top of page

Kura me lëng limoni: Pastron, detoksifikon dhe shëron

Me kurën e lëngut të limonit, i njohur gjithashtu si Dieta Master Cleanse, trupi mund të detoksifikohet brenda 10 ditëve dhe shumë kilogramë të tepërt të bien në të njëjtën kohë. Lista e përbërësve është e drejtpërdrejtë: lëng limoni, shurup panje, piper kajen dhe ujë - kjo është gjithçka që ju nevojitet. Kjo tingëllon fantastike në fillim, sigurisht, por jo të gjithë duhet ta marrin këtë kurë. Ju mund të zbuloni pse është kështu dhe si mund të përfitoni patjetër nga efektet pozitive të regjimit të lëngut të limonit nga ne. Origjina e Master Cleanse Diet Dieta Master Cleanse, e njohur gjithashtu si dieta me lëng limoni, MC fasting, detox limoni ose dieta me limonadë, u zhvillua në vitet 1940 nga Stanley Burroughs (1903-1991) - fillimisht për trajtimin disi të pazakontë të ulçerës gastrike. Naturopati amerikan fillimisht testoi kurën tek një pacient që vuante nga ulçera gastrike për tre vjet dhe nuk dinte më çfarë të bënte. Pas vetëm njëmbëdhjetë ditësh, pacienti u shërua plotësisht - për habinë e mjekut të tij internist. Pasuan shumë raste të tjera, me të njëjtin efekt uniform dhe mahnitës, shumica e të cilave ndodhën brenda dhjetë ditëve. Burroughs botoi një libër në vitin 1976 me titullin "The Master Cleanser" në të cilin ai promovoi regjimin e tij të lëngut të limonit nga njëra anë si një kurë për sëmundjet e stomakut, nga ana tjetër edhe si një kurë për sëmundje të tjera dhe për humbje peshe - sepse të gjithë ata që e bënin atë gjithmonë humbën automatikisht kilogramët e tepërt. E ashtuquajtura Dieta Master Cleanse ishte shpejt në buzët e të gjithëve dhe ende sot pritet me entuziazëm. Eksperiencë me trajtimin Master Cleanse me lëng limoni Në vitin 2009, libri i Burroughs, i cili duket mjaft i ndërlikuar, u vazhdua në një farë mase përmes mikut dhe studentit të tij Tom Woloshyn. Në "The Master Cleanse Experience", Woloshyn trajton, ndër të tjera, përvojat e tij personale dhe efektet pozitive shëndetësore të kurës me lëng limoni. Ai përmend, për shembull, një gjumë më të mirë të natës, një qëndrim më pozitiv mendor, një mendje më të qartë dhe gjithashtu liri nga gjendjet e varësisë (p.sh. nga sheqeri, ushqimi i shpejtë, por edhe nga veset e tjera si nikotina dhe alkooli - natyrisht në varësi të ashpërsia e varësisë). Trajtimi Master Cleanse me lëng limoni: Receta origjinale Ka shumë receta që lidhen me dietën Master Cleanse, por vetëm një recetë origjinale, e cila është si më poshtë: Përbërësit për 1 porcion: 2 lugë gjelle lëng limoni ose gëlqereje (organik dhe i saposhtrydhur) 2 lugë gjelle shurup panje të vërtetë 1/10 lugë çaji piper kajen 300 ml ujë (i ngrohtë ose i ftohtë, por jo i nxehtë) Përgatitja dhe përdorimi: Përgatitni gjithmonë lëngun e limonit të freskët. Përziejini përbërësit së bashku. Pini të paktën gjashtë deri në dymbëdhjetë gota 200 ml nga kjo përzierje çdo ditë, të shpërndara gjatë ditës. Gjithmonë pini përzierjen kur ndiheni të uritur. Në "The Master Cleanser" këshillohet të kryhet regjimi i lëngut të limonit për të paktën dhjetë ditë për të arritur rezultate të dukshme dhe të dukshme. Megjithatë, është më mirë të diskutoni kohëzgjatjen e kurës - veçanërisht nëse tashmë ka sëmundje ose ankesa kronike - me një mjek agjërues dhe mos e kaloni periudhën prej 10 ditësh për arsye sigurie. B. kryejnë 2 ose 3 ditë. Mos e filloni kurën të papërgatitur, pasi kërkohen si masat përgatitore ashtu edhe ato pasuese, të cilat shpjegohen më poshtë. Nëse keni vendosur për regjimin e lëngut të limonit, duhet të përdorni patjetër recetën origjinale. Çdo ndryshim mund të ulë ndjeshëm efektivitetin e kurës - me sa duket sipas përvojave të përdoruesve. * Meqenëse receta çon në një sasi prej përafërsisht 300 ml, por ju duhet të pini vetëm 200 ml nga ajo në të njëjtën kohë, ne rekomandojmë një nga tre metodat e mëposhtme: Ju pini 300 ml të përzierjes disa herë në ditë. Ju pakësoni sasinë e lëngut të limonit dhe shurupit të panjës dhe merrni vetëm 200 ml ujë. Nëse janë tre persona që duan të marrin kurën dhe të jetojnë në një familje, dyfishoni sasinë çdo herë dhe kështu merrni tre porcione nga 200 ml secili. Përbërësit e kurës së lëngut të limonit Përbërësit e regjimit të lëngut të limonit janë si më poshtë: 1. Limoni: Sigurisht, limoni si një përbërës shërues në një banjë nuk është një shpikje e Burroughs dhe Woloshyn. Limoni është konsideruar gjithmonë një ilaç - jo më pak për shkak të përmbajtjes së tij natyrale të vitaminës C. Vetëm 100 ml lëng limoni mbulon gjysmën e nevojës ditore të vitaminës C. Përveç kësaj, 100 ml lëng limoni përmbajnë edhe 170 mg kalium, i cili mbështet funksionin e nervave, zemrës dhe muskujve. Lëngu i limonit ka gjithashtu një efekt antibakterial, anti-inflamator, tretës, dhjamosës dhe pakësues të yndyrës. Nuk është çudi që limoni është një nga ilaçet më të vjetra shtëpiake. Është treguar se limonët detoksifikojnë organizmin dhe përmbajtja e tyre e lartë e kaliumit kontribuon në këtë. Promovon prodhimin e urinës, e cila rrit ndjeshëm sekretimin e substancave të dëmshme. Rritja e prodhimit të urinës ka një avantazh tjetër, sepse gjithashtu përshpejton nxjerrjen e ujit të tepërt të trupit përmes veshkave. Ekzistojnë gjithashtu studime të shumta që vërtetojnë qartë vetitë e ndryshme shëruese të limonit. Për shembull, ka një raport interesant rasti që tregon se mukoza e hundës dhe konjuktiviti i shkaktuar nga alergjitë mund të parandalohen nga njëra anë dhe nga ana tjetër të lehtësohen ndjeshëm nga konsumimi afatgjatë i lëngut të limonit. Për më tepër, në studimet klinike është gjetur se lëngu i limonit është gjithashtu i dobishëm për gurët në veshka, sepse përmbajtja e tij e lartë e citrateve shkakton një frenim serioz të formimit të gurëve në veshka. 2. Shurup panje në regjimin e lëngut të limonit Shurupi i panjës është zakonisht lëngu i trashur i panjeve të sheqerit (Acer saccharum). Përveç ujit, ëmbëlsuesi natyral përmban kryesisht saharozë dhe fruktozë, por edhe disa minerale. Ky kombinim e bën shurupin e panjës një përbërës interesant në detoksifikimin. Furnizon karbohidratet që mbajnë qarkullimin dhe metabolizmin në lëvizje dhe gjithashtu siguron një sasi të caktuar mineralesh. 3. Piper i kuq në regjimin e lëngut të limonit Një substancë dytësore bimore e quajtur kapsaicinë është përgjegjëse për pikantën e piperit të kuq. Megjithatë, kapsaicina nuk është vetëm pikante, por mbi të gjitha, kjo substancë është jashtëzakonisht e dobishme për shëndetin për shkak të efekteve të shumta pozitive në trup. Si pjesë e kurës me lëng limoni, për shembull, ai ka për detyrë të çlirojë tensionin e brendshëm që mund të lindë gjatë procesit të detoksifikimit. Përveç kësaj, kapsaicina mbron mëlçinë nga mbingarkesa nga toksinat që mund të çlirohen gjatë kurës. Konsumimi i rregullt i kapsaicinës madje mund të ndalojë përparimin e problemeve ekzistuese të mëlçisë. Përveç kësaj, kapsaicina promovon tretjen, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe stimulon metabolizmin, i cili nga ana tjetër kontribuon në një eliminim të përmirësuar të toksinave dhe produkteve të mbeturinave. Dhe nga rruga, me ndihmën e kapsaicinës, promovohet edhe humbja e peshës. Gjatë një studimi nga Universiteti i Mastrihtit, studiuesit zbuluan se përbërësi aktiv kapsaicina mund të nxisë dukshëm djegien e yndyrës gjatë dhe pas një diete. Master Cleanse është një regjim agjërimi terapeutik Dieta Master Cleanse është - pavarësisht nga emri i saj - sigurisht që nuk është një dietë, por më tepër një lloj kure me lëngje që kryhet vetëm në një periudhë të shkurtër kohore - domethënë 10 ditë. Mund ta quani gjithashtu një formë të veçantë të agjërimit terapeutik. Kura të tilla afatshkurtra në përgjithësi ndryshojnë nga dietat në atë që ushqimi shmanget përkohësisht dhe konsumohen vetëm lëngje (të shëndetshme). Nga ana tjetër, me një dietë ka një përzgjedhje të veçantë ushqimesh, me përjashtim të të ashtuquajturës dietë zero. Agjërimi terapeutik kuptohet se do të thotë heqje dorë në tërësi. Kjo do të thotë se nuk konsumohet asnjë ushqim dhe se nuk ka rrezik për probleme shëndetësore si p.sh B. Televizori, interneti, stresi, kafeja etj. Gjatë kursit Master Cleanse, asgjë nuk futet në stomak për një periudhë prej 10 ditësh, përveç lëngut të limonit, shurupit të panjeve, piperit të kuq dhe ujit. Prandaj mund të jetë një sfidë fizike dhe psikologjike për njërin ose tjetrin, sepse jo të gjithë kanë aftësitë mendore për të kaluar në të vërtetë këtë kurë. Meqenëse kafeja e zakonshme duhet të shmanget me agjërim terapeutik, dhe në këtë mënyrë edhe me kurën e lëngut të limonit, tërheqja pasuese e kafeinës shpesh mund të çojë në dhimbje koke. Këto mund të parandalohen ose të paktën të zbuten, për shembull, duke marrë shtesë acid pantotenik (vitaminë B5). Nëse keni ndërmend të merrni kurën me lëng limoni për më shumë se 3 ditë dhe në të njëjtën kohë vuani nga probleme shëndetësore që po përpiqeni t'i eliminoni me kurën, atëherë - siç u përmend më lart - në mënyrë ideale duhet ta bëni këtë nën mbikëqyrjen e një. terapist holist, e. B. bëni një mjek agjërues! Trajtimi me lëng limoni largon toksinat dhe produktet e mbeturinave Pastrimi dhe detoksifikimi janë dy elemente qendrore të agjërimit terapeutik. Ndërsa një "dietë për humbje peshe" e pastër synon vetëm humbjen e peshës, dieta me lëng limoni është shumë më tepër se kaq. Skorjet dhe toksinat janë mbetje metabolike ose produkte përfundimtare që grumbullohen vazhdimisht në trup dhe zakonisht ekskretohen plotësisht. Sidoqoftë, nëse metabolizmi funksionon shumë ngadalë ose jo plotësisht - për çfarëdo arsye - ose nëse organet e kullimit janë të mbingarkuar përkohësisht, atëherë prodhohen më shumë produkte të mbeturinave sesa mund të largohen nga organizmi. Këto produkte të mbeturinave tani quhen skorje. Produktet e mbeturinave ruhen në yndyrën dhe indin lidhor, si dhe në tendina, kapsula, muskuj dhe organe. Si rezultat, furnizimi i këtyre organeve dhe indeve me oksigjen dhe lëndë ushqyese përkeqësohet gjithnjë e më shumë dhe rreziku i sëmundjeve rritet. Efekti i kurës me lëng limoni është se stimulohet metabolizmi si dhe tretja dhe funksioni i veshkave. Si rezultat, eliminimi i toksinave dhe produkteve të mbeturinave përmes zorrëve dhe veshkave përshpejtohet. Meqenëse nuk vjen asnjë ushqim, i gjithë sistemi tretës dhe detoksifikues i trupit (përfshirë mëlçinë) lehtësohet shumë dhe tani mund t'i kushtohet plotësisht eliminimit të toksinave dhe produkteve të mbeturinave. Për të forcuar aftësinë detoksifikuese të trupit gjatë kurës me lëng limoni dhe për të shmangur rihelmimin e mundshëm nga produktet e mbeturinave në zorrë, kurimit duhet t'i paraprihet një pastrim i zorrës së trashë. Kjo vlen edhe për çdo lloj kure agjërimi. Para kurës me lëng limoni vjen pastrimi i zorrëve Para se të filloni regjimin e lëngut të limonit, së pari duhet të merrni një ose dy ditë lehtësim. Kjo do të thotë se këto ditë ju tashmë jeni duke u përgatitur mendërisht për Kreshmën duke ndryshuar dietën tuaj. Tani duhet të jetë pa ushqime shtazore dhe të reduktohet ndjeshëm në sasi. Kura e vërtetë fillon më pas me pastrimin e zorrës së trashë, i cili i jep trupit sinjalin për të kaluar nga ushqimi "i jashtëm" në "të brendshëm". Kjo do të thotë se tani do të ushqehet me depot e trupit. Për shkak të mungesës së marrjes së ushqimit, sigurisht që nuk ka lëvizje të zorrëve. Si rezultat, proceset e dekompozimit bakterial fillojnë të rriten në zorrë. Kjo krijon toksina që më në fund futen në trup nëpërmjet gjakut dhe mund të bëjnë një tendosje të madhe si në trup ashtu edhe në psikikë. Ky zhvillim mund të parandalohet me një pastrim të zorrës së trashë. Një pastrim i shpejtë i zorrës së trashë mund të bëhet me sodë buke (p.sh. kripë Bullrich sipas udhëzimeve të paketimit). Burroughs rekomandon gjithashtu pirjen e një çaji laksativ bimor në mbrëmje dhe një gotë me ujë të kripur (dy lugë çaji shëllirë të përziera në 250 ml ujë të vakët) në mëngjes gjatë regjimit të lëngut të limonit. Sigurisht, ky nuk është një pastrim gjithëpërfshirës i zorrës së trashë, por as këtu nuk është qëllimi. Kjo ka të bëjë me përgatitjen për kurën detoksifikuese të lëngut të limonit. Prishja e agjërimit pas regjimit të lëngut të limonit Pas përfundimit të regjimit të lëngut të limonit, duhet të kaloni ngadalë në ushqim të ngurtë për një periudhë prej tre deri në katër ditë. Për të furnizuar sërish organizmin me proteina gjatë kësaj kohe, rekomandohet konsumimi i furnizuesve të proteinave shumë lehtësisht të tretshëm, si p.sh. B. Shakes me oriz ose proteina lupine. Karbohidratet lehtësisht të tretshme si p.sh B. rekomandohet edhe një qull i lehtë tërshërë me mollë të grirë. Konkretisht, ditët pas kurës me lëng limoni duken kështu: Dita 1: Ju pini disa gota lëng portokalli të freskët të shtrydhur gjatë gjithë ditës. Dita 2: Mëngjes dhe pasdite pini lëng portokalli të freskët të shtrydhur, i cili mund të pasurohet me oriz ose proteina lupinë. Në mbrëmje ka një supë me perime të bërë në shtëpi ose një supë perimesh. Dita 3: Në mëngjes mund të pini lëng portokalli, për drekë mund të hani qull tërshërë ose një supë perimesh me 2 deri në 4 ëmbëlsira orizi dhe në mbrëmje mund të hani perime lehtësisht të tretshme, si p.sh. karrota, kunguj të njomë ose patate të ziera të buta. Mishi, peshku, vezët, buka, pasta, kafeja, çaji dhe qumështi duhet të shmangen ende. Nga dita 4 teorikisht gjithçka mund të hahet përsëri. Megjithatë, ju po i bëni një nder trupit tuaj nëse hiqni dorë nga mishi, peshku, vezët, buka, brumërat, kafeja, çaji dhe qumështi për të paktën një javë tjetër. Qëllimi i një agjërimi në përgjithësi duhet të jetë kalimi i përhershëm në një dietë të shëndetshme. Humbni peshë me regjimin e lëngut të limonit Kur bëhet fjalë për agjërimin terapeutik, fokusi nuk duhet të jetë tek pesha ideale, por tek aspekti shëndetësor. Qëllimi i kurës është të çlirojë trupin, shpirtin dhe shpirtin nga çakëlli që mund të shkaktojë sëmundje. Sidoqoftë, Dieta Master Cleanse natyrisht shkon paralelisht me humbjen e peshës, e cila gjithashtu mund të mirëpritet për sa i përket shëndetit dhe vetëvlerësimit. Në varësi të gjendjes individuale, një humbje peshe prej 6 deri në 12 kg është e mundur me agjërim të rreptë, në fund të fundit, asgjë nuk hahet. Dhe nëse nuk dëshironi që kilogramët e humbur të kthehen menjëherë, duhet të ndryshoni dietën tuaj në ushqim të shëndetshëm dhe në sasi të reduktuara. Jo vetëm për figurën tuaj, sigurisht, por për shëndetin tuaj. Trajtimi "i lehtë" me lëng limoni Në shumë raste agjërimi terapeutik përdoret për sëmundje të veçanta si p.sh B. këshillohet kundër në rastin e anoreksisë ose insuficiencës së avancuar të mëlçisë ose veshkave. Dhe madje edhe ata njerëz që mund të mposhtin zbatimin e kësaj kure për arsye të tjera, duhet të përmbahen prej saj. Për fat të mirë, ekziston një mënyrë tjetër për të ndjekur regjimin e lëngut të limonit. Ky variant shumë më i butë përfshin një kombinim të ndryshimit të dietës, reduktimit të dietës dhe përzierjes së lëngut të limonit. Konkretisht, kjo nënkupton sa vijon: Gjatë kurës, dieta përbëhet nga dy vakte kryesore të shëndetshme, të reduktuara në sasi, të cilat nga ana e tyre përbëhen nga produkte me drithëra të plota, perime dhe vajra ose yndyra të cilësisë së lartë. Ka edhe dy ushqime të shëndetshme me fruta në mes dhe lëngu i limonit pihet në mëngjes. Meqë ra fjala, ky variant mund të kombinohet në mënyrë të përkryer me agjërimin me ndërprerje - mësoni më shumë këtu: Agjërimi me intervale . Aspekte kritike të dietës me lëng limoni Dieta Master Cleanse shihet si kritike jo vetëm nga mjekët konvencionalë, por edhe nga nutricionistët dhe praktikuesit alternativë, veçanërisht nëse synon vetëm një formë radikale të humbjes së peshës. Por sipërfaqësisht theksohet njëanshmëria e kurës me lëng limoni, e cila mund të ketë pasoja negative për shëndetin. Nëse konsumohet vetëm lëng limoni për një periudhë më të gjatë, trupi ekspozohet ndaj një mangësie, pasi furnizohet pothuajse ekskluzivisht me karbohidrate në formën e sheqerit (shurup panje). Lëngu dhe shurupi gjithashtu ofrojnë sasi të caktuara të vitaminave dhe mineraleve, por në përgjithësi ato janë shumë të ulëta për të mbuluar kërkesat ditore. Mungojnë plotësisht proteinat, yndyrnat esenciale, karbohidratet komplekse (p.sh. në bishtajore, drithëra integrale, pseudodrithëra, arra etj.), fibra dhe shumë vitamina, minerale dhe elementë gjurmë jetikë. Meqenëse acidi citrik dhe sheqeri nga shurupi i panjës bëjnë që vlera e pH-së së pështymës të bjerë ndjeshëm dhe të sulmojë smaltin e dhëmbëve, goja duhet të shpëlahet me ujë pas çdo gote me lëng limoni dhe më pas të pihet ngadalë një gotë ujë. . Kur merrni dietën me lëng limoni, si me çdo dietë agjërimi, mendoni për ushtrime të mjaftueshme (p.sh. stërvitje të lehta kardio), pasi përndryshe mund të ketë një ndarje të fortë të padëshirueshme të muskujve, e cila mund të ndikojë gjithashtu në zemër, e cila në fund të fundit gjithashtu «është thjesht një muskujve. Kujdes nga intoleranca ndaj histaminës Nëse keni intolerancë ndaj histaminës , limoni nuk është një ushqim i përshtatshëm. Limoni nuk përmban asnjë histaminë, por të ashtuquajturat amina biogjene. Këto pengojnë zbërthimin e histaminës dhe në këtë mënyrë sigurojnë një rritje të nivelit të histaminës dhe për rrjedhojë çojnë në simptomat tipike të intolerancës ndaj histaminës tek të prekurit. Trajtimi me lëng limoni - të mirat dhe të këqijat Koncepti i Master Cleanse Diet bazohet në largimin e toksinave nga trupi, pasi ato janë përgjegjëse për zhvillimin e sëmundjeve të shumta. Duke qenë se ende nuk është e mundur të njihen mbetjet dhe toksinat e ruajtura me teknikat konvencionale të diagnostikimit mjekësor, shumica e mjekëve konvencionalë mohojnë ekzistencën e tyre për hir të thjeshtësisë dhe kështu e konsiderojnë pastrimin shërues si të pamundur që në fillim. Megjithatë, studime të shumta flasin kundër kësaj. Kjo vlen edhe për ato klinika të specializuara të agjërimit që tregojnë për një efekt terapeutik të qartë dhe përkatës të agjërimit në çrregullimet e dhimbjes kronike të sistemit muskuloskeletor. Në artritin reumatoid, efektiviteti klinik i terapive të agjërimit është konfirmuar gjithashtu nga disa studime të kontrolluara. Si përmbledhje, mund të thuhet se kura me lëng limoni është një opsion interesant për pastrimin, detoksifikimin dhe lehtësimin e trupit, por vetëm nëse kryhet me kujdes dhe dieta pasuese është e dizajnuar në përputhje me rrethanat në mënyrë që efektet pozitive të kurës të jenë. të mos zhbëhet menjëherë. Dhe edhe në versionin e dobësuar, kura me lëng limoni mund të ketë një efekt pozitiv në shëndetin e shumë njerëzve. Kura limon-hudhër është shumë më e lehtë për t'u kryer: Kura me limon dhe hudhër Avantazhi i madh i kurës me limon dhe hudhër është se mund të kryhet pa asnjë masë të mëtejshme. Ndërkohë, mund të hani normalisht, thjesht merrni një gotë me përzierjen e limon-hudhër një herë në ditë - dhe pas vetëm disa ditësh do të ndjeni një rigjallërim të caktuar të kombinuar me një ndjenjë mirëqenieje të humbur prej kohësh. Përveç vetive detoksifikuese të limonit, kura limon-hudhër ka edhe efektet detoksifikuese të hudhrës. Kurën limon-hudhër dhe aplikimin e saj e kemi përshkruar këtu: Kura limon-hudhër Burimet e artikullit: Zitronensaftkur: Das Für und Wider (zentrum-der-gesundheit.de) - Zentrum der Gesundheit Stanley Burroughs, "The Master Cleanser: With Special Needs & Problems", (dt. Ausgabe: "Master Cleans die Limonadendiät"), 1976 Tom Woloshyn, "The Master Cleanse Eperience" (dt. Ausgabe: "Die Grundreinigungserfahrung"), 2009 Aurora Geib, "The lemon detox diet a recipe that really works", Natural News, 2012 Vazouras KG1, Partheniou J, Dimoliatis ID, "Alleviation and prevention of severe allergic rhinitis and conjunctivitis following long-term lemon juice use: a case report", Cases J., 2009 Aras B, Kalfazade N, Tu?cu V, Kemahli E, Ozbay B, Polat H, Ta?i AI, "Can lemon juice be an alternative to potassium citrate in the treatment of urinary calcium stones in patients with hypocitraturia? A prospective randomized study.", Urol Res., 2008 Andreas Michalsen, "Ernährungstherapie und therapeutisches Fasten in der Naturheilkunde" Kliniken Essen-Mitte, Abteilung Innere Medizin V, Integrative Medizin und Naturheilkunde, DE-Essen Mller H, Wilhelmi de Toledo F, Resch KL, "A systematic review of clinical studies on fasting and vegetarian diets in the treatment of rheumatoid arthritis.", Scand. J. Rheumatol., 2000 Dr. med. Robert M. Bachmann, "Die F.X. Mayr-Kur", 2004 Dr. med. Gunther Hölz, "Die 10 wichtigsten Fastenregeln - Optimieren Sie Ihren Erfolg!", Naturarzt 03/2009 Owen OE, Smalley KJ, D`Alessio DA, Mozzoli, MA, Dawson EK, "Protein, fat, and carbohydrate requirements during starvation: anaplerosis and cataplerosis", Am J Clin Nutr. 1998 Wechsler J, al. e. "Ergebnisse der Adipositasbehandlung mit angereicherter Molke", 1986 Jrvinen VK, Rytomaa II, Heinonen OP, "Risk factors in dental erosion.", J Dent Res., 1991 Kim MJ et al., Lemon detox diet reduced body fat, insulin resistance, and serum hs-CRP level without hematological changes in overweight Korean women. Nutr Res, Mai 2015

Kura me lëng limoni: Pastron, detoksifikon dhe shëron
bottom of page