top of page

Diabeti i tipit 2 është i shërueshëm

Studimet kanë treguar se diabetikët e tipit 2 mund të shërohen. Humbja e peshës dhe ndryshimi i dietës dhe stilit të jetesës do të ndihmojnë. Diabeti i tipit 2 është i shërueshëm - diçka që shumë mjekë dhe pacientë nuk e dinë Diabeti i tipit 2 shpesh konsiderohet ende si një sëmundje e pashërueshme që përparon me kalimin e kohës. Sidoqoftë, Revista Mjekësore Britanike lexoi një studim që zbuloi se shumë mjekë dhe pacientë nuk e dinin që diabeti i tipit 2 mund të shërohet vetëm me humbje peshe. Sipas Dr. Mike EJ Lean, Profesor në Universitetin e Glasgow dhe shkencëtarë të tjerë kanë pasur prej kohësh dëshmi të mjaftueshme se njerëzit që vuajnë nga diabeti i tipit 2 dhe që janë gjithashtu mbipeshë në shumë raste mund të shërohen në shumë raste nëse "vetëm" do të humbnin 15 kilogramë në peshë Me Humbni 15 kilogramë, kuroni diabetin dhe zvogëloni kostot e kujdesit shëndetësor Nëse dikush do ta përfshijë këtë fakt në terapinë tipike të diabetit, jo vetëm që mund të sigurohet që njerëzit në fjalë po bëjnë shumë më mirë, por gjithashtu mund të zvogëlojë kostot shëndetësore jashtëzakonisht. Për trajtimin e diabetit vetëm në SHBA, këto janë 245 miliardë dollarë në vit. Në Gjermani është 35 miliardë euro - e krahasueshme me kostot pasuese të pirjes së duhanit. Në 35 vitet e fundit numri i diabetikëve pothuajse është katërfishuar. Ndërsa kishte "vetëm" 108 milion njerëz me diabet në të gjithë botën në 1980, në 2014 tashmë kishte 422 milion diabetikë - shumica e tyre diabetikë të tipit 2. Obeziteti: një shkak i njohur kontribues i diabetit të tipit 2 Në diabetin e tipit 2, ndodh ajo që njihet si rezistencë ndaj insulinës, që do të thotë se gjithnjë e më shumë qeliza reagojnë gjithnjë e më pak mirë ndaj hormonit insulinë. Por insulina dëshiron të transportojë sheqerin në gjak në qeliza në mënyrë që ata ta përdorin atë për të gjeneruar energji. Në rastin e rezistencës ndaj insulinës, kjo funksionon ngadalë - dhe niveli i sheqerit në gjak rritet, ndërsa në të njëjtën kohë qelizat kanë gjithnjë e më pak lëndë të para (sheqer / glukozë) për të gjeneruar energji. Obeziteti është një nga faktorët më të mëdhenj të rrezikut, nëse jo shkaku më i rëndësishëm i rezistencës ndaj insulinës dhe kështu i diabetit të tipit 2. Mjekësia konvencionale vështirë se merr parasysh trashjen Duke pasur parasysh këto fakte, është interesante që udhëzimet e zakonshme për trajtimin e diabetit të tipit 2 vështirë se marrin parasysh trashjen. Në vend të kësaj, niveli i sheqerit në gjak duhet të ulet dhe kontrollohet me ilaçe - thotë profesori Lean. Pacientit i thuhet vetëm shkurtimisht se ai gjithashtu duhet të jetojë më shëndetshëm dhe të humbasë pak peshë. Të gjithë mund ta imagjinojnë se çfarë efekti mund të ketë një rekomandim i tillë midis derës dhe menteshës, i cili gjithashtu transmetohet pa ndonjë referencë praktike: Asnjë. Rezultati është që falë ilaçeve, pacientët së shpejti do të kenë një nivel sheqeri në gjak që është i kënaqshëm për mjekun, por megjithatë do të zhvillojnë probleme të tjera shëndetësore me kalimin e viteve. Së pari, sepse shkaku i sëmundjes nuk korrigjohet dhe, së dyti, sepse ilaçet e përshkruara kanë efekte anësore. Cilësia e jetës së të prekurve vuan masivisht - dhe ata vdesin mesatarisht gjashtë vjet më herët sesa jo -diabetikët. Diabeti është i shërueshëm, por trajtohet me ilaçe Pra, ne e dimë se me kujdesin dhe terapinë e duhur, diabeti i tipit 2 së shpejti do të jetë një gjë e së kaluarës për shumë pacientë. Sidoqoftë, meqenëse shumica e mjekëve përqendrohen në përshkrimin e ilaçeve dhe jo në masat që do të nxisnin pacientët e tyre të humbnin peshë, diabeti - edhe pse i shërueshëm - pothuajse nuk shërohet këto ditë. Lean dhe kolegët citojnë një studim me 120,000 pacientë. Të gjithë kishin diabet të tipit 2. Pas shtatë viteve të kujdesit mjekësor, u zbulua se vetëm 0.14 për qind nuk kishin më asnjë simptomë të diabetit, nuk kishin më nevojë për ilaçe dhe për këtë arsye konsideroheshin të shëruar. Baza e të dhënave diabetike skoceze tregon gjithashtu se vetëm 0.1 përqind e diabetikëve të regjistruar janë në remision, domethënë mund të jetojnë pa simptoma pa ilaçe. Diabetikët e shëruar nuk janë regjistruar fare Tani është gjithashtu rasti që numri i atyre diabetikëve që papritmas nuk kanë më nevojë për ndonjë ilaç mund të jetë në të vërtetë disi më i lartë, por këto raste të kuruara nuk regjistrohen fare sepse nuk ka udhëzime ose kritere kur një diabetik nuk është më diabetik Me Dihet mirë se shumica e mjekëve nuk janë aq të interesuar për pacientët e shëruar. Mund të ndodhë që dikush të harrojë të regjistrojë një kurë për diabetin në përputhje me rrethanat. Sidoqoftë, arsyeja kryesore për numrin e ulët të diabetikëve të shëruar është se një kurë e tillë është në të vërtetë shumë e rrallë. Por pse? Sikur të duhej të humbisje pak peshë? Shumë lehtë: Kushdo që mendon se është i sëmurë përfundimisht nuk është shumë i motivuar Shumica e diabetikëve nuk kanë motiv për të bërë asgjë në lidhje me diabetin. Kjo është e kuptueshme. Në fund të fundit, vazhdimisht ju thuhet se sëmundja është e pashërueshme, se do të zgjasë një jetë në një mënyrë apo tjetër dhe se ju duhet të merrni ilaçe përgjithmonë. Sidoqoftë, sa më shumë diabetikë zbuluan se ata mund ta shërojnë diabetin e tyre vetë, mund të shijojnë jetën e tyre përsëri pa ilaçe dhe nuk duhet të kenë më frikë nga ndërlikimet e diabetit, aq më shumë ilaçe për diabetin do të kishte. Pra, nëse njihni një diabetik të tipit 2, jepini atyre këtë artikull për të lexuar - dhe nëse jeni diabetik i tipit 2 vetë, çfarë prisni? Diabeti është i shërueshëm - çfarë të bëni? Nëse keni diabet të tipit 2 ose pararendësit e një (rezistenca ndaj insulinës / prediabeti) dhe jeni mbipeshë në të njëjtën kohë, bëni gjithçka që është e mundur për të zvogëluar këtë peshë të tepërt. 1. Humbni peshë Shkoni te mjeku juaj dhe kërkoni që ai t'ju ndihmojë në këtë çështje. Merrni pjesë në një grup mbështetës për mbipeshë ose obezitet, ku pjesëmarrësit motivojnë njëri -tjetrin, mbështesin njëri -tjetrin gjatë uljeve të përkohshme dhe festojnë së bashku sukseset e tyre. Ose kërkoni një nutricionist që mund t’ju ​​ndihmojë të humbni peshë dhe të krijoni një plan ushqimi që është i duhuri për ju. Përveç kësaj, ju automatikisht do të humbni peshë falë zbatimit të pikave të mëposhtme. 2. Ndryshimi i dietës dhe stilit të jetesës Nëse jeni diabetik i tipit 2 dhe nuk jeni mbipeshë, ndryshimi i dietës dhe stilit të jetesës do t’ju ​​ndihmojë gjithashtu. Sepse obeziteti nuk është shkaku i vetëm i diabetit, por një shkak kontribues. Konsideroni pikat e mëposhtme: Kontrolloni ilaçet: Nëse merrni ndonjë ilaç tjetër përveç ilaçit tuaj për diabetin, referojuni shtojcës së paketës, pasi disa ilaçe (p.sh. statina, kortizon, antipsikotikë, etj.) Mund të rrisin nivelet e sheqerit në gjak dhe të shkaktojnë diabet në një afat të gjatë. Diskutoni me mjekun tuaj nëse keni nevojë për këtë ilaç fare dhe, nëse po, nëse ka alternativa më të tolerueshme. Gjithmonë merrni një mendim të dytë, p.sh. B. nga farmacisti juaj ose një praktikues alternativ. Dietë e shëndetshme: Tani e tutje, hani një dietë të shëndetshme, të pasur me substanca vitale dhe alkaline të tepërta. Ju mund të lexoni se si ta bëni këtë këtu: Rregullat e të ushqyerit të shëndetshëm . Një dietë me bazë bimore është ideale sepse, në kontrast me ushqimet shtazore, ushqimet me bazë bimore kanë rezultuar të jenë të dobishme për diabetin, pavarësisht nëse ishin fruta, produkte soje, perime me gjethe jeshile, qepë, arra, brokoli ose bimore proteina. Mishi, nga ana tjetër, konsiderohet një faktor rreziku për diabetin. Ulni nivelet e sheqerit në gjak natyrshëm: Ne kemi përshkruar se si mund të ulni nivelin e sheqerit në gjak me ushqime të zgjedhura me kujdes: Ulni sheqerin në gjak në mënyrë natyrale Smoothies: Ju gjithashtu mund të përfshini smoothie në dietën tuaj për njerëzit me diabet: Smoothies për njerëzit me diabet Pa ëmbëlsues: Shmangni ëmbëlsuesit pasi ato ende mund të promovojnë diabetin! Një ëmbëlsues që do të ishte i mundur në diabet është z. B. shurupi jakon. Me një mënyrë jetese dhe dietë të shëndetshme, megjithatë, do të keni gjithnjë e më pak dëshirë për ëmbëlsira. Në fund të fundit, pse duhet të dëshironi të hani diçka që nuk është e mirë për ju? Detoksifikim: Nëse e keni të vështirë të ndryshoni dietën tuaj, regjistrohuni për detoksifikimin katër-javor. Ky është një program katër javor që ju tregon se si mund të krijoni ushqime të shijshme dhe të shëndetshme nga përbërës të shëndetshëm dhe të freskët - pa pasur nevojë të shpenzoni shumë kohë. Pas përfundimit të regjimit të detoksifikimit, do të dini se si funksionon ushqimi i shëndetshëm. Kurimi i detoksifikimit nuk ju kushton 30 euro dhe nuk kërkon ndonjë produkt të përfunduar, shake ose produkte të tjera shtesë. Agjërimi: Disa forma të agjërimit janë gjithashtu të imagjinueshme për diabetin. Ju mund të gjeni informacione për këtë këtu: Agjërimi për Diabetin Rivendosni florën e zorrëve: Rivendosni florën tuaj të zorrëve, sepse flora e zorrëve jashtë ekuilibrit jo vetëm që mund të promovojë diabetin, por gjithashtu të promovojë obezitetin, i cili tani edhe më shumë promovon diabetin: Flora e sëmurë e zorrëve promovon diabetin. Substancat vitale: Merrni pikërisht ato shtesa ushqyese që ju nevojiten personalisht. Këtu ne paraqesim substanca vitale që janë treguar të jenë veçanërisht të dobishme në diabet, duke përfshirë një propozim për një protokoll të marrjes: substanca vitale në diabet . Sepse mbani mend: Nëse vuani nga mungesa e vitaminës D, thjesht marrja e dozës së duhur të vitaminës D mund të ulë sheqerin në gjak (përfshirë sheqerin në gjak afatgjatë). Kurkumina: Kurkumina është një ilaç tjetër natyral që mund të afrojë momentin e lamtumirës me diabetin tuaj: Kurkumin për diabetin Ushtrimi: Sigurisht, stërvitja është gjithashtu pjesë e terapisë së diabetit. Po, stërvitja është po aq e rëndësishme sa të ushqyerit siç duhet. Gjeni sportin që ju përshtatet dhe filloni! Ju urojmë gjithë të mirat - ekipi juaj nga qendra e shëndetit! Burimet e artikullit: Diabetes Typ 2 ist heilbar - Zentrum der Gesundheit Paddock C, Type 2 diabetes is 'reversible through weight loss', 15. September 2017, Medical News Today, (Typ-2-Diabetes reversibel durch Gewichtsabnahme) Lean MEJ, Beating type 2 diabetes into remission, 13. September 2017, BMJ, (Typ-2-Diabetes in Remission schicken)

Diabeti i tipit 2 është i shërueshëm
bottom of page