top of page

Humbja e flokëve për shkak të stresit

Stresi mund të jetë një shkaktar për humbjen e flokëve. Sepse stresi mund të ndryshojë ciklin e flokëve dhe kështu të nxisë humbjen e flokëve - siç kanë treguar studimet. Për të stimuluar përsëri rritjen e flokëve, shkaku i humbjes së flokëve të lidhur me stresin duhet të eliminohet para së gjithash. Ka shumë mënyra të ndryshme për të zvogëluar stresin ose për ta bërë atë të largohet plotësisht. Kur paqja dhe harmonia kthehen në jetë, flokët mund të rriten përsëri në mënyrë të shëndetshme. Stresi dhe humbja e flokëve Humbja e flokëve nuk është rrallë rezultat i stresit. Ky mund të jetë stres fizik, për shembull një sëmundje serioze siç është kanceri ose "thjesht" stërvitje e tepërt në sporte konkurruese. Por stresi i vazhdueshëm emocional gjithashtu përfaqëson një situatë stresuese masive, p.sh. B. nëse ka probleme partneriteti, probleme në punë ose me fëmijët. Stresi lind kur një person nuk është më në gjendje të ndikojë ose të përballojë një situatë të caktuar. Ndiheni të mbingarkuar, të thuash, dhe nuk mund ta shihni më pyllin për pemët. Nëse stresi zgjat me javë apo edhe muaj, mund të çojë në ankesa fizike, të tilla si: B. sëmundjet e lëkurës, rritja e ndjeshmërisë ndaj infeksioneve, dhimbjeve të kokës apo edhe rënies së flokëve. Humbja e flokëve e lidhur me stresin mund të shfaqet në një numër mënyrash, të tilla si: B. si alopecia areata (humbje rrethore e flokëve), si humbje difuze e flokëve ose si humbje androgjenike e flokëve (humbje gjenetike / trashëgimore e flokëve). Por si mund të çojë stresi në humbjen e flokëve në radhë të parë? Stresi si një nxitës për humbjen e flokëve Stresi psikogjenik mund të çojë në humbjen e flokëve dhe të përkeqësojë humbjen ekzistuese të flokëve. Një raport kërkimor i botuar në 2004 nga studiuesi i flokëve Prof. Ralf Paus dhe ekipi i tij merret me temën e "Stresit si një shkaktar i humbjes së flokëve". Këtu, stresi akut ose kronik shpjegohet si shkaku i drejtpërdrejtë i humbjes së përhapur të flokëve. Nëse trupi është nën stres, ai lëshon më shumë neurotransmetues të caktuar dhe substanca të tjera lajmëtare. Këto dëmtojnë folikulat e flokëve dhe humbja e përhapur e flokëve merr rrjedhën e saj. Nëse, nga ana tjetër, humbja ekzistuese e flokëve është e një natyre imunologjike, hormonale ose tjetër, stresi mund të përkeqësojë më tej problemin tashmë të shfaqur të flokëve (p.sh. alopecia areata ose humbje trashëgimore e flokëve). Si stresi çon në humbjen e flokëve Prof. Dr. Eva Peters nga Departamenti i Psikoneuroimunologjisë në Klinikën Universitare Charité në Berlin kreu punë edukative mbi lidhjet biologjike midis stresit dhe rënies së flokëve në konferencën e 11 -të vjetore të Shoqërisë Evropiane të Kërkimit të Flokëve (EHRS) në Cyrih (1). Ajo tha se efektet e stresit në gjëndrën e flokëve transmetohen përmes rrugëve të përcaktuara në sistemin nervor. Çdo gjëndër e flokut ose gjëndër e flokëve është e rrethuar nga një rrjet i dendur fibrash nervore që përmbajnë substanca lajmëtare nga sistemi nervor. Numri i këtyre fibrave nervore dhe shpeshtësia e kontaktit të tyre me qelizat direkte i nënshtrohen luhatjeve që ndikojnë në rritjen e flokëve. Mastocitet përcaktohen gjithashtu si qeliza imune, ato janë qeliza të mbrojtjes së trupit. Stresi rrit numrin e fibrave nervore në lëkurë. Nëse kjo rritje ndodh ndërkohë që gjëndrat e flokëve ndryshojnë nga faza e rritjes në fazën e tranzicionit, qelizat mast aktivizohen. Kjo shkakton inflamacion në zonën e gjëndrës së flokëve. Kjo çon në vdekjen e programuar të qelizave në indin e gjëndrës së flokëve dhe përfundimisht në humbjen e flokëve. Mbipesha çon në humbjen e flokëve të lidhura me stresin Sipas njohurive aktuale shkencore, stresi i përhershëm në veçanti po bëhet gjithnjë e më i rëndësishëm në zhvillimin e humbjes së flokëve. Fajtorët e vërtetë nuk janë adrenalina ose kortizoli , por produktet e prishjes së tyre (2). Këto produkte të prishjes kryesisht grumbullohen në indet yndyrore të trupit dhe arrijnë rrënjët e flokëve përmes qarkullimit të gjakut. Ato kanë një efekt negativ në gjëndrat dhjamore të kokës, të cilat mund të çojnë në humbjen e flokëve. Sa më e lartë përqindja e yndyrës në trup, aq më shumë flokët janë gjithashtu të stresuar. Prandaj, humbja e peshës mund të ketë një efekt pozitiv në rritjen e flokëve, pasi një reduktim në indin yndyror natyrisht gjithashtu ul sasinë e produkteve të prishjes së hormoneve që janë të dëmshme për rrënjët e flokëve. Stresi afatgjatë gjithashtu tenton të çojë në çrregullime të gjumit dhe këto nga ana tjetër nxisin humbjen e flokëve: Mungesa e gjumit nxit humbjen e flokëve të lidhur me stresin Njerëzit që vuajnë nga stresi afatgjatë gjithashtu kanë tendencë të flenë dobët. Mendimi i vazhdueshëm dhe frika e dështimit ju vjedhin gjumin. Sidoqoftë, meqenëse rrënjët e flokëve zakonisht rigjenerohen gjatë natës, pagjumësia pengon këtë fazë të rimëkëmbjes dhe mund të çojë në humbjen e flokëve të lidhur me stresin. Humbja e flokëve e lidhur me stresin është e kthyeshme Sigurisht, nuk ka ilaçe që mund të kurojnë humbjen e flokëve të lidhur me stresin. Sepse pilulat nuk ndihmojnë kundër stresit. Pra, duhet gjetur mënyra për të shmangur stresin shkakësor dhe për t'u çlodhur rregullisht. Vetëm ata që nuk lejojnë veten të kontrollohen nga stresi mund të parandalojnë humbjen e flokëve të lidhur me stresin ose t'i japin fund. Të gjithë i perceptojnë situatat më të ndryshme stresuese në mënyrën e tyre individuale. Sidoqoftë, ka njerëz që janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj stresit. Për këtë arsye, të gjithë duhet të gjejnë vetë se cilat mënyra të përballimit të stresit kanë efekt tek dikush personalisht. Për shembull, bimë të ndryshme mjekësore konsiderohen si ndihmëse të provuara dhe të testuara që sjellin pak paqe në jetën e përditshme dhe mund t'ju ndihmojnë të fikeni. Bimët medicinale kundër humbjes së flokëve të lidhura me stresin Valeriana e vërtetë (Valeriana officinalis) ndihmon me çrregullimet e gjumit dhe ka një efekt relaksues, qetësues dhe balancues. Mund të përdoret në formën e çajrave, tabletave të veshura ose aditivëve të banjës. Hopsi i vërtetë (Humulus lupulus) përmban një substancë natyrale (vaj hopi) që gjithashtu qetëson dhe nxit gjumin. Konet e hopit shpesh ofrohen në kombinim me valerian, balsam limoni ose wort Shën Gjoni në përzierje çaji ose në jastëkë bimor. Lëngu i vërtetë i Shën Gjonit (Hypericum perforatum) dihet se është efektiv kundër gjendjeve depresive, por edhe kundër shqetësimit dhe ankthit. Efektiviteti i kësaj bime mjekësore është 60 deri në 70 përqind dhe prandaj është aq i lartë sa me antidepresantët sintetikë, por pothuajse pa asnjë efekt anësor. Meqenëse kavanoza e Shën Gjonit mund të ndërveprojë me ilaçe të tjera, duhet të konsultohet një mjek ose praktikues alternativ nëse gëlltiten disa ilaçe në të njëjtën kohë. Balsami ose balsami i limonit (Melissa officinalis) është një ilaç tjetër që lehtëson stresin. Përbërësit aktiv thithen kryesisht në formën e çajit ose nëpërmjet vajit esencial të balsamit të limonit. Bima mjekësore me aromë limoni është efektive kundër shqetësimit dhe çrregullimeve të gjumit, por edhe kundër problemeve nervore të stomakut dhe zemrës. Aplikimet shtesë të jashtme me hithrën e madhe (Urtica dioica) ose me rozmarinë (Rosmarinus officinalis) mund të përmirësojnë qarkullimin e gjakut në lëkurën e kokës. Rrënjët e flokëve furnizohen me oksigjen dhe lëndë ushqyese vitale dhe kështu forcohen. Ushtrimi dhe relaksimi kundër humbjes së flokëve të lidhura me stresin Sigurisht, teknikat e relaksimit kërkohen edhe për humbjen e flokëve të lidhura me stresin, si p.sh B. masazhet, meditimi, aromaterapia, një pushim në formën e pushimeve ose aktiviteteve sportive. Lëvizja e rregullt në veçanti i kundërvihet stresit dhe lehtëson tensionin. Në këtë mënyrë, mund të zhvillohet një nivel i caktuar i rezistencës ndaj stresit. Sporti rrit elasticitetin e përgjithshëm dhe kështu ka një efekt balancues. Efekti lehtësues i stresit i sportit mund të optimizohet nëse zgjedhja e sportit është përshtatur në mënyrë të përkryer për llojin tuaj të stresit. Njerëzit e stresuar shpesh kanë nevojë së pari për shkarkimin motorik, për shembull duke vrapuar ose duke ecur nordik. Yoga, Tai Chi ose Qi Gong gjithashtu relaksojnë mendjen - mendja dhe trupi mund të pushojnë. Tensioni mund të lehtësohet përmes xhudos, boksit ose taekwondos, dhe shëtitjet në natyrë gjithashtu sigurojnë një ekuilibër. Ju gjithashtu mund të gjeni masa holistike për nervat e fortë këtu: Ushqimi nervor kundër stresit. Përfundim: Nëse shkaqe të tjera si mosbalancimet hormonale p.sh. B. mund të përjashtohet pas shtatzënisë ose gjatë menopauzës , stresi dhe stresi psikologjik duhet të konsiderohen gjithmonë si shkaqe të mundshme të humbjes së flokëve. Veprimet në kohë janë të rëndësishme këtu. Pastaj rrënjët e dobësuara të flokëve gjithashtu mund të shërohen plotësisht. Nëse, nga ana tjetër, dëmtimi i gjëndrës së flokëve ka përparuar shumë, humbja e flokëve mund të çojë në flokë të lehta të përhershme. Prandaj, masat për të zvogëluar stresin duhet të zbatohen sa më shpejt që të jetë e mundur. Pastaj humbja e flokëve të lidhura me stresin gjithashtu mund të parandalohet ose shërohet. Masa shtesë holistike për të lehtësuar humbjen e flokëve dhe për të nxitur rritjen e flokëve mund të gjenden këtu: Këshilla kundër rënies së flokëve Burimet e artikullit: Haarausfall durch Stress - Zentrum der Gesundheit (1) Peters EM et al., "Hair growth inhibition by psychoemotional stress: a mouse model for neural mechanisms in hair growth control”, Experimental Dermatology, Januar 2006, (Hemmung des Haarwuchses durch psychoemotionalen Stress: Ein Mausmodell für neurale Mechanismen bei der Haarwuchskontrolle) (2) Manolache L et al., "Stress in patients with alopecia areata and vitiligo", Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, August 2007, (Stress bei Patienten mit kreisrundem Haarausfall und Vitiligo)

Humbja e flokëve për shkak të stresit
bottom of page