top of page

Ilaç shtëpiak për ftohje dhe gripin: shurup i shtogut i bërë vetë

Nëse keni një të ftohtë ose grip, kokërrat e shtogut mund të shndërrohen shpejt në një shurup shërues - një ilaç shtëpiak që duhet t'i japë fund çdo infeksioni të bezdisshëm brenda tre ditësh.

Shurupi i shtogut është i lehtë për t’u bërë vetë
Dikur ka qenë një kaçubë shtogu e madhe (Sambucus nigra L.) në çdo kopsht. Ajo duhet të mbrojë nga goditjet e rrufeve dhe shpirtrat e këqij - dhe kjo është pikërisht ajo që bën. Sepse kur keni grip, ndiheni sikur keni zemëruar shpirtrat e këqij. Por nëse më pas pini çaj nga lulet e shtogut, djersiteni dhe ethet bien. Nëse merrni edhe kokerrat e shtogut në formën e një shurupi, atëherë gripi (ose ftohja) mund të kapërcehet më shpejt.

Kokerrat e shtogut kanë një efekt antiviral
Studime gjithëpërfshirëse shkencore kanë qenë prej kohësh në dispozicion mbi efektet anti-grip dhe antiviral të shtogut, në mënyrë që mund të përdoren si një ilaç efektiv i gripit.

Më shumë antitrupa të gripit falë shtogut
Qysh në vitin 2001, u botua një studim, i kontrolluar nga placebo, në të cilin një ekstrakt i shtogut u tregua i efektshëm kundër viruseve të ndryshme të gripit dhe mund të zvogëlojë kohëzgjatjen e gripit me tre deri në katër ditë. Kur u ekzaminua gjaku i te testuarve, grupi i cili perdori shurup shtogu kishte në mënyrë të konsiderueshme më shumë antitrupa të gripit sesa grupi i placebo-s.

Shtogu mund të shoqërojë terapinë e shumë sëmundjeve
Duke pasur parasysh faktin se mjekësia konvencionale nuk ka ndihma bindëse të gatshme për grip ose ftohje, Shtogu eshte plotësisht një dhuratë nga perëndia. Ata aktivizojnë sistemin imunitar dhe e lehtësojnë atë në të njëjtën kohë, në mënyrë që të mund të përdoren gjithashtu së bashku me terapinë e shumë sëmundjeve të tjera, përfshirë kancerin. Shtogu përshpejton shërimin dhe rigjenerimin pastaj nga sëmundja.

Kohëzgjatja e gripit zvogëlohet me katër ditë
Në vitin 2004, Revista e Kërkimeve Mjekësore Ndërkombëtare lexoi se shtogu ishte perdorur në mjekësinë popullore për shekuj për të trajtuar gripin, ftohjet, infeksionet e sinusit dhe probleme të tjera të frymëmarrjes. Efektet antivirale të shtogut gjithashtu i bëjnë ato një ilaç për herpesin.

Nëse merrni 15 ml shurup shtogu katër herë në ditë për pesë ditë, kohëzgjatja e gripit zvogëlohet me një mesatare prej katër ditësh dhe keni nevojë për doza më të ulëta të ilaçeve tipike të gripit. Studiuesit në atë kohë rekomanduan shurupin e shtogut si një ilaç i lirë, i sigurt dhe efektiv për gripin.


Shtogu gjithashtu ka një efekt parandalues shumë të mirë
Sipas Dr. Madeleine Mumcuoglu, një virologe izraelite në Universitetin Hadassah-Hebraik, shtogu inaktivon, enzimat që viruset zakonisht përdorin për të depërtuar në qelizat e membranës mukoze të hundës ose fytit të viktimave të tyre. Prandaj, shtogu nuk eshte vetëm terapeutike, por edhe parandalues shume i mire.

Pas tre ditësh - falë shtogut - pacientët me grip ndihen më mirë
Në studimin e Mumcuoglu, të cilin ajo e kreu në sezonin e gripit 1992/93, ajo u dha pacientëve të gripit një ekstrakt të shtogut (Sambucol). Brenda 24 orëve, 20 përqind e pacientëve ndiheshin shumë më mirë. Ethet i ranë, dhimbja muskulore u qetësua dhe kolla u dobësua. Ditën e dytë, 73 përqind e pacientëve ishin tashmë dukshëm më të mirë, ditën e tretë ishte 90 përqind.

Në grupin e kontrollit që nuk morri asnjë ekstrakt të shtogut, vetëm 16 përqind u ndien pak më mirë ditën e dytë. Shumicës së grupit të kontrollit iu desh një javë që të ndihej më mirë përsëri. Dy vjet më vonë ishte e mundur të tregohej në studimet laboratorike se vetë shtogu mund të fikte viruset e gripit të derrit dhe gripit të shpendëve.

Shurupi i shtogut i bere në shtëpi - receta
Shurupi i shtogut është i lehtë për t’u bërë vetë. Përbërësit janë në dispozicion pothuajse kudo. Vetëm shtogu - nëse nuk keni të freskët në dispozicion dhe dëshironi t'i blini ato të thata - nuk janë të disponueshme kudo.

Përbërësit: 3 gota ujë 2 luge haje xhenxhefil të freskët të grire ose pluhur xhenxhefili 1 lugë çaji pluhur kanelle ½ lugë çaji karafil ose karafil pluhur 1 filxhan shtog te fresket ose të thata ¾ te filxhanit ¾ filxhan mjaltë organik (1 filxhan = 240 ml) Përgatitja: Vendosni ujin në një tenxhere dhe shtoni të gjithë përbërësit e tjerë, përveç mjaltit. Vloni përzierjen pastaj zvogëloni nxehtësinë dhe lini shtogun të zihet ngadale për 30 deri në 40 minuta. Pasi të jetë ftohur pak miksoni me blender (opcionale) Derdhni lëngun përmes një sitë, shtypni mire dhe lëreni të ftohet më tej. Vetëm kur lëngu i shtogut është ftohur ploteësisht shtoni mjaltin Përzieni mire dhe mbushni shurupin që mbetet në një shishe të mbyllur. Qëndrueshmëria
Shurupi i shtogut mund të ruhet në frigorifer për disa javë. Nëse e mbushni shurupin në një shishe hermetike, ai mund të qendroj edhe për muaj.

Zbatime të mundshme
Shurupi i shtogut mund të merret në mënyrë parandaluese kur ftohjet dhe infeksionet e gripit janë aktuale. Shurupi natyrisht mund të përdoret edhe për infeksionet ekzistuese. Sidoqoftë, mund të përdoret gjithashtu si ëmbëlsues në deserte ose Shakes.

Dozimi
Parandalimi: Të rriturit marrin 1 lugë gjelle, fëmijët lugë çaji me shurupin e shtogut.

Nëse tashmë keni një të ftohtë ose grip: Doza e mësipërme merret çdo dy deri në tre orë - derisa simptomat të zhduken.

Ilaç shtëpiak për ftohje dhe gripin: shurup i shtogut i bërë vetë
bottom of page