top of page

Fuqia e artë e natyrës: kurkuma dhe përfitimet e saj të ndryshme shëndetësore

Kurkuma, i njohur edhe si shafran i Indisë apo edhe si tumeric është një bimë erëz e gjithanshme me një ngjyrë të verdhë të ndezur. Përbërësi i tij kryesor, kurkumina, jo vetëm që i jep kerit një ngjyrë të veçantë, por vlerësohet edhe për përfitimet e mundshme shëndetësore. Si një antioksidant, shafrani i Indisë thuhet se ka veti anti-inflamatore dhe përdoret në mjekësinë tradicionale. Zbuloni botën e kësaj rrënje aromatike, e cila mund të luajë një rol jo vetëm në aspektin e kuzhinës, por edhe në mirëqenien. Shafran i Indisë, lal. Curchma longa, është ele pranze nga familja e xhenxhefilit. Është kultivuar në Indi, Kinë dhe Indonezi për mijëra vjet. Bima mund të rritet mbi 2 m e gjatë dhe ka gjethe të mëdha, të ngjashme me zambakun dhe lule të zbehta të verdha në rozë. Në nënshartesat kryesore të tij zhvillohen disa nënshartesa dytësore zhardhokore, të trashura dhe rrënjë anësore. Kur rizoma piqet, gërmohet dhe pastrohet, zihet, lëvorja fërkohet dhe pjesa e mbetur bluhet. Është pothuajse vetëm bluar i disponueshëm, sepse është i fortë si një kockë dhe për këtë arsye është i vështirë për t'u copëtuar. Shafrani i Indisë quhet edhe "shafrani i të varfërve". Thuhet se Marco Polo ka qenë i pari që e solli në Evropë. Forcon të gjithë organizmin. Efekti i tij shërues qëndron kryesisht në detoksifikimin dhe pastrimin. Mund të përdoret nga jashtë dhe nga brenda. Shafrani i Indisë është në formë pluhuri që përdoret si maskë për fytyrën dhe ndihmon me lëkurën e papastër. Këshillë: Ngrohni pak 1 lugë gjelle vaj bajame të shtypur ftohtë dhe përzieni me 1 lugë çaji shafran i Indisë, lani lëkurën me ujë të ngrohtë dhe masazhoni vajin në lëkurë të lagur dhe lëreni të veprojë për 15 minuta. I gatuar me qumësht (3 doza për 1 filxhan qumësht), ka një efekt të mirë në lëkurë nga brenda dhe forcon nervat. Shafrani i Indisë ka një efekt detoksifikues në mëlçi dhe fshikëzën e tëmthit në veçanti. Në të njëjtën kohë, vret bakteret e dëmshme në traktin tretës dhe pastron veshkat dhe gjakun. Si një gargarë ndihmon me anginë. Këshillë për ftohjet: Përzieni një filxhan ujë të nxehtë të zier me 1/2 luge çaji kurkuma, pak piper të zi, pak kripë dhe 1/2 luge çaji xhenxhefil të sapo grirë, kullojeni dhe bëni gargarë. Në sezonin e ftohtë dhe të lagësht është mirë të merrni më shumë shafran të Indisë për të parandaluar ftohjet dhe për të forcuar sistemin imunitar. Shafrani i Indisë i jep përzierjeve të kerit ngjyrën e tyre karakteristike. Është i përshtatshëm për të gjitha kerri me perime dhe pjata dal dhe si zëvendësues i shafranit për oriz. Por kini kujdes: dozoni me kujdes, përndryshe shija do të jetë pak e hidhur. Gjitha artikujt rreth medicines se lashte Ayurveda i gjeni ketu - kliko ketu: Shneta jote është puna jote! Merre atë n’dorën tënde - këtu. I juaji Fisnik Komoni, Konsulent i të ushqyerit dhe shëndetit holistik - Ideator dhe themelues i Qendrës së Shëndetit Burimet e artikullit: -

Fuqia e artë e natyrës: kurkuma dhe përfitimet e saj të ndryshme shëndetësore
bottom of page