top of page

Fasule të ëmbla dhe të tharta me speca dhe oriz

Këto fasule aziatike bindin me notën e tyre të ëmbël dhe të thartë dhe një aromë të këndshme - të lira, të shpejta për t'u përgatitur dhe thjesht të shijshme! Përbërësit për 2 porcione: Për fasulet, të ëmbla dhe të tharta 300 g fasule jeshile - hiqni skajet 150 g speca të kuq - hiqni berthamen dhe të preni në kube të vogla 140 g oriz basmati inegral - lani tërësisht mbi një sitë 1 spec i kuq i djegës dhe prerë në unaza 300 ml ujë 4 lugë kokosi 1 lugë vaj susami, i thekur 2 lugë tamari (salcë soje) 2 lugë uthull balsamike të mollës 2 lugë ketchup - (bëjeni vetë) 1 lugë çaji melmese supe 1 ½ lugë sheqer kokosi 1 lugë çaji niseshte patate - përzieni me 2 lugë ujë Piqni 1 lugë fara susami, të bardhë - pa yndyrë Kripë dhe piper kristal nga mulliri Përgatitja Koha e parapërgatitjes: 15 minuta Koha e gatimit / pjekjes: 15 minutë Hapi i parë Së pari gatuaj orizin sipas udhëzimeve në paketë. Hapi i 2 -të Pas rreth 10 minutash, ngrohni një tigan me 2 lugë vaj dhe skuqni fasulet jeshile për 7 - 8 minuta mbi nxehtësinë mesatare derisa të gatuhen. Më pas i nxirrni nga tigani dhe i vendosni në një pjatë. Hapi i 3 -të Ngroheni tiganin përsëri me 2 lugë vaj dhe skuqni specat për afërsisht 3 minuta. Pastaj shtoni specat djegës, përzieni me ketchup dhe melmesen e supes dhe gatuajini për 2 minuta duke i trazuar. Hapi i 4 -të Shtoni ujin, shtoni salcen e soje, uthull molle-balsamike, sheqer kokosi dhe kripë e piper dhe lërini të ziejnë. Hapi i 5 -të Pastaj përziejeni niseshtën, shtoni fasulet dhe spërkatni me vaj susami. I lini të ziejnë përsëri dhe i spërkatni me kripë dhe piper. Hapi i 6 -të Rregulloni fasulet e ëmbla dhe të tharta me paprika së bashku me orizin dhe shërbejini të spërkatura me farat e susamit.

Fasule të ëmbla dhe të tharta me speca dhe oriz
bottom of page