top of page

Gazpacho bizeleje me nenexhik

Për këtë gazpacho të shijshme kombinuam bizele me kungulleshë, avokado dhe arra pishe dhe i kaluam me një shije pikante. Një supë vere shumë e thjeshtë, e shpejtë, me shije të mrekullueshme. Përbërësit për 2 porcione: 170 g bizele të freskëta (alternativë - bizele të ngrira) 130 g kungulleshë - lani dhe prerë në copa të mëdha 600 ml qumësht bajame 20 ml vaj ulliri Lemon limon organik - nga i cili 1 lugë çaji lëvore + lëng 60 g avokado - hiqeni tulin nga lëkura 8 gjethe nenexhiku 2 lugë arra pishe Kripë dhe piper kristal nga mulliri 1 majë piper i kuq Përgatitja: Koha e parapërgatitjes: 10 minuta Koha e gatimit / pjekjes: 1 minuta Koha e pritjes: - Hapi i parë Së pari përgatitni përbërësit për gazpacho. Hapi i 2 -të Bluajeni bizelet dhe copat e kungujve së bashku me 600 ml qumësht bajame, 20 ml vaj ulliri, lëng limoni dhe ¼ lugë çaji kopër në një blender derisa të bëhet kremoze. Hapi i 3 -të Pastaj shtoni tulin e avokados dhe 5 gjethe nenexhiku, përzieni përsëri shkurt (!) Në mënyrë që avokadoja të mos bëhet e hidhur, dhe trazojini me arrat e pishës të copëtuara. Hapi i 4 -të Shijonio gazpacho me bizele me kripë, piper dhe piper te kuq, ndani në dy tasa. Garnizoni me 1 lugë çaji limon dhe gjethet e mbetura të mentes. Këshillë: Sigurisht që mund të shijoni gazpachon edhe akull të ftohtë.

Gazpacho bizeleje me nenexhik
bottom of page