top of page

Gjashtë mënyra natyrale se si të humbni dhjamin nga barku

Dhjami i barkut konsiderohet veçanërisht i pashëndetshëm. Ai prodhon hormone dhe lajmëtarë inflamatorë që nxisin sëmundjet kronike. Ne prezantojmë gjashtë kura natyrale që mund t'i përdorni për të humbur ose të paktën për të reduktuar dukshëm yndyrën e barkut. Humbni dhjamin nga barku: Mjetet natyrore ndihmojnë me të! Ata që kanë shumë yndyrë në bark jetojnë me një rrezik në rritje të sulmit në zemër. Rreziku është deri në 20 për qind më i lartë se tek njerëzit, yndyra e të cilëve nuk është kryesisht në stomak, por shpërndahet në të gjithë trupin (1). Edhe personat me një BMI normal, të cilët nuk konsiderohen mbipeshë, por megjithatë mbajnë dhjamin e barkut me vete në formën e të ashtuquajturës “buzë shpëtimi”, kanë dyfish më shumë rrezik për vdekje dhe jetëgjatësi më të ulët se njerëzit mbipeshë, por një më e lirë Kanë shpërndarje yndyre (3). Edhe disa atletë të qëndrueshmërisë kanë një mjet shpëtimi të tillë. Prandaj do të ishte e rëndësishme që pothuajse të gjithë të reduktonin yndyrën e barkut. Ne ju paraqesim kurat e duhura natyrale që mund t'ju ndihmojnë nëse dëshironi të humbni yndyrën e barkut ose nëse dëshironi ta reduktoni vazhdimisht atë. Pse yndyra në bark është kaq e rrezikshme Yndyra e barkut quhet edhe yndyrë viscerale. Është kaq i rrezikshëm sepse rrethon edhe organet e brendshme, nxit proceset inflamatore kronike (të cilat janë një shkak i rëndësishëm i pothuajse çdo sëmundjeje) dhe mund të kontribuojë në çrregullime metabolike. Shumica e të prekurve vuajnë nga rezistenca ndaj insulinës dhe sheqeri i lartë në gjak (ose tashmë nga diabeti i tipit 2), për më tepër nga rritja e niveleve të lipideve në gjak dhe si rrjedhim nga një rrezik i përgjithshëm i rritur i sëmundjeve kardiovaskulare (3), si presioni i lartë i gjakut dhe arterioskleroza (2. ) . Por dhjami në bark mund të reduktohet sërish – si mund të ishte ndryshe – me një ndryshim në dietë të kombinuar me stërvitje/stërvitje. Një studim i vitit 2019 tregoi se vetëm një ndryshim në dietë çoi në një humbje peshe prej 6.1 për qind gjatë 4 muajve. Së bashku me ushtrimet, pesha ka rënë pak më shumë, përkatësisht me 6.9 për qind. Yndyra e barkut u ul me 12 për qind në grupin e të ushqyerit dhe me 14.6 për qind në grupin e të ushqyerit plus ushtrimet (6). Mënyra natyrale për të humbur dhjamin nga barku Përveç ushtrimeve (veçanërisht stërvitjes me peshë) dhe një diete të shëndetshme, tani mund të merren disa ushqime dhe suplemente që kanë treguar se reduktojnë yndyrën e barkut. Pra, nuk bëhet fjalë për mjete që ju ndihmojnë të humbni peshë në përgjithësi, por vetëm për ato që ju ndihmojnë të humbni yndyrën e barkut. Vaj kokosi Zgjedhja e yndyrës së duhur dietike mund të bëjë një ndryshim të madh. Ju duhet të përdorni vaj kokosi të cilësisë së lartë, veçanërisht për tiganisje. Acidet e tij yndyrore me zinxhir të mesëm mund të ndihmojnë në zbërthimin e yndyrës së barkut dhe mjetit të shpëtimit. Në një studim të vitit 2011, për shembull, perimetri i belit të 20 subjekteve mbipeshë u ul me një mesatare prej 2.86 centimetra pas 4 javësh, sepse ata përfshinin vaj kokosi në dietën e tyre. Përveç kësaj, personat e testuar nuk kanë ndryshuar asgjë në dietën e tyre apo sasinë e ushtrimeve që kanë bërë (4). Një tjetër studim me vaj kokosi u bë dy vjet më parë. 40 gra nga mosha 20 deri në 40 vjeç ishin në dietë dhe ecnin 50 minuta në ditë. Përveç kësaj, ata morën ose vaj sojë ose vaj kokosi si një shtesë diete. Pas 12 javësh, të dy grupet kishin një BMI më të ulët, por vetëm grupi i vajit të kokosit kishte edhe një bel më të vogël, gjë që flet për humbjen e dhjamit në bark. Në grupin e vajit të sojës, niveli i kolesterolit ishte përkeqësuar gjithashtu, gjë që nuk ishte rasti në grupin e vajit të kokosit (5). Meqenëse acidet yndyrore në vajin e kokosit kanë një pikë tymi të lartë, pra janë shumë rezistente ndaj nxehtësisë, ai është një yndyrë ideale për skuqje dhe pjekje. Nga ana tjetër, vaji i kokosit nuk është i përshtatshëm për perime të papërpunuara. Është mirë të përdorni vaj ulliri ose vaj kërpi për sallata. Ne rekomandojmë vajin organik të arrës së kokosit nga natyra efektive ose vajin organik të kokosit nga mulliri i vajit Solling. Kurkumin Kurkumina është kompleksi i përbërësit aktiv nga shafrani i Indisë, erëza e verdhë, e cila tani njihet edhe si një shtesë diete për shkak të efekteve të shumta pozitive në shëndet. Kurkumina është një antioksidant i fuqishëm dhe gjithashtu ka veti anti-inflamatore, kështu që mund të kundërshtojë yndyrën pro-inflamatore të barkut në këtë mënyrë. Përveç kësaj, ne e dimë se kurkumina mund të rrisë shkallën e metabolizmit bazë, gjë që çon në rritjen e konsumit të energjisë dhe në këtë mënyrë në një optimizim të peshës trupore dhe shëndetit metabolik. Në një meta-analizë të vitit 2019, studiuesit ekzaminuan 21 studime dhe arritën në përfundimin se marrja e rregullt e kurkuminit jo vetëm që mund të reduktonte ndjeshëm BMI-në, por edhe perimetrin e belit, gjë që tregon humbjen e yndyrës së barkut. Doza ditore e kurkuminës ishte deri në 2400 mg, kryesisht 500 mg; kohëzgjatja e studimeve varionte nga 4 në 36 javë (7). Si një preparat kurkumin, ne rekomandojmë kurkuperinën nga natyra efektive, e cila siguron 2100 mg kurkumin në ditë. Grejpfrut Grejpfrutët konsiderohen si fruta shumë të shëndetshme. Ato nuk janë shumë të ëmbla, ofrojnë substanca të hidhura dhe antioksidantë dhe kanë veti anti-inflamatore. Ju mund të lexoni shumë detaje rreth grejpfrutit dhe efekteve të tij dhe përdorimeve të mundshme në lidhjen e mëparshme. Grejpfruti gjithashtu mund të ndihmojë në humbjen e yndyrës në stomak. Në një studim të vitit 2012, pjesëmarrësve iu kërkua të hanin gjysmë grejpfrut rozë tri herë në ditë - me çdo vakt kryesor për 6 javë. Krahasuar me grupin e kontrollit (që nuk hëngri grejpfrut), grupi i grejpfrutit kishte humbur qartë perimetrin e belit në fund të studimit (mesatarisht me 2,45 cm). Efekti anësor i mirëpritur ishte se grejpfruti gjithashtu uli presionin e gjakut (sistolik) me rreth 3.2 mmHg (8). Vini re se grejpfruti mund të rrisë efektet e barnave (dhe kështu efektet anësore të tyre). Prandaj, nëse duhet të merrni ilaçe, bisedoni me mjekun ose farmacistin tuaj për të parë nëse ata janë ndër ato që ndërveprojnë me grejpfrutin. Edhe vaji esencial i grejpfrutit i përzier me vajrat e selvisë, dëllinjës, portokallit të ëmbël dhe sherebelës - kur masazhohet në lëkurë - mund të ndihmojë në reduktimin e yndyrës së barkut, tregoi një studim i vitit 2007. Pjesëmarrësit morën aromaterapi me masazh të plotë të trupit çdo ditë për gjashtë javë. Përveç kësaj, ju duhet të masazhoni vajin në stomak dy herë në ditë, pesë ditë në javë. Pjesëmarrësit ishin në gjendje të reduktonin ndjeshëm dhjamin e tyre në bark dhe madhësinë e belit (9) (gjë që nuk ishte rasti në grupin e kontrollit, i cili thjesht përdorte vajin e farave të grejpfrutit). Për të bërë vajin, thjesht mund të përzieni 4 pika të vajrave esencialë të përmendur (vetëm 1 - 2 pika vaj sherebele) me 30 ml vaj bazë masazhi (p.sh. vaj bajame). Çaji jeshil Çaji jeshil përmban sasi të mëdha të substancave bimore nga grupi i polifenoleve (katekinave). Këto substanca janë përgjegjëse për përfitimet e shumta shëndetësore që shijojnë konsumuesit e rregullt të çajit jeshil. Katekinat, të cilat janë tipike për çajin jeshil, thuhet se mbrojnë kundër kancerit, janë të dobishme në artrit, ndihmojnë kujtesën në kërcime dhe mund të përdoren në mënyrë terapeutike për fibroidet - për të përmendur vetëm një përzgjedhje të vogël. Por çaji jeshil gjithashtu ndihmon në humbjen e peshës, veçanërisht në zbërthimin e yndyrës së barkut. Sepse katekinat gjithashtu mund të përshpejtojnë metabolizmin e energjisë dhe në këtë mënyrë ndikojnë në peshën dhe përqindjen e yndyrës së trupit. Yndyra e barkut në veçanti dhe yndyra që rrethon organet brenda trupit i përgjigjen mirë çajit jeshil ose ekstrakteve të çajit jeshil që janë të pasura me katekina. Në një studim të vitit 2009 me 182 të rritur mbipeshë, atyre iu dha një nga pijet ose kombinimet e mëposhtme të pijeve për 90 ditë: Grupi i kontrollit: 2 porcione të një pije kontrolli me 30 mg katekina dhe 10 mg kafeinë në ditë Grupi 1: 1 porcion i pijes së kontrollit dhe 1 porcion çaji jeshil ekstra i pasur me katekinë (458 mg katekina dhe 104 mg kafeinë në ditë) Grupi 2: 2 racione të një çaji jeshil të pasur me katekina (468 mg katekinë, 126 mg kafeinë) Grupi 3: 2 racione të një çaji jeshil ekstra të pasur me katekinë (886 mg katekinë, 198 mg kafeinë). Një reduktim veçanërisht domethënës i yndyrës së barkut (me 5,6 cm2) - krahasuar me grupin e kontrollit - u vu re në grupin 3. Edhe perimetri i belit është ulur me gati 2 cm. Një çaj jeshil që është shumë i pasur me katekina - sipas studiuesve - çon në një përbërje të përmirësuar të trupit dhe redukton përqindjen e yndyrës në trup (10). Katekinat përbëjnë deri në 40 për qind të lëndës së thatë në çajin jeshil. (Në çajrat e zinj, ato shkatërrohen kryesisht nga fermentimi). Katekina më e njohur është EGCG (epigallocatechin gallate), për të cilën mund të keni dëgjuar. Përmbajtja e katekinës në një çaj ndryshon në mënyrë të konsiderueshme. Përmbajtja e katekinës është më e lartë në çajrat jeshilë koreanë dhe japonezë (veçanërisht në çajrat gjysmë-hije japonez të cilësisë së lartë dhe çajin matcha), vlerat më të ulëta gjenden në çajrat jeshilë nga Nepali, India dhe Kina (11). Një çaj ekstra i pasur me katekinë nuk duhet pirë për më shumë se 3 muaj, pasi mund të rrisë vlerat e mëlçisë, siç raportojmë në artikullin tonë për humbjen e peshës me çaj jeshil. Nëse nuk jeni shumë të dhënë pas çajit jeshil dhe preferoni të përdorni ekstraktin e çajit jeshil, kjo është një mënyrë e thjeshtë për të zgjedhur një dozë të sigurt, por efektive, si p.sh. B. kapsulat tigovit, të cilat përmbajnë të gjithë spektrin e përbërësve aktivë të çajit jeshil. Çokollate e zezë Kakaoja është jashtëzakonisht e pasur me antioksidantë. Prandaj, është gjithashtu çdo çokollatë me një përmbajtje të lartë kakao (të paktën 70 përqind). Ashtu si në çajin jeshil, antioksidantët në kakao përfshijnë polifenolet, p.sh. B. flavanols, epicatechin dhe procyanidins. Meqenëse kakaoja gjithashtu ndihmon në reduktimin e yndyrës së barkut, ju mund ta përfshini lehtësisht çokollatën e zezë në planin tuaj të të ngrënit. Ai përmban substanca të vlefshme të hidhura që frenojnë edhe oreksin për ëmbëlsirat jo të shëndetshme. Në një studim klinik nga prilli 2017 me 44 diabetikë, ata morën ose 30 g çokollatë të zezë në ditë për 8 javë ose (në grupin e kontrollit) pa çokollatë. Krahasuar me grupin e kontrollit, perimetri i belit në grupin e çokollatës u ul me një mesatare prej pak më pak se një centimetër, përqindja e yndyrës në trup u ul dhe masa e dobët e trupit u rrit. Masa e dobët e trupit përfshin masën muskulore dhe gjithçka tjetër (përveç yndyrës), d.m.th. organet, ujin e trupit, etj. Presioni i gjakut gjithashtu mund të ulet ndjeshëm. Vlera sistolike u ul me përafërsisht 7 mmHg, vlera diastolike me gati 6 mmHg (12). Vitamina D Vitamina D është një vitaminë shumë e rëndësishme që ka mungesë të shumë njerëzve. Mungesa e vitaminës D është një nga arsyet pse njerëzit mbipeshë nuk mund të humbin peshë. Përveç kësaj, mungesa e vitaminës D nxit ruajtjen e yndyrës në bark dhe rreth organeve të brendshme (13, 14). Studimet kanë treguar tashmë se sa më shumë yndyrë në bark të ketë një person, aq më i ulët është niveli i vitaminës D dhe aq më pak masë muskulore kanë (15). Në vitin 2012, një studim i dyfishtë i verbër i kontrolluar nga placebo me 171 pjesëmarrës me një moshë mesatare 40 vjeç u publikua mbi këtë temë. Subjektet e testit u ndanë në dy grupe dhe morën ose tre gota 240 ml lëng portokalli të fortifikuar me 350 mg kalcium dhe 100 IU vitaminë D ose lëng portokalli normal (pa substanca vitale të shtuara) për 16 javë. Humbja e peshës ishte e ngjashme në të dy grupet (mesatarisht 2.45 kg), por grupi me kalcium-vitaminë D ishte në gjendje të reduktonte ndjeshëm më shumë yndyrën e barkut / organeve të brendshme (17). Lexoni këtu se si saktësisht vitamina D mund t'ju ndihmojë të humbni peshë. Dhe këtu do të zbuloni se si mund të optimizoni nivelin tuaj të vitaminës D dhe çfarë duhet t'i kushtoni vëmendje kur merrni vitaminë D, ku vlen sa vijon: Fillimisht matet niveli i vitaminës D, pastaj merr dozën e kërkuar individualisht! Marrja e kalciumit mund të kombinohet me vitaminën D, por nuk është e nevojshme në një dietë të pasur me kalcium. Përfundim: si të humbni ose zvogëloni yndyrën e barkut Si përmbledhje, ju mund të humbni ose zvogëloni yndyrën e barkut nëse veproni si më poshtë (përveç një diete të shëndetshme dhe stërvitje të rregullt (mundësisht stërvitje forcash në kombinim me HIIT)): Përdorni vaj kokosi si yndyrë për skuqje Sezoni me kurkuma dhe merrni një suplement kurkumin Hani gjysmë grejpfrut rozë para çdo vakti kryesor (tri herë në ditë) (por vetëm nëse nuk jeni duke marrë ndonjë ilaç) Pini çaj jeshil të pasur me katekina ose merrni kapsula me ekstrakt çaji jeshil Nëse hani snack, atehere hani çokollatë të zezë Optimizoni nivelet tuaja të vitaminës D Nëse keni probleme të kaloni në një dietë të shëndetshme që do t'ju ndihmojë të humbni peshë dhe yndyrë në bark, ju rekomandojmë planet tona të ushqyerjes, p.sh. B. plani ynë i të ushqyerit për humbje peshe ose plani ynë bazë ushqimor për detoksifikimin. Ju mund t'i merrni të gjitha planet tona ushqimore në dyqanin Myfairtrade, p.sh. B. gjithashtu planet tona të të ushqyerit për presionin e lartë të gjakut, Hashimoto, reumatizma apo diabeti. Dhe vlen sa vijon: Nëse ka ind yndyror, atëherë yndyrë kafe në vend të yndyrës së bardhë, lexoni këtu se si mund ta shndërroni yndyrën e bardhë në ind dhjamor kafe. Burimet e artikullit: Bauchfett verlieren: 6 natürliche Mittel (zentrum-der-gesundheit.de) - Zentrum der Gesundheit (1) Peters SAE, Bots SH, Woodward M. Sex Differences in the Association Between Measures of General and Central Adiposity and the Risk of Myocardial Infarction: Results From the UK Biobank. J Am Heart Assoc. 2018 Feb 28;7(5):e008507. doi: 10.1161/JAHA.117.008507. PMID: 29490971; PMCID: PMC5866342. (2) Ryo M, Kishida K, Nakamura T, Yoshizumi T, Funahashi T, Shimomura I. Clinical significance of visceral adiposity assessed by computed tomography: A Japanese perspective. World J Radiol . 2014;6(7):409-416. doi:10.4329/wjr.v6.i7.409 (3) Sahakyan KR, Somers VK, Rodriguez-Escudero JP, Hodge DO, Carter RE, Sochor O, Coutinho T, Jensen MD, Roger VL, Singh P, Lopez-Jimenez F. Normal-Weight Central Obesity: Implications for Total and Cardiovascular Mortality. Ann Intern Med. 2015 Dec 1;163(11):827-35. doi: 10.7326/M14-2525. Epub 2015 Nov 10. PMID: 26551006; PMCID: PMC4995595. (4)Liau KM, Lee YY, Chen CK, Rasool AH. An open-label pilot study to assess the efficacy and safety of virgin coconut oil in reducing visceral adiposity. ISRN Pharmacol . 2011;2011:949686. doi:10.5402/2011/949686 (5) Assunção ML, Ferreira HS, dos Santos AF, Cabral CR Jr, Florêncio TM. Effects of dietary coconut oil on the biochemical and anthropometric profiles of women presenting abdominal obesity. Lipids. 2009 Jul;44(7):593-601. doi: 10.1007/s11745-009-3306-6. Epub 2009 May 13. PMID: 19437058. (6) van Gemert WA, Peeters PH, May AM, et al. Effect of diet with or without exercise on abdominal fat in postmenopausal women - a randomised trial. BMC Public Health . 2019;19(1):174. Published 2019 Feb 11. doi:10.1186/s12889-019-6510-1 (7) Akbari, Maryam et al. “The Effects of Curcumin on Weight Loss Among Patients With Metabolic Syndrome and Related Disorders: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials.” Frontiers in pharmacology vol. 10 649. 12 Jun. 2019, doi:10.3389/fphar.2019.00649 (8) Dow CA, Going SB, Chow HH, Patil BS, Thomson CA. The effects of daily consumption of grapefruit on body weight, lipids, and blood pressure in healthy, overweight adults. Metabolism. 2012 Jul;61(7):1026-35. doi: 10.1016/j.metabol.2011.12.004. Epub 2012 Feb 2. PMID: 22304836. (9) Kim HJ. [Effect of aromatherapy massage on abdominal fat and body image in post-menopausal women]. Taehan Kanho Hakhoe Chi. 2007 Jun;37(4):603-12. Korean. doi: 10.4040/jkan.2007.37.4.603. PMID: 17615482. (10) Wang H, Wen Y, Du Y, Yan X, Guo H, Rycroft JA, Boon N, Kovacs EM, Mela DJ. Effects of catechin enriched green tea on body composition. Obesity (Silver Spring). 2010 Apr;18(4):773-9. doi: 10.1038/oby.2009.256. Epub 2009 Aug 13. PMID: 19680234. (11) Koch, W., Kukula-Koch, W., Komsta, Ł., Marzec, Z., Szwerc, W., & Głowniak, K. (2018). Green Tea Quality Evaluation Based on Its Catechins and Metals Composition in Combination with Chemometric Analysis. Molecules (Basel, Switzerland) , 23 (7), 1689. (12) Ayoobi N, Jundishapur A et al., Protective Effect of Dark Chocolate on Cardiovascular Disease Factors and Body Composition in Type 2 Diabetes: A Parallel, Randomized, Clinical Trial, April 2017, Iranian Red Crescent Medical Journal 19(8):e21644, DOI:10.5812/ircmj.21644 (13) Seo JA, Cho H, Eun CR, Yoo HJ, Kim SG, Choi KM, Baik SH, Choi DS, Park MH, Han C, Kim NH. Association between visceral obesity and sarcopenia and vitamin D deficiency in older Koreans: the Ansan Geriatric Study. J Am Geriatr Soc. 2012 Apr;60(4):700-6. doi: 10.1111/j.1532-5415.2012.03887.x. Epub 2012 Feb 8. PMID: 22316299. (14) Choi DH, Jung CH, Mok JO, Kim CH, Kang SK, Kim BY. Nonalcoholic Fatty Liver Disease and Abdominal Fat Accumulation According to Vitamin D Status in Patients with Type 2 Diabetes. J Obes Metab Syndr . 2018;27(1):53-60. doi:10.7570/jomes.2018.27.1.53 (15) European Society of Endocrinology, Larger waistlines are linked to higher risk of vitamin D deficiency, 20.5.2018, Higher levels of belly fat are associated with lower vitamin D levels in obese individuals, according to data presented in Barcelona at the European Society of Endocrinology annual meeting (16) GreenMedInfo Research Group, Six Natural Substances to Fight a Big Belly, June 3rd 2021 (17) Rosenblum JL, Castro VM, Moore CE, Kaplan LM. Calcium and vitamin D supplementation is associated with decreased abdominal visceral adipose tissue in overweight and obese adults. Am J Clin Nutr . 2012;95(1):101-108. doi:10.3945/ajcn.111.019489

Gjashtë mënyra natyrale se si të humbni dhjamin nga barku
bottom of page