top of page

Dieta anti-inflamatore

Sëmundjet inflamatore kronike si artriti po marrin përmasa epidemike në botën perëndimore. Shkencëtarët janë gjithnjë e më të zënë duke shqyrtuar lidhjet midis inflamacionit dhe zakoneve të jetesës. Gabimet tipike ushqimore perëndimore konsiderohen të jenë burimi kryesor për zhvillimin e inflamacionit si shkaktar për shumë sëmundje kronike. Inflamacioni është shkaku i pothuajse çdo sëmundjeje Pavarësisht nëse bronkiti, artriti, osteoporoza, skleroza e shumëfishtë, diabeti, presioni i lartë i gjakut, Alzheimeri apo kanceri - sado të ndryshme që të jenë këto sëmundje, ato të gjitha bazohen në reaksione të tepërta inflamatore në trup. Në fakt, shkaqet e shumë qindra gjendjeve shëndetësore i atribuohen inflamacionit kronik. Inflamacioni ose mund të shfaqet si një simptomë e vetme (p.sh. puçrra ose akne) ose të ndikojë në të gjithë trupin (p.sh. helmimi i gjakut). Terminologjikisht, emrat e shumë sëmundjeve inflamatore përfundojnë me -itis (p.sh. artriti = inflamacion i nyjeve, gastriti = inflamacion i mukozës së stomakut). Inflamacioni mund të shfaqet në pesë forma të ndryshme: si skuqje, si nxehtësi, si dhimbje, si ënjtje ose si funksionim i dëmtuar. Meqenëse inflamacionet e brendshme shpesh kalojnë pa u vënë re në fillim, reagimet e prekshme të tilla si ethet dhe keqtrajtimi i përgjithshëm mund të jenë shenjat e para të inflamacionit në trup. Procesi aktual inflamator shoqërohet nga një rrjedhje fillestare e zvogëluar e gjakut, e ndjekur nga një rritje e rrjedhjes së gjakut. Në këtë mënyrë, qelizat imune (qelizat e bardha të gjakut) transportohen nga gjaku në fokusin e inflamacionit. Zakonisht, inflamacioni është mekanizmi mbrojtës natyror i trupit kundër ndërhyrësve dhe ndotësve. Sidoqoftë, një dietë dhe mënyrë jetese jo e shëndetshme gjithashtu mund të shkaktojë reaksione inflamatore, të cilat me kalimin e kohës zhvillohen në burime kronike të inflamacionit dhe nuk shërbejnë më për të ruajtur shëndetin. Vatrat e pazbuluara të inflamacionit kronik në shumicën e rasteve rezultojnë në sëmundje serioze. Për të parandaluar këtë zhvillim, një mënyrë jetese parandaluese është thelbësore, me një dietë të shëndetshme dhe anti-inflamatore në qendër. Le të merremi tani së pari me shkaqet e inflamacionit si një fazë paraprake e sëmundjeve kronike në mënyrë që të jemi në gjendje t'i kundërvihemi. Ju gjithashtu mund të lexoni për këtë: Kështu i shmang gabimet në të ngrënë Shkaqet kryesore të inflamacionit Përveç një diete të ulët në substanca vitale dhe acidifikuese, stresi i tepërt (1), mungesa e gjumit (2), mungesa e stërvitjes (3), shumë pak rrezet e diellit, si dhe toksinat mjedisore, alergjenët, bakteret, viruset dhe kërpudhat mund të çojnë në inflamacion kronik, i cili përfundimisht shfaqet në një sëmundje kronike. Inflamacioni në fakt duhet kuptuar si përgjigja natyrore e organizmit ndaj stresit. Një situatë e tillë stresuese me të cilën përballet trupi mund të krahasohet në terma të thjeshtuar me një ftohje. Për të luftuar virusin e ftohjes, trupi reagon me ethe. Kjo formë e një reaksioni inflamator kundër patogjenit duhet vlerësuar pozitivisht sepse zakonisht çon në shërim. Nga ana tjetër, inflamacioni i përhershëm subliminal i shkaktuar nga një mënyrë jetese e gabuar është problematike. Ekspozimi i përhershëm ndaj ndikimeve të dëmshme për shëndetin i shtyn mbrojtjet tona në kufirin e tyre. Prandaj forconi sistemin tuaj imunitar rregullisht dhe si masë paraprake me një dietë të pasur me substanca vitale! Substancat vitale në një dietë anti-inflamatore Dieta mesatare në botën perëndimore është e mbingarkuar me miell ekstrakt, sheqer të rafinuar, proteina shtazore dhe yndyrna inferiore - përbërësit më të mirë për një dietë acidike të ulët në vitamina dhe minerale, gjë që prish ekuilibrin acid -bazë dhe shkakton reaksione inflamatore të zinxhirit. Për të mbajtur të gjitha proceset fizike të shëndetshme dhe për të shmangur sëmundjet kronike inflamatore, një dietë kryesisht themelore me substanca vitale antioksidante si vitamina A, vitamina C dhe vitamina E, bakër, selen, zink dhe acide yndyrore omega-3 është thelbësore. Ne dëshirojmë t'ju japim disa agjentë natyralë anti-inflamatorë: Ujë i pastër burimi me një dietë anti-inflamatore Një dietë e shëndetshme fillon me ujë të pastër të pijshëm. Pini rregullisht sasi të mjaftueshme të ujit të pasur me minerale, pa fluor me një vlerë pH pak alkaline (nga pH 7) nga burimet e thella minerale ose ujin e filtruar të rubinetit. Ka filtra që e kthejnë ujin e rubinetit në ujë të cilësisë së burimit me një pH pak alkaline. Me një furnizim adekuat me ujë, ju jo vetëm që i mundësoni trupit tuaj të kryejë funksione të ndryshme pa probleme. Në të njëjtën kohë, vetëm një organizëm që furnizohet mirë me ujë mund të largojë ndotësit dhe toksinat inflamatore. Veshkat dhe trakti urinar mund të lahen dhe detoksifikohen vetëm me ujë të mjaftueshëm. Sistemi limfatik mund të pastrohet vetëm me ujë të mjaftueshëm dhe parandalimi i inflamacionit. Në çdo rast, shmangni ujin e rubinetit të kontaminuar me ndotës dhe ujin mineral komercial të disponueshëm në shishe plastike. Mund të gjeni më shumë rreth ujit të pijshëm kundrejt ujit mineral këtu: Uji i pijshëm Limon - pjesë e dietës anti -inflamatore Mund të konsumoni një pjesë të konsumit tuaj ditor të ujit me ujë limoni. Uji me limon ka shije më të mirë për shumë njerëz sesa uji i gazuar. Uji me limon përshpejton deacidifikimin dhe heqjen e substancave problematike. Përveç kësaj, limoni ka efekte anti-inflamatore (4), kështu që uji me limon vret disa zogj me vetëm një gur. Magnezi në një dietë anti-inflamatore Një furnizim i mjaftueshëm dhe i balancuar i mineraleve gjithashtu lufton inflamacionin. Magnezi mund të përshkruhet si mbreti i mineraleve anti-inflamatore. Mungesa e magnezit mund të nxisë zhvillimin e inflamacionit kronik (5). Sipas një studimi, magnezi mund të jetë ndoshta një alternativë për njerëzit që vuajnë nga sëmundje inflamatore, por duan të shmangin efektet anësore të rrezikshme të barnave anti-inflamatore farmaceutike. Amaranth, quinoa, mel, oriz drithi, fara kungulli, fara lulekuqe, fara luledielli, bajame, alga deti, chard zvicerane, spinaq, hithër, purslane, borzilok, borzilok dhe sherebelë përmbajnë nivele veçanërisht të larta të magnezit dhe për këtë arsye nuk duhet të mungojnë në një dietë anti-inflamatore. Ushqimet e fermentuara zvogëlojnë inflamacionin Si superushqime probiotike, ushqimet e fermentuara si lakra e thartë e papërpunuar jo vetëm që stimulojnë tretjen dhe balancojnë florën e zorrëve. Ata gjithashtu mbrojnë kundër inflamacionit duke forcuar sistemin imunitar kundër infeksionit me kultura bakteriale të dobishme (6). Sidoqoftë, produktet e qumështit të fermentuar si kefiri duhet të konsumohen me kujdes. Ato e rrudhin dhe acidifikojnë organizmin, i cili nga ana tjetër mund të nxisë inflamacionin. Spinaqi në një dietë anti-inflamatore Spinaqi është një nga super yjet në mesin e perimeve. Mbi mesataren në vitamina dhe minerale, këto gjethe jeshile gjithashtu ofrojnë fitonutrientë që promovojnë shëndetin, siç janë karotenoidet dhe më shumë se një duzinë flavonoide, për të cilat shkencëtarët thonë se veprojnë si agjentë anti-inflamatorë dhe anti-kancerozë (7). Si një burim i shkëlqyer i antioksidantëve vitaminë C dhe E, beta-karoten, mangan, zink dhe selen, spinaqi vepron si një mburojë mbrojtëse natyrore kundër stresit oksidativ dhe sëmundjeve inflamatore që rezultojnë. Brokoli si pjesë e një diete anti-inflamatore Brokoli gjithashtu ka siguruar një vend në ligën kryesore të perimeve parandaluese. Përveç vitaminës anti-inflamatore C, Krauskopf e gjelbër përmban fitonutrientë kundër kancerit dhe detoksifikimit si sulforafani (8) dhe glukozinolatet. Brokoli është gjithashtu i lartë në kaempferol (9). Ky flavonoid thuhet se frenon efektet e alergeneve në trup, duke zvogëluar kështu ndjeshëm mundësinë e zhvillimit të sëmundjeve inflamatore. Algat kafe në dietën anti-inflamatore Algat kafe si kombu, wakame dhe arame janë të pasura me fucoidan (10), një karbohidrate komplekse që besohet të ketë veti anti-inflamatore dhe anti-kancer. Në Mjekësinë Tradicionale Kineze (TCM), algat përdoren si bimë mjekësore të gjithanshme. Fibra që përmban gjithashtu pastron traktin tretës dhe mbështet metabolizmin e yndyrës. Arsyet e mira për vizitën e radhës te japonezët tuaj të besuar! Qepët dhe hudhrat kanë veti anti-inflamatore Qepët dhe hudhrat i përkasin familjes së preshit, të cilat karakterizohen nga komponimet e tyre të squfurit që nxisin shëndetin (11). Ndërsa qepët mbrojnë molekulën e squfurit onionin A dhe antioksidantin quercetin kundër proceseve inflamatore, hudhra është gjithashtu një ilaç i provuar dhe i testuar në shtëpi për inflamacion. Komponimet e tij të veçanta të squfurit stimulojnë mekanizmat mbrojtës të sistemit imunitar kundër ndërhyrësve të ndryshëm patogjenë. Kurkuma dhe xhenxhefil kundër inflamacionit Sipas traditave të lashta, Kurkuma dhe xhenxhefil (12) përdoren si agjentë të fuqishëm anti-inflamatorë në mjekësinë tradicionale indiane dhe kineze. Agjenti ngjyrosës portokalli-verdhë kurkumin është edhe më efektiv se vaji esencial i shafran i Indisë (13). Thuhet se vetitë e tij anti-inflamatore janë të krahasueshme me ilaçet e forta kimike pa shkaktuar ndonjë efekt anësor. Qershitë si një anti-inflamator Qershitë thuhet se janë dhjetë herë më efektive kundër inflamacionit sesa aspirina. Hulumtimi i fundit madje përshkruan frutat e kuq si agjentët më të fuqishëm anti-inflamatorë që natyra ka për të ofruar (14, 15). Një pigment bimor antioksidant (një antocianin), i cili i përket grupit të flavonoideve, është identifikuar si përbërësi përgjegjës. Kjo anthocyanin jo vetëm që supozohet të ndalojë proceset oksiduese në trup, por edhe të funksionojë në mënyrë të mahnitshme si një qetësues alternativ i dhimbjeve. Papaja dhe boronica kanë veti anti-inflamatore Përveç qershive, ka edhe fruta të tjera që kanë efekt antioksidues dhe antiinflamator. Kjo gjithashtu përfshin papaja dhe boronica. Këto dy fruta mund të përpunohen mrekullisht në një gojëmjaltë të shijshme, për shembull: smoothie e bërë nga boronica dhe papaja Acidet yndyrore Omega-3 kundër inflamacionit Acidet yndyrore Omega-3, të tilla si ato që gjenden në vajin e kërpit, vajin e lirit dhe arrat, luajnë një rol kyç në terapinë ushqyese të sëmundjeve inflamatore (16). I ashtuquajturi acid alfa-linolenik është në gjendje të neutralizojë acidin arakidonik të acidit yndyror të pangopur 4-fish, i cili konsiderohet të jetë shkas për shumë procese inflamatore. Peshku i detit, i vlerësuar për acidet yndyrore omega-3 me cilësi të lartë, rekomandohet vetëm me kusht për shkak të ndotjes së tij (veçanërisht merkurit). Një dietë anti-inflamatore gjithashtu nënkupton shmangien e ushqimeve që shkaktojnë inflamacion Sigurisht, nuk bën aq mirë nëse hani shumë ushqime anti-inflamatore, por në mes, ka gjithmonë ushqime inflamatore gjithashtu. Shtë e vërtetë që ushqimet anti-inflamatore mund të kompensojnë efektet negative të ushqimeve anti-inflamatore në një masë të caktuar, kështu që ky nuk do të jetë problem për njerëzit e shëndetshëm. Sidoqoftë, nëse tashmë vuani nga një sëmundje inflamatore kronike, duhet të praktikoni vazhdimisht një dietë anti-inflamatore dhe të shmangni ushqimet që nxisin inflamacionin. Këto ushqime përfshijnë, mbi të gjitha, ushqime të përpunuara në mënyrë industriale të të gjitha llojeve, të tilla si ëmbëlsirat (dhe gjithçka që përmban sheqer), salca të gatshme, pica të gatshme, sallam, djathë, ëmbëlsira të gatshme, jogurt frutash dhe produkte të ngjashme të qumështit , si dhe pasta (veçanërisht ato që përmbajnë gluten). Për më tepër, produktet shtazore në përgjithësi duhet të reduktohen në një dietë anti-inflamatore, pasi mishi ose disa produkte të qumështit përmbajnë shumë acid arachidonic, i cili (siç u përmend tashmë) shkakton inflamacion. Burimet e artikullit: Entzündungshemmende Lebensmittel (zentrum-der-gesundheit.de) (1) Liu YZ et al, Inflammation: The Common Pathway of Stress-Related Diseases, Frontiers in Human Neuroscience, 2017; 11: 316, (2) Irwin MR et al, Sleep Disturbance, Sleep Duration, and Inflammation: A Systematic Review and Meta-Analysis of Cohort Studies and Experimental Sleep Deprivation, Biological Psychiatry, 2016 Jul 1; 80(1): 40–52. (3) Woods JA et al, Exercise, Inflammation and Aging, Aging and Disease, 2012 Feb; 3(1): 130–140. (4) Tag HM et al, Potential anti-inflammatory effect of lemon and hot pepper extracts on adjuvant-induced arthritis in mice, The Journal of Basic & Applied Zoology, Volume 67, Issue 5, October 2014, Pages 149-157 (5) Nielsen FH, Magnesium deficiency and increased inflammation: current perspectives, Journal of Inflammation Research, 2018; 11: 25–34. (6) Shahbazi R et al, Anti-Inflammatory and Immunomodulatory Properties of Fermented Plant Foods, Nutrients, 2021 May; 13(5): 1516. (7) Roberts J und Moreau R, Functional properties of spinach (Spinacia oleracea L.) phytochemicals and bioactives, Food & Function, Issue 8, 2016 (8) Hwang JH und Lin SB, Antioxidant and Anti-inflammatory Activities of Broccoli Florets in LPS-stimulated RAW 264.7 Cells, Preventive Nutrition and Food Science, 2014 Jun; 19(2): 89–97. (9) Koh E et al, Content of ascorbic acid, quercetin, kaempferol and total phenolics in commercial broccoli, Journal of Food Composition and Analysis, Volume 22, Issues 7–8, November–December 2009, Pages 637-643 (10) Apostolova E et al, Immunomodulatory and Anti-Inflammatory Effects of Fucoidan: A Review, Polymers, 2020Polymers 12(10):2338 (11) Wilson E und Demmig-Adams B, Antioxidant, anti‐inflammatory, and antimicrobial properties of garlic and onions, Nutrition & Food Science, 29 May 2007, (12) Shokri Mashhadi N et al, Anti-Oxidative and Anti-Inflammatory Effects of Ginger in Health and Physical Activity: Review of Current Evidence, International Journal of Preventive Medicine, 2013 Apr; 4(Suppl 1): S36–S42. (13) Menon VP und Sudheer AR, Antioxidant and anti-inflammatory properties of curcumin, Advances in Experimental Medicine and Biology, 2007;595:105-25 (14) Researchers say tart cherries have 'the highest anti-inflammatory content of any food, EurekAlert, 30 May 2012 (15) Kuehl K et al, Efficacy of Tart Cherry Juice to Reduce Inflammation Biomarkers among Women with Inflammatory Osteoarthritis (OA), Journal of Food Studies, July 2012 (16) Calder PC, Omega-3 Fatty Acids and Inflammatory Processes, Nutrients, 2010 Mar; 2(3): 355–374. Jiang Q et al., Gamma-tocopherol and its major metabolite, in contrast to alpha-tocopherol, inhibit cyclooxygenase activity in macrophages and epithelial cells, Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, 2000 Oct 10;97(21):11494-9. Shin HC et al., An antioxidative and anti-inflammatory agent for potential treatment of osteoarthritis from Ecklonia cava, Archives of Pharmaceutical Research 2006 29(2):165-171

Dieta anti-inflamatore
bottom of page