top of page

Kuskus me perime të ziera

Perime pikante të ziera të bëra nga patate, karrota, kohlrabi dhe qiqra, të shijuara me erëza aromatike dhe barëra të freskëta. Ne shërbejmë kuskus me të - shumë e shijshme! Përbërësit për 4 porcione: Vaj ulliri, rezistent ndaj nxehtësisë 300 g patate- qërojini dhe pritini në copa të vogla 200 g karrota - qërojini dhe pritini në copa të vogla 300 g kohlrabi - qërojini dhe pritini në copa të vogla 1 lugë gjellexhenxhefil të grirë 1 lugë çaji pluhur qimnon ¼ lugë çaji kanellë pluhur ¼ lugë çaji karafil pluhur 400 ml ujë 280 g kuskus kokërr - integral 220 g qiqra, nga gota (netto) - derdhni dhe kullojeni 500 ml sos domate 100 ml qumësht kokosi 1 lugë caji sheqer kokosi Kripë dhe piper kristal nga mulliri 2 lugë vaj ulliri, 2 lugë lëng limoni, të shtrydhur 80 g hurma, pa fare - të prera shumë imët 2 lugë mente të copëtuar 4 lugë majdanoz të copëtuar Përgatitja: Hapi i parë Së pari, ngrohni vajin e ullirit në një tigan dhe skuqni patatet për 3 minuta. Pastaj skuqni karotat, kohlrabin dhe 1 lugë xhenxhefil të grirë për 2 minuta. Shtoni 1 lugë gjelle qimnon, ¼ lugë çaji kanellë, dhe ¼ lugë çaji karafil pluhur, përzieni dhe shtoni 400 ml ujë. Lërini të ziejnë një herë dhe ziejini të mbuluar për 15 minuta. Hapi i 2 -të Ndërkohë, gatuaj kuskusin sipas udhëzimeve në pako; Lëreni të për 10 minuta. Hapi i 3 -të Pas 15 minutash shtoni qiqrat dhe 500 ml sos domatesh në perime dhe lërini të ziejnë për 5 minuta të tjera. Pastaj përziejini me 100 ml qumësht kokosi dhe 1 lugë sheqer kokosi, erëzoni me kripë dhe piper dhe fikni shporetin. Hapi i 4 -të Përzieni 2 lugë vaj ulliri së bashku me 2 lugë lëng limoni, hurmet dhe 2 lugë nenexhik të copëtuar në një tas. Pastaj paloseni kuskusin, erëzoni me kripë dhe piper dhe hidhni 2 lugë majdanoz të grirë. Hapi i 5 -të Rregulloni perimet e ziera, erëzoni me 2 lugë majdanoz të grirë dhe shërbejini me kuskus.

Kuskus me perime të ziera
bottom of page