbur kilogramët e tepërt për shkak të efektit të tij detoksifikues. Për të përfituar nga efektet detoksifikuese të rodhes, rekomandohet të përgatisni një çaj nga rrënja dhe ta pini dy deri në tre herë në ditë. Receta e çajit me rrënjë rodhe: Përzieni 1,5 deri në 2 lugë gjelle rrënjë rodhe të grimcuar me 0,5 litra ujë të ftohtë dhe lëreni të thith gjatë natës ose 8 orë. Nëse mundeni ose dëshironi të pini vetëm çaj të ngrohtë, mund ta ngrohni çajin e rodheve pak para se ta shijoni, por mos e lini të nxehet shumë. Ky çaj mund të përdoret edhe nga jashtë për problemet e lëkurës. Detoksifikojeni me koriandër Koriandri është një anëtar i familjes së majdanozit dhe përdoret kryesisht në kuzhinën meksikane, mesdhetare dhe të Lindjes së Mesme. Të gjitha pjesët e bimës janë të ngrënshme, zakonisht gjethet dhe farat e koriandrit përdoren në gatim. Në fushën e heqjes së metaleve të rënda, koriandër është përdorur prej disa kohësh për të tretur merkurin në trup, veçanërisht në tru. Megjithatë, rekomandohet shoqërim terapeutik për këtë qëllim, pasi koriandër duhet të jetë në gjendje të mobilizojë merkurin në sasi të mëdha pa e shkarkuar atë. Prandaj, duhet të sigurohet gjithashtu që në të njëjtën kohë, për shembull, me algën e klorelës ose një tokë shëruese (bentoniti), të shtohet një përbërës që lidh dhe shkarkon në të vërtetë merkurin që qarkullon në trup. Megjithatë, nëse nuk ka helmim me merkur të shkallës së lartë dhe thjesht dëshironi të hiqni qafe ndotjen e përditshme të metaleve të rënda, koriandri mund të jetë jashtëzakonisht i dobishëm nga pikëpamja e mjekësisë popullore - në sallata, si çaj ose në supë. Detoksifikojeni me hithër Hithra është ndoshta një nga bimët më të famshme të pastrimit të gjakut. Ka veti shumë të mira detoksifikuese. Hithra eliminon toksinat dhe produktet përfundimtare metabolike duke stimuluar funksionin e veshkave. Tani më shumë ujë ekskretohet dhe një përqindje më e lartë e toksinave dhe ndotësve ekskretohet me ujin. Thuhet se çaji i hithrës ka një efekt jashtëzakonisht pastrues dhe rigjenerues në sistemin e tretjes, ndërsa në të njëjtën kohë aktivizon mekanizmat natyrorë të mbrojtjes së trupit. Çajin e hithrës e pini drejt ose me pak lëng limoni të freskët. Përveç çajit, nga gjethet e hithrës mund të bëhen edhe shumë pjata të tjera të mrekullueshme (sidomos gjethet e reja nga maja e kërcitjes). Hithrat mund t'i përdorni praktikisht kudo ku përdoret edhe spinaqi ose chard zvicerane. Pra, hithrat përshtaten në supa, gjellë me perime, tavë, mbushje ose mund të bëhen një pesto e imët. Ju madje mund t'i ktheni sasi të vogla të gjetheve të hithrës në një pije frutash dhe të shëndetshme në smoothie jeshile. Përdorimi i pluhurit të gjetheve të hithrës është edhe më i lehtë. Kjo mund të përdoret si një erëz ose si një përbërës smoothie. Por ju gjithashtu thjesht mund ta përzieni atë në lëng dhe kështu ta shijoni lehtësisht me një pjesë shtesë të antioksidantëve, kalciumit, hekurit dhe vitaminës K. Gjembaku i qumështit ka më shumë gjasa të përdoret si një shtesë diete në formë kapsule sesa si ushqim. Detoksifikojeni me gjembaçin e qumështit Gjembaku i qumështit është një bimë e famshme për mbrojtjen e mëlçisë. Parandalon depërtimin e substancave toksike të mëlçisë në qelizat e mëlçisë, nxit rigjenerimin e mëlçisë dhe formimin e qelizave të reja të mëlçisë. Meqenëse mëlçia është organi ynë numër një i detoksifikimit, gjembaku i qumështit mund të përshkruhet me siguri si një bimë mjekësore veçanërisht e jashtëzakonshme që mbështet detoksifikimin. Gjembaku i qumështit përdoret në rast të dëmtimit të mëlçisë nga toksinat mjedisore, alkooli ose disa medikamente (p.sh. estrogjenet sintetike, kimioterapia, etj.) për të kthyer në formë mëlçinë dhe në këtë mënyrë mekanizmat e detoksifikimit të trupit. Gjembaku i qumështit është përshkruar edhe për hepatitin për të mbrojtur mëlçinë nga kërcënimi i cirrozës së mëlçisë. Vetëm këto fusha aplikimi tregojnë se sa i madh ka efekti i dobishëm i gjembaçit në mëlçi. Gjembaku i qumështit mund të pihet si çaj. Megjithatë, për të marrë mjaftueshëm përbërës aktivë, farat e gjembaçit të qumështit duhet të bluhen në një llaç dhe më pas të injektohen (lëreni të piqen për 10 minuta, pini një filxhan 3 herë në ditë gjysmë ore para ngrënies). Farat gjithashtu mund të përtypen (rreth 2 lugë gjelle në ditë). Është edhe më e lehtë të merret gjembaku i qumështit në formën e preparateve të gatshme që përmbajnë sasi të garantuara dhe të standardizuara të përbërësve aktivë. Megjithatë, produktet e lira nga barnatore apo supermarketi nuk rekomandohen për shkak të dozave të tyre të ulëta. Kushtojini vëmendje përqendrimit të lartë të përbërësve aktivë (për kapsulë të paktën 70 mg silymarin ("llogaritur si silibinin" - gjendet në paketimin; doza ditore mund të arrijë 200 deri në 400 mg silymarin.) Një tjetër bimë e shkëlqyer për detoksifikimin dhe gjithashtu për kujdesin e mëlçisë është luleradhiqja: Detoksifikojeni me luleradhiqe Japonezi George Ohsawa, themeluesi i makrobiotikëve, thuhet se pothuajse ishte në ekstazë nga pamja e livadheve të luleradhiqes (me rastin e vizitës së tij në Pyllin e Zi) dhe bërtiti: "Kudo që rritet kjo bimë e mrekullueshme, nuk keni më nevojë për xhensen!" Me sa duket ai e kishte ndjerë intuitivisht fuqinë e luleradhiqes. Fatkeqësisht sot ne ende mund të zgjedhim luleradhiqe për lepurin e shtëpisë, por vështirë për veten tonë. Luleradhiqe - një pastrues gjaku në një klasë më vete Në veçanti, rrënja e luleradhiqes është një pastrues i klasit të parë për gjakun dhe veshkat, në të njëjtën kohë një agjent i shkëlqyeshëm për përmirësimin e funksionit të mëlçisë dhe tëmthit, i dobishëm për aktivitetin e shëndetshëm të tretjes dhe në fund një tonik forcues për të gjithë organizmin. Luleradhiqet janë plot me minerale dhe antioksidantë Rrënja e luleradhiqes mblidhet nga shtatori deri në mars, pritet në copa të vogla dhe përgatitet si sallatë. Gjethet, lulet dhe kërcelli i luleradhiqes janë gjithashtu jashtëzakonisht të dobishme. Pasuria e tyre me proteina dhe minerale dhe bollëku i tyre me fitokemikale - në krahasim me sallatat e kultivuara - është një pasurim i madh për dietën e përditshme. Përveç sallatës me luleradhiqe, mund të bëni edhe çaj luleradhiqe duke shtuar katër gota ujë të valë në një filxhan gjethe të freskëta luleradhiqe. Lëreni çajin të ziejë për 10-15 minuta dhe më pas kullojeni. Pasi të jenë korrur dhe pastruar rrënjët, çaji i bërë nga rrënja e luleradhiqes është gjithashtu i lehtë për t'u përgatitur. Për ta bërë këtë, përdorni recetën për çajin e rrënjëve të rodheve (shih më lart). Një mënyrë e thjeshtë dhe e shpejtë për të shijuar përbërësit aktivë detoksifikues dhe kullues të luleradhiqeve është gjithashtu përdorimi i lëngut të freskët të bimës së luleradhiqes ose ekstraktit të rrënjës së luleradhiqes me cilësi të lartë. Nga kjo e fundit pështymën 1 majë thike deri në tre herë në ditë. Gjithashtu i lehtë për t'u përdorur është pluhuri detoksifikues i gjetheve të luleradhiqes, i cili - si pluhuri i gjetheve të hithrës i përshkruar më sipër - thjesht mund të përzihet në pije dhe smoothie ose të përdoret si erëz. Përdorni bimë të egra detoksifikuese! Pra, nëse në të ardhmen konsumoni vetëm një ose dy nga bimët e përmendura çdo ditë ose e pini rregullisht në formën e një çaji, do të arrini një aktivizim të vazhdueshëm të metabolizmit dhe organeve tuaja të detoksifikimit. Në këtë mënyrë, ju mund të nxjerrni menjëherë një pjesë të madhe të toksinave që mbërrijnë çdo ditë nëpërmjet mjedisit ose dietës, në mënyrë që ato të mos ruhen në inde dhe organe në radhë të parë. Nëse vuani nga një sëmundje, bimët e përmendura mund të japin një kontribut të rëndësishëm në shërim ose lehtësim, pasi ato lehtësojnë organizmin, vitalizojnë organet e detoksifikimit dhe mbështesin sistemin imunitar. Pra, përdorni fuqinë e bimëve të egra, të cilat trupi ynë i njeh shumë mirë prej miliona vitesh - si ushqim me cilësi të lartë dhe si ilaç të tretshëm. Këshilla jonë: Këtu kemi përgatitur një udhëzues të plotë për detoksifikimin për ju: Udhëzues për detoksifikimin Burimet e artikullit: Entgiften mit Kräutern (zentrum-der-gesundheit.de) - Zentrum der Gesundheit Qiang Z et al., "Artichoke Extract Lowered Plasma Cholesterol and Increased Fecal Bile Acids in Golden Syrian Hamsters." Phytother Res. 2011 Dec 20. doi: 10.1002/ptr.3698. Ksk-Kiraz Z et al., "Artichoke leaf extract reduces oxidative stress and lipoprotein dyshomeostasis in rats fed on high cholesterol diet." Phytother Res. 2010 Apr;24(4):565-70. Kkgergin C et al., "Effect of artichoke leaf extract on hepatic and cardiac oxidative stress in rats fed on high cholesterol diet." Biol Trace Elem Res. 2010 Jun;135(1-3):264-74. Ghaffari AR et al., "The effects of milk thistle on hepatic fibrosis due to methotrexate in rat." Hepat Mon. 2011 Jun 1;11(6):464-8. Chan YS et al., "A review of the pharmacological effects of Arctium lappa (burdock)." Inflammopharmacology. 2011 Oct;19(5):245-54.

Detoksifikohuni me barishta
bottom of page