top of page

Luteina e pigmentit të bimës pengon inflamacionin

Një dietë me bazë bimore në përgjithësi konsiderohet të jetë anti-inflamatore dhe e dobishme për shëndetin. Shumë ushqime shtazore, nga ana tjetër, mund të nxisin dhe përkeqësojnë inflamacionin dhe kështu edhe shumë sëmundje kronike. Por cilat substanca specifike gjenden në fruta dhe perime që kanë efekte kaq pozitive në shëndet? Luteina është një nga këto substanca. Është një karotenoid që studimet kanë treguar të jetë i dobishëm në parandalimin e degjenerimit makular. Në korrik 2017, studiuesit shkruan për potencialin anti-inflamator të substancës në sëmundjet koronare të zemrës. Lutein - Një përbërës anti -inflamator që gjendet në perime Luteina është një substancë bimore dytësore nga grupi i karotenoideve dhe kështu i përket të njëjtës familje me beta-karotenin nga z. B. karrota, astaksantina nga algat e caktuara, likopeni nga domatet ose kroçina dhe kroçetina nga shafrani. Luteina është një ngjyrë e verdhë-portokalli në z. B. speca të verdhë, kunguj portokalli ose misër të artë. Sidoqoftë, luteina gjendet gjithashtu në perimet me gjethe jeshile të errët ose në algat (p.sh. Chlorella dhe Spirulina). Në këto perime, megjithatë, klorofili i gjelbër është aq mbizotërues sa luteina e verdhë nuk është e dukshme. Luteina tani ka një efekt anti -inflamator - siç tregoi një studim nga Universiteti Suedez Linkoping. Studimi u botua në korrik 2017 në revistën Atherosclerosis. Aty u lexua se luteina mund të përmirësojë kushtet inflamatore kronike te njerëzit me sëmundje të arteries koronare (1) Inflamacioni kronik është i përhapur - pavarësisht terapisë më të mirë mjekësore Inflamacioni kronik është i pranishëm në shumë sëmundje kronike (p.sh. diabeti, sëmundjet autoimune, madje edhe presioni i lartë i gjakut). Në sëmundjet koronare të zemrës, inflamacioni kronik është një faktor kryesor në sulmet në zemër. Vlen më poshtë: sa më i fortë të jetë inflamacioni në trup, aq më i lartë është rreziku i një sulmi në zemër. Shumë pacientë që tashmë kanë pësuar një sulm në zemër ende vuajnë nga inflamacion i padukshëm, por kronik, edhe nëse kanë marrë trajtimin e duhur për të rivendosur enët e gjakut (p.sh. stent, bypass, etj.) Kur marrin ilaçe dhe bëjnë ndryshime të caktuara të jetesës. Ne e dimë se inflamacioni kronik shoqërohet me një prognozë më të dobët, "thotë kardiologia dhe drejtoresha e studimit Lena Jonasson, profesoreshë në Departamentin e Shkencave Mjekësore dhe Shëndetësore në Universitetin Linkoping. Sa më i lartë niveli karotenoid në gjak, aq më i ulët është inflamacioni Studimet e mëparshme kanë treguar tashmë se dieta jonë ose substanca të caktuara në ushqimin tonë ndikojnë në proceset inflamatore në trup. Disa ushqime nxisin inflamacionin kronik, ndërsa të tjerët pengojnë dhe lehtësojnë inflamacionin. Grupi i këtyre të fundit tani përfshin ato ushqime që janë të pasura me karotenoide të lartpërmendura - lutein. Si të gjithë karotenoidet, luteina është një substancë bimore e tretshme në yndyrë. Disa studime të mëparshme treguan lidhjen e mëposhtme: sa më i lartë niveli i karotenoidit në gjak, aq më të ulëta janë vlerat e inflamacionit dhe anasjelltas: sa më i ulët niveli i karotenoidit në gjak, aq më të larta janë vlerat e inflamacionit. Atëherë u ngrit pyetja nëse janë vetë karotenoidet që çojnë në efektin anti-inflamator të vëzhguar apo faktorët e tjerë, të panjohur më parë, luajnë një rol këtu. Luteina shtyp inflamacionin në sëmundjet koronare të zemrës Meqenëse shumica e studimeve të deritanishme janë kryer në kafshë ose persona të shëndetshëm testues, kërkoheshin urgjentisht ekzaminime mbi njerëzit me sëmundjet përkatëse. Sepse te njerëzit e sëmurë, pra njerëzit që tashmë vuajnë nga inflamacioni kronik, qelizat e sistemit imunitar janë dukshëm më të ndjeshëm dhe reaktivë. Mund të ndodhë që këto qeliza të reagojnë ndryshe tek njerëzit e sëmurë sesa tek njerëzit e shëndoshë, kështu që rezultatet e mëparshme të testit mund të mos jenë as të transferueshme tek njerëzit e sëmurë. Prandaj studimi suedez shikoi efektet e mundshme anti-inflamatore të luteinës tek njerëzit me sëmundje koronare të zemrës. Studimi ynë konfirmon se luteina mund të shtypë inflamacionin kronik tek pacientët me sëmundje koronare të zemrës. Ne gjithashtu ishim në gjendje të tregonim se luteina absorbohet dhe ruhet në qelizat imune të gjakut, "thotë Dr. Rosanna Chung, gjithashtu nga Departamenti i Shkencave Mjekësore dhe Shëndetësore në Universitetin Linkoping. Sa më shumë luteinë në gjak, aq më të ulëta janë nivelet e inflamacionit Chung dhe Jonasson së pari ekzaminuan nivelin e karotenoideve në gjakun e 193 pacientëve të tyre. Ata matin gjashtë karotenoidet më të famshëm. Në të njëjtën kohë, u përcaktuan vlerat e inflamacionit (interleukin-6, IL-6) të gjakut. Luteina ishte e vetmja karotenoid që lidhej me nivelet e inflamacionit. Sa më të larta nivelet e luteinës në gjak, aq më të ulëta janë nivelet e IL-6. Pacientët kishin marrë terapinë më të mirë aktualisht në dispozicion për trajtimin e sëmundjeve koronare të zemrës. Sidoqoftë, nivelet e inflamacionit ishin gjithmonë të ngritura në shumë, "thotë Lena Jonasson. Në të ardhmen, luteina mund të ndihmojë në optimizimin e terapisë edhe më tej në mënyrë që të zvogëlojë inflamacionin kronik dhe kështu të përmirësojë ndjeshëm prognozën e të prekurve. Studiuesit më pas testuan reagimin e qelizave imune të izoluara nga njerëzit e sëmurë kur ata ranë në kontakt me luteinën. Përgjigjet inflamatore të këtyre qelizave u ulën ndjeshëm sapo ishin nën ndikimin e luteinës. Aktualisht është duke u planifikuar një studim, gjatë të cilit do të testohet nëse thjesht konsumimi i ushqimeve të pasura me luteinë ka një efekt pozitiv në sistemin imunitar të njerëzve me sëmundje të zemrës. Nëse tashmë jeni duke e përshtatur dietën tuaj në përputhje me rrethanat dhe dëshironi të përfshini më shumë ushqime të pasura me luteinë në menunë tuaj tani e tutje, do të gjeni një listë të ushqimeve më të pasura me luteinë më poshtë: Ushqimet me Lutein - Lista Ushqimet e mëposhtme janë veçanërisht të pasura me luteinë: Misër kivi Rrush i kuq Kunguj të kuq dhe të verdhë Speca portokalli Spirulina, chlorella Barishtet Lakër Savoy, lakër jeshile Spinaq, chard zvicerane Kastravec bizele Paprika e gjelbër Selino Lakër Brukseli Rrush i gjelbër Bishtaja brokoli Mollë Portokall dhe lëng portokalli Lutein për sytë Luteina jo vetëm që ndihmon zemrën, enët e gjakut dhe kështu shëndetin kardiovaskular, por edhe specifikisht sytë: Ne kemi shpjeguar tashmë këtu (degjenerimi makular - masa holistike) dhe këtu (lëndë ushqyese për sytë) se sa i rëndësishëm është luteina për sytë. Substanca vepron si një antioksidant i fuqishëm në sy dhe e mbron atë nga sulmet nga radikalet e lira. Nëse dëshironi të bëni diçka të mirë për sistemin tuaj kardiovaskular, përveç një diete të pasur me luteinë, do të gjeni masat e duhura këtu: Kështu e forconi zemrën tuaj Ul kolesterolin në mënyrë natyrale Magnezi - Truproja e zemrës Ushqime medicinale për një zemër të shëndetshme Degjenerimi makular: Një portokall mbron çdo ditë Burimet e artikullit: Pflanzenfarbstoff Lutein hemmt Entzündungen - Zentrum der Gesundheit (1) Rosanna W.S. Chung, Per Leanderson, Anna K. Lundberg, Lena Jonasson. Lutein exerts anti-inflammatory effects in patients with coronary artery disease. Atherosclerosis , 2017, (Lutein hat entzündungshemmende Wirkung bei Patienten mit Koronarer Herzkrankheit) (2) Linkping University, Vegetable coloring agent lutein may suppress inflammation, ScienceDaily, 5. Juli 2017, (Farbstoff aus Gemüse namens Lutein kann Entzündungen unterdrücken)

Luteina e pigmentit të bimës pengon inflamacionin
bottom of page