top of page

Hemorroidet: Ilaçet më të mira shtëpiake

Hemorroidet prekin miliona njerëz. Simptomat më të zakonshme janë dhimbje gjatë qëndrimit ulur ose gjatë jashtëqitjes, kruarje dhe gjakderdhje. Për fat të mirë, mjetet në shtëpi janë shpesh shumë efektive për këtë problem. Trajtimi i hemorroideve Pothuajse të gjithë kanë hemorroide. Është emri për disa jastëkë vaskulare që ndodhen në rektum rreth anusit. Sidoqoftë, në përgjithësi, termi zakonisht përdoret vetëm kur këto jastëkë vaskulare sfungjerë fryhen, inflamohen dhe gjithashtu dalin, pra kur ndryshojnë patologjikisht. Më pas mjekët flasin për "sëmundje hemorroide" ose "hemorroide simptomatike". Nëse duhet të sforcoheni gjatë jashtëqitjes, enët e gjakut humbasin gjithnjë e më shumë tensionin dhe elasticitetin. Hemorroidet shfaqen gjithnjë e më shumë në plan të parë dhe shkaktojnë simptoma në rritje. ( 22 ) Por ka një sërë mjetesh juridike shtëpiake që lehtësojnë simptomat dhe një ndryshim në dietë (p.sh. marrja më e lartë e fibrave) sjell lehtësim të shpejtë pas disa ditësh deri në javë, në mënyrë që të mund ta merrni trajtimin në duart tuaja (të Kursi pas konsultimit me mjekun). (18) Simptomat Në fillim, kur hemorroidet vetëm fillojnë të ndryshojnë patologjikisht, pothuajse nuk vëreni asgjë, ndoshta një djegie të vogël ose një kruajtje të lehtë. Mund të ketë edhe pak gjak në letrën e higjienës. Sipas një studimi austriak, një numër i konsiderueshëm i njerëzve me hemorroide nuk përjetojnë fare simptoma. (5) Nëse shfaqen dhimbje të forta, zona anale digjet dukshëm dhe gjaku i kuq i ndezur mund të shihet rregullisht në jashtëqitje ose hemorroidet tashmë po qajnë aq shumë sa ka gjak në të brendshme, atëherë hemorroidet janë të avancuara, d.m.th. Hemorroide. Arsyet Sa më shumë të rriteni, aq më i madh është rreziku i zhvillimit të hemorroideve. Por edhe në vitet e adoleshencës, simptomat tipike mund të shfaqen. Megjithatë, në grupmoshën mbi 40 vjeç nuk janë më të veçantë. Prandaj, mosha është një nga faktorët më të rëndësishëm të rrezikut. (13) Hemorroidet simptomatike shpesh shkaktohen nga tendosja shumë e fortë gjatë lëvizjes së zorrëve, d.m.th. nga kapsllëku kronik. Obeziteti, sëmundjet e mushkërive dhe shtatzënia janë gjithashtu ndër shkaqet dhe faktorët e rrezikut. ( 6 ) ( 7 ) ( 11 ) Diarreja kronike ose sëmundja inflamatore e zorrëve dhe marrja e sasive të mëdha të laksativëve, kafesë, alkoolit dhe erëzave të nxehta gjithashtu mund të çojnë në hemorroide. (13) (19) Nga pikëpamja holistike, ushqimi i pafavorshëm, një çekuilibër në ekuilibrin acido-bazik, shëndeti i dëmtuar i mëlçisë dhe zorrëve, flora e dëmtuar e zorrëve dhe mungesa e substancave jetike janë ndër shkaqet që kontribuojnë në këtë problem. Pse shfaqen hemorroidet gjatë shtatzënisë? Gjatë shtatzënisë, ndikimet hormonale sigurojnë që indi lidhor të bëhet më i butë, gjë që prek edhe enët, përfshirë hemorroidet. Trupi tashmë po përgatitet për lindje. Shumë gra vuajnë edhe nga kapsllëku gjatë shtatzënisë, p.sh. B. për shkak të preparateve që përmbajnë hekur që u janë përshkruar dhe që kanë efekt kaps. Në të njëjtën kohë, ju gjithashtu mund të lëvizni më pak, gjë që gjithashtu nxit kapsllëkun dhe rrjedhimisht hemorroidet. Kur lindni, shtytja mund ta përkeqësojë problemin në fillim. Megjithatë, pas lindjes, hemorroidet tërhiqen ngadalë për shkak të ndryshimit të situatës hormonale, por jo gjithmonë plotësisht. Për të mbështetur regresionin, duhet të merrni masa paraprake gjatë shtatzënisë ose t'i trajtoni sa më mirë hemorroidet ekzistuese me mjetet juridike shtëpiake dhe masat e paraqitura më poshtë, në mënyrë që të mbani sa më të ulët ashpërsinë e tyre. ( 9 ) ( 10 ) Mjetet më të mira shtëpiake për trajtimin e hemorroideve Trajtimi i saktë naturopatik i hemorroideve është tashmë i dukshëm nga shkaqet e mundshme dhe për këtë arsye - nga pikëpamja holistike - duhet të bëhet gjithashtu në të gjitha këto nivele. Prandaj, ndër mjetet më të mira shtëpiake për hemorroidet janë të gjitha masat e nevojshme për të adresuar sa vijon (12): Rregullon tretjen, largon kapsllëkun optimizoni të ushqyerit Lehtësoni mëlçinë, nxisni detoksifikimin forcojnë enët e gjakut pengojnë inflamacionin Masat e jashtme (kremrat, higjiena etj.) Pozicioni i uljes ne tualet Rregulloni kapsllëkun Një aspekt jashtëzakonisht i rëndësishëm në trajtimin e hemorroideve (gjithashtu nga pikëpamja e mjekësisë konvencionale) është të sigurohet që aktiviteti tretës të rregullohet përsëri dhe sforcimi gjatë lëvizjeve të zorrëve nuk është më i nevojshëm. Mjetet juridike shtëpiake të pakomplikuara mund të përdoren këtu në veçanti: Hani shëndetshëm (shih 2.) Hani më shumë fibra pasi ato rritin masën e jashtëqitjes, zbut jashtëqitje, stimulon peristaltikën e zorrëve dhe në këtë mënyrë lehtëson kapsllëkun. Një studim spanjoll ka treguar se fibrat kanë një efekt të dobishëm vazhdimisht në trajtimin e hemorroideve. (17) Predhat e farave të pleshtave rekomandohen veçanërisht. Merrni një lugë çaji me të paktën 300 ml ujë gjysmë ore para mëngjesit. Para se të shkoni në shtrat, mund të merrni edhe një lugë çaji pluhur. Gjithashtu pini të paktën 300 ml ujë. Marrja e lartë e lëngjeve është jashtëzakonisht e rëndësishme për pluhurin e lëvores së psiliumit, pasi përndryshe do të ndodhte kapsllëk masiv. Pluhuri i lëvozhgës së farës së pleshtit ka nevojë për ujë që të fryhet dhe të çlirojë mucilin e tij. (8) (15) Pini shumë ujë - 30 ml ujë pa gaz për kg peshë trupore në ditë. Sepse nëse harroni të pini, edhe përmbajtja e zorrëve thahet dhe kapsllëku bëhet më i mundshëm. (20) Merrni enzima tretëse për të ndihmuar tretjen e ushqimit në mënyrë optimale. Në këtë mënyrë zvogëlohen fermentimi dhe proceset inflamatore, mukoza e zorrëve mund të rigjenerohet dhe jashtëqitja mund të ekskretohet më mirë. Ndërtoni florën tuaj të zorrëve. Tretja e shëndetshme dhe e qetë është e mundur vetëm me një florë të shëndetshme të zorrëve. Një florë e shëndetshme e zorrëve ka gjithashtu një efekt anti-inflamator, detoksifikues dhe në këtë mënyrë përmirëson hemorroidet e dhimbshme dhe të zmadhuara. Përdorni probiotikë për të ndërtuar florën tuaj të zorrëve, p.sh. B. Combi Flora (si kapsulë ose preparat i lëngshëm). Mjetet juridike shtëpiake që ne rekomandojmë për kapsllëkun mund të jenë gjithashtu jashtëzakonisht të dobishme. Optimizoni dietën tuaj Nëse i përmbaheni rregullave të mëposhtme, të cilat përmbajnë gjithashtu ilaçe të shumta shtëpiake (p.sh. uthull molle, lëng limoni, substanca të hidhura, etj.), kjo do të ndihmojë gjithashtu në rregullimin e tretjes, do të lehtësojë lëvizjen e zorrëve dhe do të përmirësojë shumë mirëqenien tuaj: Kur zgjoheni në mëngjes, pini një gotë ujë të ngrohtë me 1 lugë uthull molle të turbullt, ½ lugë mjaltë dhe 1 lugë çaji lëng limoni të saposhtrydhur. Lëngu i limonit dhe uthulla e mollës nxisin formimin e lëngjeve tretëse, pastrojnë zorrët, ndihmojnë mëlçinë të detoksifikohet dhe përshpejtojnë eliminimin e jashtëqitjes. (15 minuta para marrjes së pluhurit të lëvores së psiliumit të shpjeguar më sipër) Hani pesë vakte të vogla në ditë në vend të dy ose tre vakte të mëdha. Hani shumë ngadalë dhe përtypni me kujdes! Hani perime dhe sallata që përmbajnë substanca të hidhura, sepse substancat e hidhura nxisin tretjen dhe ndihmojnë mëlçinë tuaj me detoksifikimin, p.sh. B. Sallatë Radicchio, rukola dhe endive. Përdorni vajra dhe yndyrna të shëndetshme pasi ato mund ta bëjnë jashtëqitjen tuaj më të rrëshqitshme. Vazhdoni të hani avokado. Përdorni vaj ulliri ekstra të virgjër për gatim dhe sallata dhe merrni një lugë çaji vaj liri ekstra të virgjër çdo ditë. Kjo e fundit mund të merret edhe me stomakun bosh në mëngjes dhe ka një efekt shumë të mirë jashtëqitjes. Rritni konsumin tuaj të fibrave, kështu që gjithmonë zgjidhni produkte me drithëra integrale në vend të produkteve të miellit të bardhë. (16) Mos pini menjëherë para ose menjëherë pas ngrënies. Sigurisht jo edhe për ushqim. Kjo do të hollonte lëngjet e tretjes dhe do të dobësonte më tej efektin e enzimave tretëse, të cilat ndoshta tashmë janë të rralla. Prandaj, pini deri në një orë para ngrënies dhe vetëm përsëri nga një deri në dy orë pas ngrënies. Shmangni sheqerin, çajin e zi, kafen, alkoolin dhe pijet joalkoolike dhe reduktoni marrjen e kripës. Gjithashtu, reduktoni konsumin e produkteve të drithit (veçanërisht grurit dhe drithërave të tjera që përmbajnë gluten) dhe produkteve të qumështit. Tek njerëzit e ndjeshëm, drithërat që përmbajnë gluten shpesh çojnë në inflamacion dhe produktet e qumështit në bllokim dhe acarim të sistemit të tretjes. Për disa njerëz, një dietë pa gluten pa ndonjë veprim të mëtejshëm çon në një reduktim të hemorroideve. Është më mirë të mos hani ushqim pikant, pasi erëzat e nxehta janë shumë irrituese për mukozën. Ngrënia e një diete të shëndetshme mund të zvogëlojë rrezikun e hemorroideve Zvogëloni rrezikun e hemorroideve me një dietë të shëndetshme Lehtësoni mëlçinë tuaj dhe nxisni detoksifikimin Sa më të shëndetshme të jenë zorrët, aq më e mirë është mëlçia juaj - dhe sa më mirë të jetë mëlçia, aq më mirë tretja, aq më e shëndetshme është mukoza e zorrëve dhe enët e gjakut dhe aq më i ulët është rreziku i hemorroideve. Prandaj, zorrët dhe mëlçia janë të ndërlidhura ngushtë. Nëse kujdeseni mirë për të dyja, do të ketë pak më shumë arsye për sëmundje dhe siklet – qofshin këto hemorroide apo diçka krejtësisht tjetër. Me masat e shpjeguara nën 1. dhe 2. (ushqyerja e shëndetshme, tretje e shëndetshme) tashmë po i bëni një favor të madh mëlçisë suaj. Përveç kësaj, ju mund të nxisni dhe mbështesni detoksifikimin dhe punën e tretjes së mëlçisë tuaj me suplemente të veçanta ushqimore, p.sh. B. me substanca të hidhura (p.sh. yll i hidhur), kurkumin, ekstrakt të gjembaçit të qumështit ose ekstrakt të angjinares. Zgjidhni një ose dy më së shumti dhe merreni si kurë për të paktën tre muaj. Ilaçet shtëpiake për mëlçinë janë barishtet e egra të pasura me substanca të hidhura, p.sh. B. luleradhiqe, çikore ose yarrow dhe sigurisht shafran i Indisë, të cilin mund ta shtoni në pothuajse çdo pjatë. Xhenxhefili, çaji jeshil dhe farat e papajës janë gjithashtu ilaçe shtëpiake për stimulimin e funksionit të mëlçisë. Një tjetër masë detoksifikimi që është e dobishme për mëlçinë është pastrimi i mëlçisë. Forconi enët e gjakut Ekstrakti i lëvores së pishës ndihmon me problemet vaskulare të të gjitha llojeve, përfshirë hemorroidet. ( 24 ) Ekstrakti forcon enët dhe rikthen elasticitetin dhe elasticitetin e tyre, siç ishte në gjendje të tregonte një studim italian i vitit 2014 ( 2 ): Një grup grash, disa me hemorroide të rënda, morën 150 mg ekstrakt të lëvores së pishës në ditë për gjashtë muaj, dhe një grup i dytë mori trajtim mjekësor konvencional. Me terapinë e zakonshme mjekësore konvencionale, problemi u përmirësua vetëm në gjysmën e grave. Megjithatë, pas terapisë me ekstrakt të lëvores së pishës, 75 për qind e grave ishin pa simptoma. Në veçanti, gratë që vuanin nga simptoma shumë të rënda mundën të përfitonin nga masa naturopatike: shkalla e suksesit për këto gra ishte shtatëdhjetë për qind, ndërsa terapia konvencionale ishte e suksesshme vetëm për një të tretën e grave! Ekstrakti i lëvores së pishës mund të përdoret edhe gjatë shtatzënisë. Parandaloni inflamacionin Pothuajse të gjitha masat e listuara më sipër kanë gjithashtu një efekt anti-inflamator. Kurkumina dhe masat e treguara për pastrimin e zorrëve (pluhuri i lëvores së psiliumit dhe probiotikët) janë substanca veçanërisht të forta anti-inflamatore. Kushtojini vëmendje qëndrimit të duhur në tualet Një pozicion i caktuar ulur në tualet mund të ketë gjithashtu një ndikim të madh në shëndetin e zorrës së trashë, të çojë në një regresion të hemorroideve dhe për këtë arsye është një pjesë thelbësore e trajtimit të duhur të hemorroideve. Ky është i ashtuquajturi pozicion squatting, të cilin duhet ta merrni sidomos kur keni jashtëqitje. Pozicioni i mbledhjes imiton pozicionin që merr automatikisht kur duhet të defekosh në natyrë. Këndi midis pjesës së sipërme të trupit dhe kofshëve është shumë më i mprehtë këtu sesa në pozicionin e zakonshëm të karriges. Si rezultat, dyshemeja e legenit është shumë më e relaksuar kur uleni. Duke qenë se zorra është e drejtë në këtë pozicion, zbrazja bëhet më e lehtë dhe eliminohet sforcimi i zakonshëm, i cili është një faktor kryesor rreziku për hemorroidet. Në pozicionin ulur, nga ana tjetër, muskuli i legenit është i përthyer, gjë që e bën më të vështirë zbrazjen e zorrëve dhe nxit hemorroidet. Kjo mund të shpjegojë gjithashtu pse problemi tashmë ka ndryshuar në një sëmundje të përhapur, veçanërisht në vendet perëndimore, ku gjenden pothuajse ekskluzivisht tualete të ulura - rreth 70 përqind e të gjithë të rriturve tashmë janë prekur nga ajo në një moment. ( 14 ) Në shumicën e rajoneve të tjera të botës, megjithatë, ka ende të ashtuquajturat tualete hale ose në këmbë, të cilat kërkojnë një pozicion të ulur. Ka kohë që ka edhe studime shkencore që vërtetojnë se qëndrimi i ulur ka një efekt gjithëpërfshirës në trup. Qysh në vitin 1987, mjeku izraelit Dr. Berko Sikirov kreu një studim me 20 pacientë. Të gjitha metodat konvencionale të trajtimit kishin qenë të pasuksesshme për ta. ( 1 ) Pasi pacientët kishin ndryshuar qëndrimin e tyre të tualetit nga pozicioni i zakonshëm i ulur në pozicionin e ulur, përmirësime në problemet e tyre me hemorroidet mund të vëreheshin pas vetëm disa ditësh. Pas disa muajsh, shumica e pacientëve ishin pa simptoma. Dhe kur u riekzaminuan 30 muaj më vonë, ata ishin ende asimptomatikë, që do të thotë se hemorroidet nuk ishin kthyer. Në tualet, ju mund të uleni me ndihmën e një stoli ose një pirg librash që thjesht i vendosni nën këmbët tuaja. Gjithsesi nuk do të mund të lexoni tani, pasi jashtëqitja do të jetë e lehtë dhe e shpejtë. Pomada, kremra dhe vajra për hemorroidet Ju gjithashtu mund të bëni diçka nga jashtë për të trajtuar dhe reduktuar hemorroidet, ku edhe dhimbja dhe kruajtjet lehtësohen, p.sh. B. me mjetet juridike shtëpiake të mëposhtme, të cilat përbëhen nga vajra, pomada, kremra, ekstrakte dhe supozitorë. ( 23 ) Sipas një studimi amerikan, ka disa bimë mjekësore që mund të jenë të dobishme, si p.sh. B. gështenja e kalit, fshesa thumbuese e kasapit, lajthia e shtrigës dhe shumë të tjera. (25) Megjithatë, është thelbësore që para përdorimit të jetë sqaruar klinikisht nëse bëhet fjalë vërtet për hemorroide. Sepse sipas një studimi gjerman me 548 persona testues, pacientët shpesh supozojnë se kanë hemorroide, por në fakt vuajnë nga ankesa të tjera si rrudha dhe çarje anale, kështu që trajtimi i gabuar me pomada dhe të ngjashme lë për të dëshiruar. ( 4 ) Kur bëhet fjalë për diagnostikimin, proktologët, urologët, gjinekologët ose gastroenterologët janë kontaktet e duhura. Vaj kokosi me livando dhe vaj çaji Përzieni 5 pika vajra esencialë të livandës dhe pemës së çajit me 3 lugë vaj kokosi të lëngshëm (pak të ngrohur). Hidheni përzierjen në një kavanoz të vogël qelqi. Më pas, zhytni një jastëk të vogël pambuku në ujë të ngrohtë, shtrydhni ujin në mënyrë që tabaka të jetë vetëm pak e lagur, zhytni në përzierjen tuaj të vajit dhe fërkojeni në hemorroidet tuaja pas çdo vizite në banjë. Megjithatë, lani barkun dhe rektumin me ujë të ngrohtë përpara se të përdorni përzierjen e vajit. Pas tharjes, aplikoni përzierjen e vajit. Brenda pak orësh do të ndjeni lehtësim të konsiderueshëm. Për parandalimin dhe zbutjen e problemit mund të provohen edhe përgatitjet e mëposhtme bimore nga mjekësia popullore. Ato shpërndajnë kongjestionin e gjakut, zvogëlojnë dhimbjen dhe ndalojnë gjakderdhjen. Lajthia e shtrigës (Hamamelis) lehtëson dhimbjen dhe kruajtjen Një metodë fitoterapeutike popullore për trajtimin e hemorroideve është vendosja e një lecke të njomur me tretësirë ​​lajthie mbi zonat e prekura të anusit. Lajthia e shtrigës (Hamamelis) është një shkurre ose pemë e vogël, gjethet dhe lëvorja e së cilës përdoren tradicionalisht për trajtimin e hemorroideve dhe venave me variçe. Preparatet e lajthisë së shtrigës kanë një efekt hemostatik, anti-inflamator, astringent dhe kundër kruajtjes dhe me këto veti duket se janë bërë për terapi naturopatike për hemorroidet. Mbushësit e lajthisë së shtrigës freskojnë, qetësojnë dhe qetësojnë lëkurën e prekur, reduktojnë stazën e gjakut, tkurrin hemorroidet dhe ndihmojnë në rindërtimin e kapilarëve të dëmtuar. (3) Balsam për fytyrën e perëndeshës së buzëqeshur Pas shumë vitesh eksperience të gjerë praktike me prodhimin dhe përdorimin e kurave shtëpiake për hemorroidet, një naturopat i interesuar zhvilloi një recetë që supozohet të garantojë lehtësim nga dhimbja dhe kruajtjet - si në rastet e padëmshme ashtu edhe në ato që tashmë janë fryrë nga jashtë në anus. dhe hemorroide shumë të dhimbshme. Është një krem ​​i bërë në shtëpi i bërë nga ekstrakte bimore, i cili mori emrin "Smiling Goddess Butt Balm", që do të thotë diçka si "Smiling Goddess Butt Balm" - thjesht sepse pas përdorimit të këtij kremi, njeriu u zhduk papritur Duke u ndjerë si një perëndi/perëndeshë e re në dhimbje. me lumturi dhe lehtësim. Për përgatitjen e pomadës rekomandohen tinkturat me përmbajtje sa më të ulët të alkoolit, pasi ato nuk digjen. Thjesht pyesni burimin tuaj (farmacinë) se cili nga produktet e disponueshme ka përmbajtjen më të ulët të alkoolit. Përbërësit për pomadën e hemorroideve Përzieni përbërësit e mëposhtëm në një gotë pijeje ose kavanoz plastik: Pjesë të barabarta kremi ujor lanolinë dhe vaj ulliri me presion të ftohtë (p.sh. 25 ml secili) si dhe 20 pika secila tretësirë ​​e nënës Arnica, tretësirë ​​e nënës së kumakit, tretësirë ​​e nënës së gështenjës së kalit dhe shtrigës tretësirë ​​e nënës së lajthisë. Arnika zvogëlon ënjtjen dhe dhimbjen e shkaktuar nga hemorroidet që shtyjnë jashtë. Bima medicinale është një ilaç i njohur kundër dhimbjeve dhe, kur përdoret siç duhet, ka një efekt të menjëhershëm. Kumaku përmbahet në shumë pomada dhe ka një efekt qetësues dhe promovues për sëmundjet e lëkurës, gërvishtjet, plagët, acarimet dhe shumë probleme të tjera të lëkurës. Studiuesi i njohur homeopatik dhe ish-redaktori i Homeopathy Today, Julian Winston, raportohet të ketë thënë, "Calendula rregullon ato pjesë të trupit ku dielli nuk shkëlqen!" Dhe kështu kumak shpesh mund të bëjë mrekulli edhe me hemorroide të dhimbshme. Po kështu përgatitjet nga gështenja e kalit. Ato gjithashtu ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve dhe gjithashtu kanë një efekt vaskular, anti-inflamator dhe hemostatik, prandaj përdoren edhe për ulçerat gastrike dhe duodenale si dhe për gjakderdhjet e tepërta menstruale dhe veçanërisht për venat me variçe. Përgatitja e pomadës së hemorroideve Përziejmë mirë përzierjen e kremit të lanolinës, vajit dhe tinkturave që të zbutet lanolina dhe tinkturat të shpërndahen në mënyrë të barabartë në të gjithë masën. Nëse tani dëshironi një krem ​​pak më të trashë, thjesht rrisni përmbajtjen e lanolinës. Dhe vaji është gati! Është shumë e lehtë për t'u bërë dhe në të njëjtën kohë jashtëzakonisht efektive. Pomada zgjat shumë, por duhet të ruhet në frigorifer. Jo vetëm për shkak të jetëgjatësisë më të gjatë, por sepse një pomadë e ftohtë mund të lehtësojë dhimbjen shumë më mirë. Kremi aplikohet direkt në hemorroide. Sigurisht, ky pomadë është gjithashtu i përshtatshëm për t'u përdorur me venat me variçe të dhimbshme në këmbë. Aplikojeni rregullisht pak në këmbë para se të shkoni në shtrat. Qirinjë të bërë nga barishte dhe gjalpë kakao Një tjetër ilaç i shkëlqyer në shtëpi për hemorroidet thuhet se janë supozitorët e bërë në shtëpi të bëra nga gjalpi i kakaos, pluhuri i rrënjës së guaskës, pluhuri i barit të luleshtrydheve, pluhuri i luleve të kumakit dhe pluhuri i lëvores së lisit. Sipas një recete tradicionale të mjekësisë popullore, përbërësit duhet të përzihen si më poshtë ( 26 ): 30 g lëvore lisi pluhur 5 g rrënjë comfrey pluhur 8 g barishte yardhe pluhur 8 g lule kumak pluhur 120 gram gjalpë kakao Rrënja comfrey dhe lëvorja e lisit kanë një efekt pastrues dhe rigjenerues në venat dhe kapilarët në rektum. Veshja ka një efekt kontraktues në enët, është antispazmatik dhe antibakterial. Kumaku, nga ana tjetër, zvogëlon inflamacionin dhe nxit shërimin. Përbërësit bimorë janë në dispozicion në farmaci ose në internet në formë pluhuri. Gjalpi i kakaos tani shkrihet në një banjë me ujë të ngrohtë. Më pas përzieni pluhurin bimor. Tani e derdhim masën në një kallëp supozitor dhe i lëmë supozitorët të forcohen në frigorifer. Sapo të ngurtësohen, i nxirrni nga kallëpi dhe i vendosni në një enë që mbyllet, të cilën e etiketoni me përmbajtjen dhe datën. Nuk e dimë se sa do të zgjasin supozitorët. Nuk do t'i mbanim më shumë se 3 muaj. Sigurisht që mund të bëni edhe gjysmën e sasisë për ta provuar. Një supozitor futet çdo natë para gjumit. Nxehtësia e trupit shkrin gjalpin e kakaos dhe përbërësit aktivë të bimëve lëshohen vazhdimisht në indet përreth. Ato dezinfektojnë dhe pastrojnë indet, heqin mpiksjen e gjakut dhe kanë një efekt rigjenerues dhe astringent (kontraktues) në mënyrë që hemorroidet të mund të kthehen. Ky proces duhet të vazhdojë deri në përmirësim të plotë. Në përgjithësi, me këto dy preparate fitoterapeutike (balsam dhe supozitor) në kombinim me ushqimin e duhur, problemi së shpejti zgjidhet përgjithmonë. Banja ulur Sipas mjekëve amerikanë, banjat e ulur mund të jenë shumë efektive në trajtimin e hemorroideve të jashtme. Për rezultate më të mira, kaloni 10 deri në 30 minuta në banjë sitz disa herë në ditë. Duhet të ketë ujë të mjaftueshëm në vaskë për të mbuluar të pasmet dhe ijet. Kripë mund të shtohet gjithashtu në ujë (2 deri në 3 lugë gjelle për 3 deri në 4 litra ujë) për të reduktuar ënjtjen, dhimbjen dhe parehatinë e përgjithshme. Disa pacientë kanë zbuluar se alternimi i ujit të ngrohtë dhe të ftohtë gjatë ditës ofron lehtësimin më të mirë. Pas banjës, zona anale duhet të pastrohet me kujdes me një peshqir. Fërkimi duhet të shmanget pasi kjo mund të përkeqësojë gjendjen. (21) Terapia Natyrore - Një program shembullor Nëse tani dëshironi të trajtoni vetë hemorroidet tuaja me mjetet juridike shtëpiake të paraqitura, programi juaj mund të duket si ky: Sigurisht që kujdeseni për një dietë të shëndetshme, uleni në tualet dhe aplikoni rregullisht pomadat dhe kremrat e përshkruara. Këtu do të gjeni ushqimet më të mira për tretje të shëndetshme, gjë që është kaq e rëndësishme me hemorroidet: Ushqimet më të mira për tretje. Suplementet dietike të përmendura më sipër tani mund të integrohen në rutinën tuaj të përditshme, siç sugjerohet në tabelën e mëposhtme: Tabelën mund ta gjeni si PDF për printim këtu në këtë lidhje. Vini re se ky është vetëm një sugjerim për frymëzim. Jeni të mirëpritur të punoni me mjekun ose mjekun tuaj jo-mjekësor për të krijuar një procedurë të përshtatshme dhe të tolerueshme për trajtimin e duhur individualisht. Parandalimin e hemorroideve Shumë nga masat e diskutuara janë gjithashtu shumë të përshtatshme për parandalimin e hemorroideve: Shmangni kapsllëkun me çdo kusht, prandaj sigurohuni që të keni një lëvizje të lehtë të zorrëve Hani një dietë të shëndetshme, të pasur me fibra Merrni masa kundër inflamacionit kronik, p.sh. B. në lidhje me suplementet ushqimore anti-inflamatore (kurkumin, acidet yndyrore omega-3, etj.) Kujdesuni për një mëlçi efikase dhe enët e gjakut të forta Kushtojini vëmendje qëndrimit të duhur në tualet Kështu, janë këshillat 1 deri në 6 që mund të përdoren për të trajtuar dhe parandaluar hemorroidet. Burimet e artikullit: Hämorrhoiden: Ursachen, Mittel und Beseitigung (zentrum-der-gesundheit.de) - Zentrum der Gesundheit (1) Sikirov BA, Management of hemorrhoids: a new approach, Med Sci, April 1987 (2) Belcaro G. et al, Pycnogenol® in postpartum symptomatic hemorrhoids, Minerva Ginecologica, Februar 2014 (3) Kal Sellers, Heal Hemorrhoids Naturally With Herbs, Natural News, August 2008 (4) Rohde H und Christ H, [Haemorrhoids are too often assumed and treated. Survey of 548 patients with anal discomfort], Deutsche Medizinische Wochenschrift, September 2004 (5) Riss S et al, The prevalence of hemorrhoids in adults, International Journal of Colorectal Disease, Februar 2012 (6) Riss S et al, Haemorrhoids, constipation and faecal incontinence: is there any relationship?, Colorectal Disease, August 2011 (7) Pigot F et al, Risk factors associated with hemorrhoidal symptoms in specialized consultation, Gastroenterologie Clinique et Biologique, Dezember 2005 (8) Anderson JW et al, Health benefits of dietary fiber, Nutrition Reviews, April 2009 (9) Avsar AF et al, Haemorrhoids during pregnancy, Journal of Obstetrics and Gynaecology, April 2010 (10) Poskus T et al, Haemorrhoids and anal fissures during pregnancy and after childbirth: a prospective cohort study, BJOG, Dezember 2014 (11) Lin LH et al, Association of chronic obstructive pulmonary disease and hemorrhoids: A nationwide cohort study, Medicine, März 2017 (12) Kaidar-Person O et al, Hemorrhoidal disease: A comprehensive review, Journal of the American College of Surgeons, Januar 2007 (13) Luyken W, Hämorrhoiden als treue Begleiter, Onetz.de, Februar 2011 (14) Joos AK und Herold A, Hämorrhoidalleiden, Der Gastroenterologe, 2010 (15) Jensen SL et al, Maintenance bran therapy for prevention of symptoms after rubber band ligation of third-degree haemorrhoids, Acta Chirugica Scandinavica, Mai-Juni 1988 (16) Perez-Miranda M et al, Effect of fiber supplements on internal bleeding hemorrhoids, Hepato-Gastroenterology, November-Dezember 1996 (17) Alonso-Coello P et al, Fiber for the treatment of hemorrhoids complications: a systematic review and meta-analysis, The American Journal of Gastroenterology, Januar 2006 (18) Villalba H et al, Hemorrhoids: Modern Remedies for an Ancient Disease, The Permanente Journal, Frühling 2007 (19) Sneider EB, Diagnosis and management of symptomatic hemorrhoids, Surg Clin North Am, Februar 2010 (20) Arnaud MJ, Mild dehydration: a risk factor of constipation?, European Journal of Clinical Nutrition, Dezember 2003 (21) Gary H. Hoffman, Sitz Baths Hemorrhoid Treatment, Los Angeles Colon & Rectal – Surgical Associates (22) Hemorrhoids and what to do about them, Harvard Health Publications, August 2020 (23) Enlarged hemorrhoids: How can you relieve the symptoms yourself?, Informed Health Online, Januar 2014 (24) Belcoro G et al, Pycnogenol treatment of acute hemorrhoidal episodes, Phytotherapy Research, März 2010 (25) MacKay D, Hemorrhoids and Varicose Veins: A Review of Treatment Options, Alternative Medicine Review, 2001 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11302778/ (26) Phillips Nancy and Michael, The Herbalists way: The Art and Practice of Healing with Plant Medicines, Chelsea Green Publishing, 2005 (Rezeptur für Hämorrhoidenzäpfchen)

Hemorroidet: Ilaçet më të mira shtëpiake
bottom of page